Osvetlenie priechodov zvýši bezpečnosť chodcov

Reklama:

"Intenzívne sa tiež pracuje na otvorení prechodu Kuzmányho ulice. Počas dvoch - troch mesiacov otvoríme komunikáciu pri Rusínskej ceste, ktorá je niekoľko rokov nefunkčná. Tým pádom odľahčíme dopravu na Vajanského ulici smerom na Čierny most a Škultétyho ulicu," dodal primátor.

16. 01. 2008

Zdroj: Marianna Meššová, Korzár

Prešovská radnica pokračuje v projekte bezpečné mesto. Špeciálnym osvetlením na priechodoch pre chodcov zvyšuje bezpečnosť. K prvému takto nasvietenému prechodu na Levočskej ulici pribudli ďalšie tri.

Prešov - "V septembri minulého roka nás oslovil primátor Pavel Hagyari s ponukou zapojiť sa do projektu bezpečné mesto," uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti O.S.V.O. comp, a. s. Prešov a konateľ spoločnosti IL Prešov Peter Bindas. "Zareagovali sme iniciatívou nasvietiť prechody pre chodcov, tak ako to určujú európske normy. Nasvietené prechody znižujú počet dopravných nehôd a zvyšujú pohodlnosť jazdy vodičov. Pri ich výbere sme zohľadňovali analýzu dopravnej nehodovosti s účasťou chodcov," uviedol Bindas.

Do troch priechodov investovali 230-tisíc korún. Sú na Sabinovskej ulici - križovatka Björnsonova, na Duklianskej ulici - priechod pri obvodnom úrade a na Ulici 17. novembra - priechod pri univerzite.

Bindas zároveň vysvetlil, že špeciálne osvetlenia nasvieťujú vozovku s dvomi jazdnými pruhmi. Biely halogénový reflektor sa spúšťa spolu s verejným osvetlením. Výška stožiarov verejného osvetlenia je spravidla 6 metrov. Špeciálne reflektory na nich osadené nižšie. Osvetlenie je založené na princípe pozitívneho kontrastu. Bindas podotkol, že na Slovensku sú takto nasvietené len tri prechody pre chodcov, a to vo Vrútkach.

Primátor Pavel Hagyari hodnotí túto iniciatívu veľmi pozitívne. Zároveň však dodáva, že v Prešove je kritických ďalších 16 priechodov pre chodcov, ktoré potrebujú nasvietiť. Celkové náklady na túto investíciu sú 1,3 milióna korún. Na tento účel bude radnica hľadať zdroje mimo rozpočtu. Na ministerstve dopravy v tomto smere už prebehli rokovania.

Zelená vlna má odľahčiť situáciu

Do projektu bezpečné mesto nesporne patrí celkové riešenie dopravnej situácie. Radnica po minuloročnom spustení svetelnej križovatke pri ZVL mieni tento rok dať do prevádzky svetelnú križovatku na Šidlovci. V návrhu plánu investičnej výstavby na rok 2008 medzi novozačínajúcimi stavbami je zaradená cestná svetelná signalizácia križovatky Sabinovská - Bajkalská za 2, 8 mil. korún. Jej cieľom je zvýšenie plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky na Sabinovskej ulici a na rázcestí Šidlovec. Ďalším krokom pre zvýšenie bezpečnosti a odľahčenie dopravy v meste by malo byť spustenie zelenej vlny.

Návrhy Kollárovej

"Cez obytnú časť mesta vedie preťažený severný dopravný vstup od Sabinova do mesta. Tranzitná doprava rastie na intenzite a trolejbusová doprava zaznamenáva čoraz väčšie meškania. Často dochádza aj k ohrozeniu života chodcov," hodnotí dopravnú situáciu v tejto časti mesta poslankyňa Marta Kollárová (NEKA). Tá presadzuje riešenie dopravnej situácie na Sabinovskej už dlhšie v mestskom zastupiteľstve napriek tomu, že táto komunikácia nepatrí pod správu mesta.

"Vytvorenie križovatky na rázcestí Šidlovca je signálom, že v Prešove sa začína brať dopravná situácia vážne. Dôležité však je, aby sa začala riešiť aj Sabinovská. Je tu historická šanca, že na Sabinovskej vznikne prvá zelená vlna v Prešove," nádeja sa Kollárová.

Stomiliónová investícia

Podľa primátora Pavla Hagyariho zelená vlna v Prešove mohla byť ešte tento rok. Podmienkou však je, aby sa naplnili predbežné dohody mesta s ministerstvom dopravy a Slovenskou správou ciest.

Nebude však riešiť Sabinovskú, ale pôjde smerom na Bardejov, Humenné, Vranov, a v druhej časti smerom na Košice. Ide o investíciu asi 100 miliónov korún. Mesto na tomto zámere spolupracuje so Žilinskou univerzitou, ktorá pripravuje projekty.

Čo sa týka zložitej dopravnej situácie smerom od Sabinova, Hagyari zdôraznil, že v lete sa začne s výstavbou kruhovej križovatky na Námestí mieru. "Intenzívne sa tiež pracuje na otvorení prechodu Kuzmányho ulice. Počas dvoch - troch mesiacov otvoríme komunikáciu pri Rusínskej ceste, ktorá je niekoľko rokov nefunkčná. Tým pádom odľahčíme dopravu na Vajanského ulici smerom na Čierny most a Škultétyho ulicu," dodal primátor.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...