Problémovú skládku v Považskom Chlmci bude riešiť prokuratúra

Reklama:
22. 10. 2008

Zdroj: SITA

Žilina - Mesto Žilina podalo podnet na Okresnú prokuratúru v Žiline proti územnému rozhodnutiu na rozšírenie skládky odpadov v Považskom Chlmci a navrhuje ho zrušiť. Na dnešnom brífingu o tom informoval žilinský primátor Ivan Harman. "Po vyhodnotení dostupných podkladov dospelo mesto Žilina k záverom, že územné rozhodnutie je v rozpore s územným plánom," konštatoval Harman. Ako dodal, súčasne je však v súlade so všeobecne záväzným nariadením (VZN) mesta z roku 1994, ktorým je skládka vymedzená medzi záväznými časťami územného plánu. "Podnet na protest prokurátora je najúčinnejším postupom, aby konečné riešenie bolo z vecného aj právneho hľadiska správne a nenapadnuteľné, bez ohľadu na to, či sa skládka rozširovať bude alebo nie,“ uviedol šéf žilinskej radnice. "Vznikla taká kuriózna situácia, že dva významné dokumenty sú v rozpore," upozornil Jaroslav Pavlovič, poradca primátora pre oblasť územného plánovania, stavebného poriadku a životného prostredia.

Platný územný plán mesta Žiliny z roku 1980 situuje skládku do lokality Zábreh, územné rozhodnutie aj VZN ju umiestňujú do lokality Kopánka. Ak prokurátor vydá protest, krajský stavebný úrad bude musieť do 30 dní ho akceptovať alebo postúpiť na nadriadený orgán, ktorým je ministerstvo životného prostredia. Žilinská radnica tým zareagovala na protesty obyvateľov Považského Chlmca, ktorí sa pred dvoma mesiacmi na zasadnutí mestského zastupiteľstva dožadovali riešenia tohto problému. "Som rada, že konečne si niekto všimol, že upozorňujeme na veci, o ktorých sme doteraz nemohli presvedčiť ani Inšpekciu životného prostredia, ani prokuratúru, ani žiadne iné orgány, na ktoré sme sa obrátili. Ministerstvo životného prostredia, nik sa s tým nechcel zaoberať," reagovala Anna Smikoňová z Občianskeho združenia Budúcnosť Považského Chlmca.

Päťdesiatročná skládka odpadov sa mala pôvodne zatvoriť na konci tohto roka, hrozí však, že sa rozšíri a priblíži len na 130 metrov od rodinných domov a iba 30 metrov od tunajšej Strednej školy požiarnej ochrany. Ak by sa skládka do konca decembra neuzavrela, chcú sa aktivisti z Považského Chlmca obrátiť aj na Európsku komisiu. "My neustúpime a nevieme si predstaviť, ako môže vydať ministerstvo životného prostredia EIA na dobudovanie jestvujúcej skládky, o ktorej Inšpekcia životného prostredia rozhodla, že má skončiť 31. decembra 2008. Neviem, ako sa môže dobudovať niečo, čo bude uzavreté," povedala Smikoňová. Skládka, ktorú koncom 90-tych rokov minulého storočia mesto predalo súkromnej spoločnosti, by sa však podľa Pavloviča mohla začať rozširovať až po vydaní stavebného povolenia, stavebné konanie sa však ešte nazačalo."Môžem usudzovať so skúsenosti z iných podobných zariadení, že tak či tak by stavebné povolenie nebolo vydané do konca roka," podotkol Pavlovič.

Mesto je pripravené aj na alternatívu, že sa skládka nebude rozširovať. "Od nového roka má mesto zabezpečenú likvidáciu odpadov zmluvne, ale so strategických dôvodov si myslím, že nie je správne, aby sme teraz hovorili, ako je situácia teraz zabezpečená," povedal Pavlovič. Prípadné iné lokality na umiestnenie skládky sa budú podľa neho riešiť v aktualizácii územného plánu mesta.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...