Proti rozhodnutiu o ceste pre Aupark sa odvolali

Reklama:

Stavebný úrad už vydal územné rozhodnutie na novú cestu v súvislosti s výstavbou Auparku. Dvaja vlastníci pozemkov sa však odvolali. Nie je vylúčené, že v jednom prípade sa bude musieť vyvlastňovať.

24. 11. 2008

Zdroj: Jaroslav Vrábeľ

Košice - Majiteľ objektu Horizont, firma Realman, vlastní schody a malé parkovisko medzi budovou a súčasnou cestou na Námestí osloboditeľov. Týchto asi 1300 m2 má ustúpiť budúcej verejnej komunikácii, ktorá sa oproti terajšej posunie na juh. Stavať ju ide spoločnosť Aupark, ktorá má podľa zmluvy s mestom na vlastné náklady vysporiadať pozemky pod novou cestou.

Môžu ho vyvlastniť

S Realmanom sa však na cene za jeho nehnuteľnosť Aupark stále nedohodol. Nevysporiadaný pozemok Realman namietal už v rámci územného konania. Stavebný úrad, ktorým je obec Čaňa, však námietke nevyhovel. Zdôvodnil, že ide o stavbu verejnej komunikácie, kvôli ktorej zákon dovoľuje vyvlastnenie, takže stačí, aby právo k pozemku Aupark preukázal, až keď bude žiadať o stavebné povolenie.

Nie parkovisko, ale zeleň

Druhým nespokojným účastníkom konania je spoločnosť MA.GI.CA. Tá vlastní malý pozemok (90 m2) na Štúrovej ulici (ako končí Dargov, na úrovni Mojmírovej), uprostred medzi oboma smermi cesty a sovietskym pamätníkom. Nehnuteľnosť slúži ako súkromné parkovisko pre banku na Štúrovej.

Podľa Auparku nová cesta tento pozemok priamo nezasiahne, tesne ho obíde. MA.GI.CA. však v územnom konaní namietala, že výstavba cesty jej nehnuteľnosť znehodnotí a už sa tam nebude dať parkovať tak, ako teraz. Stavebný úrad ale argumentoval, že tá plocha je v katastri nehnuteľností klasifikovaná ako dvor, nikdy ako parkovisko skolaudovaná nebola a podľa územného plánu mesta tam má byť zeleň.

Rozhodne druhostupňový úrad

Realman aj MA.GI.CA však na svojich výhradách voči umiestneniu novej verejnej komunikácie trvajú. Proti nedávno vydanému územnému rozhodnutiu sa odvolali. To preto nenadobudlo právoplatnosť. Právoplatne rozhodne až teraz Krajský stavebný úrad v Košiciach.

Aupark verí, že sa dohodnú

Aupark zdôrazňuje, že cesta je verejnoprospešná stavba vo verejnom záujme a tak, ako ju idú stavať, vedie už v územnom pláne spred vyše 10 rokov. "O tejto skutočnosti mali obidve spoločnosti (Realman, MA.GI.CA.) vedomosť v čase, keď svoje nehnuteľnosti kupovali (2005, 2006). S oboma rokujeme už viac ako rok. Ponúkli sme nadštandardnú finančnú kompenzáciu i viaceré iné návrhy, spoločnosti Realman aj obchodnú spoluprácu a prepojenie objektov lávkou. Napriek tomu zatiaľ naše ponuky neakceptovali," informoval hovorca investora Roman Karabelli. Dodal však, že Aupark verí, že čoskoro sa dohodnú a nezdrží ich to.

Stavbu novej cesty chcú po získaní stavebného povolenia odštartovať začiatkom budúceho roka. "Prípravné práce plynulo pokračujú, robí sa na projektovej dokumentácii pre stavebné povolenie a odsúhlasuje sa koncepcia dopravy počas výstavby."

Kríza vraj projekt neohrozí

Predpokladané náklady na výstavbu verejných komunikácií predstavujú 270 miliónov Sk. Uhradiť sa ich zaviazal Aupark. Nová štvorprúdovka ostane na povrchu. Mesto s investorom majú ešte ako o samostatnej stavbe rokovať o vybudovaní podchodu pre chodcov i jeho spolufinancovaní. Samotné nákupno-zábavné centrum chce Aupark stavať po dokončení cesty tak, aby bolo hotové do konca roka 2010.

V súvislosti so svetovou finančnou krízou nás zaujímalo, či tá môže ohroziť alebo zbrzdiť projekt košického Auparku. "Kríza neohrozuje výstavbu Auparku ani termíny, ani nejdeme projekt zmenšovať či upravovať. Nepredpokladáme, že by kríza ovplyvnila tento projekt, naopak, evidujeme veľký záujem potenciálnych nájomcov obchodných priestorov v Auparku," uviedol pre Korzár Karabelli.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...