Noví prešovskí poslanci očakávajú spoluprácu

Reklama:

Zloženie mestského zastupiteľstva v Prešove sa od minulého obdobia značne líši. Prešovčania vo voľbách zamiešali karty. Šancu dostali viacerí noví a mladí poslanci. S akými očakávaniami?

16. 12. 2010

Zdroj: Michal Frank, Korzár, TASR

Prešov - Prvý raz má v MsZ svojho zástupcu strana Most-Híd (predtým nemala ani SMK). Jediný kandidát bugárovcov na kandidátke štvorkoalície Peter Krajňák ml. (na snímke s primátorom Prešova P. Hagyarim) bol zvolený.

„Určite je úspechom, že Most obhájil pozíciu, zároveň je to záväzok, aby sme aj na pôde Prešova boli konštruktívni, transparentní a robili takú bugárovskú politiku," povedal tento najmladší, 29-ročný poslanec.

Je tiež jedným z trojice poslancov rusínskej národnosti v novom MsZ.

Krajňákovou prioritou sú projekty v Solivare, na celomestskej úrovni chce s kolegami z klubu presadzovať transparentnosť pri správe mestského majetku, napríklad zverejňovaním zmlúv aj s dodatkami na stránke mesta.

Dá sa očakávať, že Most-Híd sa spolu s koaličnými partnermi (SDKÚ-DS, KDH, SaS) ocitne v opozícii. „Je tu veľká vôľa za našu jedenástku spolupracovať na každom dobrom projekte. Nebudeme opakovať staré chyby, ani sa a priori vyhraňovať. Dobré veci rozhodne podporíme," uviedol Krajňák.

Tridsiatnici v zastupiteľstve

Len o necelé štyri mesiace je od neho starší nový poslanec Rudolf Dupkala ml. Kandidoval ako nezávislý, sám za seba, napriek tomu konštatoval: „Spoločnými silami dokážeme urobiť viac, lebo jednotlivec v politike veľa nedokáže." Dupkala sa pridal v zastupiteľstve ako nezávislý do poslaneckého klubu Smeru

Tridsaťročný Michal Kaliňák (Smer-SD) pôsobil na mestskom úrade ako hovorca, v minulosti už poslancom bol. Ale v rodných Medzilaborciach.

„Princíp je rovnaký. Dôležité je, aby sa človek nehanbil za žiadne svoje rozhodnutie, hlasovanie a aby sa každému vedel pozrieť do očí," povedal M. Kaliňák a dodal: „Bude zlé, ak sa ľudia začnú deliť na opozíciu a koalíciu, skôr treba hľadať prieniky programov. To je aj moja ambícia, oslovovať všetkých naprieč spektrom, pretože tém je veľa a riešení je veľa."

Ernst bol aj na druhej strane

Úplným nováčikom nie je ani poslanec za Smer-SD Alexander Ernst (46), pretože v minulosti pôsobil na vedúcich postoch v samospráve mesta i kraja.

„Je to premiéra, ale vzhľadom k tomu, že poznám systém práce a viem, čo všetko obnáša, tak to pre mňa nebude až taká novinka. V každom prípade ale viem veľmi dobre, čo znamená byť na tej druhej strane, teda tým úradníkom. Neviem si preto predstaviť, že mi niekto povie, že sa nedá. Rád si na to posvietim," prezradil.

Komunikácie s kolegami z poslaneckých lavíc sa neobáva: „Priamo poznám asi 90 percent poslancov, s väčšinou si tykám, aj doteraz som mal s nimi dobrú komunikáciu na pozíciách, v ktorých som pôsobil. Takže nemyslím si, že tam bude nejaký problém. Ako povedal primátor, netreba sa hrať na to, či naľavo, alebo napravo, ale ísť dopredu."

Langová: Chceme podporovať dobré projekty

S veľkými očakávaniami prichádza do mestského parlamentu Janette Langová (37 - na snímke) zo strany SaS. „Je to veľká zodpovednosť. Cením si hlasy voličov, vďaka ktorým som vyhrala vo svojom volebnom obvode a uvedomujem si, že to nie je sranda a začína práca. Za štyri roky chcem dokázať, že tie hlasy boli oprávnené a urobiť pre náš obvod čo najviac práce."

Z vytlačenia do opozície Langová strach nemá. „Ideme do toho s tým, že chceme podporovať dobré projekty. Nechceme robiť politiku negovania. V prvom rade myslíme na potreby Prešovčanov."

Mandáty získali aj bývalí športovci

Na základe výsledkov komunálnych volieb získal znovu poslanecký mandát Milan Laca (Smer-SD), ktorý v mestskom zastupiteľstve pôsobí už od roku 1990.

"Teším sa na to, že budem môcť tie skúsenosti, ktoré mám za to obdobie využiť v ďalšom období v prospech mesta a jeho občanov," uviedol Laca.

K absolútnym nováčikom v MsZ patrí bývalý slovenský hokejový exprezentant René Pucher (nezávislý - na snímke). "V každom prípade ako bývalý športovec by som sa chcel viacej orientovať na šport a pomôcť mu. Snáď sa nám počas tých štyroch rokov podarí veci pohnúť dopredu," povedal Pucher.

Podrobne monitorujeme:

Prešov

Hagyari: Pre Prešov sme nastavili víziu  

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...