Priesady: Čo potrebujú rajčiaky a čo papriky?

Reklama:

V máji už môžete na voľné hriadky vysievať aj také druhy zeleniny, ktoré tu bez presádzania vydržia až do zberu. Pripravte sa na túto prácu zatiaľ teoreticky.

09. 06. 2016

Zdroj: Lucia Harničárová, pluska.sk

Reklama:

Ani pri priaznivom počasí by ste rajčiaky nemali na záhon sadiť skôr ako po 20. máji.

Rajčiaky

Ich úspešné pestovanie vám zaručia priesady so silnou stonkou dlhou najviac 30 cm, sýtozelenými listami, s prvými vyvinutými súkvetiami a pevným koreňovým balom. Ani pri priaznivom počasí by ste ich na záhon nemali sadiť skôr ako po 20. máji, keďže rajčiaky poškodia aj veľmi slabé nočné mrazíky. Aj pôda byť už mala byť dobre prehriata.

Ku kolíkovým rajčiakom zatlčte opory vysoké aspoň 1,5 m ešte pred vysádzaním priesad. Rajčiaky saďte do riadkov vzdialených 70 cm, na vzdialenosť v riadku 60 cm, aspoň o 5 cm hlbšie, ako rástli v zakoreňovačoch, vždy z južnej strany opory.

Ak sú priesady slabé alebo vytiahnuté, zasaďte ich mierne šikmo tak, že pôdou prihrniete aj na spodnú časť stonky. Nadzemnú časť rastlín hneď po vysadení vyviažte k opore. Ak treba, vylomte aj prvé zálistky. Hlavne v chladnejších oblastiach je dôležité pestovať kolíkové rajčiaky len na jeden výhonok – plody tak skôr a lepšie dozrejú.

Vzdialenosť vysádzania kríčkových rajčiakov závisí hlavne od vzrastu jednotlivých odrôd. Vo všeobecnosti sa odporúča spon 40 x 40 až 50 x 50 cm. Kríčkové rajčiaky môžete vysádzať do brázd hlbokých 15 až 20 cm vedených v smere západ – východ. Rastliny sa nechávajú voľne rásť, zálistky sa nevylamujú.

Paprika

Na pestovanie vo voľnej pôde sa hodia menej citlivé poľné odrody zeleninovej papriky. Aj pre ne sú však ideálne slnečné polohy chránené pred vetrom a dobre priepustné pôdy.

Paprika sa radí medzi zeleninu prvej trate. Má vysoké nároky na obsah draslíka a fosforu, je citlivá na chlór. Priesady saďte na pripravené hriadky do sponu 40 x 30 až 50 x 40 cm. Odrody s väčšími a ťažšími plodmi vyväzujte k opore. Na lepšie zakorenenie môžete k rastlinám po ujatí nahrnúť trochu zeminy. Nezabudnite na výdatnú zálievku po vysadení i v čase tvorby plodov.

Pór

Hoci neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom, potrebuje dostatočne výživné pôdy. Ak ho sadíte ako hlavnú plodinu, urobte tak až v druhej polovici mája. Na urýchlenie ujatia sa osvedčilo skrátiť listy aj korene priesad o tretinu. Dôležité je sadiť pór dostatočne hlboko. Vzdialenosť výsadbových riadkov by mala byť 30 cm, vzdialenosť rastlín v riadku 12 až 15 cm. Po zasadení výdatne zalejte.

Zeler

Aj zeler je vhodné sadiť až v druhej polovici mája – rastliny nebudú vybiehať do kvetu. Prospieva mu hnojenie dobre vyzretým kompostom, ktorý treba na jeseň zarýľovať do pôdy. Sadiť ho môžete na uvoľnené záhony po zbere skorej zeleniny – špenát, šalát, reďkovka. Živinami dobre zásobovaný zeler bude tvoriť bohatú ružicu listov. Pri výsadbe dodržte spon 40 x 40 cm. Aby boli buľvy dobre vyvinuté, spodný okraj stopiek musí byť po vysadení nad povrchom pôdy. Spomedzi koreňovej zeleniny je najnáročnejší na závlahu. Nevyhnutná je od mája do septembra. Pôda v okolí rastlín by mala byť stále mierne vlhká. Zalievajte ku koreňom, nie na listy. Osvedčila sa závlaha do brázdičky medzi riadkami. Pôdu treba často okopávať, aby korene netrpeli nedostatokom vzduchu.

Ak si myslíte, že vylamovaním listov podporíte rast buľvy, mýlite sa. Týmto zásahom zmenšujete asimilačnú plochu listov a znižujete tvorbu látok nevyhnutných na jej vývin. Ak si však raz za čas odlomíte jeden či dva listy na dochutenie polievky, úrodu si neznížite.

Dobré rady

Ak ste si priesady nestihli predpestovať, kúpite ich na miestnom trhu. Vyberajte silné a zdravé rastliny s označeným názvom odrody. Nebojte sa skontrolovať koreňový bal. Musí byť kompaktný, popretkávaný množstvom bielych korienkov.

Predpestované priesady treba pred vysádzaním otužiť, aby sa na vonkajšom záhone ľahšie ujali. Dva alebo tri dni pred výsadbou ich počas dňa vyložte do záhrady na miesto chránené pred slnkom, alebo priestor, v ktorom ste ich predpestovali, dôkladne vetrajte.

Ideálny čas na vysádzanie je podvečer alebo počas zamračeného dňa. Páliace slnko i vytrvalý studený dážď čerstvo zasadeným priesadám škodí.

Po vysadení každej priesady nezabudnite na dostatočnú zálievku.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...

Bratislavský obchvat má problém. Menší stavbári ho nechcú stavať

Necelých 60 kilometrov autostrád v okolí Bratislavy má postaviť konzorcium okolo španielskej...

Možno písomnosť doručovať do vlastných rúk, ak sa iným účastníkom doručuje len cez verejnú vyhlášku?

Na pošte som prebral stavebné povolenie doručované do vlastných rúk. Stavebný úrad však niektorým...

Môže súd nariadiť stavebnému úradu vykonanie štátneho stavebného dohľadu?

Žalobca podal obci Hodruša-Hámre, ako príslušnému stavebnému úradu,žiadosť o prešetrenie legálnosti...

Môže mi úrad doručiť zásielku, ak dlhodobo nie som doma?

Pri doručovaní úradných rozhodnutí v správnom konaní sa často stretávam s takzvanou fikciou...

Neoznámenie trestného činu. Povinnosť oznámiť trestný čin. Mám takú povinnosť alebo nie?

Som povinný oznámiť trestný čin alebo podozrenie z trestného činu? Kedy nie som povinný oznámiť...

Výkup pozemkov na obchvat: Nechcel čakať, vyplatia ho skôr

Národná diaľničná používa dvojaký meter, tvrdia vlastníci.

Dopravný expert: Nechoďme do diaľnic v polovičnom profile

Podobná diskusia o doprave, akú zažíva Prešov, čaká aj iné mestá. Obchvat Prešova sa prehodnocuje a...

Ani päťdesiat úradných pečiatok vám nepomôže, keď si niekto spomenie, že práve váš dom je treba chrániť pre budúce generácie

Mal by štát zrušiť povolenie na zbúranie funkcionalistickej vily v pražských Petřinách? Hosťami...