Stopárov sprievodca po diaľnici D1

Reklama:
28. 12. 2007

Zdroj: Róbert Kotian, HNOnline.sk

Prijatie zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá môže v jednom druhu sčítaných pozorovateľov vyvolávať dojem déja vu.

Napokon, ak pred niekoľkými dňami zákonodarcovia prijali zákon, ktorý je podľa viacerých ústavných právnikov v rozpore s ústavou, a ak sa výhradami k prijatej norme netajili ani ústavné kapacity súčasnej koalície (K. Tóthová a M. Mamojka), súčasní mocní iba posunuli svoje odhodlanie stavať diaľnice ešte ďalej, ako to urobili ich predchodcovia pri Žiline. Kým Rusko a spol. iba porušovali zákon (argumenty nájdete na www.vyvlastnenie.sk alebo v Podnete na podanie návrhu na začatie konania o súlade právnych predpisov, odoslanom právnikom M. Benedikom generálnemu prokurátorovi D. Trnkovi), momentálna koalícia si to prijatým zákonom rozdáva priamo s ústavou.

Déja vu však siaha podstatne ďalej ako do roku 2004 - excelentný príklad poznajú milovníci sci-fi v jednom kultovom diele Douglasa Adamsa. Začiatok sa podobá príbehom viacerých slovenských rodín (Prešovčania D r u t a r o v s k í sú výnimkou) - hlavný hrdina Arthur Dent leží vo svojej záhrade na zemi pred žltým buldozérom, ktorý mu chce zbúrať dom, pretože stojí na mieste, kadiaľ povedie diaľničný obchvat. Arthur má smolu aj preto, že sa o výstavbe diaľnice dozvedel iba deň pred demoláciou - a nestihol tak vzniesť námietku v primeranej lehote. Dentova obrana, že onen oznam sa nachádzal v suteréne obecného úradu na dne zamknutej registračky v miestnosti zrušeného WC s nápisom na dverách "Pozor leopard!", pripomína uplatňovanie infozákona v niektorých inštitúciách - a snahu Ondreja Dostála získať zvukový záznam z odvolávania štátnych tajomníkov na prvom rokovaní prvej Ficovej vlády. Potiaľto je situácia viac či menej podobná domácim pomerom.

Adams však vidí svet zložitejšie, napokon, pohybuje sa po celej Galaxii. V ten istý deň, ako má Arthur Dent prísť o svoj dom, priblížila sa k planéte Zem demolačná flotila kozmických lodí Vogonov s jednoznačným zámerom - ako vyhlásil Prostetnik Vogon Jelc z Galaktického úradu pre plánovanie hyperpriestorovej dopravy, "plány na rozvoj okrajových oblastí Galaxie si vyžadujú vybudovanie novej hyperpriestorovej expresnej diaľnice, ktorá má viesť vašou slnečnou sústavou. Vaša planéta je, bohužiaľ, jedna z tých, ktoré sú určené na demoláciu," hovorí hlavný Vogon (a nielen čitatelia vidia, že podobnosť s Vážneho projektom nemusí byť celkom náhodná).

Bonus je určený hlavne Adamsovým fanúšikom, ktorí vedia, že zmysel pre humor nie je pre Vogonov vôbec typický. Aj keď nasledujúca Vogonova poznámka, že plány demolácie boli už 50 pozemských rokov vyvesené na miestnom plánovacom odbore na Alfa Centauri, čo sú iba štyri svetelné roky, hovorí aj o istom zmysle pre humor. Napríklad o kanadskom či čiernom.

Hovorí však aj o tom, že čo sa môže stať jednému, môže sa stať každému, alebo o možnosti (ak to teraz prejde beztrestne či bez odporu) vyhlásiť za verejný záujem nielen stavbu diaľnice smerom na východ.

Za Vogonovým dodatkom, že "ak sa neobťažujete zaujímať ani o miestne záležitosti, je to vaša chyba", nasledovali v Adamsovom kultovom Stopárovom sprievodcovi po Galaxii už len demolačné lúče a ticho vo vesmírnej prázdnote, kde bola predtým planéta Zem. A, samozrejme, odštartoval úžasný príbeh Arthura Denta a Forda Prefecta a depresívneho robota Marvina.

Do Košíc na Ústavný súd je to predsa len o niekoľko svetelných rokov bližšie. A mala by to byť jedna civilizácia.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...