Stavebník-nepriateľ štátu – časť druhá

Reklama:
31. 03. 2011

Zdroj: Miroslav Konôpka, sme.sk

Trestať stavebníkov je pre vládu jednoduchšie, ako pripraviť kvalitný a moderný stavebný zákon. Pritom by stačilo z češtiny prepísať tamojší predpis z roku 2006. Po jeho prijatí čiernych stavieb prudko ubudlo.

Tak nám pani ministerka Žitňanská predstavila novelu Trestného zákona. Ako stavebník absolútne nemôžem súhlasiť s novelou v oblasti „čiernych stavieb“. Áno, trestajme, ale najprv vytvorme pre stavebníkov štandardné podmienky, aké sú v civilizovaných krajinách Európy. Najprv vytvorme štandardný európsky stavebný zákon!

Na Slovensku platí stavebný zákon z roku 1976 a ako človek z praxe môžem vyhlásiť, že stavebné konanie vtedy bolo jednoduchšie a menej byrokratické ako dnes. Ako všade, aj medzi stavebníkmi sa nájdu slušní aj vagabundi. Väčšina stavebníkov sú súkromné osoby, menšie stavebné firmy a na tých tá byrokratická ťarcha dopadá najviac. Pre silné finančné skupiny to určite nie je priorita. A veľkí hráči si tú „správnu“ cestu našli vždy, za každej vlády.

Aká je prax

Stavebník si kúpi pozemok, časť zo svojho, na časť zoberie úver, banke musí založiť všetko, aj súkromný majetok. Územie je podľa plánu vhodné na bytový dom, tak začne zhromažďovať potrebné povolenia.

Elektrárne dajú stanovisko, že treba vybudovať na náklady stavebníka novú trafostanicu a potom ju odovzdať elektrárňam, aby dodávali prúd. Vodárne tam síce majú vodovod, ale podľa vnútropodnikovej smernice budú žiadať vybudovať osem kilometrov nového vodovodu a odovzdať im ho na prevádzkovanie. Telekomunikačná firma má v pláne tadiaľ viesť káble, takže si určí ochranné pásmo a znehodnotí časť pozemku. Iná urobí to isté. Potom prídu nároky ochranárov, dopravného podniku, policajtov, susedov, smetiarov, hasičov, pamiatkarov, zväzu invalidov, pozemkového úradu, úradu verejného zdravotníctva, technickej inšpekcie, železníc, vyjadria sa ministerstvá vnútra, obrany, životného prostredia...

Len obvodný úrad dáva stanovisko odboru štátnej vodnej správy, odboru ochrany ovzdušia, odboru ochrany prírody a krajiny, odboru odpadového hospodárstva, odboru krízového riadenia, spolu osem dokladov. Každý samostatne.

Potom stavebník požiada o záväzné stanovisko obce. V Bratislave to stanovisko pozostáva z ďalších podstanovísk a stanoviska mestskej časti. Všetky tieto doklady by mali byť vybavené do 30 dní, ale poznám nejeden prípad, keď starosta jednoducho nekoná a doklad nevydá ani po roku. Stavebník zatiaľ predáva byty, časť predá, občania si zoberú úvery, ale samozrejme tlačí ho banka aj kupujúci k splátkam, termínom, lehote výstavby.

Po dlhej ceste k stavebnému povoleniu sa vždy nájde niekto, kto vec zasekne, lehoty na vydanie dokladu nedodrží. Banku to nezaujíma, hrozí exekúciou majetku. Kupujúci, ktorí zložili zálohu, sa mu vyhrážajú, že je podvodník. Začne robiť aspoň prípojky, načierno, veď by mal povolenie dostať, dodal všetky doklady na úrad už pred šiestimi mesiacmi. Musí platiť robotníkov, dane, odvody, materiál. Nikoho nezaujíma, že mu v lehote nevydali doklady.

Tu ho máme, parazita

A hurá, máme tu novelu a konečne budeme môcť tohto parazita, ktorý supluje štát pri bytovej výstavbe a zamestnáva ľudí a platí dane, odvody, poplatky, konečne budeme môcť tohto kriminálnika zavrieť! Áno, máme zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a stavebník môže podať žalobu na súd.

Myslíte si, že banka mu počká so splátkami, že občania vydržia tých 15 rokov, kým súd právoplatne rozhodne? Zdá sa vám to absurdné? Je podľa vás ten človek kriminálnik? Ale to je dnešná prax v stavebnom konaní.  Nebolo by férovejšie od štátu najprv vytvoriť podmienky, aké sú štandardom v únii a potom sprísniť sankcie?

Samozrejme, pripraviť dobrý stavebný zákon je ťažšia robota. Minimálne by sme museli preložiť ten český z roku 2006 a tam sa normálny rodinný dom dá stavať na ohlášku. Keď sa vybavovanie zjednoduší a stavebník nebude potrebovať 70 dokladov, ale desať, tak čo s tými úradníkmi? V Česku po zavedení nového zákona rapídne ubudlo „čiernych stavieb“.

V Európe veľkú časť z dokladov požadovaných u nás zabezpečí stavebný úrad. Aj náš zákon z roku 1976 píše: „Stavebný úrad... zabezpečí stanoviská dotknutých orgánov“. Prax je úplne iná. Starý zákon vznikol, keď sme ani nechyrovali o internete, ale dnes v období nových komunikačných technológií ozaj nie je problém prepojiť úrady. Keby niekto chcel. Ale s tým väzením to je také ľahučké a rýchle. Alebo populistické?

(Autor je právnik a stavebný inžinier)

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...