Mestská polícia robila poriadok na Hviezdoslavovej ulici, štátna pôchodzkuje na ul. 17. novembra

Niekedy nenávidená, inokedy jediná nádej - prešovská mestská polícia. S príchodom letného počasia a s dlhším pobytom viacerých ľudí vonku sa sezónne zvyšuje aj pocit potreby prítomnosti mestskej polície v uliciach mesta.

30. 04. 2013

Autor: Richard Drutarovský, poslanec v období 2010 - 2018

Richard Drutarovský, poslanec Mestského zastupiteľstva v Prešove.

Pri včerajšej ceste ulicami mesta ma potešilo, že pri vysokoškolskom internáte vykračovala dvojica policajtov štátnej poriadkovej polície.

Pred časom som totiž interpeloval náčelníka mestskej polície. Obrátili sa na mňa občania z ulice 17. novembra s prosbou o pomoc s tamojším nešvárom. Ide o popíjanie alkoholu okolo vysokoškolského areálu až tak, že sa obyvatelia necítili príjemne a bezpečne. Podrobnosti nájdete v článku nižšie.

Nuž, pri internátoch som síce nestretol mestskú políciu, ale štátnu, ale to predsa nie je až tak podstatné. Neprevážali sa na autách, ale kráčali pešo.

Pozorne totiž vnímam sťažnosti a volanie po tom, aby boli policajti viac prítomní v uliciach nášho mesta.

Keď som o chvíľu po tom dorazil na Hviezdoslavovu ulicu, mestskí policajti práve skladali papuču z auta vodičky, ktorá "natvrdo" zaparkovala v zákaze zastavenia pri daňovom úrade. Nedbala na značku a ani na nápis "neparkovať" na jednej z brán.

Značku vnímam ako vhodnú, v úseku je totiž materská škola a je žiadúce, aby pri materskej škole v blízkosti frekventovanej cesty bola situácia z hľadiska bezpečnosti detí prehľadná.

Rodičia, keď vozia svoje deti, môžu na krátky čas zaparkovať svoje vozidlá na opačnej strane ulice.

Papuču na kolese nevidí nikto rád, ale rovnako nerád vidí každý slušný občan, ktorý dodržiava pravidlá, ak sa ich porušovanie niekomu toleruje.

Polícia má možnosť, ako jedna z dvoch zložiek v štáte, v prípade potreby použiť donucovacie prostriedky, sankcie a aj legitímne násilie zákonným spôsobom tak, aby nespratníkov vpratala späť do kože.

Jej činnosť nepozostáva len z osadzovania papúč. Na poslancov sa občania obracajú s mnohými problémami, ktorých riešenie je v kompetencii polície.

Ak sa chceme v meste cítiť bezpečne a užívať si výhody poriadku, tak bez riadne fungujúcej polície sa nezaobídeme. Nejde len o kriminálne činy, ale najmä o priestupky, ktoré vedia poriadne nazlostiť, napríklad ak vám niekto nechá auto stáť pred bránou, zablokuje prejazd autobusu alebo hoci aj odstaví auto na cyklocestičke alebo chodníku - viď fotobanka našej mestskej polície v člankoch nižšie.

Mestská polícia pomáha aj tam, kde sa stretne viac ľudí, stupňujú sa emócie a vášne. Či už išlo o protesty Gorila alebo výtržnosti pri športových podujatiach, napríklad na zimnom štadióne, ako píšem v jednom z článkov nižšie.

Mestská polícia má kompetenciu zaoberať sa aj zvieratami, ktoré ohrozujú ľudí. Často počuť názor, že naša mestská polícia by sa mala viac sústrediť na svoje hlavné poslanie - byť "poriadkovou políciou" a kriminálnikov nechať štátnej polícii. Niečo na tom názore veru je.

Prvé pravidlo: volajte políciu

Pripomeniem, že naša mestská polícia nemôže byť vždy všade a ak chceme, aby nám polícia pomohla, musíme jej v tom tiež pomôcť.

Hovorím to opakovane, tak si tentoraz pomôžem čerstvým citátom od mestskej polície z internetovej stránky mesta, ktorý všetko vysvetľuje:

"Vzhľadom na rozľahlosť nášho mesta a početnosť našich službukonajúcich príslušníkov, naozaj nemôžu byť všade. Tu pomôže len aktívna spolupráca s občanmi, ktorí v ktorúkoľvek dennú, či nočnú hodinu môžu nahlásiť zistené negatívne konanie na linku 159.

V mesiaci máj Vám okrem pekného a slnečného počasia a samozrejme lásky prajeme veľa úspechov v osobnom a pracovnom živote, málo páchaných priestupkov a majte na pamäti, že sme tu pre Vás 24 hodín denne na telefónnom čísle 159.

Sme tu pre Vás!

Vaša mestská polícia"

Moja osobná skúsenosť a aj skúsenosť ľudí z môjho okolia je, že ak políciu zavolali, polícia spravidla prišla správne zasiahnuť.

Ak by sa tak nestalo, bol to samozrejme vážny problém. Vtedy sa treba sťažovať na postup polície. Oficiálne alebo aj neoficiálne. Ale treba vedieť povedať, čo a kedy presne v práci polície nebolo v poriadku.

Rozprávať policajtovi alebo poslancovi, že sa niečo nekalé stalo pred týždňom alebo mesiacom a prečo tam polícia nebola, už väčšinou nepomôže.

Opýtam sa: Volali ste políciu? Najčastejšie je odpoveď, že nie. Potom nečudo, že polícia nepomohla.

Druhe pravidlo: Príďte na stretnutie občanov s policajtom

Na každé zasadnutie výboru v mestskej časti prizývame mestského policajta. Spravidla chodí pán Peter Compeľ, veliteľ pracoviska mestskej polície z Jarkovej 24, pod ktoré patrí naša mestská časť, prípadne pán Štefan Molitoris.

Pozorne počúvajú všetky podnety a sú pripravení odpovedať, reagujú a potom poznatky od občanov aplikujú pri výkone policajnej činnosti.

Využite túto možnosť a ak potrebujete niečo prebrať s našimi mestskými policajtmi, na pravidelnom zasadnutí výboru v mestskej časti je na to vhodná príležitosť. Najbližšie už vo štvrtok na pravidelnom mieste a v pravidelnom čase.

Viac o zasadnutiach výborov v mestských častiach nájdete v článku nižšie, srdečne vás pozývam.

Na zasadnutí výboru v mestskej časti je vhodné s policajtom preberať také skutky a negatívne konania, ktoré sa opakovane vyskutujú vo vašom okolí. Polícia potom na základe vašich podnetov vie tomu prispôsobiť svoju preventívnu činnosť.

O mesiac sa potom môžete prísť policajta opýtať, čo v tej vašej veci polícia urobila a žiadať od neho vysvetlenie. Vedzte, že to pomôže viac, ako nadávať doma, že naša polícia nič nerobí.

Poznáte svojho policajta?

Pred dávnejším časom som vystúpil s iniciatívou, aby mala každá ulica svojho policajta, obyvatelia ho poznali a komunikovali s ním.

Má to veľký význam. Od "svojich" občanov môže policajt získať množstvo neformálnych operatívnych poznatkov a tak napomôcť k efektívnejšej práci polície.

Na druhej strane, pridelenie obvodu motivuje policajta k tomu, aby cítil konkrétnu zodpovednosť za svoj okrsok.

Žiaľ, zatiaľ sa to v Prešove nedarí presadiť.

O to viac ma teší, že vo viacerých mestách v okolí sa presadzuje trend systematickej prítomnosti polície v uliciach.

S potešením som zaregistroval počin humenskej samosprávy, ktorej vedenie prišlo s myšlienkou "Poznaj svojho policajta".

Na internetovej stránke tamojšej radnice je menný zoznam policajtov, ich fotografie, pridelený územný obvod každého policajta a kontakt.

Bol by som veľmi rád, keby sa podobný model podarilo presadiť aj u nás v Prešove. Pravda, sme oveľa väčšie mesto, ako Humenné, ale inšpirovať sa dá.

Napíšte v diskusii pod článkom alebo na facebooku, čo si myslíte o tom, keby každá ulica mala prideleného svojho policajta a poznali by ste ho po mene aj podľa tváre.

Sledujte môj profil na Facebooku: facebook.com/drutarovsky.poslanec
 

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...

Bratislavský obchvat má problém. Menší stavbári ho nechcú stavať

Necelých 60 kilometrov autostrád v okolí Bratislavy má postaviť konzorcium okolo španielskej...

Možno písomnosť doručovať do vlastných rúk, ak sa iným účastníkom doručuje len cez verejnú vyhlášku?

Na pošte som prebral stavebné povolenie doručované do vlastných rúk. Stavebný úrad však niektorým...