Podnety a námety môžeme prešovskej radnici nahlasovať už aj cez portál "Odkaz pre starostu"

Portál odkazprestarostu.sk považujem za výbornú vec, pretože podľa skúseností sa predstavitelia radnice o mnohých nedostatkoch dozvedia až na základe podnetu od obyvateľov.

06. 06. 2012

Autor: Richard Drutarovský, poslanec v období 2010 - 2018

Richard Drutarovský, poslanec Mestského zastupiteľstva v Prešove.

Keďže nezvyknem odporúčať niečo, s čím nemám skúsenosti, skúšal som dokumentovať a nahlasovať množstvo podnetov cez tento portál.

Dlhé mesiace sa radnica bránila uznať podnety cez tento portál za legitímne. Lebo vraj radnica má zverejnené oficiálne kontakty, cez ktoré takéto podnety príjma.

Tak som podnety s fotodokumentáciou paralelne posielal s odkazom na portál odkazprestarostu.sk aj na oficiálne kontaktné adresy prešovskej radnice.

Nemyslím si, že je správne posudzovať podnety podľa toho, či prídu "oficiálne" alebo neoficiálne. Nemalo by totiž vôbec záležať na tom, či podnet od obyvateľov na konkrétny nedostatok príde "oficiálnou" formou. Dôležité je, že nedostatok niekto vníma, nie je mu ľahostajný a dá si námahu nahlásiť ho.

Našťastie, väčšina nahlásených podnetov potom našla na radnici odozvu a chopili sa ich kompetentní.

Veď napokon si to môžete pozrieť sami kliknutím, aby ste rovno videli, o čom je reč:

http://www.odkazprestarostu.sk/profil/332/richard-drutarovsky

Najnovšie podnety z Prešova sú na stránke:

http://www.odkazprestarostu.sk/presov/vsetky-podnety

Portál sa ukázal ako životaschopný a som rád, že sa napokon primátor mesta rozhodol brať vážne aj tento ďalší spôsob komunikácie, ktorým môžu občania ovplyvniť a zlepšiť život v uliciach nášho mesta.

Budem v prípade potreby využívať tento portál aj naďalej a samozrejme pozorne sledovať podnety, ktoré pridáte a aj to, čo sa s nimi bude diať ďalej.

Veľmi mi to pomôže pri zlepšovaní systému, akým naša radnica reaguje na nedostatky, ktoré nám niekedy znepríjemňujú život. Naviac, je to ďalší zdroj informácií o dianí v meste a cenný prameň pri koncepčnom rozhodovaní.

V ďalšom už len pripojím prevzatý text z internetovej stránky mesta.

Ste s niečím v Prešove nespokojní? Nepáči sa vám niečo v uliciach, na čo by ste chceli upozorniť? Prekážajú vám rozbité chodníky či poškodené lavičky? Chýbajú vám smetné koše alebo priechody pre chodcov? Od mája o tom môžete dať vedieť Mestskému úradu v Prešove okrem doterajších zaužívaných spôsobov aj prostredníctvom portálu, s ktorým mesto Prešov spolupracuje. Vďaka spolupráci MsÚ Prešov s Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť je komunikácia občanov a samosprávy možná už aj cez portál Odkazprestarostu.sk.

Jedným z doterajších možností podávania podnetov je podanie prostredníctvom internetovej stránky mesta Prešov, ktorá umožňuje vkladať podnety alebo príspevky občanov prostredníctvom kontaktného formulára v záložke Občan alebo prostredníctvom elektronických adries: podatelna@presov.sk alebo mesto.radnica@presov.sk. Rovnako je možné podnet podať osobne aj prostredníctvom Kancelárie 1. kontaktu na Jarkovej ul. č. 26, 080 01 Prešov alebo jeho vhodením do troch schránok „Pripomienky a podnety občanov“ umiestnených na Hlavnej 73, Jarkovej 24 a Jarkovej 26. V prípade, že občan podať sťažnosť v zmysle zákona č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach, je potrebné ju podať písomne s náležitosťami, ktoré vyžaduje tento zákon a to na adresu: Mestský úrad v Prešove, Hlavná 73, 080 01 Prešov alebo osobne v Kancelárii 1. Kontaktu na Jarkovej ul. č. 26, 080 01 Prešov.

Od tohto mesiaca však majú občania mesta Prešov podávať svoje podnety aj prostredníctvom portálu Odkazprestarostu.sk.

Portál bol po prvýkrát spustený v Bratislave v januári 2010. Odvtedy sa stal dobre fungujúcou súčasťou komunikácie samosprávy s obyvateľmi aj v ďalších mestách a obciach, zlepšil ich činnosť a do dnešného dňa prispel k vyriešeniu už 322 problémov, ktoré trápili ich obyvateľov.

Spustenie portálu v Prešove ocenilo aj vedenie mesta. "Vážime si túto možnosť, lebo prispieva k transparentnosti a priamej komunikácii medzi občanmi a samosprávou. Podnety môžu prispieť k väčšej dôvere a k odstráneniu možno na prvý pohľad malých problémov, ktoré ale na druhej strane môžu spôsobiť aj veľké bolesti hlavy. Mesto Prešov chce komunikovať so svojimi občanmi, nemá čo skrývať. Tešíme sa na spoluprácu, ktorá prispeje nám všetkým," uviedol Pavel Hagyari, primátor Prešova.

Používanie portálu je veľmi jednoduché, intuitívne, a podľa želania, aj anonymné. Stačí, keď sa na portáli vyplní stručný formulár - pár vetami sa opíše problém, na mape označí, kde sa nachádza a priloží fotka, urobená napríklad aj mobilom, ktorá ho zachytáva. Podnet je následne preposlaný pracovníkom samosprávy. Ich odpovede sú rovnako, ako podnety obyvateľov, zverejnené na portáli. Občania môžu sledovať, ako sa vyvíja riešenie rôznych problémov v meste, nielen tých, na ktoré upozornili oni sami. „Práve táto otvorenosť komunikácie medzi obyvateľmi a samosprávou je v porovnaní s klasickou e-mailovou komunikáciou najväčšou výhodou portálu. Prispieva k väčšej prehľadnosti pri riešení problémov a k posilneniu vzťahu obyvateľov mesta s jeho predstaviteľmi na radnici, “ zdôraznil Ctibor Košťál, riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.

Portál má ambíciu poskytnúť obyvateľom jednoduchý a účinný nástroj na oboznámenie samosprávy s problémami, ktoré považujú za akútne a na vyjadrenie spokojnosti s následným postupom vedenia mesta pri ich riešení.

Samosprávam, ktoré pohotovo reagujú na potreby obyvateľov, zároveň ponúka možnosť prezentovať výsledky svojej práce a posilniť svoj imidž. Zozbierané podnety a odpovede samospráv portál vyhodnocuje a priebežne zverejňuje štatistiky úspešnosti riešenia podnetov. Počas krátkeho neoficiálneho fungovania v Prešove, keď boli podnety z portálu zasielané vedeniu mesta klasickou poštou, bol pomer vyriešených a nevyriešených podnetov veľmi priaznivý, čo nasvedčuje tomu, že problémy v Prešove sa dajú vyriešiť, len o nich treba dať kompetentným vedieť. Napríklad aj cez portál Odkazprestarostu.sk.

Odkazprestarostu.sk je realizovaný Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť, o. z. Viac informácií o portáli nájdete na www.odkazprestarostu.sk, viac informácií o Inštitúte na www.governance.sk.

Sledujte môj profil: https://instagram.com/richard_drutarovsky
 

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...