Korupcia v developmente predražuje byty

Nefunkčné úrady a korupcia robia byty a iné stavby v Bratislave zhruba o desatinu drahšími.

11. 07. 2011

Zdroj: Peter Kremský, etrend.sk

Reklama:

Záhadná strata kľúčových dôkazov a k tomu pár nezrovnalostí. Na oslobodenie bývalého račianskeho starostu Pavla Bielika to Najvyššiemu súdu SR stačilo. Hoci sa najznámejšia kauza komunálnej korupcie neskončila väzením, bez ohlasu neostala. Zhruba od čias jej prevalenia sa datuje zmena v úplatkárskej praxi. Peniaze sa najvyšším mestským politikom prestali odovzdávať priamo a namiesto toho putujú na účty vybavovačov.

Reč je o takzvanom inžinieringu. Ako vybavovači fungujú, je ľuďom zorientovaným v biznise dobre známe. Napriek tomu o peňazovode k politikom nahlas nehovoria. Dôvod je jednoduchý – kto by začal rozprávať, so stavaním v hlavnom meste skončil. Zopár developerov urobilo výnimku a procesy, do ktorých sa sami zapojili, TRENDU opísali pod podmienkou anonymity.

Asistenti

Na začiatok krátka obhajoba inžinieringu. Vo svojej podstate ide o normálny biznis, v rámci ktorého na seba špecialisti prevezmú administratívnu agendu, takže stavebník sa môže venovať svojmu remeslu. Úlohou vybavovačov je obehať úrady od požiarnikov cez pamiatkarov až po správcov sietí a získať podklady pre územné a stavebné konanie. Pomáhajú aj pri povoleniach na rodinné domy, kde malý investor nemá skúsenosti s komplikovanou byrokraciou.

Na rozdiel od klasického vybehávania povolení je primárnym cieľom špecifickej vetvy bratislavského inžinieringu legalizovanie úplatkov. Tieto firmy sú prepojené (pravda, nie v Obchodnom registri SR) na vplyvných mestských politikov. Ich majiteľmi sú takzvaní asistenti, ktorí peniaze preberajú najčastejšie v hotovosti. Cieľom je, aby sa politici s tým, kto podpláca, osobne nestretli. „Služby“ sa legálne vyfakturujú ako inžiniering. Ak by niekto korupciu vyšetroval, asistenti sa obhája vysvetlením, že ide o bežnú platbu za služby.

Inžiniering

Základné pravidlo bratislavského developmentu je podľa investorov triviálne: „Kto chce stavať, musí platiť.“ Nemajú pritom na mysli platby architektom, stavbárom, dodávateľom či bankám ale úplatky, ktoré tiež musia započítavať do reálnych nákladov. Kto za posledné roky staval v hlavnom meste niečo väčšie, mohol podľa nich zistiť, že magistrát ani mestské časti nevydajú súhlasné stanovisko bez toho, aby sa predtým na príslušné miesto nedoručila obálka alebo igelitka.

Priestor na korupciu ponúka politikom fakt, že o každom väčšom projekte musí rozhodnúť magistrát a vydať záväzné stanovisko k výstavbe. Posudzuje sa, či je projekt v súlade s územným plánom a predstavami mesta.

Teoreticky by teda mali uplácať len tí, ktorí chcú stavať v rozpore s mestskými plánmi. Nie je to tak. V bežnom prípade sa totiž žiadosť dostane na spodok „kopy“ a leží tam niekoľko mesiacov. Poprípade aj vyše roka. Ak chce developer proces urýchliť, musí to dať vybaviť niekomu, kto vie, čo a ako. Preto inžinieringoví vybavovači.

Štruktúra peňazovodu

Ako vlastne inžinieringoví vybavovači pracujú? Niektorí vybavovači podľa skúseností developerov berú pevné taxy alebo poplatky odvíjajú od štvorcových metrov plánovanej výstavby. „Iní povedia, že chcú v našom projekte prevádzkovať lekáreň alebo kaviareň, pravdaže, zadarmo. Ďalší nás tlačia, aby sme zamestnali ich manželku alebo dcéru,“ hovorí jeden z developerov.

Iný developer opisuje skúsenosť s korupciou na malom rezidenčnom projekte. Keď naň zháňal povolenie, dostal tip na človeka, ktorý bol v tom čase mestským poslancom. Prejavil ochotu pomôcť. Ponúkol, že „všetko vybaví“, ale pre politikov na magistráte treba počítať s úplatkom vo výške vtedajších milión korún.

Aby si „inžinier“ overil ochotu developera platiť, vypýtal si za prvú konzultáciu pre seba v prepočte okolo tisíc eur. Samotná suma na úplatky sa neskôr zvýšila o polovicu. „Cenu neurčujem ja,“ spomína developer na poslancovo vysvetlenie.

V celom obchode platil princíp najprv pláca, potom povolenie. „»Kto nezaplatí dopredu, s tým sa nebavíme,« hovoril. Pýtali sme sa, či za tie peniaze nevie vybaviť ešte niečo navyše, napríklad zvýšenie počtu poschodí v projekte,“ rozpráva investor. „Tvrdil, že ak tam dáme 15 poschodí, povolia nám to bez ohľadu na územný plán. Povedal, že môže vybaviť všetko. To ma prekvapilo,“ opisuje stretnutie s vybavovačom.

Podpis za desaťtisíc

Hoci bol projekt v rozpore s územným plánom a obyvatelia susedných bytoviek sa odvolali proti jeho schváleniu, magistrát svoje stanovisko potvrdil. „Samozrejme, boli to veľmi odborne znejúce argumenty, ale v skutočnosti išlo o bludy, neoveriteľné koeficienty,“ priznáva developer.

Podnikateľ hovorí, že na svoj projekt potreboval päť podpisov vtedajšieho primátora Andreja Ďurkovského. „Takže jeden podpis stál zhruba desaťtisíc eur,“ približuje úplatkársku matematiku.

Napriek tomu A. Ďurkovskému podľa neho peniaze nešli. Pri povoľovaní realitných projektov sa od istého času spomínal skôr bývalý bratislavský biznis klub miestnej organizácie SDKÚ-DS. Ide o „kritikov“, ktorých pravicová strana v roku 2008 vylúčila zo svojich radov, aby si neskôr v mestskom zastupiteľstve založili klub s názvom Občianski kandidáti (OK).

Kto rozhodoval

Početne najsilnejšiu poslaneckú skupinu nebolo možné obísť. Cenou za politickú stabilitu komunálnej koalície bolo podľa viacerých zdrojov to, že časť reálnych právomocí magistrátu v oblasti povoľovania stavieb prešla na nový klub.

Formálne o realitných projektoch rozhodoval výbor, ktorý sa u primátora schádzal každý utorok. Zúčastňovali sa ho predovšetkým hlavný architekt Štefan Šlachta, riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová, šéf odboru územného rozvoja Vladimír Hrdý a tiež námestník primátora zodpovedný za územné plánovanie Tomáš Korček.

Podľa developerov sa peniaze určené na podporu vybavenia stanovísk magistrátu k zmenám v územnom pláne zbiehali u jedného z vtedajších viceprimátorov. Od neho sa mali sumy rozdeľovať príslušným úradníkom magistrátu a mestských častí. Ak bolo všetko dobre vybavené, starostovia mestských častí nekládli odpor, aj keď mali iné stranícke pozadie ako ľudia ovládajúci magistrát.

TREND oslovil spomínaného bývalého viceprimátora. Ten reagoval, že ide o ohováranie a klamstvá. Hovoril, že podľa štatútu ako námestník neriadil nikoho okrem svojho šoféra a sekretárky.

Argumentoval, že za chod magistrátu zodpovedala jeho riaditeľka A. Pavlovičová. A ešte, že proces zmeny územného plánu bol absolútne transparentný. „Môžem ovplyvňovať jedine to, na čo mám kompetencie,“ uzavrel bývalý námestník primátora.

Úlohu viceprimátora vo vybavovačskej schéme potvrdzovali viacerí developeri. Zástupca jedného z nich, ktorý buduje v hlavnom meste niekoľko veľkých projektov, dopĺňa, že pri príprave zmien územného plánu sa politik ozýval aj sám –„že aby sme sa zastavili, ak chceme, aby boli navrhované zmeny schválené“.

„Ak by som teoreticky aj volal, nemohol by som nič ovplyvniť, lebo poslanci hlasujú podľa svojho svedomia,“ dôrazne to odmieta. V písomnej odpovedi TRENDU uviedol, že ak niekto vyberal „poplatky“, išlo o činnosť jemu neznámych ľudí. A preto, tvrdí, podal trestné oznámenie na neznámych páchateľov.

Bez záruky

Spomínaný developer malého bytového projektu hovorí, že pozná prípad, keď sa vybavovačovi nepodarilo projekt pretlačiť a peniaze vrátil.

On sám skončil horšie. Po komunálnych voľbách sa proti projektu postavil nový starosta príslušnej mestskej časti, takže jeho odvolanie musel riešiť Krajský stavebný úrad. Územné rozhodnutie teda developer stále nemá právoplatné. Keď nedotiahnutý proces reklamoval u „vybavovača“, odpovedal, že platnosť jeho služieb bola obmedzená na koniec minulého volebného obdobia.

Developer tak naďalej zápasí s povoleniami, ktoré od neho úrady žiadajú a bez ktorýh stavať nemôže. Napríklad mu hrozí, že sa pri projekte nevyhne výstavbe finančne náročného krytu civilnej ochrany.

„Pre nás niet cesty späť, vložili sme do toho veľa peňazí a musíme to dokopať do konca,“ vysvetľuje. Sťažuje sa, že nový starosta nie je obchodník a brzdí výstavbu z presvedčenia. „Tak musíme hľadať cestičky, ako ho ovplyvniť cez politickú stranu na celoštátnej úrovni alebo vicestarostov, kde máme dobré signály,“ prezrádza developer.

Paradox korupcie

Developerská brandža je plná príbehov o korumpovaní politikov. No nie je to len príbeh o nich, ale v prvom rade o ľuďoch, ktorí musia pre korupciu platiť vyššie hypotéky či nájmy.

O koľko by vlastne mohli byť bratislavské byty a kancelárie lacnejšie, ak by sa na nich nepriživovali skorumpovaní politici a úradníci? Podľa developerov zhruba o desať percent. Samotná korupcia stojí podľa nich každého kupca bytu v priemere okolo dve percentá kúpnej ceny. Teda pri bežnom stotisícovom bratislavskom byte dosahuje skrytá daň zhruba dvetisíc eur. Zvyšok predraženia je spojený so zbytočným odďaľovaním stavby, teda s prevádzkovými nákladmi a viaznutím kapitálu.

Aj napriek úplatkom sa totiž povoľovacia činnosť úradov niekedy počíta skôr na roky než mesiace. Z tohto pohľadu je vlastne investícia do úplatkov nástrojom zlacňovania stavby. A tiež vysvetlením, prečo sa stavať bez úplatkov v hlavnom meste nedá. Napriek tomu v meste stavajú aj firmy, ktoré korupciu principiálne odmietajú. Napríklad švédsky stavebný koncern Skanska problém rieši tak, že kupuje hotové projekty. Takže ani s politikmi, ani s inžinieringom si ruky špiniť nemusia. To ale automaticky neznamená, že cena ich projektu nie je zaťažená korupčnou daňou.

Zoznam postrehov

Pavol Žilinčík porovnáva slovenské a ukrajinské súdnictvo

Pomenovanie problémov na Ukrajine ukáže v plnej nahote tie isté problémy aj na Slovensku. Akurát na Ukrajine už majú po Majdane a začali ich riešiť.

19. 06. 2016 | čítať ďalej...

Tancujúca mládež v Thajsku v nás vyvolá zvláštne pocity

Záber z hudobného festivalu v Thajsku. Tancujúca mládež určite vyvolá zvláštne pocity v nejednom z nás. Takýto tanečný štýl u nás nevidieť.

18. 06. 2016 | čítať ďalej...

Úbytok včiel pocítime všetci, budeme mať málo jedla

Živočíchy, ktoré roznášajú peľ, zabezpečujú až 75 percent svetových plodín. Postupne však vymierajú.

09. 06. 2016 | čítať ďalej...

Posilnime kultúru riešenia problémov. Málo si vážime, čo tu máme

Slovensko je krajina, ktorá má potenciál, aby sa tu ľuďom veľmi dobre žilo. K dosiahnutiu tohto cieľa by nebolo treba urobiť až tak veľa.

09. 06. 2016 | čítať ďalej...

Lekár po návrate z Británie: Peniaze nie sú všetko, na Slovensku je lepší život

Nemusím živiť dve autá, manželka sa vrátila k svojej profesii a bývame vo väčšom. To sú prvé dojmy lekára Borisa Mavrodieva po návrate z Veľkej Británie, kde pôsobil posledných deväť rokov.

09. 06. 2016 | čítať ďalej...

Význam zjednotenej Európy nechápeme, Sulík je príkladom

Bývalý šachový veľmajster a politický aktivista Kasparov tvrdí, že brexit by bol darčekom pre Putina.

09. 06. 2016 | čítať ďalej...

Krv desiatok miliónov na jednych rukách alebo povinné čítanie nielen pre Číňanov

Jedného z učiteľov donútili študenti vypiť atrament, pretože bol podľa nich reakcionár. V skutočnosti ich len kritizoval za to, že sú príliš leniví učiť sa. Po týždňoch zastrašovania radšej skočil pod vlak.

05. 06. 2016 | čítať ďalej...

Umierame zbytočne. Ako bojovať proti tichým a pomalým zabijakom

Kým v minulosti boli pre krajiny najväčšou hrozbou infekčné ochorenia, v súčasnosti sú ňou chronické choroby. Mnohí by za tým zrejme hľadali starnutie obyvateľstva, no nielen to je na vine. Podľa zahraničných zdravotníckych...

04. 06. 2016 | čítať ďalej...

Prečo v západnom svete narastá počet voličov autoritatívneho založenia

Renomovaní politickí analytici sa začali zaoberať tým, čo sa vlastne stalo v Spojených štátoch, vo Francúzsku, Veľkej Británii či v strednej Európe, keď v nich tak rastie podpora pre radikálne politické prúdy a demagogických...

03. 06. 2016 | čítať ďalej...

Môže byť doprava MHD zadarmo? V Talline to nedopadlo dobre

V Talline skúsili zaviesť bezplatné cestovanie, no experiment sa neosvedčil ani nezvýšil záujem verejnosti. Nové riešenia sa hľadajú inak.

01. 06. 2016 | čítať ďalej...

Maturujme povinne z matematiky. Ale

Prečo je dôležitá maturita z matematiky? A ako by mala vyzerať.

01. 06. 2016 | čítať ďalej...

Mestá vytláčajú autá, tvoria parky a skrášľujú námestia

Kvalitné verejné priestory, to je niečo, čo slovenským mestám výrazne chýba. Ulice, námestia, parky či nábrežia, ktoré by pozývali ľudí chodiť peši, posedieť si vonku, zastaviť sa v obchode či kaviarni.

01. 06. 2016 | čítať ďalej...

Branislav Moňok: Ľudia začnú triediť, vieme ako na nich

Separovať a recyklovať budeme čoraz viac. Netreba na to predražené eurofondové projekty, stačí presvedčiť samosprávy a ich obyvateľov, povedal Branislav Moňok z neziskovej organizácie Priatelia Zeme SPZ. Napríklad im dať viac...

30. 05. 2016 | čítať ďalej...

Ako sme vyhodili 600 miliónov eur na smetisko

Slovensko minulo obrovské peniaze, lebo chcelo odkloniť haldy odpadu zo skládok. Ku koncu roka 2015 sa malo 35 percent recyklovať. Prvý cieľ – minúť peniaze – sa ministerstvu životného prostredia plniť darí. Lenže pri druhom...

30. 05. 2016 | čítať ďalej...

Boris Kollár sa nechce viezť na vlne internetového hejtu. On chce byť jeho kráľom

Hoci od parlamentných volieb uplynulo iba necelých dvanásť týždňov, je to dostatočne dlhý čas na to, aby sa dalo odhadnúť, čo bude v slovenskom verejnom živote predstavovať Boris Kollár, jedno z najväčších prekvapení marcového...

29. 05. 2016 | čítať ďalej...

Rodinný dom za každú cenu môže byť zlatou klietkou

„Čo sa deje s bývaním pre mladé rodiny?“ pýta sa nitriansky architekt Jozef Hrozenský a opisuje svoju praktickú skúsenosť, ktorá je modelovým príkladom pre mnohých mladých ľudí s malými deťmi.

25. 05. 2016 | čítať ďalej...

Pellegrini: Za založenie firmy zaplatíme kartou

Vicepremiér pre investície chce meniť zákon o správnych súdnych poplatkoch. Sľubuje tiež zjednodušenie ovládania e-služieb na Slovensko.sk.

22. 05. 2016 | čítať ďalej...

Cirkev trápi odpad, žiada zastavenie kultúry vyhadzovania

Cirkev si naliehavosť témy životného prostredia a odpadov uvedomuje stále viac.

22. 05. 2016 | čítať ďalej...

Ako si konzervatívec obľúbil Európsku úniu

Európska únia už zažila aj lepšie časy, začína sa celkom pochmúrne kniha Dalibora Roháča. Nečudo: hospodársky rast je na starom kontinente pomalý, nezamestnanosť vysoká, problémy Grécka i utečencov stále nedoriešené. A dôležitý...

21. 05. 2016 | čítať ďalej...

Chvála „lenivosti“: Cesta k vyššiemu výkonu vedie aj cez oddych

Minulý týždeň švédski vedci zverejnili výsledky zaujímavého experimentu. Zhruba pred rokom začalo 65 opatrovateliek v domove dôchodcov v Göteborgu pracovať iba šesť hodín denne, a to za osemhodinový plat.

20. 05. 2016 | čítať ďalej...

Právo parkovat je svoboda komunismu. Nenechme města motoristům

Jeho rady žádali v New Yorku, Londýně i Moskvě. Teď si ho přivolali do Tokia a nejnověji ho oslovila i Praha. Starostové po celém světě si zvou dánského architekta a urbanistu Jana Gehla, aby naplnili název jedné z jeho knih –...

17. 05. 2016 | čítať ďalej...

Obchodné centrá ničia mestá

Nákupné strediská stiahnu ľudí a zákazníkov z ulíc ako vákuum. Podoba mesta je depresívna, bez ľudí a akcií; práve tieto dve veci robia verejný priestor zaujímavým.

16. 05. 2016 | čítať ďalej...

Prečo potrebujeme nezávislé úrady

Tri mesiace pred voľbami v roku 2006, v ktorých sa dostal po prvýkrát k moci Robert Fico, pravicová koalícia spolu s troma poslancami HZDS a jedným poslancom Smeru zrušili Úrad pre štátnu službu. Inštitúcia, ktorej vznik bol...

16. 05. 2016 | čítať ďalej...

Odhaliť rakovinu v zárodku

Bionanotechnológ Ján Tkáč z Chemického ústavu SAV získal ako jediný vedec na Slovensku prestížny grant od Európskej rady pre výskum (ERC). Vďaka nemu skúma cukry na povrchu molekúl, ktoré pri ochoreniach menia svoju...

11. 05. 2016 | čítať ďalej...

Odkaz pre budúcnosť

Keď ma jedného dňa uvidíš ako starého muža, keď budem špinavý, keď sa nebudem vedieť najesť ani sa obliecť ... maj trpezlivosť, spomeň si na čas, ktorý som trávil učením teba.

10. 05. 2016 | čítať ďalej...

Google a Apple nie sú pre automobilky konkurencia, tvrdí autor bestselleru

Pred viac ako tridsiatimi rokmi začal americký profesor Jeffrey K. Liker študovať japonskú automobilku Toyota a napísal bestseller Tak to robí Toyota. Automobilový priemysel sa odvtedy zmenil a objavili sa noví konkurenti z radov...

01. 05. 2016 | čítať ďalej...

Slovensko má novú značku, bude krajinou nápadov

Slovenská republika sa bude v budúcnosti prezentovať ako „dobrý nápad“. Koncept brandingu krajiny, čiže novej „značky Slovensko“, s nosným sloganom Good Idea Slovakia vo štvrtok predstavil minister zahraničných vecí a európskych...

28. 04. 2016 | čítať ďalej...

Prečo vymrú strany jedného lídra a čo ich nahradí

V nasledujúcich rokoch sa na Slovensku a v Európe udejú zásadné veci,ktoré zmenia podobu politiky a spoločností.

27. 04. 2016 | čítať ďalej...

"Podstatou demokracie je jej schopnosť riešiť problémy prostredníctvom otvorenej diskusie."

Citát je z rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci Stankov a zjednotená macedónska organizácia Ilinden c. Bulharsko z 2. októbra 2001.

25. 04. 2016 | čítať ďalej...

Aký by mal byť web. ktorý ide s dobou

Web je merateľný nástroj. Nemeňte ho iba preto, že sa vám nepáči

Musíme redizajnovať! zavelí generálny riaditeľ na porade manažmentu. „Syn mi včera rozprával, že náš web nestojí za nič, pretože úvodnej stránke chýba veľká fotka...

23. 04. 2016 | čítať ďalej...

Štyri esá novej vlády a jej šanca na reformy

Cieľ Martina Filka dostať do programového vyhlásenia vlády svoj projekt value for money, ktorý spolu so Štefanom Kiššom a Ľudovítom Ódorom nazvali Najlepší z možných svetov, sa napĺňa. Kľúčový dokument vlády sľubuje, že sa v...

22. 04. 2016 | čítať ďalej...

Prečo potrebujeme pozitívne vzory a idey

Pri pohľade na nenávistnú úroveň debaty vo verejnom priestore sa derie do popredia jedna zásadná otázka. Ktoré roky to vlastne žijeme? Vrátili sme sa v čase do tridsiatych rokov minulého storočia alebo prežívame déjà vu ťažkých...

22. 04. 2016 | čítať ďalej...

Nehoda v priamom prenose (video)

Nehoda osobního a nákladního automobilu při natáčení reportáže České Televize.

21. 04. 2016 | čítať ďalej...

História MHD v Košiciach (video)

Mestská doprava v Košiciach od jej úplných začiatkov až po súčasnosť.

21. 04. 2016 | čítať ďalej...

Epizóda s utajenou koaličnou zmluvou

Približne po troch týždňoch od podpísania koaličnej zmluvy vládne strany zverejnili jej znenie. Pri tejto príležitosti premiér novinárom povedal: „Popísali ste o nej veľa. Budete prekvapení, nič v nej absolútne nie je.“ Niečo v...

20. 04. 2016 | čítať ďalej...

O odpadkoch v Nemecku očami Slovenky

Po prisťahovaní sa do Nemecka som šla kúpiť odpadkový kôš. Špecializovanú predajňu pre domáce potreby som prešla niekoľkokrát. Hľadala som niečo podobné, ako sme mali na Slovensku.

20. 04. 2016 | čítať ďalej...

Prečo si vo voľbách volíme idiotov (a čo s tým má náš mozog)

Vedecké štúdie vysvetľujú, prečo politici sú takí, akí sú. A prečo ich my sami takých chceme. Politika totiž musí obsahovať aj prísľub lepšej spoločnosti.

18. 04. 2016 | čítať ďalej...

Prečo sú školy zamrznuté v časoch Márie Terézie a ako urobiť upgrade

Najprv hádanka: V ktorej oblasti sa permanentne hovorí o reformách, a pritom ide o sféru s vysokým stupňom konzervatívnosti? Áno, je to školstvo. Žijeme vo svete neustálych zmien, no vzdelávací systém, ktorý by nás mal na túto...

17. 04. 2016 | čítať ďalej...

Čo vyplýva z faktu, že Peter Plavčan ostáva ministrom

Všetky vládne koalície, ktoré sa na Slovensku doteraz vyskytli, fungovali nielen na základe písaných pravidiel koaličnej zmluvy, ale predovšetkým na základe pravidiel nepísaných, ktoré si vytvorili praxou – reálnym výkonom moci....

14. 04. 2016 | čítať ďalej...

Tri roky s Babišovými peniazmi

Popradčan Jozef Janov vyhľadal pre Pentu viaceré jej najziskovejšie projekty. Pred troma rokmi však začal spravovať dvesto miliónov eur Andreja Babiša. Na spoločný investičný fond Hartenberg nahovoril miliardára po tom, ako sa ho...

14. 04. 2016 | čítať ďalej...

Otec autistu Jozef Šóth: Štát tvrdí, že sa o nich postará, ale to nie je pravda

V roku 2010 spolu s inými rodičmi spoluzaložil Jozef Šóth komunitné centrum Drahuškovo v Krajnom na Myjave. Za dedinou na štvorhektárovom pozemku prerobili bývalú ruinu starej školy na neverejné zariadenie, v ktorom sa starajú o...

13. 04. 2016 | čítať ďalej...

Súdy očakávajú, že sa svet prispôsobí ich videniu

To, že má niekto jednoznačnú pravdu, ešte zďaleka nie je zárukou úspechu na slovenskom súde, dokonca to nemusí byť ani výhoda.

13. 04. 2016 | čítať ďalej...

Pamäť zlyháva. Myšlienky sa do nej dajú implantovať

Oklamať ľudskú pamäť nie je ťažké. Potvrdilo to viacero experimentov. Účastníci jedného z nich sa napríklad nechali ochotne presvedčiť, že ako deti leteli v balóne. Stačilo im ukázať falošné fotky a niektorí už onedlho sami...

13. 04. 2016 | čítať ďalej...

Prečo židia neutekali a kedy je správny čas opustiť krajinu

Niekoľko rokov rozmýšľam nad tým, prečo židia počas druhej svetovej vojny neutekali. Prečo sa “dali odtiahnuť” do koncentrákov. Včera celú moju osobnú záhadu vyriešila jednou vetou pani Lýdia Piovarcsyová, ktorá prežila...

06. 04. 2016 | čítať ďalej...

Je stav strednej Európy prejavom materializmu?

Kam smeruje Západ a čo s tým?​

06. 04. 2016 | čítať ďalej...

Čas upratať štát

"Sme ochotní riskovať naše kariéry." S Martinom Filkom sme o jeho budúcnosti hovorili vo štvrtok minulý týždeň. Na stôl dal spolu s jeho kolegami zásadnú reformu o rozhodovaní štátu, ktorá by významne prispela k lepšie...

30. 03. 2016 | čítať ďalej...

Štátu pošle každý Slovák 5660 eur. Pozrite sa, ako štát tieto peniaze využije

Ročne jeden človek na Slovensku zaplatí štátu na daniach a odvodoch v priemere 5657 eur. Najväčšia časť z týchto peňazí putuje na dôchodky.

29. 03. 2016 | čítať ďalej...

Kniha je extrémne aktuálne médium

To, že zároveň patríme k štátom s najhorším vzdelaním, že naši žiaci najmenej radi chodia do školy a že patria k najhorším v čítaní s porozumením, to všetko spolu veľmi úzko súvisí.

27. 03. 2016 | čítať ďalej...

Kto vybudoval v Slovákoch pocit, že sú obeťami?

To je otázka pre sociológov a historikov. Kto každodenne udržuje v Slovákoch pocit, že sú obeťami oligarchov a politikov, to je otázka na novinárov. A to, prečo dopadli voľby, ako dopadli, to je otázka na psychológov a...

17. 03. 2016 | čítať ďalej...

Chudoba si zaslúži viac pozornosti

Podiel ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením sa na Slovensku za posledné roky o niečo znížil. Je to však v dôsledku pokrízovej tvorby nových pracovných miest.

17. 03. 2016 | čítať ďalej...

Človek nežije len z chleba či z vratiek plynu

Po slobode človek túži, ale keď jej váha padne na plecia človeka, tak ju nechce. Radšej sa opäť o niekoho oprie, kto to za neho potiahne a rozhodne.

16. 03. 2016 | čítať ďalej...

Firmy strácajú trpezlivosť. Zakladajú vlastné školy

Kým výrobné firmy už pre nedostatok ľudí na domácom trhu práce vozia pracovníkov aj zo Srbska a z Ukrajiny, štát na potreby priemyslu reaguje len pomaly a sťažka. Pomôcť s prísunom kvalifikovaných zamestnancov malo duálne...

13. 03. 2016 | čítať ďalej...

Budeme voliť Kotlebu, zavolal mi pán K.

Bol to veľmi zvláštny telefonát. Na displeji telefónu som uvidela neznáme číslo, aj som rozmýšľala, či telefón nenechám vyzvoniť do prázdna.

08. 03. 2016 | čítať ďalej...

"Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z vás. To je trestom za neochotu podieľať sa na politike."

Citát pripisovaný gréckemu filozofovi Platónovi (428 - 328 pr. n. l.)

02. 03. 2016 | čítať ďalej...

Film: Diagnóza - o štrajku lekárov v roku 2011

Prinášame vám filmový dokument Diagnóza o tom, ako kľúčoví protagonisti s odstupom času vidia najkonfliktnejšiu situáciu v slovenskom zdravotníctve – lekársky štrajk v roku 2011.

27. 02. 2016 | čítať ďalej...

Ako neutopiť v IT ďalšiu miliardu

Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že informatizácia sa dostala na vysokú úroveň. Až 95 percent úradných vecí sa dá podľa neho v súčasnosti vybaviť online.

25. 02. 2016 | čítať ďalej...

Odchod elít stojí Slovensko pol miliardy eur ročne

„Každé štyri roky sa utvrdzujem v tom, že mentalita vzájomnej nedôvery, krátkozrakosť v konaní a neúcta k pravidlám sa v krajine stále nezmenili. Neverím, že by som to dokázal zmeniť, a chcem žiť inak,“...

25. 02. 2016 | čítať ďalej...

Sme zlyhávajúci štát?

Rumuni sekajú korupciu hlava-nehlava. Estónci vedú v elektronizácii s náskokom, ktorý nedobehne ani Sagan na motorke. A v Česku majú vysoké školstvo a zdravotníctvo, o ktorom my môžeme snívať.

23. 02. 2016 | čítať ďalej...

Päť tipov, ako si takmer zadarmo overiť produkt

Nezáleží na tom, či ide o start-up alebo známy podnik. Nik nechce investovať stovky hodín do vývoja produktu, o ktorý bude minimálny záujem.

20. 02. 2016 | čítať ďalej...

Smer: strana predstieranej identity

Ide o dlhodobo najsilnejšiu politickú stranu, ktorá nemá v priamom súboji jeden na jedného súpera. Po 5. marci môže potvrdiť a predĺžiť svoje historicky najdlhšie vládnuce obdobie na Slovensku s najdlhšie vládnucim premiérom...

19. 02. 2016 | čítať ďalej...

Efektivitu vládnych výdavkov brzdia politici samotní

Nestáva sa často, aby sa k zásadným politickým témam vyjadroval slovenský Klub ekonomických analytikov, ktorý združuje viac ako dve desiatky odborníkov z bánk, neziskového sektora i z vládnych ministerstiev. Ešte v decembri...

18. 02. 2016 | čítať ďalej...

Uvarení v spoločnosti bez hodnôt

Ľudia, ktorí svoje postavenie v systéme moci vnímajú primárne ako zdroj osobných výhod a privilégií, nikdy nepôjdu k podstate problému a budú len pokračovať v zápase o svoju inštitucionálnu istotu.

16. 02. 2016 | čítať ďalej...

Potraviny od J&T sa dočkajú reparátu

S obchodnými reťazcami Terno, Moja Samoška a Hypernova, napojenými na finančnú skupinu J&T, to v poslednom čase ide zjavne z kopca. Z regálov začal miznúť tovar a obchody akoby dýchali retro atmosférou z obdobia...

15. 02. 2016 | čítať ďalej...

Fico posunul krajinu, ale dozadu: Voľby rozhodnú o tom, či budeme zdochýnajúca mrcina

Kedysi bolo Slovensko vnímané ako tatranský tiger, dnes už je to len zdochýnajúca kobyla s pokrivenými hodnotami. Sociálne balíčky sú len prejav neustálej kampane Smeru. Robert Fico je nadaný, inteligentný a typický pragmatický...

12. 02. 2016 | čítať ďalej...

Ústrednou témou novej koncepcie by malo byť vzdelávanie, nie školstvo

Slávny fotograf Robert Capa hovorieval začínajúcim fotoreportérom: „Ak vaše fotografie nie sú dostatočne dobré, znamená to, že ste neboli ste dostatočne blízko.“

12. 02. 2016 | čítať ďalej...

Čo spája Kaliňáka, Počiatka, právnikov a Fica

Ministrov Jána Počiatka a Roberta Kaliňáka spájajú spoločné podnikateľské začiatky aj ľudia, ktorí sa okolo nich pohybujú.

11. 02. 2016 | čítať ďalej...

Víťaz musí diktovať tému

Všetci sa učia. Komunikační poradcovia sú profesionálnejší, politici počúvajú a zároveň rozprávajú zrozumitelnejšie, volič je prísnejší a médiá sústredenejšie, tvrdí dlhoročný expert v oblasti politického marketingu Adam...

11. 02. 2016 | čítať ďalej...

Ako vyhrať voľby

O necelý mesiac budú na Slovensku parlamentné voľby. Sme na začiatku kľúčového obdobia predvolebnej kampane, ktorá do veľkej miery ovplyvní, kto sa po 5. marci bude môcť označiť za víťaza volieb a kto za porazeného. Paralelne...

11. 02. 2016 | čítať ďalej...

Podnikatelia zmeny vnímajú citlivo, vraví v rozhovore partner KPMG Slovensko

Politické strany by si mali sadnúť a dohodnúť sa na dlhodobej stratégii pre nastavenie priaznivého prostredia pre podnikateľov, hovorí pre SME partner v slovenskej pobočke poradenskej spoločnosti KPMG ĽUBOŠ VANČO.

04. 02. 2016 | čítať ďalej...

Katastrofa menom zdravotníctvo: Kde sa najviac mrhá peniazmi

Kým zdroje v slovenskom zdravotníctve každoročne stúpajú, o efektivite tohto segmentu sa to povedať nedá. V medzinárodných porovnaniach dosahuje priemerné až podpriemerné výsledky – v závislosti od konkrétnej štúdie. TREND sa...

04. 02. 2016 | čítať ďalej...

Expedícia Makovica

Aj takto sa zabávali ľudia na konci minulého storočia. Predstavte si, že väčšina ľudí ešte nemala mobilný telefón.

03. 02. 2016 | čítať ďalej...

Nemáte koho voliť? Klamete

V skutočnosti nevolíme politické strany. Voľbami v prvom rade vyberáme myšlienky, ktoré majú v našej spoločnosti dlhodobo prežiť.

Ak veľká časť občanov na voľby rezignuje, nechá systém napospas extrémnym...

31. 01. 2016 | čítať ďalej...

Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH

Slovensko patrí medzi tie krajiny únie, v ktorých dochádza k najväčším únikom na daniach. Podľa Európskej komisie bola napríklad v roku 2013 takzvaná DPH medzera na Slovensku vo výške až 2,5 miliardy eur. Znamená to, že na dani...

31. 01. 2016 | čítať ďalej...

V zákazníckom rozhodovaní netreba vždy hľadať logiku

Pred niekoľkými rokmi sa manažment Houstonského letiska v Spojených štátoch trápil s neutíchajúcimi sťažnosťami cestujúcich na dlhé čakanie na batožinu. Po krátkej analýze situácie sa zodpovední rozhodli priradiť viac personálu...

26. 01. 2016 | čítať ďalej...

5 sebeckých dôvodov, prečo podporiť štrajk učiteľov

Učitelia, ktorí budú mať vyššiu motiváciu pracovať, odbremenia aj rodičov.

25. 01. 2016 | čítať ďalej...

Sebazničujúca ropná vojna

Ropa je lacná. Najlacnejšia za ostatných dvanásť rokov. Minulý týždeň sa barel britskej ropy Brent predával za menej než tridsať amerických dolárov. To však neznamená, že o ropu nie je záujem.

21. 01. 2016 | čítať ďalej...

Z bývalých aktivistov rastú primátorom zdatní oponenti

Poslanec bratislavskej Petržalky Vladimír Dolinay zastavil plán starostu Vladimíra Bajana, ktorý za takmer päť miliónov eur podpísal bez vedomia zastupiteľstva zmluvu o prevádzke parkovania s firmou EEI. Pôvodným povolaním...

20. 01. 2016 | čítať ďalej...

Trpké plody lacného tankovania

Pád svetových cien ropy za uplynulý rok a pol stlačil výdavky Slovákov na motorové palivá o pätinu. Časom môžu byť úspory motoristov ešte vyššie, lebo čierne zlato klesá ďalej.

20. 01. 2016 | čítať ďalej...

Ekonóm: Našou slabinou sú regióny aj školstvo

Stotisíc nových pracovných miest je len politický slogan bez reálneho podkladu, vraví ekonóm Martin Kahanec.

14. 01. 2016 | čítať ďalej...

Skutočná tma je na Slovensku raritou

Hviezdne nebo vidno najlepšie v parkoch tmavej nočnej oblohy. Slovensko je znečistené svetlom, zákon ho nijak neobmedzuje.

14. 01. 2016 | čítať ďalej...

Poľsko už žije v inom zriadení

Stav, v akom sa ocitol severný sused Slovenska po minuloročných parlamentných voľbách, presne opísal renomovaný poľský publicista Jacek Zakowski: „Demokracia, akú sme v Poľsku poznali, sa skončila. Žijeme v inom...

14. 01. 2016 | čítať ďalej...

Šéfka prognostikov: Čaká nás dobrý rok

Slovensko čakajú do desiatich rokov problémy na trhu práce. Krajina bude vymierať a v dôsledku toho nám o päťdesiat rokov bude ubúdať ročne až dvadsaťtisíc ľudí. V horizonte dvadsiatich rokov bude aj na Slovensku bežný štvordňový...

12. 01. 2016 | čítať ďalej...

V školách vládne doba ľadová

Školstvo a zdravotníctvo. To sú dva hlavné problémy Slovenska, ako ich pomenoval v novoročnom prejave aj prezident Andrej Kiska. Ak zdravotníctvo prirovnávame pre rozšírenú korupciu k chobotnici, slovenské školstvo pripomína...

11. 01. 2016 | čítať ďalej...

V školstve prežije len optimista

Ak sa neudeje žiadna zmena, v spoločnosti sa bude dramaticky prehlbovať nezamestnanosť a rásť kriminalita.

09. 01. 2016 | čítať ďalej...

Čo by ste spravili, ak by ste mali miliardu eur?

Slovensko od roku 2007 minulo na informatizáciu 900 miliónov eur. Úradníkom však stále robíme poštára a veľa sa nezmenilo. Končí sa rok 2015, máme internet v mobilných telefónoch, onedlho budú na cestách jazdiť elektrické autá...

07. 01. 2016 | čítať ďalej...

Teodor Lysák: Väčšinou ma volajú do firiem, keď je zle

Zvyknú ho zavolať do firmy vtedy, keď sa vyčerpali prakticky všetky možnosti na jej ďalšie fungovanie. Má značné skúsenosti s ozdravovaním výrobných podnikov a na rozdiel od štandardného krízového manažéra zvykne hľadieť viac...

07. 01. 2016 | čítať ďalej...

Nekomunikujete? Nahrávate konkurencii

Častá historka z firemných vianočných večierkov sa začína vetou: „Zoznámil som sa tam s človekom, ktorého som nikdy nevidel a pritom u nás pracuje už roky!“ A nasleduje rozvinutie do vtipnej anekdoty.

07. 01. 2016 | čítať ďalej...

Fíni radia, ako odstrániť autá z ulice. Za všetkým je mobilná appka

Desiatky metropol ohlásili v minulom roku svoj cieľ znížiť počet automobilov v centrách, viaceré budú čoskoro úplne bez nich. Ako má mesto bez áut fungovať?

06. 01. 2016 | čítať ďalej...

Prečo potrebujeme pravidlá, ktoré sa neporušujú?

Peter Herzeg rozpráva o tom, ako si môžeme prostredníctvom jednoduchého dodržiavania pravidiel vytvoriť lepšie miesto pre život.

04. 01. 2016 | čítať ďalej...

Švajčiari majú starosti o bankový systém. Chcú presadiť menovú revolúciu

Švajčiari sa pripravujú na referendum, ktoré by malo komerčným bankám zakázať vytváranie peňazí. Monopol na tlačenie fyzických ale aj elektronických peňazí by tak dostala len centrálna banka a vláda by mohla zasahovať do toho, do...

29. 12. 2015 | čítať ďalej...

Daniela Kovářová: Za teplo domova odpovídá žena, matka nikdy nepřestala potřebovat otce

Ženám jsme namluvili, že mají stejná práva jako muži, ale ona to není pravda, říká v rozhovoru advokátka, spisovatelka a někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

27. 12. 2015 | čítať ďalej...

Pesticídy v chovných lososoch: Rizikové látky s pečiatkou Monsanta

Na štedrovečerných stoloch sa postupne udomácnil a podkovičky kapra vytlačil z tanierov losos. S touto rybou bohatou na omega-3 mastné kyseliny to však nie je až také ružové ako predstiera jej mäso.

21. 12. 2015 | čítať ďalej...

Improvizovaný prejav prezidenta Andreja Kisku ku stavu školstva (A DOSŤ!)

Vystúpenie hovorcu kampane A DOSŤ! Nehazardujme s budúcnosťou Slovenska! " a prezidenta SR Andreja Kisku v úvode prvého diskusného fóra A DOSŤ! Vzdelávanie v ohrození, ktoré 18. 11. 2015 v bratislavskom SATORI STAGE pripravila...

19. 12. 2015 | čítať ďalej...

Päť rokov so startupmi

Najbezpečnejšie investície? Firmy tridsiatnikov.

19. 12. 2015 | čítať ďalej...

Španieli chcú vedieť lepšie po anglicky. Zrušia dabing v televízii

Španielsko plánuje skoncovať s dabingom v televízii. V krajine majú dabované zahraničné seriály a filmy dlhovekú tradíciu a siahajú až do čias diktatúry generála Francisca Franca, ktorý zakázal v krajine vysielať akýkoľvek iný...

18. 12. 2015 | čítať ďalej...

Ako sa v našej politike delí a užíva moc. Očami zveda, ktorý bol pri tom

Z rozhovoru s Markom Ebenom v relácii Na plovárně hovorí František Ringo Čech: "Tak desať percent sú veľmi slušní ľudia, najmä ženy". V rozhovore ale hovorí so sebe vlastným nadhľadom najmä o tom zvyšku.

04. 12. 2015 | čítať ďalej...

Hanbíte sa ozvať na porade?

Množstvo firiem túži dosiahnuť inovatívnu firemnú kultúru, ktorá srší nápadmi ako tá v Google alebo Facebooku. Mnohí pripisujú túto kreatívnu atmosféru dizajnovým firemných kaviarňam, stolnému futbalu a pokresleným stenám. No nie...

03. 12. 2015 | čítať ďalej...

Keď má farmár čuch finančníka

Farmármi v celej Európe lomcuje po zrušení národných kvót na produkciu mlieka hnev. Ceny mlieka totiž padli hlboko pod úroveň nákladov. No Miroslav Štefček, predseda poľnohospodárskeho družstva Ludrová neďaleko Ružomberka, o...

02. 12. 2015 | čítať ďalej...

Mračná nad strednou Európou

Utečenecká kríza v Európe je skúška, ktorú buď Európska únia zvládne, alebo jej hrozí rozpad. Strach z neznáma je živnou pôdou pre nacionalizmus a zároveň pre opovrhovanie tradičnými liberálnymi hodnotami, ktoré sú základnými...

21. 11. 2015 | čítať ďalej...

Vojnu s terorizmom nevyhráme, musíme si nájsť spôsob, ako žiť v novej realite

Nejde o to nájsť riešenie. Dôležitejšie je nájsť modus. Akýsi spôsob žitia. Netreba nútiť Bulharov alebo Slovákov milovať cudzincov či utečencov, nezdá sa mi to ani prirodzené. Dôležité je ľuďom hovoriť, že je tu nová realita a...

21. 11. 2015 | čítať ďalej...

Firmy zúfalo hľadajú ľudí. A vravia o nástupe talentizmu

Mladým sa nechce a predstava o ich budúcej práci je klikať myšou za čo najvyššiu mzdu, najlepšie rovno s benefitmi, ako sú mobil a auto, no nemajú čo ponúknuť.

20. 11. 2015 | čítať ďalej...

Diskusia o terorizme, utečencoch a slobode

Čím sa ohrozujeme sami. Pozrite si zostrih diskusie s Mikulášom Dzurindom a Štefanom Hríbom. Diskusiu zorganizoval Denník N.

20. 11. 2015 | čítať ďalej...

Dve výstrahy vláde k návrhu rozpočtu

Z ambiciózneho plánu hospodárenia vlády v tomto roku zostal už len zdrap papiera a plánovaný rozpočet na rok budúci je do veľkej miery postavený na vode. Zhodujú sa na tom nezávislí analytici z Bratislavy i Bruselu. A neoficiálne...

18. 11. 2015 | čítať ďalej...

Čo škodí Slovensku

Všetky tie vlaky zadarmo, vianočné dôchodky, zvyšovanie minimálnych miezd a znižovanie DPH na určité potraviny je nanič, ak občania nedostávajú adekvátnu zdravotnú starostlivosť, deti konkurencieschopné vzdelanie a slušní ľudia...

18. 11. 2015 | čítať ďalej...

Model TechMatch sa opakuje. V školstve

V prvý deň školského roka priniesli žiaci domov okrem poukážky na stravu aj jeden formulár. Rodičia v ňom mali vyplniť svoje rodné čísla, dosiahnuté vzdelanie či adresu podnikania. Škola si pýtala údaje, aby ich mohla poslať do...

14. 11. 2015 | čítať ďalej...

Regionálne rozdiely ostanú

V porovnaní so štandardnými ekonomikami, naše mzdy tvoria z HDP iba jednu tretinu a zvyšok sú zisky spoločností.

10. 11. 2015 | čítať ďalej...

Ak chcete ľudí viesť, počúvajte ich

Koučing je metóda osobnostného rozvoja s presahom na lepšie pracovné výkony. O svojich manažérskych skúsenostiach i metódach trénovania lídrov sa s reportérom TRENDU porozprával jeden z najúspešnejších koučov spoza „veľkej mláky“...

09. 11. 2015 | čítať ďalej...

Slovensko zahadzuje príležitosť mať najlepších na významných postoch

V slovenskom systéme je typické rodinkárstvo a slabo zdôvodnené rozsudky. Všimol si to aj americký profesor práva James E. Moliterno, ktorý na Slovensko prišiel prednášať sudcom a právnikom o etike.

04. 11. 2015 | čítať ďalej...

Ako dlhú životnosť by mali mať výrobky?

Tento text je úryvkom z prejavu Llewellyna H. Rockwella, Jr. na Supporters Summit of 2004. Český preklad vyšiel tento týždeň na portáli think-tanku Ludwig von Mises Institute, Mises.cz.

03. 11. 2015 | čítať ďalej...

Ceny robotov spadli na polovicu, valia sa do slovenských fabrík

Obria oranžová ruka uchopí dve kovové formy a vloží ich do lisu. Masívny stroj za priehľadným plastovým krytom stlačí čeľuste silou dvadsiatich lokomotív a hydraulická pumpa natlačí do dutín formy roztavený plast pod tlakom,...

31. 10. 2015 | čítať ďalej...

Izraelskí start-upisti si vojenčinu a imigrantov pochvaľujú

Prvý kontakt s Izraelom absolvuje jeho návštevník ešte na domovskom letisku – pre Slovákov je to v tomto prípade viedenský Schwechat. Každý pasažier musí pred nástupom do lietadla prejsť bezpečnostným pohovorom. Pre človeka,...

30. 10. 2015 | čítať ďalej...

Európska komisia kazí Európu

Európska únia nie je v dobrej kondícii, povedal nedávno predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. A mal pravdu.

29. 10. 2015 | čítať ďalej...

Voľby v Poľsku: Priveľké víťazstvo jedného

Strana Jaroslawa Kaczyńského Právo a spravodlivosť (PiS) prehrala voľby sedmkrát za sebou, kým začala víťaziť. V máji uspel Andrzej Duda, jej kandidát na prezidenta, a v októbri vyhrala parlamentné voľby tak, ako sa to v Poľsku...

28. 10. 2015 | čítať ďalej...

Čo je reforma

V čase, keď na Slovensku bilancujeme tri roky od spustenia reformy verejnej správy ESO, sa bol prezident Andrej Kiska pozrieť, ako zreformovalo za vyše dekádu úrady Estónsko. Ktorej krajine sa to podarilo lepšie, je...

28. 10. 2015 | čítať ďalej...

Prečo majú Rakúšania také vysoké platy?

U susedov aj tí, čo pracujú za najnižšie mzdy, si zarobia tisícku. Pritom majú rovnako dve ruky a dve nohy a sú medzi nimi často aj menej šikovní ako u nás. Tak mi to nevysvetľujte nejakou produktivitou práce! Za tú istú robotu,...

25. 10. 2015 | čítať ďalej...

Sami si môžete urobiť röntgen a snímka sa odošle do nemocnice

Jedna karta na všetko: Ako funguje e-Government v Estónsku.

21. 10. 2015 | čítať ďalej...

Žilo sa v „socíku“ lepšie?

Na otázku v titulku môžeme odpovedať len jedno: viacerým nepochybne áno. A nemyslím len na bozkávajúcich sa pohlavárov na tribúnach.

18. 10. 2015 | čítať ďalej...

Mýty o starnutí Európy

Európa nezadržateľne starne. Hrozí kvôli tomu kolaps sociálnych štátov či ďalšie štátne bankroty? Ako kde.

18. 10. 2015 | čítať ďalej...

Vlastná farma pre každého

Dom zdedený na dedine po starých rodičoch. Nedôverčivé úsmevy otca, že jeho syn, ktorý prežil mladosť v meste, ho nielen obnovuje, ale začne tam po popoludniach obrábať aj záhradu a chovať zvieratá. Úsmevy však vystrieda uznanie...

17. 10. 2015 | čítať ďalej...

Strieľajte, prikázal komisár Slavkin

Prečo partizáni 21. septembra 1944 popravili 187 obyvateľov obce Sklené?

16. 10. 2015 | čítať ďalej...

Úniu sme dostali do daru. Čo Fico nepovie, ale mal by

Európsku úniu sme dostali do daru, o ktorý sme sa len málo pričinili. Možno aj to je dôvod, prečo ju považujeme za lacnú samozrejmosť.

16. 10. 2015 | čítať ďalej...

Európsky súd zostrelil voľný pohyb dát cez Atlantik

Keď na Facebook napíšete, že si chcete kúpiť golfové palice, začnú na vás útočiť inzeráty na obchody, v ktorých sa toto náradie predáva. Firmy, ktoré sa takouto personifikovanou reklamou živia, môžu mať najnovšie veľký...

14. 10. 2015 | čítať ďalej...

Stredná trieda už z niektorých miest úplne vymizla

Mať vlastný byt a auto, poslať deti na prázdniny do tábora a aspoň raz do roka ísť na spoločnú dovolenku k moru je pre mnohé slovenské domácnosti veľmi vzdialená predstava. Kým na Slovensku sú štvorčlenné rodiny, ktoré na mesiac...

13. 10. 2015 | čítať ďalej...

Kto okráda chorých

Cynik by povedal, že zlodej ako zlodej. Pri pohľade na neefektívne narábanie s peniazmi v zdravotníctve by sme však cynikovi mali namietať. Pretože na rozkrádanie zdravotníctva predsa len treba špecifickú charakterovú...

07. 10. 2015 | čítať ďalej...

Ako a prečo (nielen) politici aktívne manipulujú slovenský národ

Politici sa vám snažia počas ich pôsobenia i pred voľbami niečo povedať. Štýl, ktorým komunikujú, odráža ich osobnosť, ako aj momentálne potreby a agendu toho, ako a prečo vás chcú zmanipulovať.

26. 09. 2015 | čítať ďalej...

Prečo sú v Bratislave dopravné zápchy?

Doprava sa blíži ku kolapsu. Ak neprídu radikálne opatrenia, skolabuje úplne.

25. 09. 2015 | čítať ďalej...

Ako politici (ne)priznávajú majetky

Ako to je s politikmi a ich majetkami?

24. 09. 2015 | čítať ďalej...

Pro bono Slovenska

Ak chce Slovensko v budúcnosti slušne žiť, potrebuje nielen charakter, ale aj kvalitnú rodinnú politiku, skutočný záujem o vzdelávanie ľudí, spájanie najlepších mozgov a pokoru pred budúcnosťou, ktorá je plná výziev. Nič z toho v...

23. 09. 2015 | čítať ďalej...

Pôda je viac ako pozemok na predaj

Ešte pred sto rokmi odchádzali Slováci do Ameriky, aby si zarobili peniaze na grunt. O storočie neskôr vlastníci pôdy čakajú, či sa v ich blízkosti nebude stavať.

20. 09. 2015 | čítať ďalej...

Mliekari by mali kričať aj sami na seba

Stransparentmi „Prečo je mlieko lacnejšie ako voda“ i hromžením lídrov, že sľuby Európskej únie neplatia a páchnu ako kopy hnoja, prebehli minulý týždeň nekonfliktné protesty pol tisícky domácich farmárov v...

19. 09. 2015 | čítať ďalej...

Mladí chlapci sú v kríze, varuje autor väzenského experimentu

Sme v kríze, tvrdí slávny psychológ Philip Zimbardo. Má na mysli mladých chlapcov, ktorí sa izolujú, vyhľadávajú fiktívne svety počítačových hier a strácajú schopnosti potrebné na to, aby v budúcnosti obstáli v...

16. 09. 2015 | čítať ďalej...

Lekárka Križanová: Utrpenie pri zomieraní urýchľuje samo zomieranie

Ľudia, ktorí zostanú sami, sú starí a chorí, tak budú chcieť zomrieť, lebo nemajú žiadnu perspektívu, prečo majú žiť. Čakajú na smrť, väčšinou odovzdane. Na Slovensku nemusia ani veľmi čakať, lebo dostanú preležaniny a...

11. 09. 2015 | čítať ďalej...

Ja, robot. Pripravil som ťa o prácu

Ako bude vyzerať práca v najbližších desaťročiach? Zažívame najradikálnejšiu a najrýchlejšiu revolúciu od čias priemyselnej? Pripravte sa na svet, v ktorom budú vládnuť roboty.

08. 09. 2015 | čítať ďalej...

Kellnerovu O2 prenasleduje na Slovensku spor o miliardy

Českú spoločnosť O2, ktorú vlastní podnikateľ Petr Kellner, prenasleduje na Slovensku pohľadávka za miliardy českých korún. Vlastní ju malá slovenská firma Bell Trade.

28. 08. 2015 | čítať ďalej...

Prečo som žaloval na Slovensku? Na domácom trávniku sa hrá lepšie

Advokát a vlastník pohľadávky voči O2 Milan Fulec hovorí, že vyjadrenia O2 o možnej korupcii či podvode hraničia s trestným činom ohovárania.

26. 08. 2015 | čítať ďalej...

Starnúca krajina nie je pre starcov

Nie je zaručené, že dnešným tridsiatnikom alebo štyridsiatnikom sa o pár desaťročí bude starnúť ľahšie.

24. 08. 2015 | čítať ďalej...

V krásnej škole sa deti lepšie učia. Vo Fínsku

Pri malých stoloch vo veľkej hale sa mrvia dve desiatky päťročných detí. Zastihli sme ich práve pri obede, ale návšteva skupiny novinárov ich v prvý prázdninový deň veľmi nevyrušuje. Zvedavé pohľady opäť rýchlo obrátia do...

18. 08. 2015 | čítať ďalej...

Bratislava chce spoplatniť verejné parkovanie

Bratislavčania by mali od januára budúceho roka za parkovanie pri dome platiť. Magistrát by chcel pravidlá celomestskej parkovacej politiky schváliť do konca tohto roka.

16. 08. 2015 | čítať ďalej...

Koniec Harabina na zmenu nestačí

Nové vedenie justície pôsobí na Slovensku už vyše roka. Očakávania s nahradením Štefana Harabina na najsilnejšej pozícii súdnictva boli veľké. Ako však ukazujú aj posledné mesiace, ani zďaleka nie je čo oslavovať. Na slobodu sa...

15. 08. 2015 | čítať ďalej...

Radim Jančura: Najväčší úspech mi priniesla zrážka s blbcom

Zákazníci a novinári si ho obľúbili, politici a konkurenti znenávideli. Podľa českých médií má medzi autobusovými firmami prezývku „žltý mor“.

13. 08. 2015 | čítať ďalej...

Jaguar Land Rover mieri na Slovensko

Slovenský automobilový priemysel si môže rok 2015 zapísať ako ďalší významný míľnik. Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) oznámila, že svoj ďalší výrobný závod plánuje postaviť na Slovensku.

12. 08. 2015 | čítať ďalej...

Stret kultúr. Ako zarobiť na odlišnosti

Súčasná kríza Európskej únie nie je primárne o helénskom dlhu, ale o prístupe k nemu. V Aténach pritom upravovali štatistiky, už keď sa krajina chystala do eurozóny. Nemci napriek tomu uverili, že Grékov premenia na svoj obraz....

08. 08. 2015 | čítať ďalej...

Na hromadnú dopravu idú lákať spoločným lístkom

Prestúpiť z vlaku na MHD alebo do prímestského autobusu sa bude dať na jeden cestovný lístok. V novembri sa má po opakovaných sklzoch spustiť Integrovaný dopravný systém (IDS) Bratislavského samosprávneho kraja.

06. 08. 2015 | čítať ďalej...

Autobusy slúžia namiesto metra

Nahradiť autobusy vlakmi môžeme, iba ak ponúkneme cestujúcim vyššiu rýchlosť a kvalitu. Inak presadnú do áut, hovorí generálny riaditeľ Slovak Lines Peter Sádovský.

05. 08. 2015 | čítať ďalej...

Zelené mestá nie sú sci-fi

Keby si chcel New York vypestovať dostatok jedla pre všetkých obyvateľov na vlastnom území, potreboval by na to energiu z poľa solárnych kolektorov s trojnásobnou plochou alebo dvadsaťpäť atómových elektrární.Znie to ako...

03. 08. 2015 | čítať ďalej...

Ako chrániť kapitalizmus pred ním samým

Nemecký priateľ spisovateľa Michala Hvoreckého hovorí, že keď príde koniec sveta, tak by chcel byť v Bratislave. Lebo do Bratislavy príde všetko o desať rokov neskôr.

27. 07. 2015 | čítať ďalej...

Limity uhlíkového rastu

Keď v roku 1972 združenie politikov, diplomatov, vedcov a podnikateľov s názvom Rímsky klub publikovalo svoju známu štúdiu Limity rastu, varovalo, že hlavným problémom budúceho rozvoja ľudstva bude fyzická obmedzenosť množstva...

23. 07. 2015 | čítať ďalej...

Na hrade má Slovensko vzácny poklad, no nepropaguje ho

Nedávno objavené unikátne keltsko-rímske archeologické nálezy v areáli Bratislavského hradu nemajú v regióne obdobu a výrazne menia dejiny Európy. Potvrdzujú, že na území Bratislavy vtedy osídlenej Keltmi bolo v prvom storočí...

23. 07. 2015 | čítať ďalej...

Koľko stojí cesta do práce: Dlhé a drahé dochádzanie trápi chudobnejších

Auto, autobus či vlak. Ak to situácia a poloha dovoľuje, tak možno na bicykli alebo pešo. Každý pracujúci človek si vypracúva vlastnú ideálnu stratégiu dochádzania do práce, pričom pri výbere možnosti sa zohľadňujú čas, peniaze,...

13. 07. 2015 | čítať ďalej...

Cena za neliečenie zdravotníctva? Megadlh

Prudko rastúci deficit aj dlh v zdravotníctve. Také sú vyhliadky na najbližšie roky, ak sa konečne nezačnú riešiť problémy v rezorte. Upozorňujú na to analytici Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), ktorí vyrátali,...

06. 07. 2015 | čítať ďalej...

Zrýchlenie gréckeho defaultu bude drsné

Hlavný ekonóm americkej Citigroup Willem Buiter má za sebou pestrú minulosť na univerzitách v Británii aj USA. Bol členom rady Bank of England, ktorá nastavovala kľúčové úrokové sadzby.

02. 07. 2015 | čítať ďalej...

Kto presmeruje, ten má

Romantické časy, keď bolo opodstatnené hľadať za všetkým ženu, nahradila doba, keď je spoľahlivejšie za všetkým – aj za ženou – hľadať podvod.

02. 07. 2015 | čítať ďalej...

Grécky bankový hlavolam

Ľudia stoja v rade pred bankomatmi, aby si z účtov vybrali denný limit, pre istotu. Za nimi trpezlivo stojí dlhý rad s tým istým plánom. Ďalší deň sa všetci vrátia a rituál zopakujú. To je obraz súčasného Grécka, ktoré chce mať...

27. 06. 2015 | čítať ďalej...

Richard Rybníček: Manažovať prosperujúce mesto je ťažšie ako práca ministra

Novinár, krízový manažér a nezávislý komunálny politik. Zadlženú Slovenskú televíziu dostal pred desiatimi rokmi z červených čísel. Z Trenčína tesne pred bankrotom urobil za štyri roky mesto s dobrým finančným...

04. 06. 2015 | čítať ďalej...

Dopravná inžinierka Bratislavy: Autá vytlačíme na okraj mesta

Ľudia si obľúbia mestskú dopravu vďaka vlakom. Mesto navyše zoberie šoférom priestor. Parkovanie na ulici má byť drahšie ako v garážach. Električky a autobusy dostanú na križovatkách prednosť pred autami, hovorí Tatiana...

10. 05. 2015 | čítať ďalej...

Mestá na pokraji kolapsu

Dostať sa do Bratislavy ráno trvá často hodiny a v Košiciach dopravu paralyzuje rekonštrukcia električkových tratí. Nie je to otázka len niekoľkých dní, ale problém, ktorý postupne narastá do obludných rozmerov. Ak mestá nezačnú...

08. 05. 2015 | čítať ďalej...

Na podnikateľov netreba tlačiť

Zamestnanci vo výrobe by mali zarábať viac peňazí. Myslí si to premiér Robert Fico a počas osláv sviatku práce odkázal odborárom, že na podnikateľov treba tlačiť.

06. 05. 2015 | čítať ďalej...

Viedenské laboratórium smart city

Mesto bez áut. Viedeň si dala na vyhnanie vozidiel so spaľovacím motorom čas do roku 2050. Rýchlorastúce mesto by inak úplne zadusili. Už dnes však stavia štvrte, ktorých obyvatelia nepotrebujú auto, ba ani vlastný bicykel....

05. 05. 2015 | čítať ďalej...

Sen o smart city

Ako bude vyzerať mesto v roku 2000? Už pätnásty rok túto realitu žijeme, ale veľmi sa nepodobá na naivné obrázky zo zažltnutých časopisov. Podmienky urbánneho života sa v čase menia a rozvrhovanie mesta do budúcnosti nadobúda...

30. 04. 2015 | čítať ďalej...

Akú prácu nám roboty nevezmú

Vyzerá to ako vizionárska a obyčajným ľuďom vzdialená téma, ale nie je to celkom tak. Takzvaná robotizácia, komputerizácia či automatizácia sa už deje. Čím je krajina technicky vyspelejšia, tým rýchlejšie sú ľudia nahrádzaní...

24. 04. 2015 | čítať ďalej...

Máme sa mizerne? Bloomberg na základe pochybného indexu vraví áno

Najlepšie sa umiestnilo Thajsko. Dôvodov je viac – neexistujúce štátom garantované dôchodkové poistenie núti ľudí pracovať, aby sa zabezpečili a v krajine prekvitá zamestnávanie aj v takzvanom neformálnom...

06. 03. 2015 | čítať ďalej...

Myší raj. Čo povedal experiment o úpadku spoločnosti

Doktor Calhoun zasvätil celý svoj vedecký život tomu, aby vybudoval dokonalý myší raj. A sledoval následky tohto blahobytu.

05. 03. 2015 | čítať ďalej...

Ako nás vnímajú ľudia z islamských krajín? Ako my ich?

Tisíce európskych moslimov už odišli na Blízky východ bojovať za Islamský štát. Západné štáty zas jeho pozície bombardujú. Región je opäť miestom krvavého konfliktu, ktorý je pre nezainteresovaných až príliš komplikovaný.

Boje...

12. 02. 2015 | čítať ďalej...

Chvála neposlušnosti

Pravidlá sa snažia zabezpečiť poriadok na svete a ich ignorovanie zväčša vedie k chaosu. Navyše podvádzanie v každodennom živote deštruuje medziľudské vzťahy a bráni kvalitnému usporiadaniu spoločnosti.

01. 02. 2015 | čítať ďalej...

Dôležité nie je sa matematiku nabifľovať, ale získať kultúru myslenia

Nie je tajomstvom, že matematika patrí medzi najmenej obľúbené predmety na školách. Žiaci sú z nej vystresovaní, učitelia z výkladu unavení a učenie pripomína bifľovanie postupov a vzorcov. Na Slovensku už niekoľko mesiacov...

20. 01. 2015 | čítať ďalej...

Matematika ako zdroj radosti a upevnenia demokracie

Žiadna inštitúcia, žiadne zákony nie sú takou garanciou demokracie a prosperity spoločnosti, ako mysliaci občania.

20. 01. 2015 | čítať ďalej...

Pravicové riešenie doľava

Ak nemôže spotrebiteľ povedať: „nie, ďakujem,“ nemôže existovať skutočná konkurencia. Tato podmienka konkurencie nebola dodržaná ani pri jednej reforme zdravotníctva a dôchodkov.

19. 01. 2015 | čítať ďalej...

Kam po konsolidácii?

Rok 2015 by s dávkou optimizmu mohol byť prvým predvolebným rokom, ktorý sa len tak nepremrhá. Okrem debaty o populistických sociálnych balíčkoch by v spoločnosti totiž mala zrieť aj diskusia o potrebných štrukturálnych...

04. 01. 2015 | čítať ďalej...

Celý svet získa inteligenciu

Farmár vyšle do žatvy rotu kombajnov a úrodu zozbiera so smartfónom v ruke.

31. 12. 2014 | čítať ďalej...

Som rád, že žijem práve tu

"Každý, kto sem príde z Álp s tým, že ho sem nalákame na lyžovanie, si musí povedať, že nám tu všetkým preskočilo, a viac sem nepríde."

27. 12. 2014 | čítať ďalej...

Komu patrí Slovensko

Slovensko nepatrí oligarchom. Toto tvrdenie je v čase demonštrácií proti korupcii, ovládnutia médií či zverejneného údajného spisu SIS Gorila odvážne. S najväčšou pravdepodobnosťou ide proti prúdu, ale platí.

22. 12. 2014 | čítať ďalej...

Slovensko v moci oligarchov

Dvadsaťpäť rokov po nežnej revolúcii visí vo vzduchu otázka, či od autoritatívneho minulého režimu sa Slovensko neposunulo k neželanej oligarchizácii demokracie. Udalosti z roka 2014 urobili z tejto otázky ešte dôležitejšiu tému....

17. 12. 2014 | čítať ďalej...

Príliš kvalifikovaní pre Slovensko?

Migrácia je v predvolebných diskusiách často obľúbenou témou. Rozohnení politici hovoria o Slovákoch, ktorí musia vycestovať do zahraničia, pretože doma by sa neuplatnili.

29. 10. 2014 | čítať ďalej...

Prečo sa severským krajinám darí lepšie ako Slovensku?

Nízka hustota obyvateľstva po stáročia nútila miestnych vládcov vychádzať so svojimi poddanými slušne. Od polovice devätnásteho storočia krajine vládne namiesto aristokracie trieda poctivých úradníkov.

22. 10. 2014 | čítať ďalej...

Článok, čo zapríčinil, že Rakúsko nedopadlo tak, ako Slovensko

Asi nikoho neprekvapí, keď napíšem, že časť obyvateľov tejto krajiny na vlastnej koži zažila jeden z najväčších, ak nie úplne najväčší, sociálnych experimentov v dejinách ľudstva. Pokus o racionálne riadenie spoločnosti a...

08. 10. 2014 | čítať ďalej...

Sklamala ma pasivita Čechov a Slovákov

Návrat do Česka a Slovenska je pre mňa väčšinou skľučujúci.

Zle vládnuca elita tu prežíva najmä kvôli nečinnosti ľudí.

29. 09. 2014 | čítať ďalej...

SMS od operátora: "Je nám ľúto, že ste sa rozišli s priateľkou."

Ak by Vám pristála v telefóne SMS s týmto textom, asi by ste zostali ako obarení. Najskôr by vo vás vrel kokteil rozhorčenia a emotívnej prázdnosti. Čo do pekla to má znamenať? Ako to vedia? Niekto ma odpočúva alebo sleduje? Sú...

25. 09. 2014 | čítať ďalej...

Penta si ziskom médií kupuje prestíž

Je rozdiel, či robíte pre firmu, ktorej šéf sa spomína ako osoba, ktorá v prestávkach medzi súložami podpláca politikov, alebo ako agenta serióznej medzinárodnej finančnej skupiny, ktorá si kúpila médiá, aby jej dali...

22. 09. 2014 | čítať ďalej...

Mám sen. Že budeme dodržiavať zákony

Snívam o spoločnosti, kde každý jej člen bude dobrovoľne dodržiavať zákony a nebude neustále premýšľať len o tom, ako by ich obišiel.

29. 08. 2014 | čítať ďalej...

Ľudia sa po vzore Pezinka neboja postaviť firmám či politikom

Aktivistov často z bežných ľudí urobia problematické rozhodnutia úradov a politikov.

01. 08. 2014 | čítať ďalej...

Akému Slovensku chcem pomáhať (inauguračný prejav Andreja Kisku)

Ústavný sľub, ktorý som práve zložil, a silný mandát voličov, ktorý som dostal, sú záväzkom, ktorý si budem uvedomovať každý jeden deň môjho funkčného obdobia.

Cítim tento záväzok dvojnásobne naliehavo aj preto, lebo budem prvým...

15. 06. 2014 | čítať ďalej...

Z detí nám vyrastie digitálny proletariát. Pomôže digitálna diéta?

Pokud přílišné používání nových médií může vést k poruchám mysli, tedy k jevu, který M. Spitzer nazývá digitální demencí, co s tímto jevem můžeme dělat? České základní školy jsou plné dětí, se kterými si rodiče neví rady a...

23. 05. 2014 | čítať ďalej...

10 dôvodov, prečo má Slovensko nádej

Nádej. Päť písmen, ktoré porazili tie najkrutejšie režimy a trasie sa pred nimi aj strach. Ten strach, ktorý nám každodenne podsúvajú správy z televízii, novín a rádií. Skrytý pod pojmami ako ohrozenie, vojna, konflikt,...

23. 05. 2014 | čítať ďalej...

Pasívny dom za 4 dni

Jednoduchý pasivní dům sestaví čtveřice lidí jen se šroubovákem za čtyři dny.

07. 05. 2014 | čítať ďalej...

Vďaka vojnám je bezpečnejšie a bohatšie

Počas desaťtisíc rokov konfliktov vznikli spoločnosti, ktoré znížili riziko, že ich členovia násilne zomrú.

02. 05. 2014 | čítať ďalej...

Študujete ekonómiu? "Hrozí", že budete sebec a chamtivec

Študenti a absolventi ekonomických škôl sú podľa vedcov náchylnejší byť v súkromnom živote sebeckými. Rozhodujú sa racionálnejšie a v manažérskych pozíciách konajú bez empatií. Riadia sa ekonomickými poučkami, ktoré niekedy...

02. 04. 2014 | čítať ďalej...

Klamstvá o potravinách! Kŕmia nás hnusom, tvrdí človek z brandže

Platí pri potravinách pravidlo, že čím drahšie, tým kvalitnejšie? Človek z brandže hovorí, že od všetkých dostávame to isté.

29. 03. 2014 | čítať ďalej...

13 vecí, ktoré psychicky silní ľudia nikdy nerobia

Každý túži po životnom úspechu a sebarealizácii. Ako však nato? Samozrejme, dosiahnuť úspech, kariérny postup či naplnenie svojich snov nie je vždy jednoduché. Dá sa povedať, že úspech patrí do rúk psychicky silných jedincov. Ako...

11. 03. 2014 | čítať ďalej...

Je demokracia na Slovensku ohrozená?

Neschopnosť pochopiť písaný text alebo vybrať kľúčové informácie sa stáva štandardom. Pripravenosť pri vstupe do dospelého života a tým aj možnosť uspokojivého uplatnenia klesá. Klesá šanca prežiť spokojný a naplnený život v...

24. 01. 2014 | čítať ďalej...

Hodnotová orientácia mládeže. Prieskum na vzorke 300 mladých ľudí

Pre ktorú časť mládeže sú peniaze prednejšie ako zdravie a iní ľudia? Z 300 opýtaných sa len ôsmi s drogami a ani s ľuďmi, ktorí ich užívajú, nestretli.

22. 01. 2014 | čítať ďalej...

Táto krajina nie je pre naivných

Problém je, že politickú scénu pomaly berú do rúk naši rovesníci, ktorí nemajú ani sny, ani talent. Môžeme sa smiať zo všetkých tých Kolesíkov a Martvoňov, akí sú hlúpi. Ale, po pravde, dôvod na smiech majú...

11. 10. 2013 | čítať ďalej...

Nepatrí sa, ale šetriť treba najmä na dôchodkoch a dávkach

Systém je nastavený tak, že tlak sociálnych výdavkov na verejné financie bude ďalej narastať. Na zmenu treba veľkú spoločenskú dôveru, ktorá tu nie je. Preto sa do nej politici nepúšťajú.

11. 10. 2013 | čítať ďalej...

Ako internet zabíja strednú triedu

Trend udáva technológia. Politika i daňové zákony sú v porovnaní s dvomi najdôležitejšími motormi nerovnosti – sieťami a automatizáciou – takmer len dekoráciou.

Prehlbujúca sa americká priepasť medzi príjmami bohatých a...

11. 10. 2013 | čítať ďalej...

Zjedzte deťom zmrzlinu

Po Facebooku koluje kreslený vtip: „Naučte deti, čo sú dane – zjedzte im tretinu zmrzliny.“ Skúste to.

Dieťa to nenechá len tak. Nazlostí sa, hodí po vás ten dvojtretinový zmrzlinový zvyšok, rozplače sa, začne vzdorovať. Niečo...

27. 06. 2013 | čítať ďalej...

Sudcovská etika na Slovensku: fundament alebo ornament?

Mnohí tlaku servilne podľahnú: nový potenciálny sudca hneď pri vstupe zohne chrbát tak hlboko, že hrozí, že ho už nikdy nevystrie.

17. 06. 2013 | čítať ďalej...

Vo vojne vždy padnú tí najlepší, cítime to dodnes

Vplyv obidvoch vojen ešte vždy pociťujeme. Vo vojne vždy padnú tí najlepší. Na dlhé roky to poznačilo vývoj v Európe a cítime to dodnes.

03. 05. 2013 | čítať ďalej...

Penzijní past – problém, který nemá žádné dobré řešení

Z mnoha zajímavých a důležitých témat dneška vystupují dvě jako mrakodrapy nad malým městem: problém zdravotnictví (tj. ufinancování a dostupnosti špičkové péče) a problém takzvané penzijní pasti. Obě mají leccos společné – mimo...

23. 04. 2013 | čítať ďalej...

Deti nie sú naša budúcnosť

Čo bráni nárastu počtu detí? Sociálne systémy, ale i autosedačky.

13. 03. 2013 | čítať ďalej...

V lidech začíná narůstat zlo, varuje profesor Keller. A vysvětluje proč

Podle něj se společnost pak rozdělí v zásadě do tří vrstev. Na ty, kdo mají dost vlastních prostředků, aby si jakékoliv služby opatřili sami pro sebe, a navíc je mohli poskytnout družině svých věrných, kteří jim za to budou...

05. 03. 2013 | čítať ďalej...

Jak chcete vládnout lidem, kterým nerozumíte a o kterých nic nevíte

Vidíme kolem docela zřetelně, že se lidé radikalizují, dávají najevo velkou nespokojenost, naštvanost až nenávist k současným mocným, přivracejí se ke komunistům nebo k nejrůznějším “novým prorokům”.

28. 02. 2013 | čítať ďalej...

Väčšina konšpirácií sú úplné výmysly, tvrdí český ekonóm Pavel Kohout

Konšpiračné teórie sú tu už od dávna a ich popularita rastie najmä v čase krízy. Český ekonóm Pavel Kohout hovorí aj o tom, že väčšina konšpirácií sú úplné výmysly.

26. 02. 2013 | čítať ďalej...

Ako vyriešiť dopravné zápchy

Prišiel som vám porozprávať o zápche. Konkrétne o dopravnej zápche. Dopravné zápchy sú všade. Vznikajú v skoro všetkých mestách na celom svete a keď sa nad tým zamyslíte, je to prekvapivé. Len si predstavte, aké je každé mesto...

11. 02. 2013 | čítať ďalej...

Deťom nejde matematika. Prečo je to problém?

Logické uvažovanie detí, ktoré sa v škole učili matematiku, nie je podľa odborníkov na vyššej úrovni než u tých, ktoré ju nemali. Koho trápi matematika?

29. 01. 2013 | čítať ďalej...

Ako by mohlo americké hnutie No Labels (bez nálepiek) inšpirovať Slovensko

Hoci sa konzervatívci, liberáli a socialisti sporia, čo všetko má zabezpečovať vláda, v jednom sa zhodnú – mala by pestovať právny štát. Na Slovensku sa tento ideologicky indiferentný cieľ nedarí plniť.

10. 01. 2013 | čítať ďalej...

Obrana neviditeľnej ruky trhu. Dôvody, prečo zlyhala.

V poslední době jsem víc než dřív svědkem odsuzování tržního hospodářství. Z mnoha stran můžeme slyšet, že spoléhání na „neviditelnou ruku trhu“ se ukázalo jako falešné, a za viníka současné hospodářské krize je označován...

09. 01. 2013 | čítať ďalej...

Je nás priveľa (Úvahy o konci sveta)

Náhlý konec světa, přesněji většiny toho živého na naší planetě, samozřejmě nastane.

21. 12. 2012 | čítať ďalej...

Európa je ako nemocnica

Kontinent zaťažujú sociálne systémy, ktoré roky budoval. Je pekné ich mať, sú však dlhodobo neudržateľné. Treba si uvedomiť, že súťažíme s Áziou, upozorňuje Andreas Antonopoulos.

19. 12. 2012 | čítať ďalej...

Ako bude vyzerať svet v roku 2030 podľa tajných služieb

Sila USA upadne, zmení sa podoba moci a ekonomika bude naďalej citlivá na otrasy.

17. 12. 2012 | čítať ďalej...

Komplikovaná organizačná štruktúra slovenských univerzít by firmu zabila

Preč s legislatívnym absolutizmom. Komplikovaná organizačná štruktúra slovenských univerzít by firmu zabila.

28. 11. 2012 | čítať ďalej...

Chcete kvalitu? Naučte študentov písať

Nulová tolerancia k podvádzaniu nestojí na rozdiel od vedy peniaze, no môže pomôcť.

28. 11. 2012 | čítať ďalej...

Slušnosť? Príliš drahá a komplikovaná

Zanedbaný urbanizmus, žiadna vízia, to je Slovensko, tvrdí architekt Branislav Kaliský.

21. 11. 2012 | čítať ďalej...

Filozof Fedor Blaščák: Normalizácia sa ešte neskončila

Revolučný rok 1989 možno nebol takým zlomom, ako sa nám javí a z normalizácie toho veľa pretrvalo v spoločnosti po Novembri. Filozof a kurátor Fedor Blaščák vraví, že dejiny z odstupu nie sú čiernobiele.

15. 11. 2012 | čítať ďalej...

Slovensko je krajina so zanedbaným urbanizmom

Megamestá sú reálne, ak sa obmedzí zbytočná doprava, tvrdí architekt Branislav Kaliský.

31. 10. 2012 | čítať ďalej...

Slovensko – príležitosť pre neschopných?

Ako je možné, že niekto, kto by nikdy nemohol riadiť súkromnú firmu, môže aj napriek svojej neschopnosti byť na čele štátom vlastnených spoločností či inštitúcií? Kým sa to nezmení, Slovensko zostane rozkradnutou...

24. 10. 2012 | čítať ďalej...

Vedieť rozprávať ešte vôbec neznamená vedieť komunikovať

Potrebujete dostať facku. Zakladateľ prvého Toastmasters klubu na Slovensku Klaus Hammer hovorí, že vedieť rozprávať ešte vôbec neznamená vedieť komunikovať.

10. 10. 2012 | čítať ďalej...

Prečo si Američania viac veria?

Američanom odmalička vtĺkajú do hlavy, že sú úžasní. V USA som nikoho nepočula povedať, že niečo nevie alebo niečomu nerozumie.

06. 10. 2012 | čítať ďalej...

Všetci sme 47 %

Ak volič poberá nejakú dávku od štátu, dá sa predpokladať, že to má silný vplyv na jeho preferencie pred volebnou urnou. Najmä v prípade, ak z prerozdeľovania pochádza jeho celý príjem.

23. 09. 2012 | čítať ďalej...

Súkromný boj s korupciou

Lotri sa mstia, no nemajú nás čím zastaviť, hovorí český podnikateľ Karel Janeček.

22. 03. 2012 | čítať ďalej...

Tak málo a tak veľa nám chýba k tomu, aby sme zmenili túto krajinu

Vrátil som sa práve od priateľa z Rakúska. Malá dedinka, kúsok od Salzburgu.

09. 03. 2012 | čítať ďalej...

Klasický logický paradox nevoliča

Nevolič túži, aby do politiky prišli iba takí ľudia, čo budú myslieť na občana a jeho dobro.

Zároveň tvrdí politika, že politika je špina najväčšia a kým bude špinavá, on sa jej bude vyhýbať.

Otázka je, kto ma tých dobrých ľudí...

29. 01. 2012 | čítať ďalej...

Mein Kampf

Poznáte Fraunhofer? Bolo by dobré, aby takáto spoločnosť investovala na Slovensku? Asi áno, keď sa všade hovorí o znalostnej ekonomike alebo inováciách.

Lenže nebude.

03. 01. 2012 | čítať ďalej...

Prečo tak strmo klesli ceny prostitútok? Iný pohľad na ekonómiu

„Môže za to ochota miliónov žien spávať s mužmi aj bez toho, aby boli ich manželkami,“ vysvetľujú autori pokračovania Freakonomics, ktorí sa v knihe venujú nielen sexu, ale napríklad aj klimatickým zmenám.

28. 11. 2011 | čítať ďalej...

Prečo si musíme znova požičať miliardy eur

Ak nemá Slovensko na budúci rok zbankrotovať, musí si opäť na trhoch požičať miliardy eur. Katastrofe sa dá vyhnúť aj brutálnym šetrením a zvyšovaním daní, ktoré však za súčasného stavu nikto nedokáže...

13. 11. 2011 | čítať ďalej...

Čo chýba krajine, ktorá nepestuje atmosféru podnikania

Exkurz do histórie: človek je od podstaty podnikateľ. Od pradávnych čias musel podnikať, aby prežil. Preto lovil, pestoval plodiny a vyrábal si pomôcky. A podstupoval riziko.

09. 09. 2011 | čítať ďalej...

Nebojme sa mať viac detí

Rodičia si môžu zlepšiť život bez toho, aby tým nejako ublížili svojim deťom. Ak si niekedy doprajete čas sami pre seba, nemusíte sa báť, že tým ohrozujete budúcnosť vašich detí.

01. 09. 2011 | čítať ďalej...

Väčšina študentov sú ufňukaní leňoši

Absolventi stredných a vysokých škôl si môžu sami za svoju nezamestnanosť. Prečo?

17. 08. 2011 | čítať ďalej...

Grécky oikos a nevalný val

Slovensko sa dlhodobo nachádza v pásme Pubertas praecox. Finančné ukazovatele krajiny sa výrazne zlepšili, ale sociálne prostredie je v pásme rozpadu (absencia fungujúcej občianskej spoločnosti, nezáujem občanov o veci verejné,...

24. 07. 2011 | čítať ďalej...

Korupcia v developmente predražuje byty

Nefunkčné úrady a korupcia robia byty a iné stavby v Bratislave zhruba o desatinu drahšími.

11. 07. 2011 | čítať ďalej...

Korupcia nastavila silnejšie pravidlá ako sú zákony

Politické strany nie sú schopné svoje potreby legálne saturovať, preto sa musia nechať skorumpovať.

Kto sa nezapojí do korupčného systému, nemôže uspieť.

19. 05. 2011 | čítať ďalej...

Matematik s biliónmi pod palcom

Kríza sa prehĺbi z dôvodu neustáleho žitia na dlh, z dôvodu populizmu, a preto, že ľudia si myslia, že je normálne mať niečo zadarmo.

Svet sa musí vzdať akéhokoľvek populizmu, ľuďom niekto musí dlhodobo vtĺkať do hlavy, že sa...

08. 01. 2011 | čítať ďalej...

Podľa čoho vieme, či kradnú

Podľa čoho zistiť, či konzultačná zakázka má svoj zmysel alebo je len nástrojom korupcie a klientelizmu?

24. 09. 2010 | čítať ďalej...

Prečo sú niektorí úspešní a iní nie?

Prečo sú napríklad Apple a podobné firmy tak inovačné? Majú rovnaký prístup k rovnakým talentom, rovnaké agentúry, rovnakých poradcov, rovnaké médiá. Tak prečo sa zdá, že majú niečo iné?

18. 09. 2010 | čítať ďalej...

Prevratný výskum, ktorý odkrýva niektoré prekvapivé postoje súvisiace s našimi rozhodnutiami

Sheena Iyengar skúma, ako sa rozhodujeme - a aké máme pocity ohľadom našej voľby. Hovorí jednak o tých banálnych rozhodnutiach (Coca Cola vs. Pepsi), ako aj o tých vážnych a delí sa s nami o svoj prevratný výskum, ktorý odkrýva...

17. 09. 2010 | čítať ďalej...

Vysvetlenie, prečo je vysoký deficit zlý pre občana a firmy

Polopatistické vysvetlenie, prečo je veľký deficit rozpočtu zlý a ako sa to potom týka každého.

12. 09. 2010 | čítať ďalej...

Syndróm „nových tvárí v politike“

Bolo by super, keby na Slovensku existovali normálne, dlhodobo etablované politické strany, zoskupené okolo nejakej myšlienky, nielen okolo charizmatického vodcu na jedno použitie. A keby politici stúpali pomaly po straníckom...

02. 08. 2010 | čítať ďalej...

Ako potlačiť zlodejinu

Osvedčený spôsob, ako znížiť mieru zlodejčiny, lajdáctva a hlúpych rozhodnutí pri narábaní s cudzími peniazmi je tým cudzím (verejnosti) dať včas dosť informácií.

28. 06. 2010 | čítať ďalej...

Co dělají provideři a telefonní operátoři s našimi daty?

Viete, že to môžu robiť, ale netušíte ako často to robia. Môžete byť nemilo prekvapení, ak sa dozviete o skutočnom množstve sledovaní zo strany polície.

17. 05. 2010 | čítať ďalej...

Už minimálna mzda na úrovni 0,0 dolára je privysoká

Tvrdí to v rozhovore profesor, právnik a ekonóm z Chicagskej univerzity. Minimálna mzda znemožňuje napríklad nasledovné...

27. 04. 2010 | čítať ďalej...

Tradičné odmeňovanie nie je vždy také účinné, ako si myslíme

Kariérny analytik Dan Pink skúma záhady motivácie, počínajúc faktom, ktorý bádatelia spoločenských vied poznajú, ale väčšina manažérov nie: Tradičné odmeňovanie nie je vždy také účinné, ako si myslíme. Vypočujte si jeho...

20. 01. 2010 | čítať ďalej...

Aké sú prognózy?

"Také, že je to možné. Ja tu už nebudem. Ani vy. Ale naši potomkovia nám pekne poďakujú," hovorí uznávaný odborník Milan Lapin v rozhovore.

06. 12. 2009 | čítať ďalej...

Prečo je slovenská ekonomika hlúpa?

Náš operátor vo výrobe (ale aj architekt či dizajnér nábytku) sa nenadrie o nič menej ako ten francúzsky či holandský. Akurát sa jeho produkcia predá za nižšiu cenu. Často aj preto, že nemajú k dispozícii tie technológie (vrátane...

19. 09. 2009 | čítať ďalej...

Nehľadaj ideál

Medzi politikmi ho nenájdeš. Ale ak je niekto arogantný, ale má dobré nápady, schopný tím ľudí a prinesie mnohým bežným ľuďom zmenu k lepšiemu, nevadí.

Chyba sklamaných voličov je, že sa na politikov upnú ako na priateľa alebo...

03. 08. 2009 | čítať ďalej...

Obyvatelia schválili zavedenie dane z marihuany

V 400-tisícovom meste rozhodlo 80 percent obyvateľov v poštovom hlasovaní o zavedení dane z predaja marihuany.

22. 07. 2009 | čítať ďalej...

Zmluva medzi Auparkom a samosprávou o spolupráci pri vyvlastňovaní

Keď Aupark potrebuje cudzí pozemok, samospráva neváha podpísať zmluvu v ktorej sľúbi spoluprácu pri vyvlastňovaní pozemku cudzieho vlastníka.

12. 07. 2009 | čítať ďalej...

Takýmto "majstrom" plynárom a stavbárom sa radšej vyhýbajte

Potrubie cez dvere a plynomerná skriňa pred oknom. Neveríte? Pozrite si fotografie sami.

19. 04. 2009 | čítať ďalej...

Život po zrútení Spojených štátov amerických

Môžu sa USA v blízkej budúcnosti zrútiť? Každý človek vás dnes na takú otázku vysmeje. Lenže presne takto na podobnú otázku odpovedali ľudia, ktorých ste sa v roku 1988 spýtali, či stojí pred zrútením komunistické impérium a...

13. 04. 2009 | čítať ďalej...

Čo môže očakávať Slovák od finančnej krízy v roku 2009? Ako sa čo najlepšie pripraviť na jej prekonanie?

Tentoraz aj praktické rady, ako sa na zvládnutie následkov krízy može pripraviť obyčajný Slovák. Aj to, prečo sa ešte kríza na Slovensku zatiaľ naplno neprejavila, kedy sa tak stane a čo sa bude diať.

05. 02. 2009 | čítať ďalej...

Zažijeme doposiaľ najväčšiu hospodársku krízu

Gerald Celente je predpovedač trendov. Známym sa stal vďaka správnym predpovediam svetových udalostí ako napr. burzového krachu 1987, zániku Sovietskeho zväzu v roku 1990, ázijskej finančnej krízy 1997, recesie 2001, začiatku...

29. 12. 2008 | čítať ďalej...

Novinár zdrbal novinárov. Myslím, že to vystihol správne.

Väčšina novinárov nemá prehľad, sú bezcharakterní a nemajú ani štipku talentu.

05. 12. 2008 | čítať ďalej...

Voľba kontrolóra bude tajná. Majú chlapci naozaj problém pochopiť písaný text?

V Prešove sa počas zasadnutia mestského zastupiteľstva diskutovalo o blížiacej sa voľbe hlavného kontrolóra a o kvalifikačných kritériách na jeho výber.

01. 10. 2008 | čítať ďalej...

Pochopil som, kto tu vládne, ale nie sú to poslanci vášho klubu

Takéto slová venoval bardejovský opozičný poslanec väčšinovému poslaneckému klubu potom, ako vládnuca koalícia prevalcovala a odignorovala iné názory.

24. 09. 2008 | čítať ďalej...

Važny čoskoro navrhne rozšírenie stavania na cudzom

Minister dopravy Ľubomír Vážny povedal, že časť tzv. cestného zákona, ktorú doplnil poslanec za Smer-SD Peter Pelegrini a prezident pre ňu zákon vrátil, predloží vláde samostatne do dvoch týždňov. Text bude rovnaký ako...

17. 09. 2008 | čítať ďalej...

Tolerujú úradníci v Banskej Bystrici porušovanie zákona pri stavbe?

Hádam by sa už táto hra medzi občanom, investorom a úradníkom mala posunúť na ďalší "level". Keď je šéf šéfa stavebného úradu zároveň hlavným inžinierom projektu, tak to smrdí až príliš.

Začína to byť totiž nudné. Tak, ako každá...

17. 09. 2008 | čítať ďalej...

Úradné dokumenty

Pruské - kanalizácia a ČOV - prístupová cesta k ČOV - verejná vyhláška, oznámenie o začatí vyvlastňovacieho konania

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje začatie vyvlastňovacieho konania pozemkov a nariadenie ústneho pojednávania, č. j. 233/2016 TS1-20/Po/1 zo dňa 15. 3. 2016 pre stavbu Pruské - kanalizácia a ČOV, prístupová cesta k...

Diaľnica D4 Bratislava, Jarovce - Ivanka, Sever, k. ú. Podunajské Biskupice - rozhodnutie o vyvlastnení

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje vydanie vyvlastňovacieho rozhodnutia vlastníka Jána Dékana, č. OÚ-BA-OVBP2-2015/70682-GRJ zo dňa 2. 12. 2015 pre stavbu Diaľnica "D4 Bratislava, Jarovce - Ivanka, Sever".

Príprava strategického parku, Jaguar

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje vydanie stavebného povolenia, ktoré vydal Okresný úrad Nitra, odbor výstavby a bytovej politiky dňa 7. 10. 2015 pod číslom OU-NR-OVBP2-2015/041342-026 pre stavbu "Príprava strategického...

Poznámky k zákonom

V Šamoríne za parkovanie pred panelákom zaplatíte, ľudia sú proti

Búrlivo diskutované spoplatnenie parkovania v Šamoríne je od začiatku júna realitou. Už pri...

Ak hlasujeme v referende za hlúposť, je to naša chyba

Švajčiari si za roky referend vybudovali politickú zodpovednosť a politici sa naučili prehrávať,...

Brecely: Národné aerolínie? Môže to byť Ryanair, či ČSA

Národný letecký prepravca je nová vec, neviem, či budeme dotovať letenky, hovorí minister dopravy...

Primátori K8 chcú zákonom vyvlastniť pozemky pod mestskými cestami

Členovia Združenia K8, do ktorého spadá hlavné mesto a krajské mestá, rokovali v Košiciach....

Prenájom strechy mobilnému operátorovi: Už sa ho nezbavíte

Zamýšľate prenajať alebo ste už prenajali strechu vašej bytovky mobilnému operátorovi na...

Brecely obchvat Bratislavy podpíše. Má však dve podmienky

Výstavba diaľnic a rýchlostných ciest sa na Slovensku v nasledujúcich rokoch môže spomaliť. Štát už...

Predať nechcú všetci, primátor hovorí aj o vyvlastňovaní

Plánovanú výstavbu chodníka pre peších a cyklistov, ktorý by konečne spojil Trnavu s Modrankou,...

Verejné priestranstvo - definícia. Čo je to verejné priestranstvo?

Najviac univerzálnou definíciou pojmu "verejné priestranstvo" je definícia resp. výklad, že...

Pribúdajú pútače, na ktoré úrady nemajú dosah

Mestá už začali nelegálne bilbordy z vlastných pozemkov odstraňovať. Na súkromné...

Stavebný zákon má byť nový, nie oprášený, tvrdí komora

Prezident Stavebnej komory a asociácie stavebných dozorov považuje za veľkú chybu zámer vracať sa k...