Mikloš verzus Rusko

Čo bolo nehospodárne vlani, v roku 2005 už bolo výhodné.

Problémy s výkupom pozemkov pod automobilku Kia sa objavili veľmi rýchlo po tom, čo minister hospodárstva Pavol Rusko informoval o príchode investície do Žiliny.

Ešte v polovici augusta minulého roka ministerstvo hospodárstva v Informácii o procese prípravy lokality pre investíciu Kia Motors Corporation a Hyundai Mobis tvrdilo, že objektívne neexistuje právny dôvod akokoľvek výraznejšie zvýšiť kúpnu cenu pozemkov. Postup by vraj "mohol byť v rozpore so zásadami zachovávania maximálnej hospodárnosti a efektívnosti pri nakladaní s prostriedkami štátneho rozpočtu".

V apríli 2005 však vláda nespokojným vlastníkom pôdy vyhovela. Plán ústupu predložil minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Spočíval v tom, že výkup pozemkov za žiadanú sumu zabezpečí Slovenský pozemkový fond, ktorý na to vyčlení 180 miliónov korún. "Aj keď je tento spôsob v porovnaní s ostatnými možnými spôsobmi riešenia finančne náročnejší, z hľadiska časovej naliehavosti, čistoty právnych úkonov, ako aj priechodnosti ho možno považovať za výhodný," dôvodil rezort pôdohospodárstva.

Keď v auguste 2004 ministerstvo hospodárstva tvrdilo, že nemôže ľuďom vyplatiť priemerne 350 korún/m2, lebo by to bolo nehospodárne, v apríli 2005 vláda takú sumu už považovala za výhodné riešenie.

Minister financií Ivan Mikloš minulý týždeň vytkol Pavlovi Ruskovi zlé manažovanie investície, ale so zvýšenou cenou v apríli súhlasila vláda ako celok. Vznikli tak dve skupiny vlastníkov. Ľudia, ktorí svoju pôdu predali za znaleckú cenu zhruba 150 Sk/m2 a cítili sa vládou podvedení, sa potom prihlásili o zvyšok peňazí. Mali silný argument - štát od nich potreboval aj ďalšie pozemky na infraštruktúru novej továrne.

Petícia vláde

Už 6. mája členovia petičného výboru odovzdali na Úrade vlády petíciu so žiadosťou o doplatenie sumy do 350 korún za štvorcový meter. "O 15 dní nám prišla odpoveď z vlády, že našu petíciu posúvajú na ministerstvo pôdohospodárstva," spomína si členka petičného výboru Margita Mravcová. O niekoľo dní neskôr rezort pôdohospodárstva odpovedal, že v danej veci nemá právomoc, lebo výkup pozemkov zabezpečujú spoločnosti Žilina Invest, Govinvest I. a Govinvest II.

Hoci sa Rusko tiež prihováral za doplatenie sumy, vláda bola proti. Až minulý štvrtok Mikloš po rokovaní so zástupcami automobilky Kia informoval, že štát je ochotný majiteľom už predanej pôdy doplatiť peniaze tak, aby cena metra štvorcového dosiahla 350 korún. Zároveň vláda súhlasila aj s vyššou cenou za pozemky pod infraštruktúru. Celkovo by ústupok mal daňových poplatníkov vyjsť na približne 800 miliónov korún.

Keby vláda vyhovela petícii začiatkom mája, majitelia by zas dnes nemuseli časť peňazí odovzdať právnikom.

Rusko chcel vyvlastňovať, vláda mlčala

Zastupujúci minister hospodárstva Ivan Mikloš hovorí, že Pavol Rusko mal pristúpiť k vyvlastňovaniu hneď, ako problém s pozemkami pre automobilku Kia vznikol. Ministerstvo hospodárstva pritom odporúčalo vyvlastniť nespokojných majiteľov pôdy pod automobilkou Kia ešte v auguste minulého roka. Vtedy vláda na jeho návrh nereagovala.

Dôkazom je výsledok rokovania kabinetu z 18. augusta 2004 o materiáli, ktorý predložil Rusko. Jeho súčasťou bol aj návrh uznesenia, že vláda berie informáciu na vedomie a súhlasí s urýchlenou prípravou podkladov "na realizáciu vyvlastňovacieho konania." Vláda však schválila len časť navrhovaného uznesenia - Ruskov materiál zobrala na vedomie s pripomienkami, ale k návrhu na vyvlastňovanie sa vôbec nevyjadrila.

Samosprávy, ktoré formálne vlastnia firmy, zabezpečujúce výstavbu automobilky Kia, tak nedostali signál, že vyvlastňovanie má podporu vlády. Vyvlastňovanie teda uviazlo a termíny stavby začali horieť. "Teraz už je na proces vyvlastnenia neskoro, pretože by trval tak dlho, že by sa ohrozil termín začatia výroby," povedal minulý štvrtok Mikloš.

Podrobne monitorujeme:

Žilina, KIA

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...