Výstavba Nábrežnej komunikácie pokračuje, odovzdal dom

Reklama:

Práce na dokončení ďalšieho úseku Nábrežnej komunikácie (NK), ktorá bude vnútorným obchvatom mesta Prešov, môžu pokračovať.

30. 10. 2009

Zdroj: Život Prešova

Posledný rodinný dom, ktorý bránil výstavbe tejto cesty, je už vysťahovaný a jeho majiteľ Oto D r u t a r o v s k ý dnes oficiálne odovzdal kľúče od domu primátorovi Pavlovi Hagyarimu.

Investor stavby Slovenská správa ciest (SSC) preberie na základe dohody s mestom objekt v priebehu budúceho týždňa a následne sa začne s búracími prácami, na ktoré už bolo vydané aj povolenie.

Rodina D r u t a r o v s k ý c h sa ako jediná odmietla pred desiatimi rokmi vysťahovať, dať zbúrať svoj dom a uvoľniť tak priestor na výstavbu cesty. Ostatní obyvatelia ulice prijali ponuku a zamenili svoje domy za byty. Predošlé dve vedenia mesta Prešov sa viackrát pokúšali vyriešiť situáciu, ale bezvýsledne. Mestské zastupiteľstvo v roku 2007 rozhodlo, že rodina dostane od mesta 99.582 eur (tri milióny Sk), teda podobnú sumu, ako jej poskytol aj investor. Za tieto peniaze si rodina postavila dom na priľahlom pozemku.

D r u t a r o v s k ý dnes pre médiá uviedol, že nikdy sa nemienil vzdať a svoje nároky si uplatňoval na súde, ktorý mu dal za pravdu. U ľudí, ktorí pristúpili na dohody s mestom, to vraj vyvolalo viac-menej nevraživosť voči jeho rodine, pretože oni dostali za svoje domy málo. "Pocity sú zmiešané vzhľadom na to, že 13 rokov sme prežívali traumu vďaka tým, ktorí stáli na čele mesta, " povedal pre médiá D r u t a r o v s k ý a dodal, že za spôsoby, aké uplatňovali by sa mali hanbiť.

Primátor Hagyari dnes uviedol, že zdržanie výstavby NK aj vďaka komplikáciám s vysporiadním pozemkov určite spôsobilo jej predraženie. Podľa neho sa ukázalo, že niekedy je lepšie hľadať trpezlivejšie riešenie a snažiť sa dosiahnuť kompromis, čo ušetrí čas a prostriedky.

Podľa slov Jána Šťastného zo SSC, celá trasa NK od križovatky na Kollárovej ulici až po mestskú športovú halu meria 1300 metrov a z toho boli doposiaľ zrealizované a sčasti aj skolaudované prvý a tretí úsek. S prácami na poslednej časti prvej etapy v dĺžke 300 metrov sa začne ihneď po zbúraní rodinného domu a dokončiť by sa mala v budúcom roku.

"Meškáme nejaký mesiac, mesiac a pol, takže tým pádom budeme môcť v zime robiť len nejaké tie suché procesy, prekládky inžinierskych sietí a toto čo je v zemi, keď nám to počasie dovolí, " povedal pre média Šťastný. Zároveň dodal, že komplikácie, ktoré tento rok oddialili stavebné práce, neboli zavinené SSC.
Príprava stavby sa začala v roku 1996 a o dva roky neskôr bolo vydané prvé územné rozhodnutie. V roku 2006 bola zmena územného rozhodnutia a stavebné povolenia na tento stredný úsek boli vydané v rokoch 2008 a 2009.
Po dokončení stavby má vzniknúť štvorprúdová cesta, po celej trase budú podľa Šťastného v nevyhnutnom rozsahu vybudované aj protihlukové steny, chodníky a odčlenené prístupové komunikácie k domom.

Prednosta Mestského úradu v Prešove Jozef Višňovský konštatoval, že sprejazdnením NK sa výrazne zlepší hlavne kvalita života obyvateľov na ulici 17. novembra.

"Na tento úsek bude presmerovaná celá tranzitná doprava, ktorá chodila cez túto ulicu. Pevne verím, že nič nebude brániť tomu, aby mesto Prešov malo v roku 2011 kompletný obchvat s napojením na výpadovku do Košíc, " dodal Višňovský.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...