Prešov plánuje vymeniť s krajom námestie za bazén

Reklama:

Vedúci predstavitelia oboch samospráv deklarovali spoluprácu aj v prípade dostavby Kuzmányho ulice, ktorá by mala výrazne odľahčiť dopravu medzi centrom mesta a sídliskom Sekčov. Prepojenie úseku od Čierneho mosta na Rusínsku ulicu odhaduje Hagyari na začiatok roka 2010.

11. 08. 2008

Zdroj: TASR

Prešov - Prevádzkovanie krytého bazéna na ulici Ľudmily Podjavorinskej na prešovskom sídlisku Sekčov, ktorý má už viac ako jeden a pol roka v prenájme Mestský úrad v Prešove od Prešovského samosprávneho kraja, by mala uľahčiť zámena majetku medzi oboma samosprávami. Na spoločnom postupe pri riešení tohto problému sa dohodli počas piatkového pracovného stretnutia predseda PSK Peter Chudík a primátor Prešova Pavel Hagyari.

"V meste stále pociťujeme nedostatok krytých plavární, ktoré by mali slúžiť verejnosti. Z tohto dôvodu sa radnica pred časom rozhodla vziať do prenájmu bazén strednej školy a financovať jeho prevádzku. Do objektu je však potrebné investovať väčšie finančné prostriedky na zateplenie budovy a obnovu technológií. Mesto má možnosť získať peniaze z európskych fondov, na takéto investície je však potrebné, aby bolo aj vlastníkom nehnuteľnosti. Ak sa však prostriedky nepodarí získať, vyčleníme ich zo svojho rozpočtu," uviedol dnes pre TASR primátor Prešova Pavel Hagyari. Ako protihodnotu plánuje prešovská radnica ponúknuť regionálnej samospráve pozemok, ktorý sa nachádza na Námestí mieru pred budovou, kde sídli Úrad PSK. "Chceli by sme vytvoriť komplexný celok, ktorý by zahŕňal budovu, park s fontánou a oddychový priestor a ten by bol v správe vyššieho územného celku. Budovu, v ktorej v súčasnosti sídlime, by sme mali získať od ministerstva vnútra zámenou za objekt vo Vranove nad Topľou. Tento zámer už schválila vláda i zastupiteľstvo PSK na jar tohto roku. Myslím si, že bude výhodnejšie prevádzkovanie a investovanie do nehnuteľností, ktoré budú mať obe samosprávy priamo v majetku. Nakoniec neplánujeme robiť zámenu so súkromnou spoločnosťou. Celý tento proces by mal byť na prospech občanov Prešova a teda aj regiónu," konštatoval dnes predseda PSK Peter Chudík. Počas rokovania prejavili obe strany záujem aj na tom, aby krytý bazén, ktorý slúži ako výukový priestor pre študentov gymnázia, plnil túto funkciu počas dopoludňajších hodín aj naďalej. Podľa predbežných odhadov si investície do objektu krytej plavárne vyžiadajú do 30 miliónov korún (995.818 eur), tie však bude realizovať už MsÚ. "Ďalším krokom v procese zámeny majetku bude vypracovanie analýzy a znaleckého posudku. Našim cieľom však je, aby sa majetok menil v pomere jedna k jednej," dodal Chudík. Radnica rovnako zvažuje postup ako sprístupniť verejnosti aj bazény, ktoré sú na dvoch základných školách v meste, tie však patria do majetku mesta. Zámer výmeny majetku podlieha schváleniu zastupiteľstva mesta a vyššieho územného celku. Tie by sa touto problematikou mali zaoberať na svojich jesenných zasadnutiach.

Zástupcovia samospráv hovorili aj o spoločnom postupe pri rekonštrukcii Solivarskej ulice, ktorá je v správe PSK, mesto však vlastní priľahlé chodníky. V tomto prípade však nejde len o riešenie dopravy, ale i rozvoj turistického ruchu. Spomínaná cesta je prístupovou komunikáciou k pamiatkam, ktoré plánujú obe samosprávy vo väčšej miere sprístupniť turistom a návštevníkom mesta. "Je to cesta, ktorá vedie k soľným baniam, objektom Slovenského technického múzea a v neposlednom rade k unikátnemu nálezisku opálov na Zlatej Bani. V tejto súvislosti uvažujeme o vytvorení národného projektu Banskej cesty, ktorý by bol spoločným projektom ministerstva kultúry, hospodárstva, PSK a mesta Prešov. Štatistiky hovoria o tom, že dve tretiny národných kultúrnych pamiatok na Slovensku sa nachádzajú práve na území Prešovského kraja. Je teda našou povinnosťou vytvoriť v spolupráci s príslušnými organizáciami také podmienky, aby sme tieto pamiatky vedeli sprístupniť čo najväčšiemu počtu návštevníkov. Osobne som presvedčený, že tento projekt nájde podporu aj vo vláde Slovenskej republiky," dodal Hagyari.

Vedúci predstavitelia oboch samospráv deklarovali spoluprácu aj v prípade dostavby Kuzmányho ulice, ktorá by mala výrazne odľahčiť dopravu medzi centrom mesta a sídliskom Sekčov. Prepojenie úseku od Čierneho mosta na Rusínsku ulicu odhaduje Hagyari na začiatok roka 2010.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...