Štát chce vyvlastňovať ďalšie pozemky

Reklama:

Symbolické vyrovnanie dostanú len tí, čo sa prihlásia v termíne. Ostatných štát vyvlastní bez koruny. Ministerstvo financií dokončuje generálny zákon.

28. 01. 2008

Zdroj: Jana Morháčová, Pravda

Po diaľniciach chce vláda chce obmedziť vlastnícke práva aj majiteľom pozemkov pod cestami, školami, kultúrnymi domami či nemocnicami.

Ministerstvo financií dokončuje generálny zákon o vyplatení pôdy pod stavbami, ktoré boli vybudované bez vykúpenia pôdy za posledných 60 rokov.

Podľa informácií Pravdy symbolické vyrovnanie dostanú len tí, čo sa prihlásia v termíne. Ostatných štát vyvlastní bez koruny.

Ide o stovky stavieb, ktoré v posledných piatich rokoch od štátu prevzali mestá, obce alebo župy. "Prípravy zákona pokročili, je na to vytvorená odborná pracovná skupina. Zatiaľ je predčasné hovoriť, aké riešenia na vyčistenie vzťahov s majiteľmi pozemkov ponúkne," povedal hovorca rezortu financií Miroslav Šmál.

Rezort financií má podľa septembrového nariadenia vlády vyriešiť problémy s odškodnením pozemkov majiteľom tak, aby príliš nezaťažil štátnu pokladnicu. Vyplatenie pozemkov podľa dnešných cien sa však odhaduje na niekoľko desiatok miliárd korún.

Riešením by malo byť vyplácanie inej ako súčasnej trhovej hodnoty za pôdu. "Určiť cenu bude ťažké. Prečo by mali vlastníci dostávať súčasnú trhovú cenu pôdy, keď im bola pôda pod cestu či školu zabratá napríklad pred 30 rokmi a pôda v regióne bola oveľa lacnejšia? Je rozdiel, či sa ide stavať nová diaľnica na zelenej lúke, alebo vyplatiť pozemky pod cestou, ktorá stojí dve-tri desiatky či sto rokov," vysvetlil splnomocnenec vlády pre územnú samosprávu Ján Turčan.

Podľa neho sa však nebude hľadať riešenie za veľa miliárd korún. "Treba zabrániť, aby špekulanti začali na probléme zarábať kšeftovaním s pozemkami," zdôraznil.

Podriadení ministra financií Jána Počiatka v týchto dňoch hľadajú kľúč, ktorý určí, koľko peňazí bude štát dávať za takéto pozemky. Zatiaľ si s úlohou nevie poradiť. "Zákon bude meškať, budeme radi, ak sa podarí ho predložiť do konca roka," povedal Milan Muška, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska. Veľké možnosti podľa Mušku ponúkajú aj zámeny pozemkov.

V zákone sa navrhuje, aby peniaze dostala len časť súkromných vlastníkov, ktorá sa prihlási v určitej lehote. Ostatok pôdy bude vyvlastnený štátom bez koruny. "Treba počkať na paragrafové znenie zákona, nie je však možné zoštátňovať pôdu len preto, že v katastri je chaos a veľa nezapísaných vlastníckych vzťahov. Časť ľudí nevie, že má pôdu pod nejakou cestou na druhom konci republiky," doplnil právnik Jozef Kráľ, ktorý pomáhal spracovávať analýzu stavu vlastníctva pôdy na strednom Slovensku. Na takýto zákon by doplatili ľudia, ktorí by sa v termíne neprihlásili.

Spočítanie všetkej nevysporiadanej pôdy napreduje, ešte však nie je dokončené. "Už máme odpovede od 80 percent miest a obcí. Je dôležité, aby sme zistili, o aký drahý problém vlastne ide. Doteraz sa podiel nevyplatených súkromníkov len odhadoval," doplnil Muška.

Združenie aj župani sa snažia dosiahnuť, aby vláda na samosprávy previedla aspoň štátne pozemky. Tlak na riešenie vznikol po tom, čo niektoré samosprávy neuspeli so žiadosťami o eurofondy, práve preto, že pozemok, na ktorom stojí škola, nemocnica, kultúrny dom alebo miestna cesta, stojí na pôde súkromných nevyplatených vlastníkov. Ide najmä o peniaze v regionálnom operačnom programe, kde je 57 miliárd korún.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...