Poslanci plazmu odmietli

Reklama:

Poslanci liptovskomikulášskeho zastupiteľstva odmietli memorandum o spolupráci medzi mestom a spoločnosťou Ekoplazma, ktorá mala záujem v regióne vybudovať plazmový reaktor na spaľovanie tuhého komunálneho odpadu.

03. 07. 2014

Zdroj: sp, nasenovinky.sk

Materiál, ktorý predložil na rokovanie primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský, nezískal podporu ani všetkých prítomných koaličných poslancov, hlasovalo zaň iba 10 poslancov. Primátor ho predložil už na predchádzajúce rokovanie zastupiteľstva začiatkom júna, no pred schvaľovaním programu ho stiahol. „Spoločnosť Ekoplazma sa v návrhu na memorandum odvolávala na niektoré skutočnosti, ktoré ešte neboli realitou,“ odôvodnil vtedy svoj krok.
50-tisíc ton

Oproti materiálu z predchádzajúceho zastupiteľstva došlo k premenovaniu projektu, zovšeobecneniu lokality vhodnej na výstavbu plazmového reaktora, pričom zostal dôraz na katastri obce Podtureň. Taktiež zapracovali garanciu, že mesto nebude musieť finančne prispieť pri príprave a realizácii projektu. Projekt plazmového reaktora chce Ekoplazma spolufinancovať z eurofondov. Pre úspešnosť zámeru potrebuje ako partnerov aj jednotlivé samosprávy, z ktorých by získavala odpad. Plazmové reaktory ho potrebujú veľké množstvo. Napriek tomu, že materiál hovoril o viacerých možnostiach jeho umiestnenia, zástupca Ekoplazmy Pavol Mišovie okrem Podturne nevedel poslanom uviesť iné miesto.

Opozičný poslanec Pavel Bobák sa zaujímal, aké množstvo odpadu bude spoločnosť potrebovať, keďže tieto údaje v materiáli chýbali. Podľa jeho informácií by to malo byť minimálne 50-tisíc ton. S podobným číslom prišiel aj nezaradený poslanec Jaroslav Čefo, ktorý doteraz patril do koaličného klubu. „Je tam veľa otáznikov, nie sme pod tlakom, nie som presvedčený, že by sa to malo dnes schvaľovať,“ uviedol Čefo v diskusii. Nezávislý poslanec Jozef Bobák požadoval garancie, aby sa na Liptov ďalší odpad nedovážal a reaktor využíval iba odpad z regiónu Liptova.
Zaujímali ich dopravné trasy

Poslanci v tejto súvislosti upozornili zástupcu Ekoplazmy, že veľká časť odpadu by sa mala zúžitkovať v pripravovanej bioplynovej stanici v areáli bývalých Kožiarskch závodov. Mišovie nepovažuje takúto stanicu za riešenie, lebo nerozloží všetok odpad. Zástupcov ľudu zaujímali aj dopravné trasy, akými by sa mal odpad voziť na spaľovanie do Podturne. V tomto prípade by podľa Pavla Bobáka bolo nevyhnutné odpad zvážať po hlavnej trase cez Liptovský Mikuláš. „Dnes o niečo ide,“ zdôraznil dôležitosť prerokovávanej témy. Ekoplazma žiadne trasy neuviedla.

„Prvé čo bolo, naozaj som sa zježil, keď som si to prečítal,“ prezradil koaličný poslanec Dušan Vinčúr na margo predloženého materiálu. Upokojilo ho však, že mesto by na projekte finančne neparticipovalo a memorandum by bolo možné bez problémov vypovedať. Za všeobecný dokument označil prerokúvaný materiál nezávislý poslanec Martin Krajčí. Páči sa mu spôsob zhodnocovania odpadu v plazme, lebo sa tam nevytvára ďalší odpad. „Je dobré, že sme sa tu pýtali, lebo informácie z vedenia mesta sme nemali,“ dodal v diskusii Krajčí. Bližšie informácie o rôznych variantoch riešenia v predloženom materiály chýbali aj opozičnému Štefanovi Ganoczymu. „V Hrádku sme rokovali, už pol roka dozadu určil komisiu, s ktorou dobre spolupracujeme. Nevieme, prečo by mali byť proti,“ uviedol Mišovie s tým, že primátor Branislav Tréger so zámerom súhlasí.

„V žiadnom prípade my memorandum nepodpíšeme,“ tlmočil poslancom slová primátora Trégera opozičný poslanec Rudolf Urbanovič, ktorý sa s Trégerom telefonicky spojil počas prestávky v rokovaní. Primátor Tréger ešte začiatkom júna na novinársku otázku potvrdil, že Hrádok neplánuje podpísať memorandum s Ekoplazmou. Nesúhlasné stanovisko k plazmovému spaľovaniu Urbanovičovi počas zastupiteľstva prezentoval aj starosta Podturne Marián Vojtík.

Súťaž za 2 milióny

Keďže skládka vo Veternej Porube sa zatvorí a mesto nemá k dispozícii inú alternatívu na skládkovanie odpadu, mesto sa rozhodlo vypísať súťaž na dodávateľa, ktorý smeti uloží na svojej skládke. Pôvodne sa malo súťažiť skládkovanie iba na dva roky, no nakoniec Verejnoprospešné služby (VPS) vypísali súťaž na 4 roky, za viac ako dva milióny eur. Podľa Slafkovského by vypisovateľom malo byť mesto a nie VPS. Nechá si to ešte preveriť. Riaditeľ VPS Jozef Klepáč zdôraznil, že takýto postup bol po dohode s mestom.

O zmene z dvoch na štyri roky rozhodla zriadená komisia, zložená zo zástupcov VPS a radnice, kde väčšinu malo mesto. Dlhšie obdobie zdôvodnili tým, že bude potrebné vybudovať prekládkovú stanicu. Tá je nevyhnutná v prípade, ak súťaž vyhrá spoločnosť, ktorá má skládku vo väčšej vzdialenosti od Liptovského Mikuláša. Náklady na vybudovanie prekládkovej stanice bude hradiť firma, náklady na odvoz smetí mimo mesta zostanú na vyhlasovateľovi. Štyri roky sú obdobie, dokedy Ekoplazma deklarovala, že by vedela technológiu spustiť.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...