Obyvatelia Šafárikovej: Stále nás ignorujú!

Reklama:

Zvažujú podanie žaloby na mesto alebo štát.

09. 06. 2009

Zdroj: Ingrid Timková, Korzár

Obyvatelia Šafárikovej ulice v Prešove, ktorí žiadajú odklon dopravy z tejto časti, otvorene hovoria o ignorantstve zo strany kompetentných. Majú pocit, že ich problém s preplnenou premávkou, pár metrov od ich domov, nikto nerieši. Tvrdia, že situácia je vážna a ide o život!

Prešov - Peter Stachura z Prešova býva s rodinou v rodičovskom dome na Šafárikovej ulici. Denne mu okolo jeho obydlia, stojaceho tri metre od cesty, prechádzajú stovky nákladných áut.

Prehustená doprava bola príčinou tragickej smrti jeho matky pred niekoľkými rokmi. Zabilo ju tu auto rovno na priechode pre chodcov. K zranenej žene sa pre preplnenú ulicu autami mala problém dostať aj sanitka. "Vraví sa, že keď nejde o život, nejde o nič. Z môjho otca sa stal vdovec. Tu už nejde o hluk, ale o život," sťažuje sa nespokojný obyvateľ mesta.

Myslí si, že problém sa dá vyriešiť odklonom nákladnej prepravy cez sídlisko Sekčov. Bytové domy sú od cesty vzdialené niekoľko desiatok metrov. "Vedie tam štvorprúdovka. Bola projektovaná ako diaľničný privádzač," vysvetľuje. Podľa neho sú neustálym zhoršovaním životných podmienok obyvateľov v okolí Šafárikovej, najmä hlukom a smogom, porušované ich ústavné práva. "Zvažujem kroky, zažalujem mesto alebo priamo štát. Treba vziať väčšie kladivo a prekonať prešovskú ohradu," rázne argumentuje. Podľa neho jeho matka prišla o život z dôvodu, že kompetentní zanedbali svoje povinnosti.

Primátor odišiel pred diskusiou

Rovnaký názor majú aj ostatní obyvatelia Šafárikovej ulice. Sú presvedčení, že mesto nevenuje dostatočnú pozornosť zhoršujúcej sa dopravnej situácii v tejto časti mesta. Touto časťou prejde okolo 400 kamiónov denne. Prejavuje sa to poškodzovaním ich majetkov, najmä narušením statiky domov. Prekročená je prípustná koncentrácia exhalátov i prípustná hranica hluku. Dokazujú to oficiálne namerané hodnoty.

"Je tu dlhodobo predimenzovaná doprava. V neďalekej nemocnici pociťujú pacienti zvýšený hluk. Rovnako aj študenti bohosloveckej fakulty a dvoch stredných škôl," dodáva ďalší dotknutý obyvateľ Michal Kozák. Upozorňuje aj na nebezpečenstvo, ktoré hrozí z cisterien prevážajúcich horľaviny do neďalekých Kapušian.

Podľa neho im primátor Pavel Hagyari ešte v januári sľúbil, že situáciu budú intenzívne riešiť a do Veľkej noci mali byť prijaté opatrenia.

"Nič sa nevyriešilo. My nie sme občania? My sme iba platiči daní. Je to poburujúce, máme pocit ignorantstva. Keby tam býval niekto iný, veci by sa pohli," vraví Mária Dajčová.

Kritizujú aj nedávne Fórum o doprave, ktoré zorganizovalo mesto. "Cítil som sa ako študent na odbornom seminári. Do diskusie sme sa takmer nemohli zapojiť. Odpovedí na naše otázky sme sa nedočkali. Pán primátor počas prestávky, ešte pred diskusiou, bez vysvetlenia odišiel.

Kým v minulosti primátor Prešova Pavel Hagyari rozprával o vyriešení problému so Šafárikovou za pár týždňov, dnes je jeho rétorika iná: "Ide o cestu prvej triedy medzinárodného významu a nie je také jednoduché odkloniť z nej dopravu."

Východiskom by podľa neho bolo prekategorizovanie tejto komunikácie na cestu nižšieho významu, čo je v kompetenciách ministerstva. Zatiaľ však o to ministerstvo nepožiadali. "Momentálne nemáme náhradnú trasu. Do úvahy by pripadala po dostavaní Nábrežná komunikácia až po ZVL," vysvetlila vedúca oddelenia dopravy prešovského mestského úradu Adriana Compeľová.

Po dostavaní Nábrežnej bude možné kamiónovú dopravu prichádzajúcu od Sabinova presmerovať na Levočskú a následne na Nábrežnú. Tým sa však vytvorí ďalší problém s prehustenou dopravou na Levočskej ulici. Preto by najvhodnejším riešením bola preložka štátnej cesty I/68 vedúcej od Sabinova na Bardejovskú cestu a následne na Východnú ulicu. To je však výlučne v kompetencii Slovenskej správy ciest.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...