Máte občiansky s čipom? Prešovská radnica konečne akceptuje elektronický podpis

Každý dnes môže mať občiansky preukaz s čipom na elektronické podpisovanie, výmena pri konci platnosti bezčipového preukazu za čipový je dokonca zadarmo. Elektronicky podpísané dokumenty musí zo zákona prijímať aj prešovská radnica. Nikto mi však nechcel alebo nevedel povedať, kam ich elektronicky posielať, tak som sa opýtal aj za vás.

15. 09. 2014

Autor: Richard Drutarovský, poslanec v období 2010 - 2018

Richard Drutarovský, poslanec Mestského zastupiteľstva v Prešove.

Zákon o elektronickom podpise má už dvanásty rok za sebou. Štát do informatizácie za tie roky nalial milióny eur, ale na prešovský mestský úrad musíte nosiť podpísané papierové dokumenty osobne do podateľne alebo posielať poštou.

Je to nepraktické, najmä ak máte občiansky preukaz s čipom na elektronický podpis. Alebo ste v zahraničí, potrebujete niečo na radnici vybaviť a na Slovensko máte ďaleko. Sem tam sa totiž môže pritrafiť niečo, keď musíte s úradom komunikovať a k tomu je potrebný váš vlastnoručný podpis.

Alternatívou "klasického" podpisu je tzv. zaručený elektronický podpis (skratka ZEP), ktorý je podľa viacerých zákonov z hľadiska právnych účinkov rovnocennou alternatívou namiesto podpisu rukou.

Pýtal som sa na mestskom úrade, najprv neoficiálne, kam môžem na diaľku poslať či nahrať podanie (list, tlačivo) podpísané zaručeným elektronickým podpisom a ako dostanem potvrdenie o tom, že ho úrad odo mňa prijal.

Odpoveď som sa oficiálne nedozvedel a začal som tušiť, že na úrade na to nie sú pripravení, hoci povinnosť úradu takto komunikovať s občanmi a právnickými osobami už máme uzákonenú dlhé roky.

Po predbežnom avíze som poslal na úrad interpeláciu, kde som sa na to opýtal za vás.

Dočkal som sa v celku rozumnej odpovede a rád sa s vami o ňu podelím.

Radnica konečne oficiálne: Mesto akceptuje zaručený podpis

Z odpovede zhrniem:

  • Mesto Prešov akceptuje podania doručené elektronickými prostriedkami a podpísané zaručeným elektronickým podpisom.
  • V súčasnosti môžu fyzické a právnické osoby Mestu Prešov doručiť právny úkon prostredníctvom elektronických prostriedkov na adresy podatelna@presov.sk a mesto.radnica@presov.sk formou zaslania dokumetu v podporovanom formáte, podpísaného zaručeným elektronickým podpisom (súbor ZEP) v prílohe emailovej správy na uvedené adresy.
  • Informácie o tom, kde možno podať žiadosť, návrh, podnet, sťažnosť alebo iné podanie sú zverejnené na internetovej stránke Mesta Prešov na nasledujúcich adresách: http://www.presov.sk/portal/?c=12&id=9690, http://www.presov.sk/portal/?c=12&id=12632

Odpovede na moje otázky sú podrobnejšie rozobraté v oficiálnej odpovedi mesta.

Ako na to?

Každý dospelý si môže vybaviť na polícii čipový občiansky preukaz. Postup je jednoduchý, ja som dokonca dostal zadarmo aj čítačku ku počítaču. Odkaz na dobrý článok k tomu nájdete na konci textu.

Ak Vám končí platnosť preukazu, tak čipový preukaz dostanete bezplatne. O čipový preukaz sa dá požiadať aj pred skončením platnosti, vtedy je potrebné zaplatiť poplatok necelých 5 eur.

Pri žiadaní o preukaz nezabudnite povedať, že chcete aktivovať čip na elektronický podpis a z vlastnej skúsenosti to odporúčam pripomenúť aj pri prevzatí čipového občianskeho preukazu.

Aktivácia čipu pre elektronický podpis na polícii trvá niekoľko minút, potrebné PIN kódy je vhodné si vymyslieť dopredu. Tie úvodné sa dajú zmeniť potom neskôr doma.

Na svoj počítač so systémom Windows si musíte nainštalovať aplikáciu na podpisovanie. Ak zvládnete to, tak potom bude zvyšok hračka.

Ako podpísať dokument pomocou občianskeho preukazu?

Bohužiaľ, ministerstvo vnútra zatiaľ neposkytuje bezplatnú aplikáciu na všeobecné podpisovanie dokumentov, ale tento nedostatok sa dá obísť.

Takže ak máte vaše podanie na úrad, zmluvu alebo akúkoľvek inú "listinu" napríklad vo formáte PDF, môžete použiť on-line aplikáciu na webe. Denník SME o nej napísal:

"Bezplatný je zatiaľ webový podpisovač firmy Disig, veľkou výhodou je, že beží aj vo Firefoxe či v Chrome a na rôznych operačných systémoch.

Web zároveň grátis pridáva do podpísaného dokumentu inak spoplatnenú časovú pečiatku, ktorá slúži na nespochybniteľné určenie času digitálneho podpisu. Časovú pečiatku využije napríklad ten, kto chce digitálne podpísať kúpnu zmluvu na dom."

Stránka je na adrese https://zep.disig.sk/.

Vytvorený dokument s príponou ZEP môžete poslať na úrad, kde s ním mali pracovať tak a brať ho rovnako vážne, akoby bol podpísaný vlastnoručne.

Jeden dokument môžu podpísať viacerí a ani nemusia byť spolu. To jedna z mnohých praktických výhod elektronického podpisu.

Tip: Súbor s príponou ZEP je v skutočnosti súbor vo formáte ZIP, takže ak mu zmeníte prílohu, viete pomerne jednoducho prečítať, čo je vnútri. To je samozrejme v poriadku, formát ZIP je v podstate univerzálny, preto sa využíva aj takto.

Pravosť podpisov takouto "neoficiálnou" metódou samozrejme nepreveríte, no aspoň viete prečítať podpísaný elektronický dokument.

Podpisovanie PDF dokumentov

Na portáli slovensko.sk je k dispozícii na stiahnutie malá aplikácia "XZep Signer" ktorá slúži na podpisovanie samostatných príloh vo formáte .pdf zaručeným elektronickým podpisom. Takto podpísané PDF dokumenty však podľa mojich informácií nesplňajú všetky legislatívne podmienky na to, aby boli pre úrady a súdy uznateľné ako dokumenty podpísané zaručeným elektronickým podpisom.

To splňuje len formát ZEP.

Ako overiť pravosť elektronického podpisu?

Rovnakú on-line aplikácia firmy Disig možno použiť aj na overenie pravosti a platnosti zaručeného elektronického podpisu.

Stránka je na adrese https://zep.disig.sk/.

Budúcnosť

Prešovská radnica by časom mala mať dátovú schránku a do nej by mal mať možnosť každý doručovať podania cez štátny portál www.slovensko.sk. No v tejto oblasti panuje zatiaľ na radnici trochu chaos, takže v prípade potreby podať niečo prešovskej radnici elektronicky, mal by fungovať postup, ktorý mi z radnice napísali.

Sledujte môj profil: https://instagram.com/richard_drutarovsky
 

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...