Tisícka občanov sa nevzdala. Začína sa vyvlastňovanie

O majetky kvôli daľnici môže prísť až 40-tisíc občanov

Bratislava - Kvôli plánu premiéra Roberta Fica dostavať diaľnicu medzi Bratislavou a Košicami v čo najkratšom možnom čase príde o majetok takmer 40-tisíc ľudí.

Zatiaľ vyše tisícka z nich sa nechce vzdať svojich práv bez boja. Legislatíva im však podľa Richarda D r u t a r o v s k é h o z iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie veľa priestoru nedáva.

Premiér Fico a minister dopravy Ľubomír Vážny po nástupe do funkcií vyhlásili zámer prepojiť Košíce a Bratislavu diaľnicou do roku 2010 financovaním pomocou PPP projektov. Vážny už avizoval predĺženie termínu o rok, kvôli zúriacej hospodárskej kríze.

Prekážkou v tomto cieli mohli byť vlastníci pozemkov, cez ktoré by mala diaľnica viesť. Preto koalícia prijala zákon o mimoriadnych jednorazových opatreniach pri výstavbe diaľnic, ktorý zjednodušil vyvlastňovanie pozemkov.

Celkovo 40-tisíc konaní

Kvôli výstavbe diaľnice D1 a cesty R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou bude potrebné podľa Vážneho potrebné začať takmer 40-tisíc majetkoprávnych konaní. "Spočívajú v tom, že buď dosiahneme kúpnu zmluvu, alebo vyvlastnenie," povedal Vážny.

Pri riešení pozemkov pod diaľnicou podľa ministra pomohla klauzula v zákone, ktorá umožňuje vyplácať 1,2 násobok ceny pozemku určeného znaleckým posudkom, pokiaľ sa občan dohodne. Ak návrh ceny občan odmietne, začína sa vyvlastňovacie konanie.

Tisícka sa nevzdala

Nie všetci občania sa chcú automaticky vzdať svojich majetkov. Národná diaľničná spoločnosť už podľa Vážneho začala 1036 vyvlastňovacích konaní v súvislosti s výstavbou diaľnic pomocou PPP projektov.

"Je možné, že títo ľudia vo vyvlastňovacom konaní nikdy nedosiahnu index 1,2 násobku ceny, ale môžu súdom získať niekedy v budúcnosti aj viac, alebo aj menej," konštatoval Vážny.

"Legislatíva sa upravila tak, že občan v tých vyvlastňovacích konaniach nemá nejako veľa šancí," povedal Aktuálne.sk D r u t a r o v s k ý.

Cena určená podľa znaleckého posudku, ale aj jej 1,2-násobok, je podľa neho virtuálne číslo. "Znalec určuje cenu od stola. Ale v zásade nie sú nejaké sťažnosti od ľudí na cenu, v prípade pozemkov, polí a lesov," konštatoval. Problematická je podľa D r u t a r o v s k é h o situácia ľudí, ktorým kvôli diaľnici hrozí asanácia domu.

Zákon o mimoriadnych jednorazových opatreniach pri výstavbe diaľnic však nie je jednoznačný. Opozícia ho už v januári 2008 napadla na Ústavnom súde, kde zároveň žiadala pozastaviť účinnosť niektorých jeho častí až do rozhodnutia.

Ústavný súd sa ním však doteraz nezaoberal a neprijal podanie ani na ďalšie konanie.

"To je škandál, že zatiaľ nebolo prijaté podanie poslancov. Ústavný súd, ktorý by mal byť vzorom, robí neodôvodnené prieťahy. Zatiaľ sa rozhoduje o vlastníckom práve 40-tisíc ľudí, ktoré môže prípadné rozhodnutie súdu ovplyvniť," vyhlásil D r u t a r o v s k ý.

Podobný názor má aj poslanec za KDH Daniel Lipšic, ktorý pred súdom zastupuje skupinu navrhovateľov. "Vnímam to s veľkými rozpakmi. Je tam aj návrh na pozastavenie právnej účinnosti. V takej vážnej veci, kde je ohrozené vlastnícke právo občanov, by mal Ústavný súd rozhodnúť čím skôr. Je už na ňom, ako," povedal Aktuálne.sk.

Upozornil, že vo veciach, ktoré boli na Ústavný súd podané oveľa skôr, sa už schyľuje k rozhodnutiu.

Príprava výstavby napreduje

Vláda SR pred dvoma týždňami vyslovila súhlas na uzavretie koncesnej zmluvy na výstavbu úsekov diaľnice D1 Dubná Skala - Ivachnová, Jánovce Jablonov a Fričovce Svinia.

Prostredníctvom PPP projektov by sa mala na Slovensku financovať výstavba približne 150 kilometrov nadradenej cestnej dopravnej infraštruktúry a náklady by mali predstavovať 4,17 miliardy eur (125,7 miliardy Sk).

Víťazom verejného obstarávania na výstavbu tzv. 1. balíka úsekov diaľnic sa stalo medzinárodné konzorcium vedené francúzskou spoločnosťou Bouygues Travaux Publics, v ktorom sú zastúpené aj slovenské firmy Doprastav, a.s., Bratislava a Váhostav-Sk, a.s., Žilina.

Prvý balík zahŕňa úseky diaľnice D1 Dubná Skala Turany, Turany - Hubová, Hubová - Ivachnová, Jánovce Jablonov a úsek Fričovce Svinia.

Druhý balík úsekov realizovaných formou projektov PPP predstavuje úseky rýchlostnej cesty R1 Nitra Selenec, Selenec - Beladice, Beladice - Tekovské Nemce a severný obchvat Banskej Bystrice.

V treťom balíku je obsiahnutý úsek D1 Hričovské Podhradie Lietavská Lúčka, Lietavská Lúčka - Višňové, Višňové - Dubná Skala a privádzač Lietavská Lúčka - Žilina.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.