Štát prenajímal cudzie pozemky pod cenu, teraz musí odškodňovať

Reklama:
03. 11. 2009

Zdroj: SITA

Bratislava - Slovensko porušilo práva občanov Jenisovej, Salusa a Šefčíkovej, keď prenajímalo ich pozemky pod cenu. Dnes o tom rozhodol Európsky súd pre ľudské práva. Sťažovateľka Jenisová vlastní pozemky v katastri Levoče, kde v roku 1983 vybudovali záhradkovú osadu.

Pozemky užívali záhradkári, ktorí sa po páde komunizmu na základe novej právnej úpravy stali nájomcami týchto pozemkov. V roku 1997 im nová legislatíva umožnila pozemky odkúpiť s tým, že pôvodným vlastníkom mal štát poskytnúť náhradné pozemky alebo peňažnú náhradu. Podobným prípadom je aj Salus, na ktorého pozemkoch v katastri Prešova vznikla záhradková osada v roku 1964. So záhradkami na svojich pozemkoch v katastri Bardejova sa musela v roku 1980 zmieriť aj Šefčíková.

Časť sťažnosti bola predčasná

Európsky súd uznal Jenisovej argumenty, že za svoju pôdu dostávala od štátu nízke nájomné. Podľa zákona mala právo na nájomné vo výške 0,01 eura do roku 2004 a vo výške 0,02 až 0,04 eura od roku 2005, čo sú približne dve percentá, respektíve deväť percent trhového nájomného, určeného znaleckým posudkom. Takéto nájomné nezohľadňuje trhové podmienky, tvrdí Európsky súd. Slovenská republika porušila Jenisovej práva na pokojné užívanie majetku. Súd zároveň uznal argumenty vlády v súvislosti s údajným porušením práv sťažovateľky pri prevode pôdy na záhradkárov.

Podľa neho je táto časť sťažnosti predčasná, pretože v konaní o pozemkových úpravách ešte nebolo rozhodnuté o náhrade pre sťažovateľku. Jenisová žiadala 46 538 eur ako náhradu za pôdu, ktorá bude prevedená do vlastníctva záhradkárov a 33 141 eur ako náhradu za povinný nájom pôdy, ďalej 13 278 eur ako náhradu nemajetkovej ujmy a 760 eur ako náhradu nákladov a výdavkov na konanie. Európsky súd jej priznal 9 000 eur za majetkovú škodu, 1 000 eur za nemajetkovú ujmu a 300 eur za náklady a výdavky.

Nezohľadnili trhové podmienky

Salus žaloval Slovensko za neprimeranú cenu za nájomné i predaj svojich pozemkov. Európsky súd v rozsudku poukázal, že peňažná náhrada, ktorú sťažovateľ získa po prevode vlastníctva k pozemkom na záhradkárov, predstavuje 3,25 percenta trhovej ceny pozemkov, určenej znaleckým posudkom. Označil to za neprimerane nízke. ESĽP tiež upozornil, že sťažovateľ mal právo na nájomné maximálne vo výške 0,04 eura, čo je približne sedem až osem percent trhového nájomného, určeného znaleckým posudkom.

Takéto nájomné podľa súdu nijako nezohľadňuje trhové podmienky. Salus požadoval 135 564 eur ako náhradu za škodu vzniknutú v dôsledku prevodu pôdy na záhradkárov a 13 278 eur ako náhradu nemajetkovej ujmy. Európsky súd mu priznal 15 000 eur z titulu majetkovej škody a 2 000 eur z titulu nemajetkovej ujmy.

Náhrada neprimerane nízka

V prípade Šefčíková verzus Slovensko sa sťažovateľka odvolávala na rozhodnutie pozemkového úradu, že dostane náhradu vo výške 0,249 eura za meter štvorcový, čo predstavuje 5,8 percenta trhovej ceny pozemkov. Takúto náhradu považoval Európsky súd za neprimerane nízku. Podľa zákona mala sťažovateľka právo na nájomné maximálne vo výške 0,04 eura, čo je približne 15 percent trhového nájomného. Aj Šefčíkovej dal súd za pravdu, že suma nezohľadňuje trhové podmienky.

Sťažovateľka žiadala 8 188 eur ako náhradu majetkovej škody, 3 890 eur ako náhradu nákladov vynaložených na zdravotnú starostlivosť v súvislosti so zdravotnými problémami, ktoré u nej v dôsledku okolností tohto prípadu nastali. Žiadala aj 576 eur ako náhradu nákladov a výdavkov vynaložených v konaní. Európsky súd jej priznal 8 188 eur za majetkovú škodu, 2 000 eur za nemajetkovú ujmu a 500 eur za náklady a výdavky.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...

Bratislavský obchvat má problém. Menší stavbári ho nechcú stavať

Necelých 60 kilometrov autostrád v okolí Bratislavy má postaviť konzorcium okolo španielskej...

Možno písomnosť doručovať do vlastných rúk, ak sa iným účastníkom doručuje len cez verejnú vyhlášku?

Na pošte som prebral stavebné povolenie doručované do vlastných rúk. Stavebný úrad však niektorým...