Z Ružomberka do Prešova o týždeň po diaľnici

Reklama:

Vodiči dostanú vianočný darček v podobe otvoreného nového diaľničného úseku D1 Fričovce – Svinia. Podľa informácií Pravdy bude úsek sprejazdnený 17. decembra. Pôjde o posledné, piate, otvorenie diaľnice v tomto roku.

12. 12. 2015

Zdroj: Martin Majerníček, Pravda

Sprejazdnením 11,2-kilometrového úseku sa vodiči dostanú plynulo po diaľnici z Ivachnovej pri Ružomberku až do Prešova. Štát v tomto roku tak spolu dokončí 56,5 kilometra nových diaľnic a rýchlostných ciest. Termín dostavby diaľnice D1 z Bratislavy do Košíc v roku 2019 je však aj napriek tomu ohrozený.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spolu so zástupcami štátu prestrihne pásku na diaľničnom úseku na budúci týždeň vo štvrtok. Pre Pravdu to potvrdil starosta Hendrichoviec Martin Martaus, ktorý už dostal pozvánku.

Diaľničný úsek D1 Fričovce – Svinia odbremení cestu prvej triedy I/18 prechádzajúcu cez obce Hendrichovce, Bertotovce a Chminiansku Novú Ves. Cesta kapacitne už niekoľko rokov nestačí na tranzitnú dopravu, ktorá prechádza stredom obcí. Po otvorení diaľnice sa očakáva pokles dopravných nehôd, ktoré sa na tomto úseku stávali. Jedna z posledných vážnych nehôd sa stala v januári 2015, keď pri zrážke osobného auta s kamiónom zomrel jeden človek. Výstavbu úseku zabezpečovali firmy Doprastav a Strabag. Spoločnosti sa zmluvne zaviazali, že 11,2-kilometrový úsek diaľnice postavia za 115 miliónov eur. Súčasťou úseku je 15 mostov. Až 85 percent stavebných nákladov je financovaných z eurofondov, zvyšok pochádza zo štátneho rozpočtu.

Pôvodne sa úsek D1 Fričovce – Svinia nachádzal v prvom balíku PPP projektov. Jeho budovanie sa malo začať v roku 2010 s tým, že výstavba potrvá tri roky. Balík súkromných projektov sa však nakoniec nerealizoval. Následne bola súťaž na zhotoviteľa vypísaná v marci 2011, zmluva s víťazmi sa podpísala 2.¤novembra toho istého roku. Výstavba diaľnice trvá od 24. novembra 2011. Pôvodne sa očakávalo, že úsek otvoria v auguste 2015. Opäť aj v tomto úseku oddialil dostavbu diaľnice zosuv pôdy, ktorý práce predĺžil o niekoľko mesiacov. Diaľničiari si stavbu od zhotoviteľa prebrali 27. novembra 2015.

Po otvorení vodiči budú môcť využívať tretí dlhší súvislý úsek diaľnice D1 s dĺžkou 138,2 kilometra, ktorý spojí región Ružomberka a Prešova. Výnimkou je len tunel Branisko, ktorý nateraz ostáva jednorúrový. Prvou súvislou časťou diaľnice, ktorú môžu vodiči plynulo využívať, je úsek medzi Bratislavou a Žilinou s dĺžkou približne 200 kilometrov. Približne rovnako dlhá súvislá štvorprúdovka leží aj medzi Bratislavou a Banskou Bystricou, ktorá pozostáva z diaľnice D1 a rýchlostnej cesty R1.

Štát v tomto roku otvorí už piaty úsek diaľnice alebo rýchlostnej cesty. V júli NDS otvorila 16,4-kilometrový úsek D1 Dubná Skala – Turany, ktorý vytvoril diaľničný obchvat Martina. V októbri došlo k sprejazdneniu prvej časti úseku D1 Jánovce – Jablonov, ktorý meria 9 kilometrov. V novembri diaľničiari otvorili aj úsek rýchlostnej cesty R1 Pstruša – Kriváň s dĺžkou 10,4 kilometra. Naposledy vodiči dostali do užívania v posledný novembrový deň 9,5-kilometrovú druhú časť úseku D1 Jánovce – Jablonov s tunelom Šibenik, ktorý vytvoril diaľničný obchvat pre mesto Levoča.

Dostavba diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami je však aj napriek tomu v nedohľadne. Vo výstavbe sú v súčasnosti tri úseky Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala s najdlhším diaľničným tunelom Višňové (7520 metrov) a Hubová – Ivachnová. Diaľničiari plánovali v tomto roku začať výstavbu ďalších dvoch úsekov. Ide o diaľničný obchvat Prešova s tunelom Prešov (2244 metrov) a úsek D1 Budimír – Bidovce. NDS však v tomto roku neuzatvorila súťaže na zhotoviteľov stavieb a preto sa začiatok výstavby posúva najskôr na budúci rok.

Na diaľnicu do Košíc chýba pol miliardy eur

Nevyriešeným otáznikom ostáva úsek D1 Turany – Hubová, ktorý sa vrátil do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Kvôli zosuvu pôdy aj ochrane prírody nie je jasné, akou trasou daný úsek pôjde. Pôvodne sa malo začať stavať v roku 2016 s tým, že výstavba potrvá približne 3,5 roka. Minister dopravy Ján Počiatek aj generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš tvrdia, že termín dostavby v roku 2019 je stále možné splniť, ak sa s výstavbou začne v roku 2017. Projekt však vypadol z eurofondových projektov a v súčasnosti naň nie sú vyčlenené žiadne finančné prostriedky.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...