Ako Vás môže štát alebo samospráva pripraviť o majetok?
Na Slovensku sa stále nedôstojne vyvlastňuje
Som majiteľom pozemku o rozlohe 1 000 štvorcových metrov. Tento pozemok som kúpil minulý rok kvôli vystavbe rodinného domu. Pozemok je rožný a je k nemu ešte jedna parcela po celej o šírke 1 meter.
Na liste vlastníctva mám obidve parcely zapísané ako vlastník. Parcela o šírke jeden meter mala vraj slúžiť ako verejný chodniķ.
Chcem sa opýtať, či môže mesto odo mňa vyvlastniť túto metrovú parcelu po celej dĺžke môjho pozemku. Môže mesto svojvoľne urobiť chodník na tejto parcele bez môjho súhlasu pokiaľ som majiteľom na liste vlastníctva?
Teoreticky a aj prakticky môže mesto vyvlastniť akýkoľvek pozemok pre výstavbu obecnej stavby, ak je takáto stavba uvedená v zozname verejnoprospešných stavieb v územnom pláne mesta.
Typickými stavbami, pre ktoré sa po splnení uvedenej podmienky môže vyvlastňovať, sú aj mestské komunikácie – miestne komunikácie a chodníky.
Ale nie len tieto stavby bývajú označené ako "verejnoprospešné", preto je dobré nazrieť do územného plánu mesta, či sa práve na Vašom pozemku nenachádza plánovaná budúca verejnoprospešná stavba.
Mestá a aj mnohé obce spravidla majú územný plán zverejnený aj na internetovej stránke, prípadne sa do územného plánu dá nahliadnuť na mestskom úrade alebo si príslušnú informáciu vyžiadať podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Je dôležité si uvedomiť, že na zaradenie budúcej verejnoprospešnej stavby na Vašom pozemku do územného plánu mesta (alebo obce) nie je potrebný súhlas Vás, ako vlastníka.
Dokonca neexistuje ani povinnosť informovať konkrétneho vlastníka o tom, že sa územný plán, týkajúci sa jeho pozemku, akokoľvek mení.
Mesto má však povinnosť oznámiť na úradnej tabuli mesta, že sa v územnom pláne niečo bude meniť. Každý si už musí sám sledovať úradnú tabuľu a potom ustriehnuť prípadné zmeny. Proces zmeny územného plánu definuje stavebný zákon.
Čo sa týka druhej časti otázky, či môže mesto svojvoľne urobiť chodník na Vašej parcele bez Vášho súhlasu...
Legálne nie je možné uskutočniť stavbu na cudzom pozemku bez súhlasu vlastníka. Ale...
Ak by však mesto:
tak môže podať na stavebný úrad návrh na vyvlastnenie Vášho pozemku.
Podobné situácie sa dokonca často stávajú.
V prípade splnenia všetkých štyroch ústavných podmienok vyvlastnenia by potom stavebný úrad vydal rozhodnutie, ktorým by Váš pozemok vyvlastnil a na základe vyvlastňovacieho rozhodnutia by katastrálny úrad prepísal vlastníctvo na liste vlastníctva na mesto.
Vy by ste prestali byť vlastníkom vyvlastneného pozemku.
Potom by už mesto mohlo na vyvlastnený pozemok získať stavebné povolenie a potom, ako by stavebné povolenie nadobudlo právoplatnosť, by mohlo postaviť aj chodník.
Je dôležité si uvedomiť, že v prípade „verejnoprospešných stavieb“ môže stavebný úrad vydať územné rozhodnutie na stavbu na cudzom pozemku a to aj bez súhlasu vlastníka.
Pri takzvaných líniových stavbách, medzi ktoré patria aj chodníky, dokonca stavebný úrad nie je povinný vlastníka upovedomiť o zámere vydať územné rozhodnutie na jeho pozemku, ale to len oznámi na úradnej tabuli.
Rovnako sa nemusí doručovať ani vydané územné rozhodnutie, postačuje len zverejnenie na úradnej tabuli. Každý si už musí sám sledovať úradnú tabuľu a včas ustriehnuť prípadné oznamy.
Skúsenosti ukazujú, že väčšina obyvateľov úradné tabule nesleduje a tak sa procesov zmien územného plánu nezúčastňujú.
Nezúčastňujú sa spravidla a ani prípadného rozhodovania o umiestňovaní stavieb na ich pozemkoch, čím na vlastnú škodu prichádzajú o významné práva účastníkov konania.
Pritom tradíciu oznamovania dôležitých udalostí len na úradnej tabuli zaviedol tzv. správny poriadok pre 49-timi rokmi a tak je to až dodnes.
Viac informácií môžete nájsť tiež v odkazoch za týmto textom.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...
Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...
Necelých 60 kilometrov autostrád v okolí Bratislavy má postaviť konzorcium okolo španielskej...
Na pošte som prebral stavebné povolenie doručované do vlastných rúk. Stavebný úrad však niektorým...
Žalobca podal obci Hodruša-Hámre, ako príslušnému stavebnému úradu,žiadosť o prešetrenie legálnosti...
Pri doručovaní úradných rozhodnutí v správnom konaní sa často stretávam s takzvanou fikciou...
Som povinný oznámiť trestný čin alebo podozrenie z trestného činu? Kedy nie som povinný oznámiť...
Národná diaľničná používa dvojaký meter, tvrdia vlastníci.
Podobná diskusia o doprave, akú zažíva Prešov, čaká aj iné mestá. Obchvat Prešova sa prehodnocuje a...
Mal by štát zrušiť povolenie na zbúranie funkcionalistickej vily v pražských Petřinách? Hosťami...
Umieranie a posledné dni človeka sprevádzajú príznaky. Pre blízkych, môže byť prínosom, ak dokážu signály blížiaceho sa konca rozpoznať.
Spravodlivosť v prípade politikov je podriadená politickému boju. A tým prestáva byť spravodlivosťou.
Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...
Súkromné pozemky, na ktorých sa nachádzajú environmentálne záťaže a vlastníci nechcú udeliť...
Necelých 60 kilometrov autostrád v okolí Bratislavy má postaviť konzorcium okolo španielskej...
Národná rada Slovenskej republiky schválila zmenu základného predpisu samosprávy, zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení. Prinášame úplné znenia zákona s účinnosťou od 1. apríla 2018.
Na sieti Youtube môžete sledovať záznam zo zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove.
Zámer hovorí o ročnej kapacite separačnej a drviacej linky 40 tisíc ton. Mala by sa nachádzať na pozemkoch vo vlastníctve Mesta Prešov, ktoré mesto vlastní v katastrálnom území bezprostredne susediacej obce Záborské v areáli...
Pozrite si znenie novely zákona o obecnom zriadení tak, ako ju schválila Národná rada Slovenskej republiky s účinnosťou od 1. 4. 2018.