V zariadení seniorov na Cemjate sa plánuje výmena strechy a zateplenie

Zastupiteľstvo "prerozdelí" peniaze a poslanci by sa o to, ako sa s peniazmi ďalej naloží, ďalej nemali čo starať. Za proces "míňania" peňazí potom ďalej zodpovedá primátor a jeho podriadení.

05. 08. 2014

Autor: Richard Drutarovský, poslanec v období 2010 - 2018

Richard Drutarovský, poslanec Mestského zastupiteľstva v Prešove.

Napriek tomu je v Prešove zvyk, že okrem verejného obstarávania, kde primátor napriek schválenému uzneseniu nikoho ineho nepripustí a túto oblasť si veľmi pozorne stráži, sú poslanci prizývaní na pracovné rokovania, kde sa riešia následné detaily.

Väčšina poslancov to ignoruje, možno preto, že poslanec je poslancom popri svojom zamestnaní a jednoducho predpoludním musí byť vo svojej práci, ktorá ho živí a nie na sedeniach s úradníkmi, ktorých si na rozdiel od poslancov za to platíme.

Napriek tomuto hendikepu sa snažím nájsť si čas a ak je to možné, na takéto pracovné rokovania chodím.

Najviac, niekoľko desiatok rokovaní a kontrolných dní som absolvoval pri veľkej rekonštrukcii budov základnej školy na ulici Československej armády. Mojou úlohou, a ako sa ukázalo, pomerne podstatnou, bole prenášať poznatky z priebehu stavebných prác do orgánov mesta, najmä do mestského zastupiteľstva vtedy, keď bolo potrebné schváliť ďalšie financie a meniť rozpočet.

Pochopiteľne niekedy v zastupiteľstve zavládla hystéria, že ide o ďalšie peniaze a či je to potrebné... Pochybnostiam rozumiem, pretože sme niekedy po schválení v rozpočte už len bezmocnymi svedkami, ako sa mestské peniaze vynakladajú nie tak dobre, ako by sa mohli a mali. Zdravá podozrievavosť je preto na mieste.

V takých situáciach, keď prevládali emócie a hrozilo napríklad nezmyselné pozastavenie stavebných prác, prípadne kvôli dodatočnej potrebe financovania ďalších prác ich nelogické vynechanie, som so znalosťou veci presviedčal a často presvedčil kolegov poslancov a primátora, že niektoré rozhodnutie má logiku a veľmi dobré opodstatnenie.

"Výber staveniska"

Pod pojmom "výber staveniska" si môžeme predstaviť stretnutie kompetentných, ktorí sa stretnú na "tvári miesta" a vytvoria návrh, čo sa za učitý finančný objem na budove či pozemku dá urobiť.

Samozrejme tak, že pri tom najlepšie berúc do úvahy to, aby oprava alebo rekonštrukcia malo zmysel a pokiaľ je to možné tak aj zapadala do nejakej vyššej koncepcie.

Minulý týždeň som bol na podobnom pracovnom rokovaní. Týkalo sa rekonštrukcie zariadenia pre seniorov na Cemjate.

Pokúsim sa priblížiť východiskovú úvahu - ako to celé začalo.

Keďže mesto predalo pozemky Národnej diaľničnej spoločnosti v mestských lesoch pre budúcu výstavbu diaľnice okolo Prešova, prišlo mimoriadne na účet mesta vyše 8 miliónov eur. Takýto veľký balík naše mesto naraz doposiaľ nikdy naraz nedostalo.

Pre mestskú pokladnicu sú to na pomery mesta nevídané prostriedky. Namiesto toho, aby sa zvážilo koncepčne, čo je v meste naozaj prioritné, sa časť poslancov, ktorá disponuje väčšinou, dohodla, že schvália návrh z úradu.

Ten spočíval v tom, že dá sa po troške každému, najmä na také veci, ktoré sa dajú dokončiť do termínu komunálnych volieb a pokiaľ je to možné ide o stavebné zákazky alebo o zákazky, kde má vedenie úradu vzťahy s dodávateľmi.

Bez vážnejšej diskusie sa doslova za niekoľko minút rozdelilo nevídaných 8 miliónov eur na investície a opravy. Aby sme si urobili obraz o mierke ôsmych miliónov, tak si dovolím malé prirovnanie.

Osem miliónov je asi štvornásobok sumy, ktorú ročne vyberie mesto od obyvateľov za dane za byty a nehnuteľnosti. Je to 10 až dvadsať násobok sumy, ktorú mesto ročne vynaloží na opravu ciest. Je to približne štvornásobok sumy, ktorú musí mesto každý rok platiť bankám za úvery mesta z minulých volebných období.

Je to suma, z ktorej len časť by stačila na výstavbu nového celomestského cintorína na Šváboch alebo na potiahnutie trolejového vedenia po Rusínskej ceste, aby sme nemuseli cestovať zo Sekčova do zvyšku mesta dookola cez Solivar a stanicu. No také rozhodnutia žiaľ nepadli.

Istá suma teda v rozpočte pristála aj pre zariadenie pre seniorov na Cemjate. V čase jej schválenia nikto nevedel povedať, čo presne sa za tie peniaze má urobiť. To sa malo určiť až neskôr. V podobnej situácii boli aj vedenia materských škôl, ktorým sa tiež niečo ušlo. Zadanie je jasné, robota musí byť hotová do volieb, platiť sa môže potom.

Opravovať v meste je čo, to je v poriadku. No sústrediť sa najmä na zakázky, ktoré sa budú dať dobre "otvárať" pred voľbami, nepovažujem za najšťastnejšie.

Množstvo zákazok napríklad narazilo na kapacitné problémy úradu, ktorého zamestnanci by mali dozerať na kvalitu a rozsah prác. Je ich málo a náraz práca myslím s prehľadom žiaľ nestihnú.

Čo konkrétne by sa malo robiť na Cemjate?

Skôr pred pracovným rokovaním svoj názor vyjadril riaditeľ zariadenia pre seniorov a určil, čo by mohlo byť prioritou.

Je to podľa jeho názoru zatekajúca strecha na jednom s technických pavilónov a zateplenie jedneho z najväčších objektov, kde bývajú klienti zariadenia.

Rokovanie bolo konštruktívne, hoci základný rámec bol vopred daný. Z rokovania vznikol zápis, ktorý bude podkladom pre ďalší postup úradníkov mesta a projektanta.

Po rokovaní som ešte strávil čas s riaditeľom zariadenia a preberali sme najbližšie kroky, ktoré môže zastupiteľstvo čakať v súvislosti so zariadením na Cemjate.

Majiteľom a zriaďovateľom "domova dôchodcov" je totiž Mesto Prešov. O operatíve rozhoduje riaditeľ, najvážnejšie rozhodnutia, týkajúce sa majetku a rozpočtu zariadenia, robia poslanci zastupiteľstva.

Témou rozhovoru bola myšlienka o zmene vykurovacieho systému zariadenia. V tejto nádhernej prímestskej lokalite totiž zatiaľ nie je zavedený zemný plyn, kúri sa najmä uhlím, čiastočne tekutým plynom z nádrží.

Bolo to moje prvé stretnutie s riaditeľom priamo v zariadení. V zariadení som komunikoval pred tým s predchádzajúcou riaditeľkou, ktorá však odstúpila sama potom, ako zamestnanci zariadenia vyjadrili nespokojnosť kvôli podozreniam z jej korupčného správania, situácia bola neudržateľná a hrozil škandál.

Záver návštevy zariadenia som venoval obhliadke zariadenia a niektorým jeho klientom.

Čo dodať na záver? Napriek okolnostiam tejto konkrétnej pripravovanej rekonštrukcie je potrebné, aby sa aj toto z dvoch mestských zariadení pre seniorov vylepšovalo a udržiavalo v relatívne dobrom stave.

Nie každý z naších starkých má to šťastie, že ho môžu dochovať vlastné deti doma. Práve preto by mali a som rád, že existujú takéto zariadenia. Veď ako sa hovorí, mladí ľudia pri sile by si mali uvedomiť, že aj oni raz budú starí a odkázaní na pomoc iných.

Sledujte môj profil: https://instagram.com/richard_drutarovsky
 

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...