Mýto štátu zatiaľ prinieslo viac ako 8,1 mil. eur

Reklama:

Zahraniční dopravcovia sa na vybranom mýtnom pre štát podieľajú podľa spoločnosti SkyToll viac ako 46-percentami.

09. 02. 2010

Zdroj: SITA

Bratislava - Elektronický výber mýta priniesol štátu za prvých päť týždňov prevádzky 8,177 mil. eur. Do systému je podľa údajov zverejnených prevádzkovateľom systému, spoločnosťou SkyToll, zaregistrovaných už takmer 126 985 vozidiel. "Z našich štatistík vyplýva, že zahraniční dopravcovia sa na vybranom mýtnom pre štát podieľajú viac ako 46 %. S narastajúcim objemom dopravy podiel platieb zahraničných dopravcov rastie," konštatuje generálny riaditeľ SkyToll Matej Okáli.

Okrem slovenských dopravcov využívajú spoplatnené úseky ciest najmä vozidlá z Poľska, a to v počte 19 543, počet vozidiel z Českej republiky dosahuje 16 636, pričom počet zaregistrovaných prepravcov z Maďarska predstavuje 12 629. Nasledujú vozidlá z Rumunska a Bulharska. Do mýtneho systému sa zatiaľ zaregistrovali vozidlá celkovo z viac ako 35 krajín. Dopravcovia z troch spomínaných susedných krajín, ktorí mýto na Slovensku využívajú najviac, zaplatili spolu čiastku 2 684 378,17 eur.

Dopravcovia zo zahraničia si podľa spoločnosti SkyToll vo väčšine prípadov volia režim predplatného mýta, pretože vymedzené úseky ciest využívajú len niekoľkokrát ročne. "Ide až o 80,6 % z celkového počtu zaregistrovaných zahraničných vozidiel. Zo slovenských dopravcov si zvolilo režim predplateného mýta 61,3 %," informuje prevádzkovateľ systému.

Z celkového počtu 126 985 zaregistrovaných vozidiel podalo doteraz podľa SkyTollu reklamáciu 0,78 %. "Z celkového počtu vozidiel len 0,28 % reklamácií bolo vyhodnotených ako oprávnených. Každý podnet na reklamáciu je riešený plne v súlade so Všeobecnými obchodnými podmienkami a reklamačným poriadkom," dodáva SkyToll, ktorý elektronický výber mýta uviedol do ostrej prevádzky od začiatku tohto roka.

Faktúry za mýto sú podľa SkyTollu na 98 % v poriadku

Faktúry za prejazdené mýto sú podľa spoločnosti SkyToll, a.s. na 98 % v poriadku. Zvyšné 2 % faktúr tvoria nedostatky, ktoré prevádzkovateľ mýtneho systému vyhodnocuje, informoval v utorok na brífingu riaditeľ zákazníckych služieb SkyTollu Miroslav Mikulčík. Rozdiel je podľa neho medzi údajmi o platení mýta, ktoré vydavatelia palivových kariet poskytujú svojim zákazníkom, a informáciami na faktúrach a prílohách k nim, vystavovaných SkyTollom v mene Národnej diaľničnej spoločnosti. Nepresnosti sa vyskytli v prvom fakturačnom období, v ďalšom období splatnosti mýta by sa už rozdiely nemali objaviť.

Mikulčík sa odvolal na vyjadrenia expertov, že podobné problémy nie sú mimoriadne a vyskytli sa pri spustení mýtneho systému aj v iných krajinách. Jedným z dôvodov rozdielu v údajoch je podľa neho to, že kartoví operátori dostávajú uzávierku spracovaných mýtnych transakcií s určitým časovým oneskorením až koncom dňa. Komunikácia medzi prevádzkovateľom mýta a vydavateľmi kariet pre dopravcov nie je tiež celkom bez problémov, keď niektoré transakcie sú zosumarizované až koncom mesiaca o tzv. vyrovnávaciu transakciu.

Dopravcovia si podľa SkyTollu môžu skontrolovať údaje o platbách za mýto aj na stránke www.emyto.sk. Informácie obsahujú dátum a čas, mýtnu transakciu bez a s daňou z pridanej hodnoty, názvy spoplatnených úsekov, resp. kódy križovatiek podľa ŠPZ-ky vozidla. Rovnaké údaje obsahujú aj faktúry pre dopravcov. Príloha k nim zahŕňa aj rozpis celkových prejazdených kilometrov za príslušné obdobie, ako aj sumu mýta. Mikulčík tvrdí, že pri vystavovaní faktúr za cesty 1. triedy, na ktorých je od 14. januára dočasne nulová sadzba mýta, by nemali vzniknúť žiadne technické problémy.

Dopravcovia sa sťažovali, že webová stránka pre mýto, nebola v pondelok večer dostupná. Podľa Mikulčíka sa to krátkodobo môže stávať napríklad pri zapracovaní zmien do mýtneho systému.

Spoločnosť KPMG Slovensko Advisory, k.s. oznámila, že predložená vzorová faktúra vystavená v mene NDS obsahuje všetky náležitosti požadované zákonom o dani z pridanej hodnoty. O vyjadrenie k súladu faktúr so zákonom o DPH ju požiadal SkyToll.

SkyToll vo vyhlásení tvrdo odmietol akékoľvek snahy o spolitizovanie mýta, pričom nechce byť v žiadnom prípade prostriedkom politického boja. SkyToll ďalej informoval, že vlani riadne vykonal všetky individuálne skúšky, ako aj komplexnú skúšku a skúšobnú prevádzku mýtneho systému počas 28 dní koncom minulého roka. NDS následne vydala podmienečné potvrdenie o úspešnom dokončení vybudovania mýtnej služby oprávňujúce SkyToll začať 1. januára tohto roka prevádzkovanie mýtneho systému. Zápisnice a dokumentáciu k testovaniam NDS podľa SkyTollu riadne vypracovala a odovzdala prevádzkovateľovi mýta. SkyToll tým reagoval na kritické vyjadrenia predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislava Janiša. Opozičný politik v utorok spochybňoval správnosť skúšky mýtneho systému pred jeho spustením.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...