Počiatek náhle zrýchľuje stavebné konanie, pomôže to Jaguaru

Reklama:

Podľa nových pravidiel nebude treba, aby obce pre automobilku menili svoje územné plány. To môže zrýchliť vydanie stavebného povolenia aj o polovicu. Zjednoduší sa aj vyvlastňovanie.

08. 09. 2015

Zdroj: Martina Raábová, sme.sk

Reklama:

BRATISLAVA. Minister dopravy a výstavby Ján Počiatek (Smer-SD) narýchlo mení stavebný zákon. Uľahčiť chce realizáciu stavieb, ktoré vláda označí za významné investície.

Nové pravidlá prídu vhod napríklad britskej automobilke Jaguar Land Rover, ktorá chce začať stavať svoju fabriku pri Nitre už na budúci rok.

Podľa nových pravidiel nebude treba, aby obce v okolí Nitry pre automobilku menili svoje územné plány. To môže zrýchliť vydanie stavebného povolenia aj o niekoľko mesiacov.

Počiatek zároveň zrýchli aj proces zmeny ornej pôdy na stavebné pozemky, ani na to už pri významných investíciách nebude treba územné rozhodnutia obcí, kde sa pôda nachádza.

Zrýchlenie aj o polovicu

Zjednoduší sa aj vyvlastňovanie – keď vlastník pozemku zomrel, vyvlastňovať sa môže začať aj v prípade, že ešte neskončilo dedičské konanie.

Všetky tieto zmeny zrýchlia výstavbu závodu na výrobu luxusných áut, keďže vláda pre Jaguar v okolí Nitry skupuje prevažne ornú pôdu. Keď sa stretne s neochotou predávať, v pláne je vyvlastňovanie.

„Je veľmi pravdepodobné, že ide o novelu vyvolanú snahou ministerstva a vlády urýchliť procesy v prípade strategického investora Jaguar Land Rover,“ mysli si partnerka advokátskej kancelárie Squire Patton Boggs Tatiana Prokopová.
Advokátka odhaduje, že proces vydania stavebného povolenia na významné investície sa môže skrátiť aj o polovicu, keďže odpadne nutnosť vydávať územné rozhodnutia.

V parlamente je nový zákon

Ministerstvo dopravy popiera, že náhla zmena pravidiel má súvis s Jaguarom. „Nie, naším cieľom je zatraktívniť podnikateľské prostredie,“ povedal SME hovorca ministerstva Martin Kóňa.

Ministerstvo sa podľa neho snaží o zrýchlenie stavebného konania a zmeny chcú preniesť do praxe čo najskôr.

Ministerstvo pritom zmeny v stavebnom zákone zverejnilo na pripomienkovanie v expresnom režime. Úradníci to vysvetlili „naliehavým hospodárskym záujmom“.

Podľa geodeta Ondreja Kozlovského je pozoruhodné, že ministerstvo mení ešte aktuálne platný stavebný zákon, keď v parlamente poslanci rokujú o úplne novom stavebnom zákon. „Ten je úplne prepracovaný,“ hovorí Kozlovský.

O novom zákone poslanci rokujú v druhom čítaní, plánovaná účinnosť je na 1. júla 2016, no už viackrát sa posúvala.

„Preto sme sa rozhodli tieto zmeny urobiť už teraz, prostredníctvom novely aktuálne platného stavebného zákona,“ reaguje Kóňa z ministerstva.

Menia aj pravidlá štátnej pomoci

Narýchlo pripravené zmeny v platnom stavebnom zákone Kozlovský schvaľuje. „Povoľovacie procesy dnes trvajú niekedy aj pol roka,“ vraví Kozlovský.

No pripomína, že aktuálne zmeny ovplyvnia iba veľké investície. „Vkladám nádeje skôr do nového stavebného zákona, kde by sa proces povoľovania stavieb zjednodušil aj pre bežných ľudí,“ dodal.

Náhla zmena platného stavebného zákona nie je jedinou aktivitou vlády, ktorá môže súvisieť s príchodom automobilky Jaguar Land Rover na Slovensko.

Už dávnejšie Smer prijal zákon o významných investíciách, ktorý zrýchľuje napríklad vyvlastňovanie pôdy.

Ministerstvo hospodárstva zas nedávno navrhlo zmeniť pravidlá štátnej pomoci. Po novom bude napríklad môcť investor v Nitre dostať dotácie aj na vytvorenie pracovných miest, predtým to nebolo možné.

Už na budúci rok

Jaguar oznámil záujem postaviť svoju fabriku pri Nitre v auguste. Plánuje tam preinvestovať 1,4 miliardy eur, zamestnať do štyritisíc ľudí a vyrábať 150- až 300-tisíc vozidiel ročne.

S výstavbou závodu sa má začať na budúci rok, prvé autá by mali z jeho pásov zísť v roku 2018.

Na investíciu pôjdu peniaze aj zo štátneho rozpočtu, podľa európskych pravidiel môžeme dať automobilke priame dotácie najviac za 129 miliónov eur.

Úradné dokumenty

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru križovatka, most, stavebné povolenie

Rozhodnutie Okresného úradu Prešov, Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií, číslo OU-PO-OCDPK-2017/007147-04 zo dňa 17. 2. 2017.

Diaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh, oznámenie o začatí konania o predĺžení platnosti stavebného povolenie

Verejná vyhláška, ktorou sa oznamuje začatie konania o predĺžení stavebného povolenia, č. j. 10424/2017/SCDPK-C240/12922 zo dňa 16. 2. 2017 pre stavbu "Ďiaľnica D1 Prešov západ - Prešov juh".

I/18 Prešov, Levočská - Obrancov mieru, Úprava trolejového vedenia, oznam o začatí stavebného konania

Verejná vyhláška, ktorou Prešovský samosprávny kraj, Úrad Prešovského samosprávneho kraja, Odbor dopravy, oznamuje začatie stavebného konania a nariadenia ústneho konania, č. j. 02416/2017/OOD-002 zo dňa 10. 2. 2017 pre stavbu...

Poznámky k zákonom

Môže mi úrad doručiť zásielku, ak dlhodobo nie som doma?

Pri doručovaní úradných rozhodnutí v správnom konaní sa často stretávam s takzvanou fikciou...

Neoznámenie trestného činu. Povinnosť oznámiť trestný čin. Mám takú povinnosť alebo nie?

Som povinný oznámiť trestný čin alebo podozrenie z trestného činu? Kedy nie som povinný oznámiť...

Výkup pozemkov na obchvat: Nechcel čakať, vyplatia ho skôr

Národná diaľničná používa dvojaký meter, tvrdia vlastníci.

Dopravný expert: Nechoďme do diaľnic v polovičnom profile

Podobná diskusia o doprave, akú zažíva Prešov, čaká aj iné mestá. Obchvat Prešova sa prehodnocuje a...

Ani päťdesiat úradných pečiatok vám nepomôže, keď si niekto spomenie, že práve váš dom je treba chrániť pre budúce generácie

Mal by štát zrušiť povolenie na zbúranie funkcionalistickej vily v pražských Petřinách? Hosťami...

Na prebratie zásielky bude viac času

Úradná zásielka adresovaná občanovi napríklad zo stavebného úradu je považovaná za doručenú na...

Jarovce sa odvolali proti rozhodnutiu o vyvlastnení pozemkov pre diaľnicu D4

Obec už časť pozemkov pod diaľnicu NDS predala, ďalšie pozemky potrebuje z dôvodu, že zmeny a...

Pozemkové úpravy a ochrana pôdy

Motto: Bohatý hospodár nepredáva svoj majetok.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Trenčín: Vyvlastnenie vo verejnom záujme

O občianskom spolunažívaní by vedel rozprávať asi každý z nás. Obyvatelia ulice Jahodová v Trenčíne...