Veľké diaľničné tendre stoja, stavbárov čaká od štátu málo práce

Reklama:

V tomto roku sa postupne budú dokončovať viaceré diaľničné stavby. Medzi najväčšie patrí úsek medzi Zvolenom a Pstrušou.

06. 04. 2016

Zdroj: Marek Poracký, sme.sk

Reklama:

BRATISLAVA. Rok 2016 môže byť pre stavebné spoločnosti, ktoré sa podieľajú na štátnych zákazkách, problémový.

Bude to len rok po tom, čo stavbári zažili historický stavebný boom. Vlani sa prestavalo nielen historicky najviac peňazí, ale aj stavalo historicky najviac kilometrov autostrád.

Dôvodom možných problémov je, že všetky veľké diaľničné zákazky, ktoré sa v tomto roku mali rozbehnúť, sa dodnes nerozbehli.

„V oblasti inžinierskej výstavby sa nečaká v tomto roku zopakovanie rýchleho rastu, skôr udržanie hodnôt, prípadne mierna stagnácia,“ vraví šéf spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Obchvat preverujú

Šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo, ktorý radil premiérke Ivete Radičovej, Ondrej Matej hovorí o neistote zo strany stavebných spoločností. Aj oni v oblasti dopravných stavieb očakávajú buď stagnáciu alebo mierny pokles.

Najväčšou stavebnou zákazkou, ktorá sa v tomto roku má rozbehnúť je stavba obchvatu Bratislavy a priľahlej rýchlostnej cesty R7 smerom na Dunajskú Stredu cez PPP projekt.

Predbežne sa odkladá. Minister dopravy Roman Brecely zo Siete v piatok oznámil, že zriadil mimoriadny expertný tím, ktorého úlohou je prejsť všetky body projektu od úvodnej štúdie uskutočniteľnosti až po schválenie koncesnej zmluvy.

Jeho členmi sú pracovníci ministerstva, osobnosti z akademického prostredia a odborníci, ktorý spolupracujú s najmenšou koaličnou stranou, pričom ich mená nespresnil. Svoje rozhodnutie by mali oznámiť v horizonte niekoľko týždňov.

Súťaž na jeho výstavbu vyhralo konzorcium okolo spoločnosti Cintra. Okolo Bratislavy sa má postaviť nielen 60 kilometrov autostrád, ale aj sa o ne počas 30 rokov starať. Za to všetko počas tohto obdobia štát konzorciu zaplatí približne 1,9 miliardy eur.

V súvislosti so súťažou vznikli viaceré pochybnosti. Napríklad Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií v polovici februára skonštatoval, že celý projekt vychádza na hranu.

Stovky miliónov eur

Okrem obchvatu Bratislavy sa s výstavbou nezačali ani ďalšie úseky. Konkrétne ide diaľničný obchvat Prešova. úsek diaľnice D1 Budimír – Bidovce, ako aj stavba diaľnice D3 medzi Čadcou a Svrčinovcom.

Termín začiatku výstavby týchto úsekov je zatiaľ neznámy. Všetky tri diaľničné tendre aktuálne posudzuje Úrad pre verejné obstarávanie. Stavebné firmy naň podali námietky.

V tomto roku sa postupne budú dokončovať viaceré diaľničné stavby. Medzi najväčšie patrí úsek medzi Zvolenom a Pstrušou.

„Ak udržia prestavať sumu 800 miliónov eur, bude to v poriadku. Ak bude menej, bolenie brucha určite príde,“ konštatuje bývalý investičný riaditeľ Národnej diaľničnej Juraj Čermák.

Zástupca šéfa Výskumného ústavu dopravného Pavol Kajánek doplnil, že rok 2016 pre stavbárov bude závisieť nielen od toho súčasného nového obsadenia ministerstva dopravy, ale aj o toho, ako rýchlo sa dokáže oboznámiť s rozbehnutými projektmi v oblasti výstavby ciest.

Stavebný sektor je pre slovenskú ekonomiku dôležitý. Aj vďaka nemu vlani rástla. Ak by stavbári mali menej roboty môže jej to spôsobiť problém tým, že jej rast by mohol spomaliť.

Súkromný sektor

Stavbári sú však v tomto roku optimistickí. Z prieskumu spoločnosti CEEC Research vyplynulo, že slovenské stavebníctvo by malo rásť takmer o štyri percentá.

Vacek hovorí, že v tomto roku sa stavebníctvo bude skôr spoliehať na súkromný sektor a jeho investície. Túto tézu potvrdzuje aj prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolt Lukáč.

„Vyzerá to tak, že súkromný sektor sa postupne zobúdza, čomu svedčia aj úverové ponuky bánk,“ konštatoval.

Úradné dokumenty

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru križovatka, most, stavebné povolenie

Rozhodnutie Okresného úradu Prešov, Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií, číslo OU-PO-OCDPK-2017/007147-04 zo dňa 17. 2. 2017.

Diaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh, oznámenie o začatí konania o predĺžení platnosti stavebného povolenie

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje začatie konania o predĺžení stavebného povolenia, č. j. 10424/2017/SCDPK-C240/12922 zo dňa 16. 2. 2017 pre stavbu "Ďiaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh".

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru, Úprava trolejového vedenia, oznam o začatí stavebného konania

Verejná vyhláška, ktorou Prešovský samosprávny kraj, Úrad Prešovského samosprávneho kraja, Odbor dopravy, oznamuje začatie stavebného konania a nariadenia ústneho konania, č. j. 02416/2017/OOD-002 zo dňa 10. 2. 2017 pre stavbu...

Poznámky k zákonom

Môže súd nariadiť stavebnému úradu vykonanie štátneho stavebného dohľadu?

Žalobca podal obci Hodruša-Hámre, ako príslušnému stavebnému úradu,žiadosť o prešetrenie legálnosti...

Môže mi úrad doručiť zásielku, ak dlhodobo nie som doma?

Pri doručovaní úradných rozhodnutí v správnom konaní sa často stretávam s takzvanou fikciou...

Neoznámenie trestného činu. Povinnosť oznámiť trestný čin. Mám takú povinnosť alebo nie?

Som povinný oznámiť trestný čin alebo podozrenie z trestného činu? Kedy nie som povinný oznámiť...

Výkup pozemkov na obchvat: Nechcel čakať, vyplatia ho skôr

Národná diaľničná používa dvojaký meter, tvrdia vlastníci.

Dopravný expert: Nechoďme do diaľnic v polovičnom profile

Podobná diskusia o doprave, akú zažíva Prešov, čaká aj iné mestá. Obchvat Prešova sa prehodnocuje a...

Ani päťdesiat úradných pečiatok vám nepomôže, keď si niekto spomenie, že práve váš dom je treba chrániť pre budúce generácie

Mal by štát zrušiť povolenie na zbúranie funkcionalistickej vily v pražských Petřinách? Hosťami...

Na prebratie zásielky bude viac času

Úradná zásielka adresovaná občanovi napríklad zo stavebného úradu je považovaná za doručenú na...

Jarovce sa odvolali proti rozhodnutiu o vyvlastnení pozemkov pre diaľnicu D4

Obec už časť pozemkov pod diaľnicu NDS predala, ďalšie pozemky potrebuje z dôvodu, že zmeny a...

Pozemkové úpravy a ochrana pôdy

Motto: Bohatý hospodár nepredáva svoj majetok.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...