Škola, ktorú si vybral Jaguar, potrebuje urýchlene prístavbu

Reklama:

Investor mal SOŠ polytechnickú v Nitre v hľadáčiku už dlhšie. Manažéri firmy prišli na školu už mesiace pred tým, ako Jaguar oznámil megainvestíciu pri Nitre.

26. 01. 2016

Zdroj: Tomáš Holúbek

NITRA. Urýchlenú prístavbu potrebuje postaviť Stredná odborná škola polytechnická, ktorú si za partnera vybrala automobilka Jaguar Land Rover.

Prístavba by mala obsahovať strojárske a elektrotechnické dielne, aj dielne na spracovávanie plastov. Ak by všetko išlo hladko, prístavba by mohla stáť už do dvoch rokov, teda ešte skôr, ako sa výroba luxusných automobilov pri Nitre rozbehne naplno.

Nové dielne sú nevyhnutnosťou

Škola, ktorú zriaďuje nitrianska župa, je súčasne Centrom odborného vzdelávania a prípravy pre oblasť CNC technológií. V rozpočte župy na tento rok je na centrum schválených 1 660 307 eur. Na čo presne peniaze pôjdu?

"V najbližšom období bude prebiehať výstavba moderných dielní praktického vyučovania a výdajnej školskej jedálne, ktoré veľmi potrebujeme," povedala riaditeľka Oľga Hodálová.

Pre SOŠ polytechnickú sú nové dielne nevyhnutnosťou nielen pre modernizáciu praktického vyučovania, ale aj pre bezpečnosť žiakov. Tí sú dnes počas praktického vyučovania rozptýlení na troch miestach vzdialených od samotnej školy.

Manažment Jaguaru preveroval školu dlho vopred

Stredná odborná škola polytechnická v Nitre je hlavným partnerom Jaguaru pri ich príchode na Slovensko. Školu si podľa našich informácií preverovali aj v anonymite - pri prvom príchode manažérov do školy učitelia ani žiaci nevedeli, že zástupcovia zahraničnej spoločnosti sú práve z Jaguaru.

Potvrdenie partnerstva s Jaguarom vyvolalo na škole vlnu nadšenia. "Cítili sme sa veľmi poctení, keď sa po istom čase ich návšteva v ešte širšom zastúpení zopakovala. Všetci sa veľmi tešíme na spoluprácu, ale samozrejme, je to aj veľká zodpovednosť a záväzok," hovorí riaditeľka Hodálová.

Anglický systém riadenia

Jaguar Land Rover si školu, ktorú vedie, podľa Hodálovej vybral hlavne pre jasnú orientáciu školy na odbory strojárstva, elektrotechniky a spracovania plastov. Práve to sú odbory, ktoré majú v automobilovom priemysle nenahraditeľné miesto.

Manažérov automobilky zaujalo aj prepojenie školy na prax a celková atmosféra na škole. "V posledných rokoch sme do našej organizačnej kultúry začlenili aj mnohé prvky anglického systému riadenia. Jedným z nich je aj prvok rotácie, ktorý využívame v rámci praktického vyučovania. Prax našich žiakov u viacerých zamestnávateľov výrazne zvyšuje ich obzor, ako aj ich uplatniteľnosť a adaptabilitu v praxi," povedala Oľga Hodálová.

Škola musela nedávno požiadať župu aj ministerstvo školstva o zvýšenie plánu výkonov. Dôvodom bol prudký nárast počtu záujemcov o štúdium. Ten pretrváva už tretí rok a aj dnes škola eviduje o stovku viac prihlásených záujemcov ako je súčasný stav maturantov.

Študenti: Nitra sa stáva strojárskou veľmocou

Súčasní študenti Strednej odbornej školy polytechnickej sa v škole stretli so zástupcami Jaguar Land Rover. Manažéri sa prišli pozrieť, ako sa tu učia.

"Keď videli žiakov, ako pracujú, rozžiarili sa im oči a povedali, že presne takto začínali aj oni. Sedeli v školských laviciach a zhovárali sa, mali k žiakom priateľský prístup. A aj my vnímame, že žiaci teraz pociťujú akúsi väčšiu zodpovednosť k svojmu štúdiu," hovorí riaditeľka školy Oľga Hodálová.

Žiaci, ktorí sa s manažérmi Jaguaru stretli hovoria, že ich reakcie boli kladné. "Museli byť pozitívne, keď si nás vybrali za partnerskú školu," povedal študent CNC programovania Štefan Čampai. "Nás si vybrali, lebo pracujeme s CNC technológiami, ktoré sú veľmi žiadané nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Tu nejde len o vzdelanie, ale aj o prax - my ako študenti tejto školy sme sa už na praxi reálne stretli s tými strojmi a to je pre nás veľká výhoda oproti tým, čo tie stroje nikdy nevideli," povedal Štefan Čampai.

"My, čo skončíme ako CNC strojári a mechanici a ešte k tomu máme aj zváračský kurz, sa môžeme hneď zamestnať," povedal tretiak Tomáš Varga, ktorý končí školu na budúci rok. Zvýšeniu jeho ceny na trhu práce pomohlo aj to, že žiaci praxujú vo viacerých firmách. "Vo firmách nás zaučia na strojoch, okrem tých najmodernejších aj na klasických ako je sústruh, fréza alebo stojanová vŕtačka. Tým ovládame nielen modernú technológiu, ale aj staršiu, ktorá je tiež potrebná," hovorí Tomáš Varga.

Väčšina oslovených študentov sa po spustení výroby v Jaguari pokúsi vo firme zamestnať. "Určite si podám žiadosť, lebo to mám blízko od domu, sú tam výborné platové podmienky a možnosť kariérneho rastu," povedal študent Viktor Kubala.

Podľa Varu príchodom Jaguaru Nitra potvrdila svoju pozíciu strojárskej veľmoci. "V tomto odvetví je rozvinutejšia ako Bratislava, čo je dobré aj z hľadiska tvorby pracovných miest," dodal Tomáš Varga.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...