Prešovskí poslanci odsúhlasili dohody s rodinou

Reklama:

Exprimátor Prešova a súčasný poslanec MsZ Benč (nezávislý) kritizoval rozhodnutie svojich kolegov i primátora. V rozprave navrhoval vyvlastnenie.

21. 11. 2007

Zdroj: TASR

Prešov - Poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Prešove odsúhlasili dnes kúpu domu od rodiny D r u t a r o v s k ý c h za tri milióny Sk. Týmto rozhodnutím potvrdili dohodu rodiny s primátorom Prešova Pavlom Hagyarim (nezávislý) z 30. októbra, ktorou sa odblokovala výstavba tzv. nábrežnej komunikácie.

Rodina D r u t a r o v s k ý c h sa ako jediná odmietla pred necelými desiatimi rokmi vysťahovať z ulice, dať zbúrať svoj dom a uvoľniť tak priestor na výstavbu tzv. nultého obchvatu mesta Prešov na príjazde od Popradu smerom na Košice. Ostatní obyvatelia ulice prijali ponuku a zamenili svoje domy za byty. Bývalé dve vedenia mesta Prešov sa viackrát pokúšali vyriešiť situáciu s domom D r u t a r o v s k ý c h, ale bezvýsledne. Napríklad im ponúkali dva štvorizbové byty a dva milióny Sk k tomu. D r u t a r o v s k í dostanú teraz za zbúranie svojho domu rovnakú sumu aj od mesta aj od investora.

Oto D r u t a r o v s k ý pred médiami pozitívne ocenil dnešné rozhodnutie poslancov MsZ, prístup Hagyariho i zamestnancov odboru mestského majetku Mestského úradu v Prešove za to, že "našli spôsob riešenia k obojstrannej spokojnosti". Zároveň kritizoval predchádzajúcich primátorov Prešova Juraja Kopčáka a Milana Benča, že roky zavádzali "nepravdivými údajmi" a požiadal ich, aby sa ospravedlnili za tento svoj prístup, ktorého zámerom podľa D r u t a r o v s k é h o bolo poškodiť jeho rodinu.

Exprimátor Prešova a súčasný poslanec MsZ Benč (nezávislý) kritizoval rozhodnutie svojich kolegov i primátora. Hagyari podľa neho urobil dohodu bez znaleckých posudkov. Benč tvrdil, že Slovenská správa ciest (SSC) ako "investor nevyužil všetky kroky, ktoré mal v rámci novelizovaného stavebného zákona k dispozícii oproti predchádzajúcim obdobiam". V rozprave navrhoval vyvlastnenie D r u t a r o v s k ý c h.

Hagyari informoval, že s SSC sa dohodol na kompenzácii za ústretovosť pri riešení kauzy D r u t a r o v s k ý c h pri realizácii iných dopravných stavieb na území mesta tak, aby sa mestu vrátili tri milióny Sk. Podľa neho tzv. nábrežná komunikácia by mala byť sprejazdnená do roka a pol. Práce sa už v minulých dňoch opäť začali. Pôvodne cesta mala byť hotová v roku 2002.

Podľa uzavretej dohody medzi primátorom a rodinou došlo navyše k zámene pozemkov, ktorú poslanci dnes takisto potvrdili. D r u t a r o v s k í získajú parcelu o rozlohe 473 metrov štvorcových, ktorá nadväzuje na ich pozemok zo zadnej strany. Benčovi aj niektorým ďalším poslancom sa nepáčilo, že cena za meter štvorcový bola len 600 Sk v lokalite, kde je cena od 1400 do 1700 Sk. Ako však dodala Marta Kollárová (nezávislá), poslanci hlasovali za so zaťatými zubami, aby sa konečne vyriešila patová situácia.

V tejto kauze rozhodoval v auguste 2004 aj senát Krajského súdu v Prešove a zrušil rozhodnutia krajského a okresného úradu v Prešove z rokov 2001 a 2000 o vyvlastnení domu rodiny D r u t a r o v s k ý c h v Prešove a vec vrátil na ďalšie konanie, ktoré potom zamrzlo. V roku 2000 rozhodnutím vtedajšieho prešovského okresného úradu bola stanovená finančná náhrada D r u t a r o v s k ý m za rodinný dom na 677 000 korún, ďalších 120 000 korún bola náhrada za pozemok a ďalších 110 000 korún úrad stanovil ako náhradu za trvalé porasty, hospodársku budovu, studňu, chodníky, ploty, vodovodnú prípojku a ďalšie tzv. vonkajšie úpravy v okolí rodinného domu. 

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...