Pred parlamentom ľudia demonštrovali za vrátenie pozemkov v Javorine

Reklama:
03. 03. 2010

Zdroj: TASR

Bratislava - Viac ako 60 zástupcov obcí Jakubany, Ľubica a Ruskinovce sa zišlo dnes pred Národnou radou (NR) SR, aby podporili návrh poslankyne Moniky Gibalovej (KDH) na prijatie uznesenia, ktorým chce zaviazať vládu SR, aby "bez zbytočného odkladu" vydala nariadenie na zrušenie Vojenského obvodu (VO) Javorina. Týmto krokom by sa po 58 rokoch vrátili súkromné majetky vo VO do rúk pôvodných majiteľov. Návrhom by sa mal zákonodarný zbor zaoberať na aktuálnej schôdzi.

"Prišli sme ho (návrh) podporiť, aby sa už konečne napravili krivdy komunizmu a aby sa vojenský obvod, ktorý je pre štát zbytočný, zrušil," uviedol predseda Urbárskej spoločnosti obce Jakubany Štefan Guľaši.

Protest za vrátenie majetkov v Javorine prišli podporiť aj poslanci za KDH Monika Gibalová, Mária Sabolová či Stanislav Kahanec.

Gibalová sa o zrušenie VO Javorina snaží už po niekoľký raz, doposiaľ však neúspešne. Guľaši verí, že tentoraz by sa to už mohlo podariť, "ak bude politická vôľa najmä koaličných poslancov". Svoje presvedčenie odôvodňuje tým, že v súčasnosti "už nič nebráni tomu, aby bol VO zrušený".

Vtedy prišli o majetky, dnes o peniaze

Medzi protestujúcimi odznelo aj vyhlásenie, že ak sa problém nevyrieši v NR SR, tak pôjdu s kauzou aj do Štrasburgu. "Myslím si, že už je to v takom štádiu, že títo ľudia sú odhodlaní využiť všetky prostriedky," reagovala Gibalová.

Guľaši pripomenul, že zriadením VO Javorina prišli vtedajší obyvatelia dotknutej oblasti o majetky a v súčasnosti prichádzajú zas o peniaze v dôsledku reštitučného zákona. "Pretože po zoštátnení zostali peniaze v štátnom depozite, budoval sa z nich socialistický štát. Vtedy sme prišli o majetky a dnes prichádzame o peniaze a ostávajú nám iba poľnohospodárske náradia. To je výsledok demokracie na Slovensku," vysvetlil Guľaši s tým, že na miestny problém medzi obcami Ľubica a Ľubické Kúpele doplácajú aj ostatné obce v okolí.

Vláda mala podľa poslankyne zrušiť VO Javorina už skôr, no bránilo jej v tom ustanovenie v zákone o obecnom zriadení obnovujúce obec Ľubické Kúpele. Tá zanikla po zriadení VO Javorina a vysťahovaní jej obyvateľov. Poslanci NR SR však v roku 2006 schválili v zákone o obecnom zriadení spomínané ustanovenie, ktoré určuje katastrálne územie Ľubických Kúpeľov, ich vlastníctvo a tiež spôsob zabezpečenia úloh obce v súvislosti s prípravou volieb obecného zastupiteľstva a starostu obce.

Podľa KDH zrušeniu obvodu nič nebráni

Po schválení zákona v roku 2006 Ústavný súd (ÚS) SR prijal dve podania na začatie konania o súlade niektorých ustanovení zákona o obecnom zriadení s Ústavou SR a Európskou chartou miestnej samosprávy. ÚS SR rozhodol o pozastavení účinnosti všetkých napadnutých ustanovení zákona.

Gibalová ešte vlani pripomenula, že podľa ministra obrany Jaroslava Bašku (nominant Smeru-SD) rozhodnutie ÚS SR zablokovalo proces rušenia Vojenského obvodu Javorina, ako je deklarovaný v uznesení vlády SR.

Preto sa KDH minulý rok pokúsilo sporné ustanovenie obnovujúce obec Ľubické Kúpele zo zákona odstrániť. Parlament túto iniciatívu odmietol. Poslankyňa za KDH Mária Sabolová pre TASR nedávno uviedla, že v súčasnosti by už sporné ustanovenie v zákone byť nemalo. Zrušeniu VO Javorina by teda nemalo nič brániť. "Kolegyňa Gibalová preto chce zaviazať vládu SR, aby splnila svoj záväzok a zrušila VO Javorina," dodala.

Gibalová upozorňuje, že na základe analýzy bol VO Javorina vyhodnotený ako nepotrebný pre plnenie úloh obrany štátu. Zároveň tvrdí, že jeho zrušením sa vytvoria predpoklady na využívanie tohto územia okolitými obcami a ďalšími subjektmi, dôjde k významnej úspore finančných prostriedkov a umožní sa efektívnejšie využitie majetku štátu v správe Ministerstva obrany SR nachádzajúceho sa na tomto území.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...

Bratislavský obchvat má problém. Menší stavbári ho nechcú stavať

Necelých 60 kilometrov autostrád v okolí Bratislavy má postaviť konzorcium okolo španielskej...

Možno písomnosť doručovať do vlastných rúk, ak sa iným účastníkom doručuje len cez verejnú vyhlášku?

Na pošte som prebral stavebné povolenie doručované do vlastných rúk. Stavebný úrad však niektorým...