Včerajší kontrolný deň na ZŠ Čs. armády za účasti vedenia mesta

Poslanci, primátor, prednosta, poverená riaditeľka jednej zo sekcií mestského úradu - to je len časť delegácie, ktorú sme včera tvorili počas kontrolného dňa rekonštrukcie školy.

08. 02. 2012

Autor: Richard Drutarovský, poslanec v období 2010 - 2018

Richard Drutarovský, poslanec Mestského zastupiteľstva v Prešove.

Kontrolných dní sa zúčastňujem takmer pravidelne okrem situácií, keď je v rovnakom čase zasadnutie mestskej rady alebo mestského zastupiteľstva.

Včerajšiu silnú zostavu si vyžiadali problémy s financovaním rekonštrukcie.

Rekonštrukcia základnej školy je finančne veľmi náročná záležitosť, avšak veľmi potrebná. Budova školy na ulici Čs. armády je v súčasnosti najstaršou základnou školou, jej vek sa blíži k päťdesiatke. Zateplenie by malo ušetriť prevádzkové náklady. Doterajšie poznatky z iných zrekonštruovaných škôl ukazujú, že náklady na kúrenie môžu klesnúť po zateplení aj na polovicu.

Počas kontrolných dní zaznela informácia, že v chladných mesiacoch roka je mesačná faktúra za teplo aj pol milióna (starých) slovenských korún. Ak si to prepočítate na jedného žiaka, pri tisícke žiakov by to znamenalo, že len na teplo pre jedného žiaka sa mesačne minie okolo 500 (starých) slovenských korún.

Nahrubo povedané, päťdesiatpercentná úspora v chladných mesiacoch môže v každej triede ušetriť okolo 5 000 (starých) slovenských korún.

Obnova interiéru, sociálnych zariadení, dverí, nové počítače a rozvody, zasa prispejú ku skultúrneniu prostredia, ktoré by malo kultivovať aj vyučovací proces a školákov.

Takéto masívne investície v krátkom čase by však mestský rozpočet neuniesol. Preto padli vhod nenávratné finančné príspevky z eurofondov. Pri nich mestský rozpočet musí zaplatiť len 5 percent z nákladov, ktoré eurofondy preplácajú.

To je znesiteľné. Napríklad pôvodné rozpočtové náklady rekonštrukcie tejto školy boli okolo 2,5 mil. eur.

Keď sa už škola búra a rekonštruuje, dáva zmysel urobiť aj niektoré ďalšie úpravy, na ktoré sa však už nenávratný finančný príspevok z eurofondov nedá využiť. Takéto práce musíme v plnej výške zaplatiť z mestského rozpočtu, keďže budova školy je mestská.

Možno si položíte otázku, prečo je na rekonštrukciu práve len 2,5 mil. eur? Podmienkou poskytnutia nenávratného finančného príspevku je, že jeho celková výška sa odvíja od počtu žiakov, ktorí budú v najbližších piatich rokoch po skončení rekonštrukcie navštevovať školu.

No a je stanovená suma príspevku na jedného žiaka a tak celková suma sa odvíja od celkového predpokladaného počtu žiakov.

Základná škola na ulici Čs. armády má projektovanú kapacitu 1 100 žiakov. Približne toľko ich v účasnosti školu aj navštevuje.

Aktuálny problém pri financovaní vyplýva najmä z toho, že pri rekonštrukciách je ťažké vopred odhadnúť presne všetky potrebné práce a náklady na nich.

Pri tejto rekonštrukcii sa ukázalo, že niektoré práce nie je možné vykonať, nemali by byť preto preplatené. S inými sa zasa nepočítalo a bude potrebné ich zaplatiť.

Bohužiaľ, podľa informácií z kontrolných dní, ministerstvo, ktoré nenávratné finančné príspevky poskytuje, nechce ani len počuť o tom, že "ušetrené" peniaze možno využiť na iné, vopred nepredpokladané práce.

Hoci sa takýto postup zdá nelogický, jedno neoficiálne vysvetlenie zaznelo na zasadnutí komisie pre výstavbu, kde sa niekoľko krát už rokovalo o problémoch pri rekonštrukcii tejto školy.

Nenávratné finančné príspevky totiž pochádzajú z prostriedkov Európskej únie. V minulom období sa údajne dosť významná časť tých prostriedkov síce vyúčtovala, ale neboli správne použité. Tento "dlh" nám Európska únia nechce len tak "odpustiť" a tak je tlak, na šetrenie spôsobom, že čo nebolo vopred zmluvne dohodnuté, to sa dodatočne nepreplatí.

Keďže v prípade rekonštrukcie nepôjde o zanedbateľný objem peňazí, ktoré by sme mali za vopred nepredpokladané práce zaplatiť, stretlo sa vedenie mesta priamo na mieste stavby. Pretože je lepšie raz vidieť, ako stokrát čítať.

Nebolo by totiž asi dobré, keby sa pri tak rozsiahlej rekonštrukcii ponechali rozpadnuté dvere, zárubne, sociálne zariadenia pre chlapcov so žľabmi, teda bez pisoárových mušlí a pod.

Iste, dalo by sa to nechať v pôvodnom stave, ale podľa mňa to nie je správne. Preto sme sa pred potrebnými rozhodnutiami stretli aj na mieste, aby sme vedeli lepšie posúdiť, ako prerozdelíme peniaze a či sú tieto práce navyše zmysluplné a opodstatnené, pretože si vyžiadajú z rozpočtu viac peňazí, ako sme zatiaľ na tento účel plánovali.

Jednou z dôležitých priorít pri rozhodovaní je, že v škole sa učia deti a rekonštrukcia narušuje riadny vyučovací proces, čo by sa nemalo zbytočne predlžovať.

Pre mňa bol tento kontrolný deň jeden z mnohých, na ktoré chodievam každý jeden, či dva týždne už od júna 2011, čiže situáciu dôverne poznám.

Pre primátora, niektorých poslancov, prednostu mestského úradu a ďalších to bola prvá príležitosť zoznámiť sa problémami priamo na stavbe.

Fotografie z kontrolného dňa, kde vidíte delegáciu a aj aktuálny stav prác nájdete v galérii, ktorú som pre vás zachytil na stránke:

http://picasaweb.google.com/106906582395302722934/KontrolnyDenRekonstrukcieZSCsArmadyDna722012?authkey=Gv1sRgCKf6rLyTptPh8wE

Mňa na fotografiách neuvidíte, ja som stál za fotoaparátom.

Sledujte môj profil: https://instagram.com/richard_drutarovsky
 

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...

Bratislavský obchvat má problém. Menší stavbári ho nechcú stavať

Necelých 60 kilometrov autostrád v okolí Bratislavy má postaviť konzorcium okolo španielskej...

Možno písomnosť doručovať do vlastných rúk, ak sa iným účastníkom doručuje len cez verejnú vyhlášku?

Na pošte som prebral stavebné povolenie doručované do vlastných rúk. Stavebný úrad však niektorým...