O Palackovi vie len Fico

Reklama:

Premiér tvrdí, že o Gabrielovi P. vie zo slovenského zdroja. SDKÚ obviňuje Fica z praktík ako z čias za Mečiara, keď sa zneužívala spravodajská služba.

18. 04. 2008

Zdroj: Monika Tódová, Miriam Zsilleová, SME

Gabriel Palacka počúva slová premiéra Roberta Fica „s úžasom“. Napísal to vo svojom stanovisku pre agentúru SITA. Spájanie svojho mena s tunelovaním Braniska odmieta.

„Nikdy som s vecou nemal nič spoločné a tobôž som nikdy nemal žiadne dispozičné právo k nejakým účtom vo Švajčiarsku. Ľudí, ktorých polícia obvinila, osobne vôbec nepoznám.“

Palacka hovorí, že Fico použil jeho meno len preto, aby mohol kauzu spojiť s SDKÚ.

Fico včera svoj slovník o tom, že Palacka mal prístup k podo­zrivým švajčiarskym účtom, zmiernil. O informácii hovoril, že je operatívna. „Má svoju hodnotu a preveruje sa.“

„Verím, že ak sa nám podarí prelomiť niektoré veci, ktoré sa týkajú Veľkej Británie a Lichtenštajnska, budeme múdrejší.“

Povedal, že „do Londýna chodia aj iné zaujímavé osoby zo slovenského politického života a navštevujú banky“.

Nikoho nemenoval. Mikuláš Dzurinda odmietol, že by mal nejaký účet v zahraničí. „Spomínam si na jeden deň, keď som si v slovenskej tlači mohol pozrieť výpis švajčiarskeho konta prezidenta Kováča. Rýchlo sa ukázalo, že išlo o podvod,“ povedal Dzurinda.

Fico: Máme ich na lopate

Premiér si však myslí, že už aj tak má SDKÚ problém, pretože troch nominantov strany v Slovenskej správe ciest, ktorí sú obvinení, „máme na lopate“.

Nakoľko je štandardné, že premiér takto zverejňuje operatívne informácie? „Nakoľko je štandardné, aby nominanti politickej strany takto kradli,“ odpovedal Fico. „To, čo predviedol Robert Fico, považujem za zákerný a účelový útok na SDKÚ, ničím nepodložený,“ tvrdil Dzurinda.

Ficovo narábanie s informáciami, ktoré môžu byť zo SIS, sa mu nepáči. On to podľa neho nerobil. Vraj ani v kauze skupinka.

Premiérovi podľa neho môže preskočiť, ak bude čítať „hlúposti, kto, kde, kedy, s kým, jedna desatina, stotina sa z toho môže potvrdiť“.

Dzurinda sa včera s Palackom stretol a je presvedčený, že premiér o jeho dispozičnom účte klame. „Je to tlak na políciu?“ spýtal sa.

O Palackovi sa podľa informácií SME vo vyšetrovacom spise nič nehovorí. „Nebudeme komentovať v médiách prezentované informácie k prípadu,“ povedal hovorca polície Martin Korch.

Premiér chce od Dzurindu vyvodenie politickej zodpovednosti.

Dzurinda hovorí, že odvolal ministra Macejka, ktorý troch obvinených do podniku dosadil. „Povedal mi, aby som na nich nesiahal,“ povedal naopak Macejko pre TA 3.

Fico na otázku, prečo on neprevzal zodpovednosť za štátneho tajomníka Martina Glváča, ktorý zarobil na podozrivej reštitúcii, povedal, že jej nerozumie.

„Obráťte sa na pána Simona, Hideghétyho,“ odporučil novinárom.

Švajčiari: No comment

Fico o Branisku rokoval na nedávnej návšteve Švajčiarska priamo s prezidentom. Vraj preto, že boli informácie, že slovenská polícia nespolupracuje.

Vyšetrovatelia to odmietli. Tvrdia, že Švajčiarom poskytujú informácie rýchlo a vždy im vychádzajú v ústrety. Aj Fico povedal, že švajčiarsky prezident na stretnutí potvrdil, že spolupráca je dobrá.

Jeho hovorca Jean-Marc Crevoisier zároveň včera SME povedal, že o tom rokovali na žiadosť Fica. Švajčiarska generálna prokuratúra informácie o vyšetrovaní odmietla poskytnúť.

„V minulosti sme tu mali viacero škandálov, keď vyšetrovatelia informovali o výsled­koch kauzy ešte pred ukončením vyšetrovania. Odvtedy sú zdržanlivejší,“ povedal Matthias Saxer z Neue Zürcher Zeitung.

Políciu záujem prekvapil

Počas štyroch rokov sa o policajné vyšetrovanie nijaký politik nezaujímal, až kým Branisko neobjavil Fico.

Polícia vyšetruje kauzu Branisko od roku 2004. Začala sa teda počas vlády Mikuláša Dzurindu. Potom, čo zadokumentovala podvod, bolo už v roku 2006 vyšetrovateľom z úradu boja proti organizovanej kriminalite a špeciálnej prokuratúry zrejmé, ku komu smerujú obvinenia. Zistili, že vytunelované peniaze prechádzali zo slovenských účtov do Švajčiarska alebo do Veľkej Británie a Lichtenštajnska.

Polícia sa preto obrátila na švajčiarskych kolegov, ktorí začali spolupracovať. Sami vyšetrovali ekonomickú kriminalitu, ktorá súvisela s tunelovaním Braniska. Na základe oznámenia podnikateľa Hanspetera Naya preverovali Jána G., slovenského emigranta žijúceho aj vo Švajčiarsku z toho, že pre Branisko podplácal slovenských činiteľov. Obe strany si tak začali vymieňať informácie. V decembri 2007 napríklad Slováci robili na žiadosť Švajčiarov u predstaviteľov Slovenskej správy ciest aj u Jána G. domové prehliadky. Ján G. to SME potvrdil.

Vyšetrovatelia mali skôr vážny problém získať informácie od ministerských úradníkov. Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš potvrdil, že nakoniec preto musel minister vnútra Robert Kaliňák písať ministrom financií aj dopravy.

Situácia sa pohla potom, čo Švajčiari doručili našej strane súdny spis, v ktorom Nay vo Švajčiarsku žaluje Jána G. Práve v ňom sú informácie o medializovaných účtoch. Polícia preto začala pripravovať obvinenie konkrétnych ľudí. Asi pred troma týždňami sa o prípad začalo zaujímať vedenie polície.

Švajčiarski vyšetrovatelia boli niekoľkokrát na Slovensku, rovnako aj Slováci vo Švajčiarsku.

Obvinení tvrdia, že sú nevinní. Jána G. obhajuje bývalý riaditeľ SIS Vladimír Mitro. SIS po Mitrovom odchode v jednej zo svojich správ uviedla, že Branisko sa tuneluje.

Operatívne zdroje nie sú stopercentné

Ak poskytne tajná služba nejakú informáciu premiérovi, mala by byť overená, nie vždy sa však musí potvrdiť.

Operatívne informácie využívajú pri svojej činnosti polícia a tajná služba.

V prvej fáze ide o neoverené informácie, ktoré im poskytne zdroj (informátor). „Zdrojom však nemôže byť hocikto, ten človek musí byť istým spôsobom dôveryhodný,“ hovorí bývalý riaditeľ tajnej služby Ladislav Pittner. Ak sa podľa neho SIS rozhodne, že posunie operatívnu informáciu predsedovi vlády, mala by byť overená. Nevedel však povedať, do akej miery sa v minulosti potvrdili takto získané informácie.

„Nemusia sa potvrdiť stopercentne, sú však dostatočným podnetom na to, aby mohli konať orgány činné v trestnom konaní. Ďalšími úkonmi, ako je krížová kontrola v rámci SIS alebo policajné vyšetrovanie, sa neskôr zisťuje ich hodnovernosť.“

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...