Propaganda na Facebooku vyrába dojem, že vinou migrantov nám hrozí apokalypsa

Vplyv časopisu Zem a vek alebo Slobodného vysielača je podľa Juraja Smatanu obmedzený. Hlavné slovo majú najrôznejšie facebookové skupiny, ktoré šíria účelovo vybrané články o migrantoch.

05. 03. 2017

 

Reklama:

Učiteľ a aktivista JURAJ SMATANA pred dvoma rokmi ako jeden z prvých upozornil na aktivity desiatok tajomných webov, ktoré šíria prokremeľskú propagandu. Týkala sa hlavne „alternatívneho“ opisu vojny na Ukrajine či údajnej prehnitosti Západu.

Odvtedy sa veľa vecí zmenilo.Propagandu a dezinformácie dnes šíria hlavne početné facebookové skupiny, ktoré zdieľajú články z dezinformačných, ale aj bežných médií. Primárne však iba k jednej téme. „Hlavný trik spočíva v upriamovaní pozornosti na migrantov, ktorí sú v skutočnosti pre Slovensko okrajovým problémom. Na Facebooku sa pred touto témou takmer nedá uniknúť,“ hovorí Smatana.

Táto kampaň podľa Smatanu vedie k tomu, že stále viac ľudí nadobúda pocit, že treba vystúpiť z Európskej únie a že súčasný systém liberálnej demokracie zlyháva, pretože sa nedokáže brániť pred migrantmi. „Protisystémové videnie sveta má v spoločnosti bežne desať až pätnásť percent ľudí, nie je to väčšinový jav. Ale na Facebooku môže nepripravený čitateľ získať pocit, že je to prevládajúci názor, čím vzniká psychologický tlak, aby sa pridal k väčšine,“ dodáva Smatana.

Kto je dnes najväčším šíriteľom dezinformácií na slovenskom internete?

Jedného veľkého šíriteľa nemáme. Hlavným kanálom šírenia dezinformácií je Facebook, kde sa to na nás valí zo všetkých strán. Pokiaľ je však reč o tom, kto je najväčším producentom dezinformácií na Slovensku, tak víťazí server Hlavné správy.

Hlavné správy majú na Facebooku zhruba 25-tisíc fanúšikov. To nevyzerá, že by boli takí silní.

Počet fanúšikov nemusí nič znamenať, pre ich príjmy z reklamy a vplyv je dôležitá celková návštevnosť, ktorú, mimochodom, nikde nezverejňujú. Podstatné je, že dokážu vyrobiť manipulácie, ktoré iné skupiny masovo šíria Facebookom. Nie je to ani žiadna veda, iba preložia alebo preberú článok z iných zdrojov, dajú manipulatívnejší, emotívnejší titulok a je to. Mnoho ľudí na Facebooku zdieľa články iba podľa nadpisu a fotky, ani ich nemusia otvoriť.

Kto ďalej?

Ďalší dezinformačný portál takejto veľkosti na Slovensku nemáme. Článkom Hlavných správ sa pravidelne darí preniknúť aj medzi českých čitateľov, zdieľal ich aj hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček. V Česku je takýchto dezinformačných webov viacero, najvplyvnejšie sú jednoznačne Parlamentní listy.

To je však iný typ média. Parlamentní listy majú „kamennú“ redakciu aj známeho majiteľa. Hlavné správy sú vydávané cez občianske združenie, ktoré sídli v košickom paneláku, a nevieme, kto všetko za nimi stojí.

Veď netvrdím, že to sú sesterské weby. Líšia sa vo viacerých veciach vrátane štýlu práce. Parlamentní listy robia šokujúce titulky, často zložené z niekoľkých viet, vykresľujúcich zjednodušené príbehy. Hlavné správy sa tvária konzervatívnejšie.

Parlamentní listy bežne robia rozhovory s politikmi z rôznych strán, aby vytvorili zdanie, že sú vyvážené. Hlavné správy robia vlastné rozhovory iba výnimočne. Hlavné správy a Parlamentní listy sú však iba tou najviditeľnejšou špičkou ľadovca. V projekte Konšpirátori.sk evidujeme viac než 90 českých a slovenských webov s podozrivým obsahom.

Mení sa rozloženie síl na tejto scéne?

Celkom výrazne. Zoberme si napríklad šarlatánsky mesačník Zem a vek. Ten bol v počiatkoch veľmi viditeľný. Potom sa však skompromitoval napríklad návštevou ruskej ambasády, kde žiadal o podporu. Dnes je jeho vplyv zanedbateľný.

Ako to viete?

Na Facebooku sa masovo z ich produkcie nešíri takmer nič. To, že raz za mesiac vyjdú na papieri, nie je pre túto scénu dôležité. Príspevky na ich facebookovom profile majú len pár desiatok „lajkov“ a minimálnu zdieľanosť.

A čo napríklad internetové rádio Slobodný vysielač?

Tí zasahujú predovšetkým poslucháčov svojich relácií. To sú relácie, do ktorých telefonujú diváci, kam si pozývajú hostí alebo v ktorých čítajú cudzie správy.

Keď hovoríme o dezinformáciách, čo si pod tým v slovenskom prostredí môžeme predstaviť? Sú to hlavne hoaxy, teda vymyslené správy?

Hoaxy a vyložené lži tvoria len pár percent šíreného obsahu. Oni však vedia, že by bolo kontraproduktívne, keby púšťali do sveta iba hoaxy. Keď si pozriete Parlamentní listy, Hlavné správy aj ďalšie dezinformačné weby, uvidíte, že mnoho článkov je reálnych, prevzatých z tlačových agentúr alebo z tradičných médií. Ten hlavný trik spočíva v upriamovaní pozornosti na niektoré témy.

Na utečencov?

Samozrejme. Keď si všimnete, čo z ich produkcie sa šíri Facebookom, tak sú to hlavne témy okolo utečencov. Pritom je to téma, ktorá je pre Slovensko aj pre Českú republiku iba okrajovým problémom. Z týchto webov sa už nedozviete, že oveľa väčším problémom Slovenska nie je imigrácia, ale emigrácia. Že nám neustále utekajú talentovaní ľudia, paradoxne často do krajín, kde je utečencov oveľa viac – to je skutočné ohrozenie našej budúcnosti.

Úzko to súvisí aj s ďalšími problémami, o ktoré zakopávame každý deň, ako je stav školstva, zdravotníctva, miera korupcie, stav životného prostredia. Namiesto zlepšovania Slovenska, aby na ňom chceli zostať aspoň vlastní obyvatelia, tieto weby vyvolávajú dojem, že musíme oplotiť našu krajinu. To by pre krajinu s našou polohou a veľkosťou znamenalo zaručený a rýchly úpadok.

Odporca migrantov by vám povedal, že moslimskí migranti ohrozujú celú Európu a skôr či neskôr začnú aj nás.

Predstavu, že Európe hrozí nejaká apokalypsa pod náporom moslimov, vytvára práve táto facebooková propaganda. Zoberme si čísla: v Európskej únii žije 500 miliónov ľudí. Už pred migračnou krízou – v čase, keď u nás islam nikoho nevzrušoval – tu žilo 20 miliónov moslimov. V posledných dvoch rokoch dorazilo okolo dvoch miliónov migrantov, čo je v porovnaní s tým stále neveľké číslo. Tak kde je zásadné ohrozenie? Naopak, o veľkej moslimskej populácii v Rusku, a doslova oslavných vyjadreniach prezidenta Putina na adresu islamu, sa na týchto weboch mlčí.

Ale migrácia prináša reálne problémy vrátane bezpečnostných. Ľudia z tejto alebo z minulých migračných vĺn sa zapojili do teroristických útokov. Vo Švédsku podľa prieskumov stúplo po príleve migrantov percento sexuálneho obťažovania.

To nikto nespochybňuje. Zvýšenú kriminalitu priniesla aj migračná vlna Stredoeurópanov na Západ. Spochybňujem len ten navodený pocit, že to je tá hlavná hrozba a že krajiny ako Nemecko, s ich precíznym policajným systémom, si s tým nedokážu poradiť. Pre Slovensko je to možno problém číslo päťdesiat. Koľkože Slovákov zahynulo pri teroristických útokoch? Doma na Slovensku polícia za minulý rok evidovala šesťdesiat vrážd a 82 znásilnení. K vražde alebo znásilneniu u nás teda dochádza priemerne aspoň raz za týždeň.

Príklad manipulácie na servere Parlamentní listy: v septembri 2015 publikovali správu o tom, že do EÚ príde 100 miliónov migrantov. Stačilo, že im to v ankete povedala jedna z českých europoslankýň, na ktorú sa odvolali. Jej tvrdenie nijak neoverovali, dali ho do titulku so sugestívnou fotkou proti EÚ. V skutočnosti v roku 2015 prišlo do EÚ 1,3 milióna o rok prišlo necelých polmilióna migrantov. Príklad manipulácie na serveri Parlamentní listy: v septembri 2015 publikovali správu, že do EÚ môže prísť 100 miliónov migrantov a Európania „dopadnú ako Indiáni“. Stačilo, že im to v ankete povedala jedna z českých poslankýň. Jej tvrdenie nijako neoverovali, dali ho do titulku aj so sugestívnou fotkou proti EÚ. V skutočnosti v roku 2015 prišlo 1,3 milióna ľudí, o rok neskôr podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu sa prílev znížil na 400-tisíc. Najpresnejšie čísla o migrácii však zverejní až na jar Eurostat.
To však zjavne nie je téma, ktorá by ovládla slovenský Facebook.

Priemerný slovenský používateľ Facebooku miesto toho vidí články o znásilneniach vo Švédsku alebo v Nemecku. Lenže aj ľudia v týchto krajinách riešia úplne iné témy – napríklad postupujúcu automatizáciu a robotizáciu, ktorá absolútne mení pracovný trh. Keby Švédsko bolo skutočne na pokraji občianskej vojny, už dávno by sme videli zástupy Švédov, ktorí by utekali napríklad do idealizovaného Ruska, o ktorého problémoch sa na „alternatívnych“ weboch veľa nedozviete. Keby Nemecko bolo v rozklade z migrantov, tak by v prieskumoch nedominovala Angela Merkelová a za ňou v závese socialista Martin Schultz, ale nejaký krajne pravicový populista. Ani vo Francúzsku nie je Marine Le Penová považovaná za jasného víťaza volieb. Hoci treba povedať, že už sme sa presvedčili, že v súčasnosti nemusí byť nič isté.

Kto predstavuje tú hlavnú silu, ktorá na Facebooku zdieľa články k týmto témam?

To nemusí byť jedna hlavná sila. Je jedno, či sa k človeku dostane správa, že utečenec dorezal dieťatko, prostredníctvom malej facebookovej skupiny, ktorá sa inak venuje dianiu v okrese, alebo cez profil Spravodajská alternatíva, ktorý má okolo 25-tisíc fanúšikov. Nemusí ísť iba o články z dezinformačných webov – nezriedka sa takto šíria aj správy z tradičných médií k téme migrácie.

Problémom je predovšetkým ten nepomer. Tradičné médiá informujú aj o ďalších témach vrátane kriminality „bielych“. Cez sociálne siete sa však organizovane šíria hlavne články o vraždiacich migrantoch, zlyhaniach európskych a amerických politikov. V čitateľoch vzniká dojem, že čokoľvek musí byť lepšie než súčasný „systém“.

Takže bežný čitateľ príliš nerieši, z akých profilov sa tieto články šíria?

Nemusí ich vôbec aktívne vyhľadávať. On si jednoducho jedenkrát „lajkne“ nejakú stránku, pretože ju má „lajknutú“ kamarát alebo sa mu niekde zobrazí, a už to ide samo. Začnú sa mu zobrazovať jej príspevky, a keď ich číta a komentuje, tak mu to Facebook na základe svojich algoritmov začne zobrazovať na čo najvyšších miestach. Vďaka tomu môže získať pocit, že sleduje prevládajúci názor.

Prevládajúci názor na čo? Na migrantov alebo na Európsku úniu?

Vo všeobecnosti je to protisystémové videnie sveta. Dôležité je práve to slovíčko „systém“. Ľudia, ktorí tomuto podľahnú, už neveria v súčasný systém liberálnej demokracie. Myslia si, že je potrebné ho odstrániť, hoci ani nedokážu pomenovať, čím by ho nahradili. Protisystémové videnie sveta má v spoločnosti bežne tak desať až pätnásť percent ľudí, nie je to väčšinový jav. Ale na Facebooku môže nepripravený čitateľ získať pocit, že je to prevládajúci názor, čím vzniká psychologický tlak, aby sa pridal k väčšine.

Téma utečencov teda podporila to protisystémové zmýšľanie?

Zohrala v tom kľúčovú úlohu. Utečencov tu síce nikde nevidíme, napriek tomu sa využívajú ako hlavný argument, prečo máme napríklad vystúpiť z Európskej únie, ktorá je tiež výdobytkom liberálnej demokracie.

Predtým takéto argumenty neboli?

Odporcovia Európskej únie ešte pred tromi rokmi pracovali hlavne s témou gejov a lesieb. Homosexuálne manželstvá boli prezentované ako hlavná hrozba, ktorá k nám prichádza zo Západu. Málokto to bral vážne. Utečenecká kríza však odporcom EÚ dodala obrovskú hnaciu energiu, ktorá zjednotila aj rôzne protirečivé skupiny.

Aké skupiny?

Napríklad v Hlavných správach pravidelne publikuje Vladimír Mohorita, bývalý šéfredaktor dnes už neexistujúceho pro-mečiarovského týždenníka Zmena. V utečeneckej téme sa našiel aj jeden z prominentných redaktorov Slovenskej televízie za vlády HZDS Pavel Kapusta. Ďalšou skupinou, ktorá touto témou žije, sú postkomunisti alebo mladý marxista Lukáš Perný, ktorý je ďalšou postavou tejto scény. No a, samozrejme, v jednom šíku s nimi proti migrantom a Európskej únii idú slovenskí nacisti, ktorí sami kontrolujú na Facebooku viac než sto rôznych stránok.

Takže ideologický mix.

Tento ideologický mix môžete nájsť aj v hlave konkrétnych ľudí. Napríklad kotlebovci na jednej strane obdivujú fašistický Slovenský štát, na druhej strane sympatizujú s Vladimirom Putinom, ktorého propaganda pravidelne pracuje s motívom heroického víťazstva Sovietskeho zväzu nad fašizmom. Až také prekvapenie to však nie je, pretože tento osobnostný typ túži po autoritárskej spoločnosti a je mu jedno, či obdivuje diktátora hnedého alebo červeného.

Na druhej strane: migračnú tému nepriniesli len sociálne siete, ale priživovali ju aj politici. Pred voľbami sa Kotleba, Fico, Sulík, Kollár či Danko predbiehali v tom, kto ju lepšie uchopí. Nebola to aj ich zásluha?

Bolo to ich tragické rozhodnutie, pretože uchopením témy ju vlastne potvrdili, avšak autentickejším xenofóbom než oni je, samozrejme, Kotleba. Áno, súčasťou politických stratégií býva aj získavanie okrajových a extrémnejších voličov, avšak na to majú štandardné strany v zahraničí medzi sebou niekoľko vybraných politikov.

Nikdy to nerobia predsedovia strán. Tí sa predsa musia zameriavať na svojho ťažiskového voliča, nie „loviť v mútnych vodách“. Považujem to za prejav jednej zo slabín nášho politického systému – nezrelosti politických strán, ktoré sú obvykle stranou jedného muža.

Nemôže byť téma migrantov iba akousi módnou vlnou, ktorá sa rozplynie, keď sa ukáže, že sem žiadni nechodia?

Migračná kríza trvá už viac než rok, utečencov tu stále nemáme, dokonca už nechodia ani cez Maďarsko, kde sme ich mali ešte v roku 2015 na dosah. Ale ľudia sú stále udržiavaní v tejto informačnej bubline strachu.

Aké to má dôsledky pre spoločnosť?

Najväčším úspechom týchto kampaní je, že politika a celá verejná scéna sa posúva do stále väčšieho extrému. Každý človek v sebe nosí isté nízke pudy, napríklad xenofóbny pohľad na svet. Tie sa však doteraz toľko neprejavovali, pretože to nebolo v spoločnosti akceptované. Teraz však zrazu vidia, že ten istý pohľad a ten istý hrubý slovník používa napríklad politik alebo iná známa osoba. Človeka to zbaví zábran a potom môže urobiť veci, ktoré si ten politik ani nedokáže predstaviť.

Na čo narážate?

Napríklad v Banskej Bystrici pred pár týždňami nejaký chlap porezal kúskom skla francúzskeho študenta tmavej pleti. V Bratislave zase mladá somálska žena prehovorila o tom, že ju šesťkrát napadli za to, že chodí v moslimskej šatke. Samozrejme, nevieme, do akej miery za to môžu sociálne siete, ale napríklad tá dievčina poznamenala, že ešte pred vypuknutím migračnej krízy ani ona, ani jej šatka nikomu neprekážala.

Kam to môže dospieť?

Obávam sa, že sme už v situácii, keď musíme seriózne pracovať na tom, aby sme nestratili všetky výdobytky Novembra 1989.

Nie je to prehnané? Veď systémové strany stále majú pohodlnú väčšinu.

Bolo by chybou myslieť si, že náš systém je taký odolný, že by nemohlo dôjsť k zásadnému zvratu. Pozrite sa, ako sa mení situácia v Maďarsku alebo Poľsku. Stačia jedny nepodarené voľby, jedno nepodarené referendum, v ktorých ľudia môžu túto svoju frustráciu prejaviť. Výsledkom môže byť, že kotlebovcov a im podobných môžeme mať vo vláde a vo vedení bezpečnostných zložiek. Sociálne siete totiž prinášajú ohromné zrýchlenie procesov, ktoré zásadne môžu meniť spoločnosť.

Pri dezinformáciách sa doteraz hovorilo, že sú dielom prokremeľskej propagandy. Pri veciach, ktoré opisujete, však nikde spojitosť s Kremľom nevidím.

Kremeľ a s ním spojené médiá časť tohto obsahu vyrábajú. Ich články sú hojne prekladané aj do slovenčiny, pretože vyhovujú videniu sveta našich dezinformátorov: zlý Západ, ohrozenie kresťanských hodnôt, rozvrat spôsobený utečencami. Napríklad na záberoch nepokojov z ulíc európskych miest, ktoré zdieľajú ľudia na Facebooku, často vidíme zelené logo televízie Russia Today. A netreba zabúdať na to, že ak niekomu politicky aj ekonomicky vyhovuje, že európske spoločnosti budú žiť v neistote a budú chcieť vystupovať z Európskej únie, tak je to v prvom rade Putinov režim.

To však neznamená, že ľudí z Hlavných správ alebo adminov rôznych facebookových skupín platí priamo ruský štát.

To som ani nikdy netvrdil, na toto skutočne nie sú žiadne dôkazy. Ľudia, ktorí šíria dezinformácie, to môžu robiť aj z presvedčenia, že naozaj treba zvrhnúť tento systém. Alebo to robia, pretože sa tým dá zarobiť.

Pretože tu bola diera na trhu?

Áno, novinári boli obvykle liberálne ladení mladší ľudia, žijúci v mestách, otvorení svetu. V tradičných médiách ste teda nenašli veľa novinárov, ktorí by chceli vystupovať z Európskej únie a vydať sa v ústrety Východu. Ale takéto videnie sveta má dlhodobo určité percento ľudí, ktorí pred príchodom dezinformačných a konšpiračných médií nemali poriadne čo čítať.

Zároveň tieto veci môžu vytvárať aj ľudia, ktorí sa snažia pomôcť konkrétnym politikom. Hlavné správy napríklad pred voľbami v niekoľkých článkoch vychválili Mariana Kotlebu, Parlamentní listy mávajú rozhovory s českým prezidentom Milošom Zemanom, ktorý iným internetovým médiám rozhovory takmer nedáva.

Robí sa s týmto fenoménom niečo?

Posun tu určite je. Pred dvoma rokmi, keď sme na tento problém začali upozorňovať, sme museli zložito dokazovať, že sa tu šíri propaganda prostredníctvom článkov preložených z pochybných ruských zdrojov. Teraz to už máme potvrdené aj z oficiálnych inštitúcií.

Európsky parlament na jeseň prijal smernicu, ktorá vyzýva na boj s prokremeľskou propagandou a propagandou ISIS. Veľké firmy ako Google a Facebook hovoria o vytváraní mechanizmov, ktoré by zabránili šíreniu hoaxov. Tajné služby, mimovládne organizácie, súkromné médiá – tí všetci na tento fenomén intenzívne upozorňujú.

A na Slovensku?

Na Slovensku napríklad vznikol spomínaný projekt Konšpirátori.sk, ktorý vytvoril zoznam webov s podozrivým obsahom. Keď človek na Facebooku vidí článok z neznámeho zdroja, môže si na túto stránku kliknúť a pozrieť, či ho v tom zozname nenájde. V rámci tohto projektu sme zároveň rozbehli kampaň, v ktorej vyzývame firmy, aby neinzerovali na weboch typu Hlavných správ, pretože im jednak finančne pomáhajú, jednak spájajú svoju značku s pochybným obsahom.

S akým výsledkom?

Ukázalo sa, že táto kampaň funguje. Na Hlavných správach sme v minulosti bežne videli reklamné bannery významných bánk, automobiliek či obchodných reťazcov. Dnes už sú skôr výnimkou.

Robí niečo aj štát?

Tam žiadny posun nevidím, náš štát mlčí. Z ministerstva vnútra napríklad nedávno odišiel analytik Daniel Milo, ktorý sa tam ako jeden z mála tejto téme venoval. Naša SIS vo svojej poslednej výročnej správe venovala dezinformáciám len dve zmienky, keď napísala, že monitorovala okrem iného „propagandistické aktivity namierené voči Západu“ a venovala pozornosť „problematike snáh Ruskej federácie o ovplyvňovanie verejnej mienky v Slovenskej republike a subjektom, ktoré sa na týchto aktivitách aktívne podieľali“.

Výročná správa českej kontrarozviedky je oveľa konkrétnejšia a podrobnejšia, jasne sa tam píše to, že „cieľom ruského informačného pôsobenia je utajená infiltrácia českých médií, internetu a masívna produkcia štátom riadenej distribúcie propagandy a dezinformácií“.

Môže s tým štát vôbec niečo robiť?

Samozrejme. Môže začať už len tým, že by vytvoril tím ľudí, ktorí by sledovali sociálne siete a v reálnom čase varovali, že sa nimi šíri nejaká dezinformácia. Vo firmách je úplne bežné, že si monitorujú dianie na sociálnych sieťach. Ale neviem o tom, že by to robil niekto na úrovni štátu. Pretrváva stav, keď si ministerstvá strážia zmienky o sebe v monitorovaných médiách, ale neriešia dezinformácie a hoaxy ako prierezový jav. Potom vidíme, že keď sa začnú šíriť fámy okolo prejazdu amerického vojenského konvoja, ministerstvo obrany reaguje neskoro a pomaly.

Čo ďalej?

Slovensko spolu s ostatnými európskymi štátmi môže tlačiť na zodpovednosť prevádzkovateľov sociálnych sietí, najmä Facebooku. Môžeme podporovať pobaltské štáty a čerpať od nich skúsenosti, pretože tie sú v prvej línii konfliktu. Politici by zároveň mali prestať považovať verejnoprávne médiá za svoju korisť a konečne ich premeniť na jeden zo základných nástrojov pozdvihovania úrovne nášho občianstva.

Môže sa niečo robiť na úrovni školstva?

To je, samozrejme, veľká téma. Ak dnes na niektorých školách funguje moderná mediálna výchova, tak je to výsledkom individuálnej snahy učiteľov a nie systémových opatrení rezortu školstva. Napríklad na občianskej výuke musí učiteľ učiť základy filozofie, ekonómie, sociológie alebo politológie, ale nezostáva mu čas na diskusie o aktuálnych témach.

Na to však musia byť učitelia pripravovaní, musia mať vhodné materiály, musia byť motivovaní. Netreba na to ani meniť žiadny zákon. Učiteľom v tom bráni len to, že zo svojich peňazí ledva vyžijú a že tieto materiály si musia vyrábať vo voľnom čase. Treba povedať, že zmeny v oblasti školstva sa prejavujú rádovo v desiatkach rokov, ale problémom, o ktorých sme hovorili, budeme čeliť stále, pretože majú charakter globálnych trendov.

Zoznam postrehov

Dubovcová na rozlúčku: Ako krajina pravidelne zlyhávame

Päť rokov stačí na to, aby človek ukázal, čo v ňom je. Preto sa Jana Dubovcová už neuchádzala o funkciu verejnej ochrankyne práv. Najviac ju mrzí, že na Slovensku stále diskriminujeme deti v prístupe ku vzdelaniu.

29. 03. 2017 | čítať ďalej...

Čo by mohla urobiť reforma školstva so zlepšením správania žiakov?

Dnes za mnou prišla moja bývalá žiačka, ktorá sa odsťahovala s mamou do Rakúska. Porozprávali sme sa o tom ako sa jej darí, ako to vyzerá v jej novej škole.

27. 03. 2017 | čítať ďalej...

Konzervované jedlo nie je jedovaté. Jesť ho denne však na zdraví nepridá

Z obľuby priemyselného konzervovania potravín už začíname chvalabohu poľavovať a vraciame sa k rešpektu k domácim zavareninám a nakladanej zelenine.

21. 03. 2017 | čítať ďalej...

Neobmedzené možnosti sťažujú mladým ľuďom životné voľby

Pět let studovali psychologové Masarykovy univerzity generaci dospívajících Čechů, kteří čelí předsudkům, že jsou líní a odmítají zodpovědnost. Ukazuje se ale, že oni spíš jen řeší složitější situace, v nichž se jejich předchůdci...

16. 03. 2017 | čítať ďalej...

Neurológ: Sociálne siete škodia mozgu, IQ sa znižuje

"Žena je schopná pojať čokoľvek a okamžite to porovnávať a integrovať s tým, čo pozná. Ak sa pozrie na muža, okamžite ho rieši na rôznych úrovniach, nielen ako vyzerá, ale predovšetkým, či je spoľahlivý, aké má zázemie,...

12. 03. 2017 | čítať ďalej...

Musíme sa naučiť nechať ľudí zomierať

Lekár Peter Stachura zblízka vidí, aké utrpenie prežíva zomierajúci človek, ak sa mu zdravotníctvo či príbuzní príliš snažia pomôcť.

10. 03. 2017 | čítať ďalej...

Muži milujú silné ženy do doby, kým z nich ženy nevytiahnú zranených chlapcov

Väčšinu mužov priťahujú silné ženy. Niekto si na nich trúfne, iný len pozerá a predstavuje si, aká je asi v posteli, ale všetci sú nejakým spôsobom vzrušení.

06. 03. 2017 | čítať ďalej...

Z dieťaťa sa stane dobrý človek, ak má spokojnú a milovanú mamu

Čo sa môžeme my, dospelí, naučiť od detí a na čo pri ich výchove nikdy nezabúdať? Psychológ a lektor Marek Herman nám porozprával o tom, čo je pre každé dieťa v živote najdôležitejšie pre to, aby v živote nebolo "stratené"....

06. 03. 2017 | čítať ďalej...

Propaganda na Facebooku vyrába dojem, že vinou migrantov nám hrozí apokalypsa

Vplyv časopisu Zem a vek alebo Slobodného vysielača je podľa Juraja Smatanu obmedzený. Hlavné slovo majú najrôznejšie facebookové skupiny, ktoré šíria účelovo vybrané články o migrantoch.

05. 03. 2017 | čítať ďalej...

Veda radí, ako sa pri dnešnej politike nezblázniť

Skutky, ktoré sa nestali, korupcia, ktorá neexistuje. Vedci ponúkajú návod, ako si zachovať psychické zdravie.

03. 03. 2017 | čítať ďalej...

Ako trestali kriminálnikov v stredoveku?

Človek v stredoveku veril v napĺňanie spravodlivosti omnoho viac, než je to dnes.

24. 02. 2017 | čítať ďalej...

Výživová lekárka: Cukor nie je vhodné z metabolického hľadiska obmedzovať

Nezakazujte si sladké, gumené medvedíky sú dobré na kĺby, hovorí výživová lekárka.

23. 02. 2017 | čítať ďalej...

Kam sa v skutočnosti podeli pracovné miesta?

Lžou populizmu je, že „prinavráti pracovné miesta“. Nevie pritom ani priznať, kam sa v skutočnosti podeli. Spasí nás univerzálny základný príjem? Aby áno, tak určite by však boli nutné aj vysoké dane na finančné služby a...

23. 02. 2017 | čítať ďalej...

Prečo sa ženy nevedia zacieliť na jeden problém tak, ako muži

Jej názory sú dnes nepopulárne a dráždia nielen feministky. Je za rovnosť medzi mužmi a ženami, ale rovnakosť prísne odmieta. Skúma fyziológiu človeka a vplyv pohlavných hormónov na jeho myslenie. Trvá na tom, že mozog muža je...

18. 02. 2017 | čítať ďalej...

Ak slušní ľudia do politiky chodiť nebudú, sama sa nikdy neočistí

Citát je z recenzie knihy Steva Hiltona s názvom Ľudskejšie.

07. 02. 2017 | čítať ďalej...

Prečo si myslíme, že sme poctivejší ako ostatní

Ľudia trpia ilúziou morálnej nadradenosti. Ak majú všetci pocit, že sú morálne majáky, zvyšuje sa riziko konfliktu, lebo si myslia, že majú pravdu, zatiaľ čo ostatní sa isto mýlia, píšu psychológovia.

06. 02. 2017 | čítať ďalej...

Zákony sú dobré vtedy, ak ich pripraví a schváli jednotlivec

Gustave le Bon bol zrejme prvým významným mysliteľom, ktorý si všimol fenomén masy – jej zvláštne vlastnosti a kľúčový význam pre súčasnosť.

05. 02. 2017 | čítať ďalej...

Chcete vedieť, ako dopadne Amerika? Sledujte, či prežije otvorený internet

Bude to súboj, v ktorom budú komplikované rady skúsených a múdrych ľudí stáť proti intuitívnym a dobre vyzerajúcim riešeniam založeným na nepodloženom presvedčení.

30. 01. 2017 | čítať ďalej...

Kde robia singláči chybu?

Hľadali sme príčiny, prečo je medzi mladými kresťanmi toľko nezadaných ("single").

29. 01. 2017 | čítať ďalej...

Dubovcová: Slovensko trpí na pasivitu nepolitických lídrov

Ombudsmanka Jana Dubovcová pomenovala v rozhovore s týždenníkom Trend niekoľko príčin neutešeného stavu a zlej nálady medzi obyvateľmi Slovenska.

29. 01. 2017 | čítať ďalej...

Politici už tradičné média nepotrebujú

Dostali sme sa do fázy, keď majú politici oproti novinárom výhodu, pretože tradičné médiá vôbec nepotrebujú. Ak aj poskytnú rozhovor, tak ten priestor využijú na to, aby mohli urážať novinára či jeho médium.

12. 01. 2017 | čítať ďalej...

Schutz: Dve príčiny, ktoré nutne ženú našu spoločnosť do krízy

Prvou je nepoctivosť kampaní. V nich sa právo zbohatnúť vydáva za základné ľudské právo. Politici sa štylizujú do role toho, kto zabezpečí každému zbohatnutie, iba ho treba zvoliť.

08. 01. 2017 | čítať ďalej...

Čo by mohlo byť, keby verejní funkcionári sledovali len verejný záujem

B. Sanders vstupoval do komunálnej politiky zrejme s cieľom niečo urobiť a vyriešiť. Inými slovami hlavnou prioritou bolo mesto. Celé, nielen niečo z toho. Ak by takto rozmýšľali samosprávy u nás, asi by to vyzeralo inak. Ale to...

05. 01. 2017 | čítať ďalej...

Jiří Jelínek z Fischer Group odpovedá: Aké vlastnosti a schopnosti mu pomohli k úspechu

Jiří Jelínek je od roku 2004 generálnym riaditeľom spoločnosti Fischer Group. Pôsobí v oblasti cestovného ruchu.

27. 12. 2016 | čítať ďalej...

Ako operátor vidí, kde a s kým ste boli. Stačia mu údaje, ktoré musí zbierať

Pozrite sa, ako tie údaje vyzerajú a čo všetko sa z nich dá zistiť. Nemec Malte Spitz dokázal získať po žalobe údaje od Deutsche Telekomu, ktoré o ňom tento operátor zhromažďoval počas šiestich mesiacov.

25. 12. 2016 | čítať ďalej...

Viete aké údaje o vás majú operátori? Môžete byť radi, že žijete v demokracii

A ak si uvedomíte, aké dáta o vás majú napríklad mobilní operátori, môžete byť radi, že žijeme v demokracii.

25. 12. 2016 | čítať ďalej...

Psychológ: Doba postfaktická? Volíme toho, kto má najviac lajkov

Rozhodujeme sa na základe emócií, zostávame na povrchu a nemáme motiváciu rozmýšľať, hovorí psychológ Dalibor Špok. Sociálne siete nám ukazujú iba to, čo nám vyhovuje.

21. 11. 2016 | čítať ďalej...

O verejné dianie sa zaujímam od šiestich rokov, hovorí mladík, ktorý "vyškolil" radnicu

Má ešte len pätnásť rokov, ale už dvakrát nachytal prostejovskú radnicu pri porušovaní zákona. Študent Jakub Čech donútil "dospelých" úradníkov konať s ním ako so seberovným.

17. 11. 2016 | čítať ďalej...

Tomáš Garrigue Masaryk - životopisný dokument

Tomáš Garrigue Masaryk bol český filozof, sociológ, pedagóg, politik, štátnik a novinár, jeden zo zakladateľov ČSR, prvý prezident ČSR a predtým predseda Dočasnej vlády Československa.

07. 11. 2016 | čítať ďalej...

Prezident Kiska o tom, že nálada v spoločnosti nie je dobrá. Akú radí cestu úniku z tohto stavu?

Prezident Andrej Kiska v rozhovore pre týždenník Trend, uverejnenom 2. novembra 2016, odpovedal na otázku: "Spomenuli ste, že ekonomike sa darí, mzdy rastú, ale napriek tomu nálada v spoločnosti nie je dobrá. Aká je cesta úniku z...

02. 11. 2016 | čítať ďalej...

Warner: Šaría sa na Západe zavádza krok za krokom. Cieľ islamu je, aby sa celý svet modlil k Alahovi

Moslimovia si môžu vybrať pokojný život, alebo politický, ktorého zmyslom je presviedčanie ostatných a vojna, hovorí Bill Warner, ktorý študuje politický islam.

01. 11. 2016 | čítať ďalej...

Tomáš Garrigue Masaryk - O demokracii

"Nesprávne je robiť rozdiel medzi mravnosťou veľkou a malou. Že sa politik v záujme štátu nemusí a nemá obzerať na mravné predpisy. Vec sa má v skutočnosti tak, že človek, ktorý napríklad klame a podvádza v politickom živote,...

31. 10. 2016 | čítať ďalej...

Nízke úroky? Ide o nešťastný experiment

Výška úrokov platí pre každú krajinu inak. Napríklad Nemecko by potrebovalo vyššie sadzby, ako má napríklad Taliansko.

30. 10. 2016 | čítať ďalej...

Psychologička: Strach z očkovania? Ľudia už nepočujú, že niekto umrel na tetanus

Rodičia nevedia pri očkovaní potlačiť emócie, hovorí Mária Hatoková z Ústavu experimentálnej psychológie SAV.

17. 10. 2016 | čítať ďalej...

Šéf červených autobusov: Cenová vojna vydrží ešte veľmi dlho

Na autobusovej linke medzi Bratislavou a Viedňou jazdia traja dopravcovia. Okrem Slovak Lines aj RegioJet českého podnikateľa Radima Jančuru a Blaguss.

12. 10. 2016 | čítať ďalej...

Voľby vygenerujú vždy len priemerných ľudí

Nikdy to nie je duchovná alebo intelektuálna elita, ktorá má schopnosti riadiť štát tak, aby to prispelo ku všeobecnému dobru.

12. 10. 2016 | čítať ďalej...

Čo by ste spravili, ak by ste mali miliardu eur?

Slovensko od roku 2007 minulo na informatizáciu 900 miliónov eur. Úradníkom však stále robíme poštára a veľa sa nezmenilo. Končí sa rok 2015, máme internet v mobilných telefónoch, onedlho budú na cestách jazdiť elektrické autá...

09. 10. 2016 | čítať ďalej...

Výrok, ktorý vo voľbách kandidáta odrovná

Pri spätnom pohľade je ľahké pripomenúť si výroky, ktoré sa uchytili, lebo kandidáti pre ne nakoniec prehrali.

05. 10. 2016 | čítať ďalej...

Ako súdili najväčších nacistických vrahov

„Ľudia sa vždy dajú doviesť k tomu, aby s vodcom súhlasili. Je to jednoduché. Stačí im povedať, že sú napadnutí a verejne odsúdiť pacifistov z nedostatku vlastenectva. To zaberie v každej krajine.“

05. 10. 2016 | čítať ďalej...

Nástupný plat tisíc eur? Mladí majú veľké oči

Ak sa mladí ľudia od začiatku leta nezamestnali, niekde robia chybu. Práce je dosť.

05. 10. 2016 | čítať ďalej...

Železnica je mystérium, nedá sa riadiť len tabuľkami

Trať medzi Bratislavou a Žilinou sa rekonštruovala tak dlho a zanedbali sa bežné opravy, až sa niektoré úseky stali neprejazdnými, vysvetľuje v rozhovore JIŘÍ KUBÁČEK, bývalý generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy a dráh...

29. 09. 2016 | čítať ďalej...

Kde je Slovensko? Google Street View odpovedá záberom z Bratislavy

Internetový diskutér využil kuriózny záber z Google Street View ako odpoveď na otázku, že kde sa podľa neho nachádza Slovensko.

19. 09. 2016 | čítať ďalej...

Pre polovicu ľudstva s nižším IQ je svet príliš zložitý

Kto nerozumie svetu, verí konšpiráciám, hovorí známy český psychiater Cyril Höschl.

19. 09. 2016 | čítať ďalej...

Prečo sú počítačové hry také zaujímavé pre deti

To, že niektoré dnešné deti sú závislé na mobiloch, sú pohltené kybersvetom, že by len stále surfovali na nete a hrali počítačové hry, sa na nás valí z každej strany. Skúsme sa na to pozrieť inak.

19. 09. 2016 | čítať ďalej...

Protestujeme! Fajn, a čo ďalej?

Nikto z menovaných nedobyl svoj úrad so zbraňou v ruke, dostal sa tam len a výlučne pomocou hlasov voličov.

15. 09. 2016 | čítať ďalej...

Takto predídu autonómne autá zápcham, pozrite si vo videu

Stačí sa riadiť jednoduchými pravidlami. Šoféri to nezvládnu.

14. 09. 2016 | čítať ďalej...

Pavol Žilinčík porovnáva slovenské a ukrajinské súdnictvo

Pomenovanie problémov na Ukrajine ukáže v plnej nahote tie isté problémy aj na Slovensku. Akurát na Ukrajine už majú po Majdane a začali ich riešiť.

19. 06. 2016 | čítať ďalej...

Tancujúca mládež v Thajsku v nás vyvolá zvláštne pocity

Záber z hudobného festivalu v Thajsku. Tancujúca mládež určite vyvolá zvláštne pocity v nejednom z nás. Takýto tanečný štýl u nás nevidieť.

18. 06. 2016 | čítať ďalej...

Úbytok včiel pocítime všetci, budeme mať málo jedla

Živočíchy, ktoré roznášajú peľ, zabezpečujú až 75 percent svetových plodín. Postupne však vymierajú.

09. 06. 2016 | čítať ďalej...

Posilnime kultúru riešenia problémov. Málo si vážime, čo tu máme

Slovensko je krajina, ktorá má potenciál, aby sa tu ľuďom veľmi dobre žilo. K dosiahnutiu tohto cieľa by nebolo treba urobiť až tak veľa.

09. 06. 2016 | čítať ďalej...

Lekár po návrate z Británie: Peniaze nie sú všetko, na Slovensku je lepší život

Nemusím živiť dve autá, manželka sa vrátila k svojej profesii a bývame vo väčšom. To sú prvé dojmy lekára Borisa Mavrodieva po návrate z Veľkej Británie, kde pôsobil posledných deväť rokov.

09. 06. 2016 | čítať ďalej...

Význam zjednotenej Európy nechápeme, Sulík je príkladom

Bývalý šachový veľmajster a politický aktivista Kasparov tvrdí, že brexit by bol darčekom pre Putina.

09. 06. 2016 | čítať ďalej...

Môže byť doprava MHD zadarmo? V Talline to nedopadlo dobre

V Talline skúsili zaviesť bezplatné cestovanie, no experiment sa neosvedčil ani nezvýšil záujem verejnosti. Nové riešenia sa hľadajú inak.

01. 06. 2016 | čítať ďalej...

Maturujme povinne z matematiky. Ale

Prečo je dôležitá maturita z matematiky? A ako by mala vyzerať.

01. 06. 2016 | čítať ďalej...

Rodinný dom za každú cenu môže byť zlatou klietkou

„Čo sa deje s bývaním pre mladé rodiny?“ pýta sa nitriansky architekt Jozef Hrozenský a opisuje svoju praktickú skúsenosť, ktorá je modelovým príkladom pre mnohých mladých ľudí s malými deťmi.

25. 05. 2016 | čítať ďalej...

Pellegrini: Za založenie firmy zaplatíme kartou

Vicepremiér pre investície chce meniť zákon o správnych súdnych poplatkoch. Sľubuje tiež zjednodušenie ovládania e-služieb na Slovensko.sk.

22. 05. 2016 | čítať ďalej...

Cirkev trápi odpad, žiada zastavenie kultúry vyhadzovania

Cirkev si naliehavosť témy životného prostredia a odpadov uvedomuje stále viac.

22. 05. 2016 | čítať ďalej...

Právo parkovat je svoboda komunismu. Nenechme města motoristům

Jeho rady žádali v New Yorku, Londýně i Moskvě. Teď si ho přivolali do Tokia a nejnověji ho oslovila i Praha. Starostové po celém světě si zvou dánského architekta a urbanistu Jana Gehla, aby naplnili název jedné z jeho knih –...

17. 05. 2016 | čítať ďalej...

Obchodné centrá ničia mestá

Nákupné strediská stiahnu ľudí a zákazníkov z ulíc ako vákuum. Podoba mesta je depresívna, bez ľudí a akcií; práve tieto dve veci robia verejný priestor zaujímavým.

16. 05. 2016 | čítať ďalej...

Odkaz pre budúcnosť

Keď ma jedného dňa uvidíš ako starého muža, keď budem špinavý, keď sa nebudem vedieť najesť ani sa obliecť ... maj trpezlivosť, spomeň si na čas, ktorý som trávil učením teba.

10. 05. 2016 | čítať ďalej...

Prečo vymrú strany jedného lídra a čo ich nahradí

V nasledujúcich rokoch sa na Slovensku a v Európe udejú zásadné veci,ktoré zmenia podobu politiky a spoločností.

27. 04. 2016 | čítať ďalej...

"Podstatou demokracie je jej schopnosť riešiť problémy prostredníctvom otvorenej diskusie."

Citát je z rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Stankov a zjednotená macedónska organizácia Ilinden c. Bulharsko z 2. októbra 2001.

25. 04. 2016 | čítať ďalej...

Nehoda v priamom prenose (video)

Nehoda osobního a nákladního automobilu při natáčení reportáže České Televize.

21. 04. 2016 | čítať ďalej...

História MHD v Košiciach (video)

Mestská doprava v Košiciach od jej úplných začiatkov až po súčasnosť.

21. 04. 2016 | čítať ďalej...

O odpadkoch v Nemecku očami Slovenky

Po prisťahovaní sa do Nemecka som šla kúpiť odpadkový kôš. Špecializovanú predajňu pre domáce potreby som prešla niekoľkokrát. Hľadala som niečo podobné, ako sme mali na Slovensku.

20. 04. 2016 | čítať ďalej...

Prečo si vo voľbách volíme idiotov (a čo s tým má náš mozog)

Vedecké štúdie vysvetľujú, prečo politici sú takí, akí sú. A prečo ich my sami takých chceme. Politika totiž musí obsahovať aj prísľub lepšej spoločnosti.

18. 04. 2016 | čítať ďalej...

Prečo židia neutekali a kedy je správny čas opustiť krajinu

Niekoľko rokov rozmýšľam nad tým, prečo židia počas druhej svetovej vojny neutekali. Prečo sa “dali odtiahnuť” do koncentrákov. Včera celú moju osobnú záhadu vyriešila jednou vetou pani Lýdia Piovarcsyová, ktorá prežila...

06. 04. 2016 | čítať ďalej...

Je stav strednej Európy prejavom materializmu?

Kam smeruje Západ a čo s tým?​

06. 04. 2016 | čítať ďalej...

Štátu pošle každý Slovák 5660 eur. Pozrite sa, ako štát tieto peniaze využije

Ročne jeden človek na Slovensku zaplatí štátu na daniach a odvodoch v priemere 5657 eur. Najväčšia časť z týchto peňazí putuje na dôchodky.

29. 03. 2016 | čítať ďalej...

Budeme voliť Kotlebu, zavolal mi pán K.

Bol to veľmi zvláštny telefonát. Na displeji telefónu som uvidela neznáme číslo, aj som rozmýšľala, či telefón nenechám vyzvoniť do prázdna.

08. 03. 2016 | čítať ďalej...

"Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z vás. To je trestom za neochotu podieľať sa na politike."

Citát pripisovaný gréckemu filozofovi Platónovi (428 - 328 pr. n. l.)

02. 03. 2016 | čítať ďalej...

Film: Diagnóza - o štrajku lekárov v roku 2011

Prinášame vám filmový dokument Diagnóza o tom, ako kľúčoví protagonisti s odstupom času vidia najkonfliktnejšiu situáciu v slovenskom zdravotníctve – lekársky štrajk v roku 2011.

27. 02. 2016 | čítať ďalej...

Sme zlyhávajúci štát?

Rumuni sekajú korupciu hlava-nehlava. Estónci vedú v elektronizácii s náskokom, ktorý nedobehne ani Sagan na motorke. A v Česku majú vysoké školstvo a zdravotníctvo, o ktorom my môžeme snívať.

23. 02. 2016 | čítať ďalej...

Uvarení v spoločnosti bez hodnôt

Ľudia, ktorí svoje postavenie v systéme moci vnímajú primárne ako zdroj osobných výhod a privilégií, nikdy nepôjdu k podstate problému a budú len pokračovať v zápase o svoju inštitucionálnu istotu.

16. 02. 2016 | čítať ďalej...

Fico posunul krajinu, ale dozadu: Voľby rozhodnú o tom, či budeme zdochýnajúca mrcina

Kedysi bolo Slovensko vnímané ako tatranský tiger, dnes už je to len zdochýnajúca kobyla s pokrivenými hodnotami. Sociálne balíčky sú len prejav neustálej kampane Smeru. Robert Fico je nadaný, inteligentný a typický pragmatický...

12. 02. 2016 | čítať ďalej...

Ústrednou témou novej koncepcie by malo byť vzdelávanie, nie školstvo

Slávny fotograf Robert Capa hovorieval začínajúcim fotoreportérom: „Ak vaše fotografie nie sú dostatočne dobré, znamená to, že ste neboli ste dostatočne blízko.“

12. 02. 2016 | čítať ďalej...

Podnikatelia zmeny vnímajú citlivo, vraví v rozhovore partner KPMG Slovensko

Politické strany by si mali sadnúť a dohodnúť sa na dlhodobej stratégii pre nastavenie priaznivého prostredia pre podnikateľov, hovorí pre SME partner v slovenskej pobočke poradenskej spoločnosti KPMG ĽUBOŠ VANČO.

04. 02. 2016 | čítať ďalej...

Expedícia Makovica

Aj takto sa zabávali ľudia na konci minulého storočia. Predstavte si, že väčšina ľudí ešte nemala mobilný telefón.

03. 02. 2016 | čítať ďalej...

Nemáte koho voliť? Klamete

V skutočnosti nevolíme politické strany. Voľbami v prvom rade vyberáme myšlienky, ktoré majú v našej spoločnosti dlhodobo prežiť.

Ak veľká časť občanov na voľby rezignuje, nechá systém napospas extrémnym...

31. 01. 2016 | čítať ďalej...

Ekonóm: Našou slabinou sú regióny aj školstvo

Stotisíc nových pracovných miest je len politický slogan bez reálneho podkladu, vraví ekonóm Martin Kahanec.

14. 01. 2016 | čítať ďalej...

Skutočná tma je na Slovensku raritou

Hviezdne nebo vidno najlepšie v parkoch tmavej nočnej oblohy. Slovensko je znečistené svetlom, zákon ho nijak neobmedzuje.

14. 01. 2016 | čítať ďalej...

Daniela Kovářová: Za teplo domova odpovídá žena, matka nikdy nepřestala potřebovat otce

Ženám jsme namluvili, že mají stejná práva jako muži, ale ona to není pravda, říká v rozhovoru advokátka, spisovatelka a někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

27. 12. 2015 | čítať ďalej...

Improvizovaný prejav prezidenta Andreja Kisku ku stavu školstva (A DOSŤ!)

Vystúpenie hovorcu kampane A DOSŤ! Nehazardujme s budúcnosťou Slovenska! " a prezidenta SR Andreja Kisku v úvode prvého diskusného fóra A DOSŤ! Vzdelávanie v ohrození, ktoré 18. 11. 2015 v bratislavskom SATORI STAGE pripravila...

19. 12. 2015 | čítať ďalej...

Ako sa v našej politike delí a užíva moc. Očami zveda, ktorý bol pri tom

Z rozhovoru s Markom Ebenom v relácii Na plovárně hovorí František Ringo Čech: "Tak desať percent sú veľmi slušní ľudia, najmä ženy". V rozhovore ale hovorí so sebe vlastným nadhľadom najmä o tom zvyšku.

04. 12. 2015 | čítať ďalej...

Vojnu s terorizmom nevyhráme, musíme si nájsť spôsob, ako žiť v novej realite

Nejde o to nájsť riešenie. Dôležitejšie je nájsť modus. Akýsi spôsob žitia. Netreba nútiť Bulharov alebo Slovákov milovať cudzincov či utečencov, nezdá sa mi to ani prirodzené. Dôležité je ľuďom hovoriť, že je tu nová realita a...

21. 11. 2015 | čítať ďalej...

Diskusia o terorizme, utečencoch a slobode

Čím sa ohrozujeme sami. Pozrite si zostrih diskusie s Mikulášom Dzurindom a Štefanom Hríbom. Diskusiu zorganizoval Denník N.

20. 11. 2015 | čítať ďalej...

Regionálne rozdiely ostanú

V porovnaní so štandardnými ekonomikami, naše mzdy tvoria z HDP iba jednu tretinu a zvyšok sú zisky spoločností.

10. 11. 2015 | čítať ďalej...

Ako dlhú životnosť by mali mať výrobky?

Tento text je úryvkom z prejavu Llewellyna H. Rockwella, Jr. na Supporters Summit of 2004. Český preklad vyšiel tento týždeň na portáli think-tanku Ludwig von Mises Institute, Mises.cz.

03. 11. 2015 | čítať ďalej...

Európska komisia kazí Európu

Európska únia nie je v dobrej kondícii, povedal nedávno predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. A mal pravdu.

29. 10. 2015 | čítať ďalej...

Sami si môžete urobiť röntgen a snímka sa odošle do nemocnice

Jedna karta na všetko: Ako funguje e-Government v Estónsku.

21. 10. 2015 | čítať ďalej...

Strieľajte, prikázal komisár Slavkin

Prečo partizáni 21. septembra 1944 popravili 187 obyvateľov obce Sklené?

16. 10. 2015 | čítať ďalej...

Úniu sme dostali do daru. Čo Fico nepovie, ale mal by

Európsku úniu sme dostali do daru, o ktorý sme sa len málo pričinili. Možno aj to je dôvod, prečo ju považujeme za lacnú samozrejmosť.

16. 10. 2015 | čítať ďalej...

Stredná trieda už z niektorých miest úplne vymizla

Mať vlastný byt a auto, poslať deti na prázdniny do tábora a aspoň raz do roka ísť na spoločnú dovolenku k moru je pre mnohé slovenské domácnosti veľmi vzdialená predstava. Kým na Slovensku sú štvorčlenné rodiny, ktoré na mesiac...

13. 10. 2015 | čítať ďalej...

Prečo sú v Bratislave dopravné zápchy?

Doprava sa blíži ku kolapsu. Ak neprídu radikálne opatrenia, skolabuje úplne.

25. 09. 2015 | čítať ďalej...

Pôda je viac ako pozemok na predaj

Ešte pred sto rokmi odchádzali Slováci do Ameriky, aby si zarobili peniaze na grunt. O storočie neskôr vlastníci pôdy čakajú, či sa v ich blízkosti nebude stavať.

20. 09. 2015 | čítať ďalej...

Lekárka Križanová: Utrpenie pri zomieraní urýchľuje samo zomieranie

Ľudia, ktorí zostanú sami, sú starí a chorí, tak budú chcieť zomrieť, lebo nemajú žiadnu perspektívu, prečo majú žiť. Čakajú na smrť, väčšinou odovzdane. Na Slovensku nemusia ani veľmi čakať, lebo dostanú preležaniny a...

11. 09. 2015 | čítať ďalej...

Ja, robot. Pripravil som ťa o prácu

Ako bude vyzerať práca v najbližších desaťročiach? Zažívame najradikálnejšiu a najrýchlejšiu revolúciu od čias priemyselnej? Pripravte sa na svet, v ktorom budú vládnuť roboty.

08. 09. 2015 | čítať ďalej...

Starnúca krajina nie je pre starcov

Nie je zaručené, že dnešným tridsiatnikom alebo štyridsiatnikom sa o pár desaťročí bude starnúť ľahšie.

24. 08. 2015 | čítať ďalej...

Myší raj. Čo povedal experiment o úpadku spoločnosti

Doktor Calhoun zasvätil celý svoj vedecký život tomu, aby vybudoval dokonalý myší raj. A sledoval následky tohto blahobytu.

05. 03. 2015 | čítať ďalej...

Ako nás vnímajú ľudia z islamských krajín? Ako my ich?

Tisíce európskych moslimov už odišli na Blízky východ bojovať za Islamský štát. Západné štáty zas jeho pozície bombardujú. Región je opäť miestom krvavého konfliktu, ktorý je pre nezainteresovaných až príliš...

12. 02. 2015 | čítať ďalej...

Matematika ako zdroj radosti a upevnenia demokracie

Žiadna inštitúcia, žiadne zákony nie sú takou garanciou demokracie a prosperity spoločnosti, ako mysliaci občania.

20. 01. 2015 | čítať ďalej...

Článok, čo zapríčinil, že Rakúsko nedopadlo tak, ako Slovensko

Asi nikoho neprekvapí, keď napíšem, že časť obyvateľov tejto krajiny na vlastnej koži zažila jeden z najväčších, ak nie úplne najväčší, sociálnych experimentov v dejinách ľudstva. Pokus o racionálne riadenie spoločnosti a...

08. 10. 2014 | čítať ďalej...

Sklamala ma pasivita Čechov a Slovákov

Návrat do Česka a Slovenska je pre mňa väčšinou skľučujúci.

Zle vládnuca elita tu prežíva najmä kvôli nečinnosti ľudí.

29. 09. 2014 | čítať ďalej...

Penta si ziskom médií kupuje prestíž

Je rozdiel, či robíte pre firmu, ktorej šéf sa spomína ako osoba, ktorá v prestávkach medzi súložami podpláca politikov, alebo ako agenta serióznej medzinárodnej finančnej skupiny, ktorá si kúpila médiá, aby jej dali...

22. 09. 2014 | čítať ďalej...

Mám sen. Že budeme dodržiavať zákony

Snívam o spoločnosti, kde každý jej člen bude dobrovoľne dodržiavať zákony a nebude neustále premýšľať len o tom, ako by ich obišiel.

29. 08. 2014 | čítať ďalej...

Ľudia sa po vzore Pezinka neboja postaviť firmám či politikom

Aktivistov často z bežných ľudí urobia problematické rozhodnutia úradov a politikov.

01. 08. 2014 | čítať ďalej...

Akému Slovensku chcem pomáhať (inauguračný prejav Andreja Kisku)

Ústavný sľub, ktorý som práve zložil, a silný mandát voličov, ktorý som dostal, sú záväzkom, ktorý si budem uvedomovať každý jeden deň môjho funkčného obdobia.

Cítim tento záväzok dvojnásobne naliehavo aj preto, lebo budem prvým...

15. 06. 2014 | čítať ďalej...

Z detí nám vyrastie digitálny proletariát. Pomôže digitálna diéta?

Pokud přílišné používání nových médií může vést k poruchám mysli, tedy k jevu, který M. Spitzer nazývá digitální demencí, co s tímto jevem můžeme dělat? České základní školy jsou plné dětí, se kterými si rodiče neví rady a...

23. 05. 2014 | čítať ďalej...

10 dôvodov, prečo má Slovensko nádej

Nádej. Päť písmen, ktoré porazili tie najkrutejšie režimy a trasie sa pred nimi aj strach. Ten strach, ktorý nám každodenne podsúvajú správy z televízii, novín a rádií. Skrytý pod pojmami ako ohrozenie, vojna, konflikt,...

23. 05. 2014 | čítať ďalej...

Pasívny dom za 4 dni

Jednoduchý pasivní dům sestaví čtveřice lidí jen se šroubovákem za čtyři dny.

07. 05. 2014 | čítať ďalej...

Vďaka vojnám je bezpečnejšie a bohatšie

Počas desaťtisíc rokov konfliktov vznikli spoločnosti, ktoré znížili riziko, že ich členovia násilne zomrú.

02. 05. 2014 | čítať ďalej...

Klamstvá o potravinách! Kŕmia nás hnusom, tvrdí človek z brandže

Platí pri potravinách pravidlo, že čím drahšie, tým kvalitnejšie? Človek z brandže hovorí, že od všetkých dostávame to isté.

29. 03. 2014 | čítať ďalej...

13 vecí, ktoré psychicky silní ľudia nikdy nerobia

Každý túži po životnom úspechu a sebarealizácii. Ako však nato? Samozrejme, dosiahnuť úspech, kariérny postup či naplnenie svojich snov nie je vždy jednoduché. Dá sa povedať, že úspech patrí do rúk psychicky silných jedincov. Ako...

11. 03. 2014 | čítať ďalej...

Je demokracia na Slovensku ohrozená?

Neschopnosť pochopiť písaný text alebo vybrať kľúčové informácie sa stáva štandardom. Pripravenosť pri vstupe do dospelého života a tým aj možnosť uspokojivého uplatnenia klesá. Klesá šanca prežiť spokojný a naplnený život v...

24. 01. 2014 | čítať ďalej...

Hodnotová orientácia mládeže. Prieskum na vzorke 300 mladých ľudí

Pre ktorú časť mládeže sú peniaze prednejšie ako zdravie a iní ľudia? Z 300 opýtaných sa len ôsmi s drogami a ani s ľuďmi, ktorí ich užívajú, nestretli.

22. 01. 2014 | čítať ďalej...

Táto krajina nie je pre naivných

Problém je, že politickú scénu pomaly berú do rúk naši rovesníci, ktorí nemajú ani sny, ani talent. Môžeme sa smiať zo všetkých tých Kolesíkov a Martvoňov, akí sú hlúpi. Ale, po pravde, dôvod na smiech majú...

11. 10. 2013 | čítať ďalej...

Nepatrí sa, ale šetriť treba najmä na dôchodkoch a dávkach

Systém je nastavený tak, že tlak sociálnych výdavkov na verejné financie bude ďalej narastať. Na zmenu treba veľkú spoločenskú dôveru, ktorá tu nie je. Preto sa do nej politici nepúšťajú.

11. 10. 2013 | čítať ďalej...

Ako internet zabíja strednú triedu

Trend udáva technológia. Politika i daňové zákony sú v porovnaní s dvomi najdôležitejšími motormi nerovnosti – sieťami a automatizáciou – takmer len dekoráciou.

Prehlbujúca sa americká priepasť medzi príjmami bohatých a...

11. 10. 2013 | čítať ďalej...

Sudcovská etika na Slovensku: fundament alebo ornament?

Mnohí tlaku servilne podľahnú: nový potenciálny sudca hneď pri vstupe zohne chrbát tak hlboko, že hrozí, že ho už nikdy nevystrie.

17. 06. 2013 | čítať ďalej...

Vo vojne vždy padnú tí najlepší, cítime to dodnes

Vplyv obidvoch vojen ešte vždy pociťujeme. Vo vojne vždy padnú tí najlepší. Na dlhé roky to poznačilo vývoj v Európe a cítime to dodnes.

03. 05. 2013 | čítať ďalej...

Penzijní past – problém, který nemá žádné dobré řešení

Z mnoha zajímavých a důležitých témat dneška vystupují dvě jako mrakodrapy nad malým městem: problém zdravotnictví (tj. ufinancování a dostupnosti špičkové péče) a problém takzvané penzijní pasti. Obě mají leccos společné – mimo...

23. 04. 2013 | čítať ďalej...

V lidech začíná narůstat zlo, varuje profesor Keller. A vysvětluje proč

Podle něj se společnost pak rozdělí v zásadě do tří vrstev. Na ty, kdo mají dost vlastních prostředků, aby si jakékoliv služby opatřili sami pro sebe, a navíc je mohli poskytnout družině svých věrných, kteří jim za to budou...

05. 03. 2013 | čítať ďalej...

Jak chcete vládnout lidem, kterým nerozumíte a o kterých nic nevíte

Vidíme kolem docela zřetelně, že se lidé radikalizují, dávají najevo velkou nespokojenost, naštvanost až nenávist k současným mocným, přivracejí se ke komunistům nebo k nejrůznějším “novým prorokům”.

28. 02. 2013 | čítať ďalej...

Väčšina konšpirácií sú úplné výmysly, tvrdí český ekonóm Pavel Kohout

Konšpiračné teórie sú tu už od dávna a ich popularita rastie najmä v čase krízy. Český ekonóm Pavel Kohout hovorí aj o tom, že väčšina konšpirácií sú úplné výmysly.

26. 02. 2013 | čítať ďalej...

Ako vyriešiť dopravné zápchy

Prišiel som vám porozprávať o zápche. Konkrétne o dopravnej zápche. Dopravné zápchy sú všade. Vznikajú v skoro všetkých mestách na celom svete a keď sa nad tým zamyslíte, je to prekvapivé. Len si predstavte, aké je každé mesto...

11. 02. 2013 | čítať ďalej...

Obrana neviditeľnej ruky trhu. Dôvody, prečo zlyhala.

V poslední době jsem víc než dřív svědkem odsuzování tržního hospodářství. Z mnoha stran můžeme slyšet, že spoléhání na „neviditelnou ruku trhu“ se ukázalo jako falešné, a za viníka současné hospodářské krize je označován...

09. 01. 2013 | čítať ďalej...

Je nás priveľa (Úvahy o konci sveta)

Náhlý konec světa, přesněji většiny toho živého na naší planetě, samozřejmě nastane.

21. 12. 2012 | čítať ďalej...

Filozof Fedor Blaščák: Normalizácia sa ešte neskončila

Revolučný rok 1989 možno nebol takým zlomom, ako sa nám javí a z normalizácie toho veľa pretrvalo v spoločnosti po Novembri. Filozof a kurátor Fedor Blaščák vraví, že dejiny z odstupu nie sú čiernobiele.

15. 11. 2012 | čítať ďalej...

Slovensko – príležitosť pre neschopných?

Ako je možné, že niekto, kto by nikdy nemohol riadiť súkromnú firmu, môže aj napriek svojej neschopnosti byť na čele štátom vlastnených spoločností či inštitúcií? Kým sa to nezmení, Slovensko zostane rozkradnutou...

24. 10. 2012 | čítať ďalej...

Všetci sme 47 %

Ak volič poberá nejakú dávku od štátu, dá sa predpokladať, že to má silný vplyv na jeho preferencie pred volebnou urnou. Najmä v prípade, ak z prerozdeľovania pochádza jeho celý príjem.

23. 09. 2012 | čítať ďalej...

Klasický logický paradox nevoliča

Nevolič túži, aby do politiky prišli iba takí ľudia, čo budú myslieť na občana a jeho dobro.

Zároveň tvrdí politika, že politika je špina najväčšia a kým bude špinavá, on sa jej bude vyhýbať.

Otázka je, kto ma tých dobrých ľudí...

29. 01. 2012 | čítať ďalej...

Prečo tak strmo klesli ceny prostitútok? Iný pohľad na ekonómiu

„Môže za to ochota miliónov žien spávať s mužmi aj bez toho, aby boli ich manželkami,“ vysvetľujú autori pokračovania Freakonomics, ktorí sa v knihe venujú nielen sexu, ale napríklad aj klimatickým zmenám.

28. 11. 2011 | čítať ďalej...

Prečo si musíme znova požičať miliardy eur

Ak nemá Slovensko na budúci rok zbankrotovať, musí si opäť na trhoch požičať miliardy eur. Katastrofe sa dá vyhnúť aj brutálnym šetrením a zvyšovaním daní, ktoré však za súčasného stavu nikto nedokáže...

13. 11. 2011 | čítať ďalej...

Väčšina študentov sú ufňukaní leňoši

Absolventi stredných a vysokých škôl si môžu sami za svoju nezamestnanosť. Prečo?

17. 08. 2011 | čítať ďalej...

Korupcia nastavila silnejšie pravidlá ako sú zákony

Politické strany nie sú schopné svoje potreby legálne saturovať, preto sa musia nechať skorumpovať.

Kto sa nezapojí do korupčného systému, nemôže uspieť.

19. 05. 2011 | čítať ďalej...

Podľa čoho vieme, či kradnú

Podľa čoho zistiť, či konzultačná zakázka má svoj zmysel alebo je len nástrojom korupcie a klientelizmu?

24. 09. 2010 | čítať ďalej...

Prečo sú niektorí úspešní a iní nie?

Prečo sú napríklad Apple a podobné firmy tak inovačné? Majú rovnaký prístup k rovnakým talentom, rovnaké agentúry, rovnakých poradcov, rovnaké médiá. Tak prečo sa zdá, že majú niečo iné?

18. 09. 2010 | čítať ďalej...

Prevratný výskum, ktorý odkrýva niektoré prekvapivé postoje súvisiace s našimi rozhodnutiami

Sheena Iyengar skúma, ako sa rozhodujeme - a aké máme pocity ohľadom našej voľby. Hovorí jednak o tých banálnych rozhodnutiach (Coca Cola vs. Pepsi), ako aj o tých vážnych a delí sa s nami o svoj prevratný výskum, ktorý odkrýva...

17. 09. 2010 | čítať ďalej...

Vysvetlenie, prečo je vysoký deficit zlý pre občana a firmy

Polopatistické vysvetlenie, prečo je veľký deficit rozpočtu zlý a ako sa to potom týka každého.

12. 09. 2010 | čítať ďalej...

Syndróm „nových tvárí v politike“

Bolo by super, keby na Slovensku existovali normálne, dlhodobo etablované politické strany, zoskupené okolo nejakej myšlienky, nielen okolo charizmatického vodcu na jedno použitie. A keby politici stúpali pomaly po straníckom...

02. 08. 2010 | čítať ďalej...

Ako potlačiť zlodejinu

Osvedčený spôsob, ako znížiť mieru zlodejčiny, lajdáctva a hlúpych rozhodnutí pri narábaní s cudzími peniazmi je tým cudzím (verejnosti) dať včas dosť informácií.

28. 06. 2010 | čítať ďalej...

Co dělají provideři a telefonní operátoři s našimi daty?

Viete, že to môžu robiť, ale netušíte ako často to robia. Môžete byť nemilo prekvapení, ak sa dozviete o skutočnom množstve sledovaní zo strany polície.

17. 05. 2010 | čítať ďalej...

Už minimálna mzda na úrovni 0,0 dolára je privysoká

Tvrdí to v rozhovore profesor, právnik a ekonóm z Chicagskej univerzity. Minimálna mzda znemožňuje napríklad nasledovné...

27. 04. 2010 | čítať ďalej...

Tradičné odmeňovanie nie je vždy také účinné, ako si myslíme

Kariérny analytik Dan Pink skúma záhady motivácie, počínajúc faktom, ktorý bádatelia spoločenských vied poznajú, ale väčšina manažérov nie: Tradičné odmeňovanie nie je vždy také účinné, ako si myslíme. Vypočujte si jeho...

20. 01. 2010 | čítať ďalej...

Aké sú prognózy?

"Také, že je to možné. Ja tu už nebudem. Ani vy. Ale naši potomkovia nám pekne poďakujú," hovorí uznávaný odborník Milan Lapin v rozhovore.

06. 12. 2009 | čítať ďalej...

Prečo je slovenská ekonomika hlúpa?

Náš operátor vo výrobe (ale aj architekt či dizajnér nábytku) sa nenadrie o nič menej ako ten francúzsky či holandský. Akurát sa jeho produkcia predá za nižšiu cenu. Často aj preto, že nemajú k dispozícii tie technológie (vrátane...

19. 09. 2009 | čítať ďalej...

Nehľadaj ideál

Medzi politikmi ho nenájdeš. Ale ak je niekto arogantný, ale má dobré nápady, schopný tím ľudí a prinesie mnohým bežným ľuďom zmenu k lepšiemu, nevadí.

Chyba sklamaných voličov je, že sa na politikov upnú ako na priateľa alebo...

03. 08. 2009 | čítať ďalej...

Obyvatelia schválili zavedenie dane z marihuany

V 400-tisícovom meste rozhodlo 80 percent obyvateľov v poštovom hlasovaní o zavedení dane z predaja marihuany.

22. 07. 2009 | čítať ďalej...

Zmluva medzi Auparkom a samosprávou o spolupráci pri vyvlastňovaní

Keď Aupark potrebuje cudzí pozemok, samospráva neváha podpísať zmluvu v ktorej sľúbi spoluprácu pri vyvlastňovaní pozemku cudzieho vlastníka.

12. 07. 2009 | čítať ďalej...

Takýmto "majstrom" plynárom a stavbárom sa radšej vyhýbajte

Potrubie cez dvere a plynomerná skriňa pred oknom. Neveríte? Pozrite si fotografie sami.

19. 04. 2009 | čítať ďalej...

Život po zrútení Spojených štátov amerických

Môžu sa USA v blízkej budúcnosti zrútiť? Každý človek vás dnes na takú otázku vysmeje. Lenže presne takto na podobnú otázku odpovedali ľudia, ktorých ste sa v roku 1988 spýtali, či stojí pred zrútením komunistické impérium a...

13. 04. 2009 | čítať ďalej...

Čo môže očakávať Slovák od finančnej krízy v roku 2009? Ako sa čo najlepšie pripraviť na jej prekonanie?

Tentoraz aj praktické rady, ako sa na zvládnutie následkov krízy može pripraviť obyčajný Slovák. Aj to, prečo sa ešte kríza na Slovensku zatiaľ naplno neprejavila, kedy sa tak stane a čo sa bude diať.

05. 02. 2009 | čítať ďalej...

Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Gerald Celente je predpovedač trendov. Známym sa stal vďaka správnym predpovediam svetových udalostí ako napr. burzového krachu 1987, zániku Sovietskeho zväzu v roku 1990, ázijskej finančnej krízy 1997, recesie 2001, začiatku...

29. 12. 2008 | čítať ďalej...

Novinár zdrbal novinárov. Myslím, že to vystihol správne.

Väčšina novinárov nemá prehľad, sú bezcharakterní a nemajú ani štipku talentu.

05. 12. 2008 | čítať ďalej...

Voľba kontrolóra bude tajná. Majú chlapci naozaj problém pochopiť písaný text?

V Prešove sa počas zasadnutia mestského zastupiteľstva diskutovalo o blížiacej sa voľbe hlavného kontrolóra a o kvalifikačných kritériách na jeho výber.

01. 10. 2008 | čítať ďalej...

Pochopil som, kto tu vládne, ale nie sú to poslanci vášho klubu

Takéto slová venoval bardejovský opozičný poslanec väčšinovému poslaneckému klubu potom, ako vládnuca koalícia prevalcovala a odignorovala iné názory.

24. 09. 2008 | čítať ďalej...

Važny čoskoro navrhne rozšírenie stavania na cudzom

Minister dopravy Ľubomír Vážny povedal, že časť tzv. cestného zákona, ktorú doplnil poslanec za Smer-SD Peter Pelegrini a prezident pre ňu zákon vrátil, predloží vláde samostatne do dvoch týždňov. Text bude rovnaký ako...

17. 09. 2008 | čítať ďalej...

Tolerujú úradníci v Banskej Bystrici porušovanie zákona pri stavbe?

Hádam by sa už táto hra medzi občanom, investorom a úradníkom mala posunúť na ďalší "level". Keď je šéf šéfa stavebného úradu zároveň hlavným inžinierom projektu, tak to smrdí až príliš.

Začína to byť totiž nudné. Tak, ako každá...

17. 09. 2008 | čítať ďalej...

Úradné dokumenty

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru križovatka, most, stavebné povolenie

Rozhodnutie Okresného úradu Prešov, Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií, číslo OU-PO-OCDPK-2017/007147-04 zo dňa 17. 2. 2017.

Diaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh, oznámenie o začatí konania o predĺžení platnosti stavebného povolenie

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje začatie konania o predĺžení stavebného povolenia, č. j. 10424/2017/SCDPK-C240/12922 zo dňa 16. 2. 2017 pre stavbu "Ďiaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh".

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru, Úprava trolejového vedenia, oznam o začatí stavebného konania

Verejná vyhláška, ktorou Prešovský samosprávny kraj, Úrad Prešovského samosprávneho kraja, Odbor dopravy, oznamuje začatie stavebného konania a nariadenia ústneho konania, č. j. 02416/2017/OOD-002 zo dňa 10. 2. 2017 pre stavbu...

Poznámky k zákonom

Neoznámenie trestného činu. Povinnosť oznámiť trestný čin. Mám takú povinnosť alebo nie?

Som povinný oznámiť trestný čin alebo podozrenie z trestného činu? Kedy nie som povinný oznámiť...

Výkup pozemkov na obchvat: Nechcel čakať, vyplatia ho skôr

Národná diaľničná používa dvojaký meter, tvrdia vlastníci.

Dopravný expert: Nechoďme do diaľnic v polovičnom profile

Podobná diskusia o doprave, akú zažíva Prešov, čaká aj iné mestá. Obchvat Prešova sa prehodnocuje a...

Ani päťdesiat úradných pečiatok vám nepomôže, keď si niekto spomenie, že práve váš dom je treba chrániť pre budúce generácie

Mal by štát zrušiť povolenie na zbúranie funkcionalistickej vily v pražských Petřinách? Hosťami...

Na prebratie zásielky bude viac času

Úradná zásielka adresovaná občanovi napríklad zo stavebného úradu je považovaná za doručenú na...

Jarovce sa odvolali proti rozhodnutiu o vyvlastnení pozemkov pre diaľnicu D4

Obec už časť pozemkov pod diaľnicu NDS predala, ďalšie pozemky potrebuje z dôvodu, že zmeny a...

Pozemkové úpravy a ochrana pôdy

Motto: Bohatý hospodár nepredáva svoj majetok.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Trenčín: Vyvlastnenie vo verejnom záujme

O občianskom spolunažívaní by vedel rozprávať asi každý z nás. Obyvatelia ulice Jahodová v Trenčíne...

Územné a správne členenie Slovenska, história a vývoj

Publikácia opisuje vývoj územného a správneho členenia Slovenska od približne polovice druhého...