Ad: Stavebník – nepriateľ štátu

Podniknúť kroky proti tomu, aby sa niektorí zbohatlíci nevysmievali čestným ľuďom a nesprávali sa ako štát v štáte, sľúbila vláda v programovom vyhlásení. V ňom sa hovorí, že vláda zasiahne proti čiernym stavbám. Vlani na jeseň prešla pod ministerstvo dopravy aj oblasť výstavby. Už vtedy sme začali pracovať na novom stavebnom zákone. Ten starý je ešte zo socializmu.

Preto sme v týchto dňoch dali do pripomienkového konania malú novelu stavebného zákona. Prináša dve základné posolstvá. Prvým je, že zodpovednosť za nelegálnu stavbu nebude niesť len majiteľ - zhotoviteľ, ako je to doteraz, ale všetci, ktorí s tým majú niečo do činenia.

To znamená, že po novom, ak stavba bude v rozpore so stavebným povolením, zodpovednosť ponesie aj konkrétna stavebná spoločnosť, geodet či stavebný dozor. Zodpovednosť navyše sprísňuje paralelná novela Trestného zákona z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorá skutok čiernej stavby povyšuje na trestný čin.

Druhým posolstvom je zefektívnenie stavebného dohľadu štátu. Koncepčne to bude riešiť nový zákon, no už dnes môžeme sprísniť pokuty, zaviesť minimálne sadzby pokút tak, aby sa čo najviac zamedzilo „zjednávaniu“. Niektoré pokuty stúpnu až dvojnásobne. Zavádzajú sa nové priestupky, správne delikty a poriadkové pokuty. Novinkou je aj to, že ak štátny dohľad zistí, že stavba nie je povolená, musí to ohlásiť na stavebný úrad.

Ten si musí overiť, či to tak naozaj je. Ak áno, bude musieť bezodkladne vydať rozhodnutie o zastavení stavby. Odvolanie proti rozhodnutiu nebude mať odkladný účinok. Ak stavebník stavbu zastaví, problém sa vyrieši. Ak nie, nastupujú sankcie, ktoré môžu viesť až k prerušeniu dodávok energií na stavbu.

Najvyššia sankcia je na úrovni 350-tisíc eur. Nie je to iba o finančných postihoch. Môže dôjsť až k odstráneniu stavby či odňatiu živnostenského povolenia osobám, ktoré za čiernou stavbou stoja.

Malá novela stavebného zákona je prepojená aj na novelu Trestného zákona, ktorý bude klasifikovať nepovolenú výstavbu ako trestný čin okrem jednoduchých a drobných stavieb. Táto novela počíta aj s nedbanlivostnými trestnými činmi pre verejných činiteľov. V praxi bude možné za určitých podmienok postihovať aj nečinnosť starostov a neodôvodnené predlžovania stavebných konaní.

Malou novelou sa zmeny nekončia. Vnímame problém, o ktorom už v predchádzajúcom článku písal pán Konôpka: „Na jednej strane je tu problém čiernych stavieb a bezohľadnosť niektorých stavbárov, na druhej strane si treba otvorene povedať, že slovenské stavebné konanie je najkomplikovanejším a najbyrokratickejším stavebným konaním v krajinách EÚ a mnohé takzvané čierne stavby sú dôsledkom práve tohto komplikovaného systému.“

Komplikovanosť stavebného konania nám neumožňuje pripraviť rekodifikovaný zákon skôr ako na začiatku budúceho roka. Preto malou novelou už teraz riešime čierne stavby.

Štát dlho toleroval čierne stavby. Nestaval sa na stranu poctivých ľudí, ale nechával priestor špekulantom a podvodníkom. Som presvedčený, že novelou stavebného zákona sa končí smiech tých, ktorí žili z porušovania pravidiel. Zmenou zákona dávame jasne najavo, že akákoľvek účasť či asistencia na nepovolených stavbách bude veľmi drahý a  nebezpečný biznis.

(Autor je ministrom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR)

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...