Pre nedoplatky za pozemky automobilke Kia sa chcú súdiť

Bývalí vlastníci pozemkov pod závod Kia stále nedostali doplatky do sumy 350 korún. Peniaze si chcú vymôcť prostredníctvom súdu. Spoločnosť Žilina Invest tvrdí, že na ne nemajú nárok, keďže ich vyvlastnili a uznesenie vlády s nimi teda nepočítalo.

Teplička nad Váhom - Desiatky ľudí z Tepličky nad Váhom a ďalších obcí stále márne čakajú na doplatky do 350 korún za meter štvorcový, ktoré im údajne sľúbila vyplatiť vláda v roku 2006. Myslia si, že peniaze mali dostať aj takí, ktorí ešte nemali vysporiadané dedičské konanie po svojich predkoch. Krajský pozemkový úrad ich však vyvlastnil, a tým vraj na ne stratili nárok.

Tepličania sú nespokojní. Ich právnička pripravuje žalobu a peniaze chce vymáhať súdnou cestou. Žilina Invest však tvrdí, že uznesenie vlády nepočítalo s doplatkami pre ľudí, ktorí boli vyvlastnení. Vraj na ne nemali nárok.

Peniaze už takmer rozdelili

Vláda na doplatky vyčlenila viac ako 63 miliónov korún pre známych a 139 miliónov korún pre neznámych vlastníkov. Previedla ich na účet mesta Žilina. Peniaze určené pre neznámych vlastníkov podľa Branislava Zvaru z ministerstva hospodárstva mesto prostredníctvom spoločnosti Žilina Invest previedlo na účet Slovenského pozemkového fondu, ktoré ich spravuje. Jeden z konateľov Mikuláš Kačaljak uviedol, že 63 miliónov určených pre známych vlastníkov už takmer všetky rozdelili.

Doplatky sú v nedohľadne

Bývalých vlastníkov, ktorí nedostali doplatky, v kontakte s úradmi zastupovala Justína Kozánková. Vraj im už dochádza trpezlivosť. Prostredníctvom advokátky Soni Grošaftovej chystajú žalobu a budú sa snažiť doplatky vymôcť súdnou cestou. „Kde sú peniaze, ktoré pre nás vláda vyčlenila? Kde je tých 36 miliónov? Dochádza nám trpezlivosť a myslím si, že budeme opäť aj štrajkovať," povedala Kozánková.

Podajú  žalobu

Advokátka vlastníkov spracováva podanie na súd. „Budem pravdepodobne žalovať Mesto Žilina a Žilina invest o vyplatenie peňazí. Ministerstvo totiž peniaze vyplatilo mestu a teraz nevieme, kde sú," povedala Grošaftová. Podľa jej slov vyvlastnenie týchto ľudí nebolo v súlade so zákonom.

„Zákon totiž hovorí, že ak vyvlastňovaný pozemok nemá v katastri zapísaného vlastníka, alebo vlastníctvo je predmetom dedičského konania, účastníkom vyvlastňovacieho konania sú SPF a účastníci konania o dedičstve. Vyvlastnili ich však bez ich vedomia a bez možnosti odvolania. Preto si myslíme, že moji klienti mali byť vyrozumení a mali mať možnosť podať opravný prostriedok. Myslím si preto, že ich vyvlastnenie bolo protizákonné a budem zvažovať aj napadnutie vyvlastňovacích rozhodnutí na súde," povedala Grošaftová.

Kačaljak: Neuspejete

Kačaljak si myslí, že ak aj vlastníci žalobu podajú, budú neúspešní. Pretože vraj boli vyvlastnení a uznesenie vlády o doplatkoch sa na vyvlastnených nevzťahuje. Preto ani neboli zarátaní v peniazoch, ktoré vláda previedla na účet Mesta Žilina.

Predkladacia správa, na základe ktorej vláda prijala uznesenie o doplatkoch, totiž vraj presne vypočítava rozsah vlastníkov. Na jeho základe vypracovali právnu analýzu, ktorá uvádza, že s vyvlastnenými sa nepočítalo.

Podľa slov predstaviteľov sa Žilina Invest snaží na ministerstve získať peniaze na doplatky aj pre nich. V súčasnej situácii to však vraj nie je jednoduché. Kačaljak ale dúfa, že sa to časom podarí. Aj keď si myslí, že to môže trvať ešte aj rok, či dva. Najreálnejšou šancou pre vyvlastnených teda je napadnúť na súde vyvlastňovacie rozhodnutia.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.