Policajný hovorca obhajuje pasivitu, ministri vnútra a spravodlivosti prípad Kia analyzujú

Reklama:

Právoplatné rozhodnutie súdu o zákaze vstupu a výstavby cesty k automobilke Kia na súkromných pozemkoch polícii nestačí na to, aby majiteľom pomohla dostať z nich stavebné mechanizmy.

20. 08. 2005

Zdroj: Roman Krpelan, SME Online, SITA

Kia: polícia tvrdí, že nemôže nič

Bratislava - Právoplatné rozhodnutie súdu o zákaze vstupu a výstavby cesty k automobilke Kia na súkromných pozemkoch polícii nestačí na to, aby majiteľom pomohla dostať z nich stavebné mechanizmy. Hovorca policajného prezídia Vladimír Gemela povedal, že predbežné opatrenie súdu "nie je výkon súdneho rozhodnutia" a ani exekučný titul.

Majitelia pozemkov sa na políciu obrátili v čase, keď už mestská spoločnosť Žilina Invest rozhodnutie súdu dostala, čo znamená, že nadobudlo právoplanosť.

Hovorca ministra vnútra Vladimíra Palka Boris Ažaltovič včera SME povedal, že k problému "sa už vyjadril Policajný zbor". Žilinská polícia sa vraj radila s prokuratúrou, ktorá jej odporučila nezasahovať. Hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides povedal, že "minister Daniel Lipšic analyzuje s ministrom vnútra situáciu a v najbližších dňoch sa rozhodnú, ako ďalej postupovať".

Advokát Tomáš Kamenec zo stanoviska polície usudzuje, že ak sa dnes niekto posadí do kancelárie Žilina Investu a začne používať jeho techniku, polícia podľa svojho výkladu práva nezasiahne až dovtedy, kým jej to súd nenariadi. Ústavný právnik Radoslav Procházka povedal, že policajt je podľa zákona povinný chrániť majetok súkromných osôb. Stanovisko polície považuje za alibistické.

Bývalý minister vnútra, nezávislý poslanec Ivan Šimko si nevie vysvetliť pasivitu polície a čuduje sa, že prípad púta takú malú pozornosť. "Tu nejde len o problém tých ľudí a Kia, ale aj o fungovanie štátu," hovorí. Tému chce otvoriť na pôde Národnej rady.

Bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra za HZDS, dnes nezávislý poslanec Ladislav Polka povedal, že ak by bol majiteľom, "tak tam spravím nejaký plot a akonáhle by ho niekto narušoval, tak si to vyžaduje zásah štátnych orgánov".

Advokát vlastníkov pozemkov a nezávislý poslanec Miroslav Abelovský pôjde v pondelok s nezávislým poslancom Jánom Drgoncom za generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom. Abelovský má podozrenie, že sa pácha trestný čin marenia súdneho rozhodnutia.

Konateľ Žilina Investu Stanislav Vinc povedal, že včera sa už pracovalo len na parcelách, kde to súd nezakázal.

Politici o polícii

Jirko Malchárek, ANO: "Ak by si každý plnil svoje povinnosti tak, ako má, tak občan nebude ukrivdený. Ak prestaneme rešpektovať rozhodnutia súdov, tak je zbytočný aj parlament, lebo zákony sú nevymožiteľné. Občania postupovali správne, aj ja by som sa obrátil na políciu."

Peter Miššík, SDKÚ: "Ak je právoplatné rozhodnutie súdu, tak, samozrejme, polícia má zasiahnuť. Veď toto je právny štát, tak ak rozhodol súd, musia ho rešpektovať všetci."

Pavol Minárik, KDH: "Rozhodnutie súdov majú rešpektovať aj štátne orgány, aj osoby fyzické alebo právnické. Či má polícia zasiahnuť, je otázka na tento štátny orgán."

Gyula Bárdos, SMK: "Ako človek, ktorý nie je právnikom, si myslím, že polícia by mala zasiahnuť. Nehľadal by som právne výhovorky."

Katarína Tóthová, HZDS: "Polícia ako štátny orgán má dbať na to, aby rozhodnutia iných štátnych orgánov boli realizované."

Robert Kaliňák, Smer: "Polícia by na podnet občanov mala postupovať voči tým, ktorí porušujú rozhodnutie súdu. Polícia by mala byť v týchto prípadoch razantná, ide o ochranu majetkových práv, a mala by chrániť aj rozhodnutia súdov."

Ivan Šimko, Misia 21: "Je absurdné, aby sa polícia nečinne pozerala." (rk)

Prečo polícia nemusí zasiahnuť a súd nič nemôže

Stanovisko polície

Hovorca Prezídia Policajného zboru Vladimír Gemel hovorí, že podľa zákona o ochranu možno požiadať len vtedy, ak bol výkon rozhodnutia zmarený alebo ak môže dôjsť k ohrozeniu života, alebo zdravia osoby poverenej výkonom rozhodnutia. "Tieto zákonné podmienky v danom prípade naplnené nie sú." Preto polícia podľa neho nemôže v súčasnosti zasiahnuť. "Predbežné opatrenie nie je výkon súdneho rozhodnutia. Predbežné opatrenie nie je exekučným titulom podľa príslušných ustanovení Občianskeho súdneho poriadku, proti predbežnému opatreniu sa možno odvolať."

Výkon súdneho rozhodnutia

Ak súd vydá predbežné opatrenie, ide o základné rozhodnutie súdu.

Ak chce niekto naplniť rozhodnutie súdu, môže podať žiadosť o nové konanie, ktorého výsledkom môže byť uznesenie nazývané výkon súdneho rozhodnutia. Takéto konanie dnes podľa zákona môže prebehnúť na súde alebo u exekútora. Od 1. septembra už súd nebude môcť vydať uznesenie o výkone súdneho rozhodnutia a jedinou možnosťou bude obrátiť sa na exekútora. (rk)

Stanovisko sudcu

Sudca žilinského súdu, ktorý si neželá byť menovaný, povedal, že súd nesleduje, či sa jeho uznesenie plní a je vhodnejšie obrátiť sa na exekútora. Podľa neho je len na účastníkoch konania, aby ďalej chránili svoje práva.

Nie každé neplnenie predbežného opatrenia je automaticky trestným činom. Najskôr musí totiž výkon rozhodnutia prebiehať, aby mohol byť marený. Podľa takéhoto právneho výkladu ani za pokračovanie vo výstavbe nemožno momentálne nikoho trestne postihnúť, pretože neprebieha výkon súdneho rozhodnutia.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...