Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Reklama:

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych Teplíc chce, aby štát využil predkupné právo a kultúrnu pamiatku opravil na vlastné náklady. Aktivisti žiadajú vyvlastnenie, ukazujú na majiteľov kúpeľov.

10. 04. 2018

Zdroj: Andrej Luprich, MY Trenčín

Majiteľ ikonického liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach prestal komunikovať s pamiatkarmi. Začiatkom tohto roka plánovali vykonať ďalšiu kontrolu budovy.

Chceli preveriť, v akom stave sú opatrenia, ktoré majiteľom národnej kultúrnej pamiatky nariadili.

„Objekt je v havarijnom stave. Vlastníkovi sme opätovne uložili zabezpečiť budovu, dokončiť poškodenú hydroizoláciu na streche a preveriť statiku všetkých hlavných nosných prvkov konštrukcií,“ povedala Lucia Pastierová z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne.

„Ani na adrese spoločnosti vedenej v obchodnom registri v Brne, ani na korešpondenčnej adrese v Trenčíne sa sídlo nenachádza. Všetky písomné zásielky sa vracajú s označením „adresát neznámy“,“ skonštatovala Pastierová.

Za posledných osem rokov mal liečebný dom päť majiteľov, žiaden z nich však do budovy výraznejšie neinvestoval. Pamiatkovú ochranu Machnáča podľa Pastierovej komplikujú práve extrémne časté a účelové zmeny vlastníka.

Zámer obnovy stále chýba

Machnáč patrí od roku 2016 spoločnosti Keorlen Trade so sídlom v Brne. Pamiatkari minulý rok ešte za účasti zástupcu vlastníka urobili dve obhliadky budovy.

„Vlastník nám predložil statický posudok, ktorý mal zabezpečiť ešte predchádzajúci majiteľ v rámci opatrení na nápravu. Následne nás písomne požiadal o podmienky komplexnej obnovy, ktoré sme mu poskytli. Zámer opráv nám však do dnešného dňa nepredložil,“ dodala Pastierová.

Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach patrí k najhodnotnejším dielam postaveným v Československu v medzivojnovom období. Je významným príkladom európskeho funkcionalizmu. Jeho autorom je pražský architekt Jaromír Krejcar (1895 – 1950). Architektonické riešenie tejto jedinečnej stavby je oslavou technologického a spoločenského pokroku, zhmotnila sa v ňom tiež autorova predstava humanizmu. Prvý raz ho otvorili 1. júna 1932, v roku 1969 ho zaradili do prvého súpisu pamiatok v Československu. V roku 1996 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, zatvorili ho v roku 2002.

Rozprávať sa s majiteľmi Machnáča o ďalších plánoch s budovou sa nám napriek viacerým pokusom nepodarilo.

Liečebný dom Machnáč je jednou z dominánt kúpeľného parku v Trenčianskych Tepliciach. Podľa odborníkov patrí k špičkovým architektonickým dielam na Slovensku. Budova je stále turisticky vyhľadávaná, záujemcovia do nej chodia napriek zákazu.

Mesto nevidí budúcnosť Machnáča ružovo

Primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty vníma súčasný stav Machnáča veľmi negatívne.

„Skvost architektúry už viac ako 15 rokov chátra a nevidíme reálnu nádej, že by sa to zlepšilo. Pre mesto je to zlá správa,“ povedal s tým, že radnica je len pozorovateľom toho, čo sa s budovou deje.

Budúcnosť liečebného domu nevidí ružovo.

Okrem zlého stavu budovy za to podľa neho môže aj to, že Machnáč bolo v minulosti jednoduché zariadenie pre chudobnejších a postavili ho pod kopcom vo vlhkom prostredí.

„Pre investorov nie je taký atraktívny, ako napríklad Zelená žaba. Aj z pohľadu pamiatkarov, aj z pohľadu ekonomiky,“ povedal.

Jediná šanca podľa Škultétyho na jeho záchranu je, ak by do projektu vstúpil aktívne štát cez ministerstvo kultúry alebo pamiatkový úrad.

„Tak ako sa v Českej republike postavili k Vile Tugendhat, ktorú opravil štát za vyše dvesto miliónov českých korún a dnes tam funguje múzeum. Je to pýcha architektúry a atraktivita pre cestovný ruch,“ myslí si primátor.

Štát má podľa Škultétyho na budovu Machnáča predkupné právo, doteraz ho však nevyužil.

Necitlivá rekonštrukcia by znamenala zánik

„Machnáč je jednou z prvých realizácii modernej zdravotníckej stavby u nás a do značnej miery sa stal prototypom pre budúce liečebné domy,“ povedal pred časom architekt Martin Zaiček, ktorý pôsobí v občianskom združení Archimera.

Súčasný – podľa neho žalostný – stav Machnáča je, paradoxne, aj vzácny.

„Naďalej zachováva cenné detaily, tie však ničia vandali a zlodeji, pretože budova nie je zabezpečená,“ skonštatoval Zaiček.

Prípadná necitlivá alebo neodborná rekonštrukcia by bola pre stavbu rovnako zlá ako chátranie.

„Pri tak cenných stavbách, ako je Machnáč, by mal byť ekonomický zámer až na druhom mieste. Treba zvážiť rôzne formy využitia a nie za každú cenu iba kapitálové zhodnotenie, napríklad prestavbou na päťhviezdičkový hotel,“ dodal Zaiček.

Machnáč žiadajú vyvlastniť

Najnovšie prostredníctvom sociálnych sietí vyzvali pamiatkové úrady, aby začali konať a voči majiteľom, ktorí dlhodobe vedome zanedbávajú svoje zákonné povinnosti vyvodili sankcie.

"Žiadame o dodržiavanie ústavy a zákona o ochrane pamiatkového fondu pri zaobchádzaní s objektom liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach.

Sme presvedčení, že majiteľ svojím 16 ročným ignorovaním a pohŕdaním kultúrnymi hodnotami liečebného domu Machnáč preukázal, že nie je v jeho záujme ochraňovať a zveľaďovať túto Národnú kultúrnu pamiatku. Preto požadujeme otvorenie diskusie o možnosti využiť zákony a vo verejnom záujme liečebný dom Machnáč vyvlastniť," uviedli na Facebooku.

Podrobne monitorujeme:

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...