Za tunelovaním Braniska vraj môže byť Palacka

Reklama:

Fico naznačil, že právo disponovať s účtami, na ktorých mali skončiť peniaze získané podvodom, mal exminister dopravy a bývalý pokladník SDKÚ Gabriel Palacka.

16. 04. 2008

Zdroj: TASR, ČTK

Premiér Robert Fico dnes obvinil opozičnú SDKÚ-DS, že jej bývalí nominanti nesú zodpovednosť za údajné podvody pri stavbe diaľničného tunela Branisko.

Dispozičné právo na účty mal exminister Palacka, tvrdí premiér Fico

Fico tiež tvrdil, že technologická časť stavby tunela bola predražená na 1,97 miliardy korún zo 670 miliónov korún.

Podľa jeho slov sa prvýkrát v modernej histórii Slovenska vytvoril plastický obraz toho, ako bolo možné tunelovať štátne prostriedky, predovšetkým cestou fiktívnych faktúr na práce, ktoré neboli vykonané. Tie boli podľa neho následne preplatené Slovenskou správou ciest (SSC). Peniaze potom odchádzali na účet do Švajčiarska, kde boli prerozdeľované na osobné účty ľudí zo Slovenska.

Z účtov mohol podľa Fica brať exminister

"Vyšetrovanie bude smerovať aj do Lichtenštajnska a do Veľkej Británie, pretože sa veľmi intenzívne pracuje s informáciou, že dispozičné právo k týmto účtom mal Gabriel P.," vysvetlil. Premiér mieni, že keď bude prípad dotiahnutý do konca, tak sa slovenskej verejnosti ukáže klasický spôsob, ako sa na štátnych zákazkách dali vytunelovať stámilióny korún.

Palacka bol ministrom dopravy v rokoch 1998 a 1999.

Premiér viní SDKÚ

"Nepochybne išlo o tunelovanie spôsobené nominantami súčasnej opozičnej SDKÚ," vyhlásil dnes pred novinármi Fico. Reakciu SDKÚ ČTK zisťuje. Ministerstvo dopravy viedli v predchádzajúcich dvoch Dzurindových vládach práve nominanti SDKÚ. Najdlhší diaľničný tunel na Slovensku sa začal stavať v roku 1996, v prevádzke je od roku 2003.

Na otázku, či sa tieto podvody diali s požehnaním práve SDKÚ, uviedol, že nebude komentovať žiadne previazania. "To nechajme na orgány činné v trestnom konaní." Verí však, že kauza bude dotiahnutá do konca aj preto, lebo by bola "obrovská" škoda, keby občania nemohli vidieť, že existujú možnosti, ako takýchto ľudí dostať pod kontrolu.

Strana sa s Palackom nestretáva

Šéf poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš sa bližšie k prípadnej účasti SDKÚ na údajnom tunelovaní nevyjadril. "Keby sa chcel pán predseda vlády tváriť spravodlivo, tak by sa mal v prvom rade pozrieť okolo seba do vládnej koalície," vyhlásil Janiš.

Upozornil pritom napríklad na sporné tendre na ministerstvách obrany či vnútra a tiež na údajnú kriminálnu minulosť šéfa koaličnej SNS Jána Slotu.

Janiš sa zároveň od bližšieho spájania Palacku s SDKÚ dištancoval. "Pán Palacka je súkromná osoba. SDKÚ sa s pánom Palackom nestretáva," povedal. "V prípade, ak k niečomu došlo, sú tu orgány činné v trestnom konaní. Našou snahou bolo vždy, aby tieto kauzy neboli spolitizované, ale aby sa došetrili," dodal.

Švajčiarom dáme všetky informácie, ktoré budú potrebovať

Fico pripomenul, že tento prípad je výsledkom intenzívnej slovensko-švajčiarskej spolupráce. "Ja som švajčiarskej strane zagarantoval, že budeme poskytovať všetky informácie, ktoré budú potrebovať," podotkol.

Pokračoval, že vláda SR bude v rámci svojich možností pri rešpektovaní procesného postavenia vyšetrovateľov a pri rešpektovaní nezávislého postavenia prokuratúry vytvárať podmienky týmto orgánom na to, aby mohli pracovať. "Už len samotné vznesenia obvinení voči konkrétnym osobám, už len samotný obsah obvinení, už len to, ako sa účty vo Švajčiarsku prelievali, je jednoducho neuveriteľné. Individuálne osobné účty najvyšších predstaviteľov SSC plné peňazí - toto len naznačuje, čo sa asi dialo v určitom období," povedal.

Na čele správy ciest bol aj Mikolaj

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru vo veľmi úzkej spolupráci so švajčiarskou políciou v uplynulých dňoch obvinil desať osôb z trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a podvodu v tejto kauze.

Medzi obvinenými sú traja bývalí riadiaci pracovníci SSC Dušan M., Roman V. a Valerián H., bývalá zamestnankyňa odboru tunelov SSC Krystyna S., Ján G., ktorý je trestne stíhaný aj vo Švajčiarsku za podplácanie verejných činiteľov a pranie peňazí. Obvinení sú aj zástupcovia dodávateľa technológií ZPA Křížik Prešov Július H., Helena E., Milan Dž., Boris V. a Peter K. Slovenskej republike spôsobili škodu, ktorá je doteraz vyčíslená na 260 miliónov korún, pričom táto suma nemusí byť konečná.

Na čele SSC stál v rokoch 1995 až 1998 súčasný minister školstva Ján Mikolaj (SNS). Minister však dnes odmietol spájanie svojej osoby s týmto prípadom. "Ja som bol odvolaný z funkcie Gabrielom Palackom hneď po voľbách a potom tam boli touto stranou nominovaní ľudia, na ktorých je dnes vznesené trestné oznámenie," poznamenal.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...