Tunel vraj ide k Palackovi

Reklama:

Fico tvrdí, že peniaze sa z Braniska ulievali cez ľudí SDKÚ vrátane Gabriela Palacku.

17. 04. 2008

Zdroj: Miroslav Kern, Mikuláš Jesenský, Veronika Šutková, SME

Právo disponovať so štátnymi peniazmi, protiprávne zaslanými do Švajčiarska, mal podľa premiéra aj Gabriel P., ktorého priezvisko nechcel povedať.

Švajčiarsko, tunelovanie, Branisko, SDKÚ, Gabriel P. - tieto slová stačili premiérovi Robertovi Ficovi na to, aby všetci pochopili, kto má byť súčasťou korupčnej siete okolo výstavby tunela Branisko. Niekoľkokrát povedal, že obvinení zo Slovenskej správy ciest (SSC) sú nominanti SDKÚ, a upozornil, že štát pri dodávke technológií pre tunel podpísal ponuku na 670 miliónov korún, pričom reálne vyplatená suma bola 1,97 mld. korún. „Vytvoril sa plastický obraz toho ako sa tuneluje štátny majetok.“

Fico meno Gabriela Palacku, bývalého ministra dopravy, expokladníka SDKÚ a kamaráta jej predsedu Mikuláša Dzurindu nevyriekol. Premiér otvorene hovoril, ako bude vyšetrovanie ďalej prebiehať.

„Bude smerovať do Lichtenštajnska a bude smerovať aj do Veľkej Británie. Hovorím o tom preto, lebo sa veľmi intenzívne pracuje s informáciou, ktorá je dlhodobo v éteri, ale ja ju dnes môžem považovať za veľmi relevantnú, že dispozičné právo k týmto účtom mala osoba, ktorej poviem iba iniciálky Gabriel P.“

Palacka pred časom pracoval v Európskej banke pre obnovu a rozvoj v Londýne. V minulosti médiá zverejnili prepis rozhovoru, v ktorom podnikateľ blízky SDKÚ Ján Badžgoň a Palacka hovorili o peniazoch, ktoré mali prejsť cez isté švajčiarske účty.

Prípad švajčiarskej polície

Tunelovať sa malo v rokoch 2001 až 2003, obvinených je dovedna desať osôb, ktoré mali mať podľa polície na účtoch vo Švajčiarsku na kontách takmer 1,5 milióna frankov. Celé vyšetrovanie riadi švajčiarska polícia. Na Slovensku prípad zastrešuje Úrad špeciálnej prokuratúry.

Gabriel Palacka, o ktorom Fico pravdepodobne hovoril, včera nereagoval. Bývalého ministra dopravy sme sa snažili nájsť doma, bol tam iba syn. Kontakt naňho poskytnúť nechcel.

Dzurinda: Vidím to inak

„Úradníci neboli nominantmi SDKÚ. Bol to výber príslušného ministra,“ povedal o situácii v Slovenskej správe ciest predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, ktorý bol včera v Bardejove. Ministrom bol v tom čase Jozef Macejko z SDKÚ. Ak sa zlyhanie „úradníkov“ potvrdí, je za to, aby boli prísne potrestaní.

„Pán premiér má osobné problémy, nevie dostatočne dokladovať svoj osobný majetok, má problémy so svojimi koaličnými partnermi, najnovšie s pánom Slotom, a zrejme dôsledkom nervozity rozpráva stále väčšie nezmysly,“ reagoval Dzurinda. Ficovi pripomenul súdne spory s Pavlom Prokopovičom alebo Ivanom Miklošom, ktoré Fico nevyhral.

Premiér niekoľkokrát vy­zdvihol spoluprácu so švajčiarskou políciou, ktorú označil za garanta spravodlivosti. Fico odmietol výčitku, že v minulosti sa už vyjadroval o kauze Hedviga Malinová alebo stíhaní Ernesta Valka, pričom Malinová dodnes nie je ukončená a Valkovo stíhanie zastavili.

Dobrá spolupráca so Švajčiarskom podľa neho môže priniesť informácie, „o akých sa nám ani nesnívalo“. Niektoré z nich je podľa premiéra podľa švajčiarskeho práva obťažné získať, ale „tieto prekážky nie sú neprekonateľné“.

Macejko: Otvára mi to oči

Bývalý minister dopravy Jozef Macejko pre SME včera povedal, že riaditeľa SSC mu „možno áno, možno nie“ odporučil aj Gabriel Palacka.

Tvrdenia premiéra, že Gabriel P. mal prístup k švajčiarskym účtom, ho prekvapili. „Otvára mi to mnohé veci, pretože som si vždy svoje odvolanie dával do súvisu aj s Braniskom.“ Palacka podľa neho mohol byť zákulisným hráčom na ministerstve dopravy, hoci bol už odvolaný.

V kauze je obvinený aj Roman Veselka, ktorému podľa polície našli na účte milión švajčiarskych frankov. Podľa Macejka sa v čase, keď bol na správe ciest, hovorilo, že je Veselka „blízky“ finančnej skupine Slavia Capital, o ktorej sa hovorilo ako o finančnej skupine blízkej SDKÚ.

Dzurinda stojí za Palackom, premiérovi neverí

Pred novinármi mal SDKÚ hájiť predseda jej poslaneckého klubu Stanislav Janiš. Dzurinda mimoriadnu tlačovú besedu, na ktorej by bránil stranu a Palacku, nezvolal.

Premiér Robert Fico prišiel s vážnymi obvineniami SDKÚ v čase, keď sa jej predseda Mikuláš Dzurinda chystal na stretnutie s občanmi v Bardejove.

Išlo o mimoriadnu situáciu, premiér o takýchto veľkých ekonomických kauzách, v ktorých padli obvinenia, nehovorí bežne.

Na vážne obvinenia ako prvý za SDKÚ reagoval šéf poslaneckého klubu Stanislav Janiš. Nik z podpredsedov strany na brífingu nevystúpil.

Janiš hovoril o premiérovej zákernosti a revanši za principiálny postoj SDKÚ k tlačovému zákonu.

„Ak k niečomu do­šlo, sú tu orgány činné v trestnom konaní a súdy, aby vyriekli konečný ortieľ.“

Premiérovi odkázal, aby sledoval aj kauzy vo vlastnej koalícii, napríklad kriminálnu minulosť predsedu SNS Jána Slotu.

Janiš sa snažil naznačiť, že SDKÚ už s Palackom nemá nič spoločné.

„Je súkromná osoba. SDKÚ sa s pánom Palackom nestretáva.“ Janiš ho vraj nevidel štyri až päť rokov.

Predseda SDKÚ podvečer z Bardejova odkázal, že za Palackom stojí a obvineniam premiéra neverí. Jeho slová označil za fikciu a „neskutočný a nehorázny nezmysel.“

Politológ László Öllős si myslí, že svojou reakciou len upriamil pozornosť verejnosti na obvinenia. „Ľudia si povedia, že asi za tým niečo bude, keď reagoval tak nervózne.“

Spôsob, akým SDKÚ reaguje na korupčné podozrenia, je podľa neho pre stranu v čase, keď v prieskumoch verejnej mienky výrazne stráca na vládny Smer, dôležitý, pretože jej môže ešte ubrať z podpory voličov. Na Palacku a jeho kauzu „vláčiky“ pritom už raz doplatila.

„Určite to nie je príjemné pre predsedu strany, ktorá nominovala týchto ľudí,“ hovorí aj Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky.

Už prvá Palackova kauza zasiahla volebnú podporu SDKÚ a ani najnovšia strane „určite nepomôže“.

Obvinený: Peniaze som vrátil odosielateľovi

Medzi obvinenýmije aj bývalý ekonomický riaditeľ Slovenskej správy ciest ROMAN VESELKA. Tvrdí, že je nevinný a milión zo švajčiarskeho účtu vrátilv roku 2004.

Polícia zverejnila, že ste obvinený z tunelovania tunela Branisko, vraj vám našli na účte vo Švajčiarsku milión frankov. Mali ste tam nejaký účet?

„Obvinenie sa nezakladá na skutočnosti. Nemám žiadne takéto peniaze.“

Ako si vysvetľujete, že vás označili za majiteľa účtu vo Švajčiarsku s miliónom frankov?

„Je to nezmysel, nikdy som nebol majiteľom nejakých finančných prostriedkov. Všetky tieto peniaze, ktorých som nik­dy nebol majiteľom, boli vrátené odosielateľovi pred štyrmi rokmi. Takže nemám žiadne prostriedky.“

Ale prístup k účtu ste mali?

„Áno, mal som, ale nebol som majiteľom žiadnych finanč­ných prostriedkov, ani som ich nezískal. Boli vrátené, keďže som nebol ich majiteľom. A tento fakt, ktorý bol uvedený v obvinení, je zamlčaný. Tak ako sú zamlčané fakty o spôsobenej škode.“

Čo je zamlčané?

Podľa mojich vedomostí žiadna škoda nevznikla, fiktívna fakturácia ani prefakturácia nebola, lebo by za to boli zodpovedné osoby, ktoré vystavujú, podpisujú a schvaľujú fakturácie. A to som nebol ani ja, ani Horváth a Matonok (bývalí úradníci SSC – pozn. red.).“

A ako si vysvetľujete, že na vašom účte boli nejaké peniaze? Aj na účtoch ďalších manažérov SSC Horvátha aj Matonoka?

„Táto záležitosť absolútne nesúvisí s činnosťou bývalých manažérov SSC.“

Premiér hovorí, že prístup k účtom mal Gabriel P. Myslel tým pravdepodobne Gabriela Palacku. V akom vzťahu ste s ním?

„Je to absolútny nezmysel. Nie som s ním v žiadnom vzťahu.“

Nepoznáte sa s Palackom?

„Možno som ho videl na spoločenských udalostiach.“

Vidíte za tým politickú diskreditáciu?

„Nechcel by som špekulovať na túto tému a obšírnejšie sa vyjadrovať. Podľa mňa v tejto veci by mali konať orgány činné v trestnom konaní, a nie politici. A orgány činné v trestnom konaní majú objektívne objasniť, aká je skutočnosť.“

Exministra dopravy Macejka sme sa pýtali, ako ste sa dostali do SSC. Povedal, že ste boli blízky finančnej skupine Slávia Capital.

„Je to nezmysel.“

Robili to vraj primitívne

Na švajčiarsku stopu políciu priviedli švajčiarski podnikatelia, ktorí sa cítili poškodení.

Tunelovanie Braniska sa odohrávalo na primitívnom princípe, tvrdil včera premiér Robert Fico. Obvinení úradníci Slovenskej správy ciest (SSC) si vraj vystavovali falošné faktúry, ktoré SSC preplatila.

„Peniaze odchádzali na účet do Švajčiarska a vo Švajčiarsku boli rozdeľované na súkromné účty ľudí zo Slovenska vrátane vysokých predstaviteľov SSC,“ povedal Fico.

Dôvod, prečo sa výstavbou tunela Branisko zaoberá aj švajčiarska polícia, je ročné účinkovanie tamojšej firmy Naj + Partner na príprave technológií tunela. Jej účasť na vyšetrovaní sa ukázala ako kľúčová.

Švajčiarskych špecialistov na tunely si SSC najprv prizvala posúdiť kvalitu práce slovenských projektantov a dodávateľov technológií. Nepriaznivý posudok sa skončil rozhodnutím, aby technológie dodávali zahraničné koncerny, ktoré už s tunelmi majú skúsenosti. V lete roka 2001 zákazku napokon zobrali Nay + Partner, ktorí si do konzorcia zobrali Švajčiara so slovenským pôvodom Jána Godáňa.

Švajčiarska firma na stavbe vydržala len rok, odišla po sporoch so slovenskými dodávateľmi stavby, ale aj Slovenskou správou ciest, ktorá prestala preplácať faktúry švajčiarskemu konzorciu. Podnikateľ Hanspeter Nay v roku 2003 vysvetľoval okolnosti ich odchodu pre týždenník Trend aj tým, že „primárnymi na celej veci boli peniaze, Branisko bolo až druhoradé“. Tvrdil, že vo Švajčiarsku by taký drahý tunel nikdy nezaplatili.

No keďže Nay tvrdil, že ho podviedol aj jeho spoločník v konzorciu Godáň, a na Slovensku so sťažnosťami nepochodil ani na ministerstve dopravy, ani na Najvyššom kontrolnom úrade, obrátil sa na švajčiarsku políciu. Tá potrebovala k prípadu podklady a požiadala o súčinnosť slovenské orgány. Tým sa začala spolupráca slovenskej a švajčiarskej polície, ešte v čase druhej Dzurindovej vlády.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...