Výstavbu skládky ešte môže zastaviť ministerstvo životného prostredia.

Reklama:

Pezinok sa skládke naďalej aktívne bráni. Protest prišli podporiť aj aktivisti z miest, kde majú podobné problémy – z Trebišova, Považskej Bystrice a Devína.

11. 09. 2008

Zdroj: Michal Piško, SME Online

Pezinok - Tisíce Pezinčanov včera opäť vyšli do ulíc, aby protestovali proti skládke odpadov neďaleko centra. Skládku povolili úrady napriek jej zákazu v územnom pláne mesta.

Protest vystúpením podporili speváci Peter Cmorík, Robo Opatovský, Robo Grigorov, Jana Kirschner či osobnosti ako Mikuláš Huba, Daniel Pastirčák, Tono Popovič a Ján Budaj.

Pezinčanov prišli podporiť aj aktivisti z miest, kde majú podobné problémy: Považskobystričania, ktorým štát ponad hlavy stavia diaľnicu, Trebišovčania bojujúci proti elektrárni v meste, či Devínčania brojaci proti viladomom.

Odcestovaný primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský Pezinčanom poslal list. „Hlavné mesto nepodporovalo a nebude podporovať budovanie tejto sklád­ky ani iné zámery, ktoré nie sú pripravované v súlade s názorom občanov a mesta Pezinok,“ napísal.

V dave sa objavilo aj viacero politikov, vrátane kandidátky na prezidentku Ivety Radičovej z SDKÚ.

Minister životného prostredia Ján Chrbet ani premiér Robert Fico si názory Pezinčanov vypočuť neprišli.

Apelujú na premiéra

Pezinčania na zhromaždení podpisovali výzvu určenú predsedovi vlády.

„Úrady porušili nielen zákon, ale aj základné princípy demokracie. Vôľa obyvateľov Pezinka bola hrubo ignorovaná a pošliapaná. Neetické a nezákonné prepojenie podnikateľa a štátnej moci viedlo k zneužitiu poslania, ktoré majú úradníci zastávať, a to chrániť zdravie, životné prostredie a vôľu občanov. Vynára sa legitímna otázka, kto v tejto krajine skutočne vládne a aké hodnoty sú preferované,“ napísali Pezinčania Ficovi.

Premiéra zároveň požiadali, aby sa zasadil za spravodlivé riešenie a budovanie skládky proti vôli obyvateľov i mesta zastavil. Výstavbu skládky, ktorú koncom augusta povolila Inšpekcia životného prostredia, totiž ešte môže zastaviť ministerstvo životného prostredia.

Minister životného prostredia Ján Chrbet však včera Pezinčanom odkázal, že „nemôžeme zasahovať do rozhodnutia kompetentných orgánov“ a odporučil im obrátiť sa na krajský súd.

Na ten sa aktivisti i mesto obrátili už minulý týždeň. Zároveň požiadali o odklad vykonateľnosti rozhodnutia o povolení skládky do rozhodnutia súdu.

Investor: je to manipulácia

Zástupca investora West­minster Brothers Marián Kočner len niekoľko hodín pred protestom v Slovenskom rozhlase zopakoval, že „pezinskí aktivisti sú manipulovaní konkurenčnou odpadovou firmou a obyvatelia Pezinku aktivistami“.

Právnička iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová označila Kočnerove slová za absurdné: „Sú aj veci, ktoré sa robia z presvedčenia. Stará jama je obrovská environmentálna záťaž s miliónmi ton odpadu, vrátane nebezpečného, bez tesniaceho, odvodňovacieho a odplyňovacieho systému. Ako matke dvoch detí mi pripadá nezmyslené znášať hoci len potenciálne riziko z ďalšej skládky veľkej ako jedenásť a pol futbalových ihrísk.“

Obce vraj už neobídu

Opozičná SDKÚ chce zmenou zákona zabrániť podobným prípadom, ako sa deje v Pezinku. Minister životného prostredia je vraj za.

Poslanci SDKÚ chcú na najbližšej schôdzi Národnej rady predložiť novelu stavebného zákona, ktorá by zabránila výstavbe veľkých skládok proti vôli obcí.

Poslanci tak reagujú na situáciu v Pezinku, kde úrady povolili výstavbu veľkokapacitnej regionálnej skládky napriek jej zákazu v územnom pláne mesta a protestom tisícok Pezinčanov.

„Sme v situácii, keď občania Pezinka dávajú zrejmým spôsobom najavo, že si neželajú skládku niekoľko sto metrov od centra mesta. Napriek tomu je povolená,“ hovorí Pavol Frešo z SDKÚ.

Zmena zákona by podľa neho mala zaviesť podobný mechanizmus, ako sa podarilo presadiť v novele banského zákona pri povoľovaní kyanidovej ťažby, teda, aby aj pri výstavbe veľkých skládok bol nevyhnutý súhlas obce, bezprostredne susediacich obcí a samosprávneho kraja. SDKÚ v budúcnosti uvažuje o rozšírení tohto mechanizmu aj na ďalšie ekologicky citlivé stavby, ako sú napríklad elektrárne.

Minister životného prostredia Ján Chrbet z SNS na iniciatívu reagoval, že „nevidí dôvod, prečo by takýto zákon nemohol byť v národnej rade podporený aj vládnou koalíciou“.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...