Peniaze poslanci schválili

Reklama:

Dostavba Nábrežnej komunikácie po stredajšom rokovaní prešovského mestského zastupiteľstva dostala zelenú. Poslanci schválili majetkovoprávne vysporiadanie s rodinou. Tým pádom sa uzavrel spor, ktorý riešilo mesto sedem rokov.

23. 11. 2007

Zdroj: Marianna Meššová, Korzár

Dostavba Nábrežnej komunikácie po stredajšom rokovaní prešovského mestského zastupiteľstva dostala zelenú. Poslanci schválili majetkovoprávne vysporiadanie s rodinou D r u t a r o v s k ý c h. Tým pádom sa uzavrel spor, ktorý riešilo mesto sedem rokov.

Prešov - Poslanci rozhodli, že za dom Ota D r u t a r o v s k é h o zaplatia z mestského rozpočtu tri milióny korún. Dom D r u t a r o v s k ý c h prechádza do spoluvlastníctva mesta so Slovenskou správou ciest (SSC). Slovenská správa ciest za nehnuteľnosti rovnako vyplatí D r u t a r o v s k ý m tri milióny. Súčasťou majetkového vyrovnania je aj zámena časti pozemkov a odpredaj mestského pozemku pre výstavbu dvoch rodinných domov D r u t a r o v s k ý c h v lokalite Pod Kalváriou s výmerou 473 štvorcových metrov za cenu 600 Sk/m2.

Benčovi sa to nezdá

Exprimátor a poslanec mestského zastupiteľstva Milan Benč (NEKA) toto rozhodnutie zastupiteľstva považuje za nebezpečný precedens. Tvrdí, že sa roztrhne vrece s nárokmi pri ďalších stavbách verejného záujmu: „Dlhé roky rodinný dom D r u t a r o v s k ý c h blokoval výstavbu Nábrežnej komunikácie. Ostatných asanantov sme odškodnili v zmysle vtedy platného zákona a D r u t a r o v s k ý m vychádzame v ústrety."

Benč argumentoval, že vyplatiť milióny korún bez znaleckého posudku sa mu nezdá správne: „Takýto zámer je v rozpore s rozpočtovými pravidlami mesta." K cene pozemku povedal: „Mesto dáva úľavu na cene tam, kde nie je kanalizácia. Pod Kalváriou kanál je a predávame pozemky po 600 korún, pritom v tejto lokalite idú pozemky po 1 600 až 1 700 korún." Zároveň zdôraznil, že investor nevyužil všetky možnosti stavebného zákona: „Mal podať návrh na vyvlastnenie."

Ako argumentovali poslanci

V diskusii odznelo, že v celej záležitosti už neexistuje optimálne riešenie. Poslanec Jozef Kužma (SDKÚ-DS) skonštatoval, že vskutku dôjde k ukrivdeniu tých, ktorí svoje majetky predali na začiatku výstavby. Zdôraznil však, že pre nedostavanie Nábrežnej komunikácie je Ulica 17. novembra neúmerne zaťažená kamiónovou dopravou. „Treba mať odvahu prijať politické rozhodnutie. Predchádzajúci primátori to nedokázali urobiť."

Viktor Tkačík (KDH) uviedol, že má pred sebou petíciu obyvateľov z Ulice 17. novembra: „Niektorí z tých, čo ju podpísali, už zomreli... Prispelo k tomu aj mesto tým, že vo veci nekonalo. Dnes musíme rozhodnúť."

Juraj Hurný (SDKÚ-DS) označil D r u t a r o v s k é h o úspech za Pyrrhovo víťazstvo. Dôvodil, že keby bol D r u t a r o v s k ý pristúpil na dohodu na začiatku, mohol dostať tri milióny, čo sa vyrovná dnešným šiestim miliónom. „Dostane síce dvojnásobok, ale poskladajú sa mu na nich všetci občania."

Milan Laca (Smer-DS), upozornil, že v transakcii ide mesto pol-napol so štátom: „Máme však prísľub od Slovenskej správy ciest, že tri milióny nám budú kompenzovať pri ďalších stavebných aktivitách v meste."

Napokon sa prihlásil poslanec Ivan Benko (NEKA). Podľa neho nie je pravda, že znalecký posudok neexistuje, lebo podľa odhadu SSC z roku 1999 mal D r u t a r o v s k é h o dom hodnotu 5,22 milióna korún.

Do roka a pol

Primátor Prešova Pavel Hagyari skonštatoval, že do roka a pol by mohla byť sprejazdnená celá Nábrežná komunikácia a do troch rokov by sa na ňu dala napojiť štvorprúdová cesta k ZVL, smerom na výpadovku na Košice. Nábrežná komunikácia odbremení v Prešove aj hustotu premávky smerom na Poprad cez Ulicu 17. novembra.

D r u t a r o v s k ý: Svedomie by si mali spytovať iní

Po schválení majetkového vyrovnania Oto D r u t a r o v s k ý pre Korzár povedal: „Sedem rokov sme žili pod tlakom a neschopnosťou predošlých primátorov a poslancov sa nedospelo k dohode. Nemyslím si, že šesť miliónov korún je voči ohodnoteniu nášho domu z roku 1999 Slovenskou správou ciest, až taká suma, aby nám ľudia závideli. Tiež si nemyslím, že mám mať výčitky svedomia, že sa ukrivdilo asanantom, ktorí pristúpili v začiatkoch na dohodu. Svedomie by si mali spytovať iní, prečo týchto ľudí doslova okradli. Najmä, keď zástupcovia politických strán, ktorí majú v názve demokratický, tvrdia, že v Prešove sa doteraz vždy všetko riešilo s politickou kultúrou."

D r u t a r o v s k ý uviedol, že projekty i stavebné povolenia na nové domy už má. Na svojom pozemku chce začať stavať na jar. Do roka a pol by sa rád presťahoval do nového.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...