Spaľovňu nebezpečného odpadu v Prešove nerozšíria

Reklama:
15. 04. 2010

Zdroj: SITA

Mesto Prešov nedá súhlasné stanovisko na rozšírenie spaľovne nebezpečného odpadu, o ktoré sa opätovne usiluje spoločnosť Fecupral, s.r.o. vo svojom areáli firmy na Jilemnického ulici v Prešove.

„Mesto už svoje zamietavé stanovisko dalo pred rokom a opäť ho zopakuje. Uznesenie mestského zastupiteľstva je stále platné a viaže nás k tomu aj územný plán mesta,“ uviedol dnes na tlačovej besede primátor Prešova Pavel Hagyari. Pripomenul, že proti rozšíreniu spaľovne sú aj občania, ktorí to prejavili svojou petíciou. Mesto informovalo občanov o tejto aktivite Fecupralu na svojej verejnej tabuli a webstránke v stanovenom čase. Občania a všetci účastníci konania môžu žiadosť o vydanie integrovaného povolenia pre rozšírenie spaľovne pripomienkovať do 26. apríla na Inšpektoráte životného prostredia v Košiciach.

Hlavný architekt mesta Vladimír Ligus konkretizoval, že súčasná kapacita Fecupralu je spaľovanie nebezpečného odpadu v objeme 1 000 ton ročne. Toto množstvo, podľa jeho tvrdenia, úplne zabezpečuje miestne požiadavky. Ak by mala byť využitá kapacita spaľovne na 20 tis. ton ročne, ako to žiada Fecupral, nebezpečný odpad by sa musel dovážať z okruhu 500 kilometrov. Ligus záporné stanovisko mesta opiera aj o tvrdenie, že Fecupral nevyužíva získané teplo na energetické účely, a preto nejde o zhodnocovanie odpadu, ale iba o spaľovanie. Pripomenul tiež požiar v spaľovni z októbra 2008, keď mesto muselo uzavrieť okolie firmy na niekoľko hodín, lebo boli obavy, či nedochádza k úniku nebezpečných látok do ovzdušia. Spomenul aj fakt, že podobný zámer majiteľovi spoločnosti Fecupral Štefanovi Hanigovskému nevyšiel ani vo Veľkom Šariši.

Na tlačovej besede sa zúčastnili aj zástupcovia občianskeho združenia Spoločnosť priateľov Zeme a Mládežníckeho parlamentu, ktorí rovnako deklarovali svoj nesúhlas s projektom nazvaným Nadregionálne centrum materiálového a energetického zhodnocovania odpadov pre Fecupral. Občianska aktivistka zo Spoločnosti priateľov Zeme Katarína Vrábľová svoje záporné stanovisko k rozšíreniu spaľovne odôvodnila tým, že spaľovňa nepatrí do mesta a výhrady má aj k požadovanej kapacite. Priatelia Zeme by sa vedeli prikloniť ku kompromisu, že by sa súčasná kapacita rozšírila na 2 000, nanajvýš na 3 000 ton ročne, ale odmietajú kapacitu 20 tis. ton. Súčasne vyzvala Prešovčanov, aby neboli pasívni a prihlásili sa do konania na Inšpektorát životného prostredia. Zástupca mládežníckeho parlamentu Slavomír Brezina svoje argumenty vyjadril slovami, „že mladí ľudia chcú aj v budúcnosti dýchať čistý vzduch“.

Majiteľ spoločnosti Fecupral Štefan Hanigovský je v týchto dňoch v zahraničí. Zástupkyňa jeho firmy pre uviedla, že po príchode na Slovensko bude novinárov informovať buď na tlačovej besede, alebo vydá k investičnému zámeru písomné stanovisko.

Proti rozšíreniu spaľovne nebezpečného odpadu spustili ešte v roku 2008 členovia košického združenia Priatelia Zeme-SPZ petičnú akciu. Po požiari v areáli Fecupral sa verejná mienka jednoznačne postavila proti tejto investícii. Konateľ spoločnosti Hanigovský vlani uviedol, že proces EIA, v ktorom sa posudzujú environmentálne vplyvy, dopadol na ministerstve životného prostredia v jeho prospech. Ak by sa mu podarilo zámer zrealizovať, Fecupral by vytvoril okolo 15 nových pracovných miest.

Hanigovský odmieta tvrdenia, že pri požiari horela spaľovňa. Požiar vypukol v recyklačnom dvore, kde firma skladovala papier, sklo a palety. Podľa záverov polície samovznietenie bolo vylúčené. Požiar vznikol manipuláciou s otvoreným ohňom, pričom sa nedá vylúčiť ani úmyselné zapálenie skladu. Trestné stíhanie bolo v tejto veci prerušené.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...