Vážny: Nástup mýta sme zvládli dobre, ostatné sú drobnosti

Reklama:
07. 01. 2010

Zdroj: TASR, sme.sk

Bratislava - Elektronický mýtny systém bol podľa šéfa rezortu dopravy Ľubomíra Vážneho zavedený 1. januára veľmi dobre. Protestujúci dopravcovia si podľa neho nesplnili svoju zákonnú povinnosť, keď sa nezaregistrovali do systému a v dnešných dňoch iba zneužívajú celú situáciu. Minister o tom dnes informoval na tlačovej konferencii.

"K dnešnému dňu je zaregistrovaných viac ako 69.000 vozidiel. Oproti tomu máme 200 protestujúcich, ktorí zanedbali svoju zákonnú povinnosť," zdôraznil šéf rezortu dopravy. Podľa neho títo dopravcovia iba zneužívajú situáciu a "zavádzajú, keď tvrdia, že skrachujú". "Musia sa pozrieť do vlastnej kuchyne, riešiť vlastnú väčšiu efektivitu," podotkol Vážny.

Zrušenie mýta nepripúšťa

Minister je aj napriek tomu otvorený rokovaniam so zástupcami nespokojných malých a stredných dopravcov, ale nie, ak by mali spoločne komunikovať cez médiá. Musia však prísť s racionálnymi požiadavkami. Nepripúšťa zrušenie spoplatnenia ciest prvej triedy či zníženie cestnej dane a spotrebnej dane na pohonné látky. "Toto je absolútny diletantizmus," vyhlásil.

Vážny pripustil však aj niekoľko technických problémov, ktoré rieši prevádzkovateľ operatívne. Ide o problémy s nefunkčnosťou palubných jednotiek (OBU), ktoré musia mať vodiči v nákladných vozidlách na meranie prejazdených km na spoplatnených cestách. Toto sa podľa neho rieši. Na vine však môžu byť podľa Vážneho aj niektorí vodiči, ktorí zle manipulujú s jednotkami.

Na dovolenke vraj nebol

Vážny zároveň poprel utorkové vyjadrenie hovorcu ministerstva Stanislava Jurikoviča, ktorý pre denník SME povedal, že minister bol počas spustenia mýta na dovolenke mimo Bratislavy.

Tiež sa vyskytli situácie, kedy kamionistom strhol systém peniaze aj za prejazdenie úseku, ktorý nie je spoplatnený. "Prostriedky, ktoré boli stiahnuté neoprávnene, budú vrátené v rámci reklamácií," vysvetlil minister.

Za rady kamiónov na hraniciach môžu podľa neho samotní dopravcovia, avšak ministerstvo aj napriek tomu pracuje na zavedení tiketov. "Je to daň za to, že nerešpektovali kampaň, ktorá bola pripravená. Prevádzkovateľ urobil dve vlny informačnej kampane, čo považujem za dostačujúce," konštatoval. Vážny tiež napísal približne 40 listov ministrom a združeniam dopravcov okolitých krajín.

SkyToll: Normálna situácia na hraniciach bude vo februári

Bratislava - Prevádzkovateľ mýtneho systému, spoločnosť SkyToll, očakáva normalizáciu situácie na hraničných prechodoch začiatkom februára. Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol generálny riaditeľ spoločnosti SkyToll Matej Okáli, firma ešte budúci týždeň očakáva nárast registrácie zahraničných autodopravcov. Súčasnú situáciu napríklad na hraničnom prechode v Rajke označil už za normálnu.

Kolóny kamiónov na hraničnom priechode s Českou republikou Mosty u Jablunkova- Svrčinovec spôsobené registráciou mýta sa podľa aktuálnych informácií polície skracujú.

Ako pre agentúru SITA uviedla žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová, na slovenskej strane je premávka plynulá a kolóny na vstupe sú kratšie ako v uplynulých dňoch. Dopravnú situáciu na obidvoch stranách hraníc monitorujú zmiešané hliadky českej a slovenskej polície.

Na Slovensko sa dostanú len nákladné autá s inštalovanými palubnými jednotkami. Pre zopakovanie ústupku spred dvoch dní nie je podľa Balogovej dôvod. V utorok ráno vpustila polícia na územie SR aj vozidlá bez povinných čítačiek pod podmienkou, že si ich vodiči kúpia na najbližšom predajnom mieste v Žiline.

Dôvodom tohto dočasného opatrenia bola podľa polície nezvládnuteľná dopravná situácia na českej strane a výpadok elektronického mýtneho systému. Žilinskí policajti tento krok konzultovali s policajným prezídiom aj so súkromným prevádzkovateľom mýtneho systému.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...