Prešov ničí prehustená doprava

Reklama:
10. 11. 2010

Zdroj: Boris Macko, Pravda

Reklama:

Hlavným, aj keď nie jediným problémom je v súčasnosti pre metropolu Šariša doprava. Je evidentné, že množstvo áut, ktoré mestom denne prejde je už za hranicou únosnosti. Problémom je, že ak sa niekto od Košíc chce dostať ďalej smerom na Poprad, či Sabinov, musí prejsť cez prešovské ulice. Havárie sú tam na dennom poriadku, neraz dokonca s veľmi vážnymi následkami.

Preto sa niet čo čudovať, že obchvat Prešova je hlavným motívom predvolebnej kampane. Hoci viacerí prešovskí politici vrátane primátora Pavla Hagyariho šľubovali, že sa pokúsia situáciu vyriešiť, nestalo sa tak. Mesto je zatiaľ zaťažené dopravou, ktorá zrejme z jeho ulíc tak skoro nezmizne, nehovoriac už o ťažkých kamiónoch.

Nech už bude novým primátorom ktokoľvek, čaká ho náročná úloha. Obchvat Prešova má vybudovať štát a bude ťažké presadiť ho medzi priority ministerstva dopravy, či Národnej diaľničnej spoločnosti. Určitú výhodu v prípade zvolenia môže mať vzhľadom na zloženie súčasnej vlády pravicový kandidát Ondrej Matej, ktorý je poslancom národnej rady.

Hlavné problémy mesta

  • rozpočtové provizórium, návrh na rozpočet stiahol primátor na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva. Podľa neho má o rozpočte rozhodnúť už nový mestský parlament,
  • dopravná situácia v Prešove je naozaj zlá, mesto je doslova zahltené autami. Kým sa nepodarí pretlačiť výstavbu obchvatu, ostane všetko po starom,
  • parkovanie je aj prešovským problémom. Mesto prenajalo svoje pozemky súkromnej firme, ktorá vyberá parkovné, lenže parkovanie v centre mesta sa nezlepšilo,
  • chýba oddychová zóna, park ako zelené centrum,
  • podobne je na tom metropola Šariša aj s krytou plavárňou. Z existujúcej sa nakoniec stali čínske obchody. V meste síce ešte niekoľko krytých bazénov je, no sú malé a oficiálne na nich verejnosť nemá prístup,
  • znečistenie sídliska Sekčov exhalátmi z Kronospanu,
  • chýba prílev väčších investícií, ktoré by priniesli viac pracovných miest.

S dopravou súvisia aj svetelné križovatky, na ktoré si treba zvyknúť. Ak naskočí zelená, platí pre viac smerov a vodiči tak napriek tomu, že majú zelenú, musia dávať prednosť podľa dopravného značenia. Vytvárajú sa tak zápchy a nechýbajú ani kolízie. Vnútromestskú dopravu čiastočne zlepšila rekonštrukcia niektorých križovatiek a ciest, zatiaľ to ale nestačí. Podobne je to aj s parkovaním, mesto prenajalo plochy súkromnej firme, ktorá vyberá parkovné.

Čudne však pôsobí, ak pracovníkom SBS pri odťahovaní asistujú mestskí policajti.

Prešovské problémy však nie sú len o doprave. Chýbajú väčšie možnosti kultúrneho vyžitia, ale aj zelené zóny. Tie by slúžili na oddych a relax, dala by sa takto napríklad využiť veľká plocha medzi sídliskom Sekčov a mestom. Niekoľko rokov je problémom aj nevyužitá plocha za bývalým Priorom medzi Štefánikovou, Hviezdoslavovou a Okružnou ulicou. Pôvodne tam mal smelé plány zahraničný investor, ktorý neskôr cúvol. Hoci sa tam v poslednej dobe začalo stavať, je to zatiaľ len na časti plochy a nie je celkom jasné, o čo vlastne pôjde.

Voľby v Prešove

  • V šiestich volebných obvodoch si zvolí regionálnych zástupcov vyše 70-tisíc voličov.
  • V predchádzajúcich mestských voľbách prišlo voliť 26 312 Prešovčanov, čo je účasť vyše 36 percent. Terakší primátor Pavel Hagyari získal 15 116 hlasov.
  • O 31 poslaneckých kresiel sa uchádza 193 kandidátov, z toho 148 mužov a 45 žien. Len pre zaujímavosť, najmladší kandidát má 26 rokov, najstarší 67 rokov.

Naopak určité pozitíva sú v mestskej hromadnej doprave. Oproti košickej je kultúra cestovania o niečo vyššia, navyše mesto teraz kupuje dvadsať nových trolejbusov. Ostáva len veriť, že to nie je súčasť predvolebnej kampane.

Úradné dokumenty

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru križovatka, most, stavebné povolenie

Rozhodnutie Okresného úradu Prešov, Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií, číslo OU-PO-OCDPK-2017/007147-04 zo dňa 17. 2. 2017.

Diaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh, oznámenie o začatí konania o predĺžení platnosti stavebného povolenie

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje začatie konania o predĺžení stavebného povolenia, č. j. 10424/2017/SCDPK-C240/12922 zo dňa 16. 2. 2017 pre stavbu "Ďiaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh".

Poznámky k zákonom

Bratislavský obchvat má problém. Menší stavbári ho nechcú stavať

Necelých 60 kilometrov autostrád v okolí Bratislavy má postaviť konzorcium okolo španielskej...

Možno písomnosť doručovať do vlastných rúk, ak sa iným účastníkom doručuje len cez verejnú vyhlášku?

Na pošte som prebral stavebné povolenie doručované do vlastných rúk. Stavebný úrad však niektorým...

Môže súd nariadiť stavebnému úradu vykonanie štátneho stavebného dohľadu?

Žalobca podal obci Hodruša-Hámre, ako príslušnému stavebnému úradu,žiadosť o prešetrenie legálnosti...

Môže mi úrad doručiť zásielku, ak dlhodobo nie som doma?

Pri doručovaní úradných rozhodnutí v správnom konaní sa často stretávam s takzvanou fikciou...

Neoznámenie trestného činu. Povinnosť oznámiť trestný čin. Mám takú povinnosť alebo nie?

Som povinný oznámiť trestný čin alebo podozrenie z trestného činu? Kedy nie som povinný oznámiť...

Výkup pozemkov na obchvat: Nechcel čakať, vyplatia ho skôr

Národná diaľničná používa dvojaký meter, tvrdia vlastníci.

Dopravný expert: Nechoďme do diaľnic v polovičnom profile

Podobná diskusia o doprave, akú zažíva Prešov, čaká aj iné mestá. Obchvat Prešova sa prehodnocuje a...

Ani päťdesiat úradných pečiatok vám nepomôže, keď si niekto spomenie, že práve váš dom je treba chrániť pre budúce generácie

Mal by štát zrušiť povolenie na zbúranie funkcionalistickej vily v pražských Petřinách? Hosťami...

Na prebratie zásielky bude viac času

Úradná zásielka adresovaná občanovi napríklad zo stavebného úradu je považovaná za doručenú na...

Jarovce sa odvolali proti rozhodnutiu o vyvlastnení pozemkov pre diaľnicu D4

Obec už časť pozemkov pod diaľnicu NDS predala, ďalšie pozemky potrebuje z dôvodu, že zmeny a...