S výstavbou diaľnice Prešov-Svinia sa zrejme začne v septembri

Reklama:
07. 07. 2005

Zdroj: Anna Košuthová, Korzár

Prešov - Objem výdavkov na stavebné práce na diaľnici D1 a na rýchlostných cestách R1 a R2 by mal v tomto roku dosiahnuť 11,594 miliardy korún. Viac ako 8 miliárd je vyčlenených na výstavbu diaľnice D1 v niekoľkých úsekoch. Tieto údaje vyplývajú zo správy o plnení programu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest, ktorú rezort dopravy predložil na pripomienkové konanie.

Celkové výdavky na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku by sa však podľa predbežného podnikateľského plánu Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), a.s., mali pohybovať na úrovni 16,1 mld. Sk. Z toho výdavky na stavebné práce by mali byť vo výške 14,209 mld. Sk. Ide o výrazne vyšší objem ako vlani, keď sa preinvestovalo okolo 9 mld. korún. Podľa správy ministerstva dopravy, časť zdrojov by mali tvoriť úvery pre NDS a to v objeme 4,8 miliardy korún z predaja diaľničných nálepiek.

Zaujímali nás najmä o diaľničné úseky na východe Slovenska. Podľa predloženej správy už v decembri tohto roku NDS plánuje odovzdať do používania úsek rýchlostnej cesty R4 Košice, Prešovská-Sečovská v dĺžke 2,8 kilometra.

Na diaľnici D1 by sa mal už v treťom kvartáli začať stavať úsek Svinia-Prešov západ v dĺžke 7,9 kilometra. Podľa našich informácií pre stavbu ešte nebolo vydané stavebné povolenie, ktoré je podmienené majetkovým vysporiadaním, preto nás zaujímalo, nakoľko reálne sú plány investora. Oslovili sme šéfa Stavebného úradu pri prešovskej radnici Mariána Harčaríka. Zaujímalo nás, či investor už požiadal o stavebné povolenie. "Minulý týždeň boli v Prešove zástupcovia investora a požiadali o stavebné povolenie na prekládku plynovodu. Stavebný úrad v Župčanoch zase o preložku elektrického vedenia a trafostanice a čiastkové požiadavky mali aj na krajské špecializované úrady. Na samotnú stavbu diaľnice vydáva stavebné povolenie Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií. Pokiaľ viem, tak so začiatkom výstavby sa počíta v septembri," reagoval na našu otázku M. Harčarík. V tejto súvislosti sme sa opýtali, ako sa skončili posledné vyvlastňovacie konania, keďže podmienkou na vydanie stavebného povolenia je vysporiadaný majetok. "Dvaja z posledných vlastníkov sa voči vyvlastňovaciemu rozhodnutiu odvolali, ale keďže novela stavebného zákona už nadobudla účinnosť, tento týždeň celý spisový materiál postupujeme na Krajský stavebný úrad v Prešove. Máme lehotu do 10. júla," povedal vedúci prešovského spoločného stavebného úradu.

Na jeseň sa tiež začne s prvou etapou výstavby privádzača Poprad-Kežmarok a v decembri je v pláne stavba rýchlostnej komunikácie R4 Svidník-preložka v dĺžke 4,9 kilometra. Tá má odkloniť ťažkú kamiónovú dopravu smerujúcu na hraničný priechod vo Vyšnom Komárniku z centra mesta. Aj preto sa medzi Svidníčanmi hovorí o výstavbe obchvatu. Ako nám potvrdil primátor Svidníka Michal Bartko, pri vysporiadaní majetku nemuseli pristúpiť k vyvlastňovaniu. Majitelia pôdy, medzi nimi aj mesto samotné sa s investorom dohodli na kúpno-predajných zmluvách. "Pokiaľ viem, tak majetok je na 80 percent vysporiadaný a zvyšok je pôda neznámych vlastníkov. To bude riešiť Slovenský pozemkový fond. Podľa môjho názoru už nič nebráni vydaniu stavebného povolenia a vypísaniu medzinárodného tendra na dodávateľa stavby," mieni primátor M. Bartko.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...