Diaľnica pri Prešove: To rozhodujúce je ešte stále pred nami. A je toho dosť

Tip: Pre najčerstvejšie novinky kliknite na môj poslanecký profil!

Správa o podpise zmluvy so zhotoviteľom diaľnice pri Prešove potešila, no zatiaľ to negarantuje dokončenie celej stavby. Kto sa dnes môže tešiť naozaj?

07. 04. 2017

Autor: Richard Drutarovský, poslanec
(Pozrite si aj môj poslanecký "denník".)

Richard Drutarovský, poslanec Mestského zastupiteľstva v Prešove.

Včera podpísal minister dopravy zmluvu o výstavbe diaľnice pri Prešove s konzorciom firiem, ktoré pred rokmi vyhralo súťaž o túto verejnú zákazku.

Podpis zmluvy znamená len to a iba to, že je rozhodnuté a spečatené, ktoré firmy budú za výstavbu diaľnice zodpovedať, za akých podmienok a na koľko peňazí sa môžu začať tešiť. Včera získali istotu, ktorú im už nikto len tak nevezme.

To sú zatiaľ jediní hráči v tejto hre, ktorí dnes majú naozaj úprimný dôvod oslavovať malé, ale pre nich veľmi významné víťazstvo. Minister v tejto hre včera dohral svoju rolu.

Slovensko je už dlhé roky závislé pri výstavbe diaľnic len od peňazí zo zahraničia. Ako krajina sme stratili schopnosť poskladať sa na ne vlastnými daňami.

Na slovenské pomery závratné množstvo cudzích peňazí z eurofondov nás doviedlo do situácie, že väčšine je ľahostajné aj to, kam všade putujú tie naše vlastné.

Európska komisia zatiaľ diaľnicu pri Prešove "neodklepla"

Financovanie diaľnice pri Prešove z eurofondov v súčasnosti potvrdené nie je.

Peniaze v štátnom rozpočte sú určené na niečo iné, nie na diaľnice. Na výstavbu slovenských diaľnic za vlastné sme postupne pozabudli.

Stavebné firmy a ich dodávatelia bez peňazí samozrejme stavať nebudú. Ich zamestnanci bez peňazí pracovať tiež dlhodobo nezvyknú.

Nastúpiť pred kamery a klepkať kladivkami nestojí takmer nič, no dopracovať sa k prvému motoristovi po novom úseku diaľnice, to je neporovnateľne ťažší oriešok.

Neostáva iné, len veriť

Áno, všetci veríme, lebo nám nič iné neostáva, že naša vláda naozaj splní všetky podmienky Európskej únie, aby nám únia cez eurofondy naozaj poslala peniaze od obyvateľov bohatších krajín na výstavbu diaľnice v Prešove. Vôľu má, no my sme tiež dobrovoľne pristúpili na jej podmienky, lebo sme chceli cudzie peniaze a tak ich musíme najprv splniť.

Nikto sa teda na základe včera podpísanej zmluvy ešte zatiaľ nezberá stavať a dokončiť v prešovskom lese ďalší úsek diaľnice medzi východom a západom našej krajiny.

Je už začaté všetko, čo Prešov zachráni?

Veľmi si prajem, aby sa od teraz zasa nepremrhali ďalšie roky pasívnym čakaním kompetentných a falošným uspokojovaním verejnosti z ich úst, aby bola v zápchach trpezlivá, veď predsa bola podpísaná zmluva, prípadne sa (dúfam, že to tak bude čoskoro) aj naozaj začalo stavať.

Aby sa nestalo, že kompetentní v skutočnosti nebudú robiť nič ďalšie, okrem pripisovania si zásluh, že akurát boli vo funkciách, keď minister podpísal zmluvu alebo keď robotníci kopali tunel a stavali mosty. V skutočnosti totiž budú stavať aj bez nich.

Prajem si, aby sa verejnosť nenechala uspať "víziami" kompetentných, že po dokončení diaľnice už konečne v Prešove zavládne dopravný raj, tak nech ich ľudia na niekoľko rokov prestanú otravovať každodennými zápchami a nechajú užívať svoje "zásluhy".

Alebo aby opäť nepodľahli pokušeniu vyrobiť "vinníka" mimo nich v prípade, že sa niečo pokazí alebo dokonca sami niečo pokazia. S tým máme v Prešove množstvo skúseností, tak sa už hádam poučíme.

Lebo ak nie, tak ľudu postačí opäť úplne málo - len ukázať prstom na niekoho, kto hovorí inak a koho treba ukrižovať - a skutočný vinník sa môže začať usmievať a užívať si pokoj.

"Začať" nerovná sa "dokončiť"

Hoci, úprimne povedané, táto manipulatívna hra zatiaľ v Prešove vždy kompetentným úspešne poslúžila na odpútanie pozornosti Prešovčanov inam od skutočnej podstaty väčšiny problémov.

Naučili sa tiež, že stačí sľúbiť ďalší "začiatok" v dostatočne vzdialenej budúcnosti a na rozbúrenú verejnú mienku to zafunguje ako spoľahlivé sedatívum.

Veď komu by dnes napríklad napadlo, že sám rezort, ktorého aktuálnemu šéfovi dnes "vďačíme" za podpis na zmluve, spackal prípravu výstavby diaľnice? Tak vážne, že dodnes musíme čakať na niečo, čo malo byť v poriadku už pred rokmi a v prešovských kopcoch už mohli robotníci dávno rúbať tunelovú dieru.

Čo robiť popri čakaní na dokončenie diaľnice?

Prešov nevyhnutne potrebuje uvádzať čo najskôr do života aj ďalšie účinné riešenia na zrýchlenie dopravy ľudí vnútri mesta a do mesta.

Nielen také, o ktorých sa dobre hovorí, ale v skutočnosti sú len drobnými a kozmetickými vylepšeniami.

V žiadnom meste také vedenie radnice - ktoré vidí svoju úlohu najmä v tom, že oznamuje a komentuje, čo robí minister, vyjadruje k tomu svoje pocity, oznamuje termíny, ktoré aj tak určuje niekto iný a vytvára tým dojem svojej dôležitosti - nerobí všetko, čo by robiť malo a čo by sa robiť dalo.

Lajknite môj profil na Facebooku: facebook.com/r.drutarovsky
 

Úradné dokumenty

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru križovatka, most, stavebné povolenie

Rozhodnutie Okresného úradu Prešov, Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií, číslo OU-PO-OCDPK-2017/007147-04 zo dňa 17. 2. 2017.

Diaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh, oznámenie o začatí konania o predĺžení platnosti stavebného povolenie

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje začatie konania o predĺžení stavebného povolenia, č. j. 10424/2017/SCDPK-C240/12922 zo dňa 16. 2. 2017 pre stavbu "Ďiaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh".

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru, Úprava trolejového vedenia, oznam o začatí stavebného konania

Verejná vyhláška, ktorou Prešovský samosprávny kraj, Úrad Prešovského samosprávneho kraja, Odbor dopravy, oznamuje začatie stavebného konania a nariadenia ústneho konania, č. j. 02416/2017/OOD-002 zo dňa 10. 2. 2017 pre stavbu...

Poznámky k zákonom

Môže mi úrad doručiť zásielku, ak dlhodobo nie som doma?

Pri doručovaní úradných rozhodnutí v správnom konaní sa často stretávam s takzvanou fikciou...

Neoznámenie trestného činu. Povinnosť oznámiť trestný čin. Mám takú povinnosť alebo nie?

Som povinný oznámiť trestný čin alebo podozrenie z trestného činu? Kedy nie som povinný oznámiť...

Výkup pozemkov na obchvat: Nechcel čakať, vyplatia ho skôr

Národná diaľničná používa dvojaký meter, tvrdia vlastníci.

Dopravný expert: Nechoďme do diaľnic v polovičnom profile

Podobná diskusia o doprave, akú zažíva Prešov, čaká aj iné mestá. Obchvat Prešova sa prehodnocuje a...

Ani päťdesiat úradných pečiatok vám nepomôže, keď si niekto spomenie, že práve váš dom je treba chrániť pre budúce generácie

Mal by štát zrušiť povolenie na zbúranie funkcionalistickej vily v pražských Petřinách? Hosťami...

Na prebratie zásielky bude viac času

Úradná zásielka adresovaná občanovi napríklad zo stavebného úradu je považovaná za doručenú na...

Jarovce sa odvolali proti rozhodnutiu o vyvlastnení pozemkov pre diaľnicu D4

Obec už časť pozemkov pod diaľnicu NDS predala, ďalšie pozemky potrebuje z dôvodu, že zmeny a...

Pozemkové úpravy a ochrana pôdy

Motto: Bohatý hospodár nepredáva svoj majetok.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Trenčín: Vyvlastnenie vo verejnom záujme

O občianskom spolunažívaní by vedel rozprávať asi každý z nás. Obyvatelia ulice Jahodová v Trenčíne...