Mikloš verzus Rusko

Reklama:

Čo bolo nehospodárne vlani, v roku 2005 už bolo výhodné.

20. 09. 2005

Zdroj: Ivan Štulajter, SME Online

Problémy s výkupom pozemkov pod automobilku Kia sa objavili veľmi rýchlo po tom, čo minister hospodárstva Pavol Rusko informoval o príchode investície do Žiliny.

Ešte v polovici augusta minulého roka ministerstvo hospodárstva v Informácii o procese prípravy lokality pre investíciu Kia Motors Corporation a Hyundai Mobis tvrdilo, že objektívne neexistuje právny dôvod akokoľvek výraznejšie zvýšiť kúpnu cenu pozemkov. Postup by vraj "mohol byť v rozpore so zásadami zachovávania maximálnej hospodárnosti a efektívnosti pri nakladaní s prostriedkami štátneho rozpočtu".

V apríli 2005 však vláda nespokojným vlastníkom pôdy vyhovela. Plán ústupu predložil minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Spočíval v tom, že výkup pozemkov za žiadanú sumu zabezpečí Slovenský pozemkový fond, ktorý na to vyčlení 180 miliónov korún. "Aj keď je tento spôsob v porovnaní s ostatnými možnými spôsobmi riešenia finančne náročnejší, z hľadiska časovej naliehavosti, čistoty právnych úkonov, ako aj priechodnosti ho možno považovať za výhodný," dôvodil rezort pôdohospodárstva.

Keď v auguste 2004 ministerstvo hospodárstva tvrdilo, že nemôže ľuďom vyplatiť priemerne 350 korún/m2, lebo by to bolo nehospodárne, v apríli 2005 vláda takú sumu už považovala za výhodné riešenie.

Minister financií Ivan Mikloš minulý týždeň vytkol Pavlovi Ruskovi zlé manažovanie investície, ale so zvýšenou cenou v apríli súhlasila vláda ako celok. Vznikli tak dve skupiny vlastníkov. Ľudia, ktorí svoju pôdu predali za znaleckú cenu zhruba 150 Sk/m2 a cítili sa vládou podvedení, sa potom prihlásili o zvyšok peňazí. Mali silný argument - štát od nich potreboval aj ďalšie pozemky na infraštruktúru novej továrne.

Petícia vláde

Už 6. mája členovia petičného výboru odovzdali na Úrade vlády petíciu so žiadosťou o doplatenie sumy do 350 korún za štvorcový meter. "O 15 dní nám prišla odpoveď z vlády, že našu petíciu posúvajú na ministerstvo pôdohospodárstva," spomína si členka petičného výboru Margita Mravcová. O niekoľo dní neskôr rezort pôdohospodárstva odpovedal, že v danej veci nemá právomoc, lebo výkup pozemkov zabezpečujú spoločnosti Žilina Invest, Govinvest I. a Govinvest II.

Hoci sa Rusko tiež prihováral za doplatenie sumy, vláda bola proti. Až minulý štvrtok Mikloš po rokovaní so zástupcami automobilky Kia informoval, že štát je ochotný majiteľom už predanej pôdy doplatiť peniaze tak, aby cena metra štvorcového dosiahla 350 korún. Zároveň vláda súhlasila aj s vyššou cenou za pozemky pod infraštruktúru. Celkovo by ústupok mal daňových poplatníkov vyjsť na približne 800 miliónov korún.

Keby vláda vyhovela petícii začiatkom mája, majitelia by zas dnes nemuseli časť peňazí odovzdať právnikom.

Rusko chcel vyvlastňovať, vláda mlčala

Zastupujúci minister hospodárstva Ivan Mikloš hovorí, že Pavol Rusko mal pristúpiť k vyvlastňovaniu hneď, ako problém s pozemkami pre automobilku Kia vznikol. Ministerstvo hospodárstva pritom odporúčalo vyvlastniť nespokojných majiteľov pôdy pod automobilkou Kia ešte v auguste minulého roka. Vtedy vláda na jeho návrh nereagovala.

Dôkazom je výsledok rokovania kabinetu z 18. augusta 2004 o materiáli, ktorý predložil Rusko. Jeho súčasťou bol aj návrh uznesenia, že vláda berie informáciu na vedomie a súhlasí s urýchlenou prípravou podkladov "na realizáciu vyvlastňovacieho konania." Vláda však schválila len časť navrhovaného uznesenia - Ruskov materiál zobrala na vedomie s pripomienkami, ale k návrhu na vyvlastňovanie sa vôbec nevyjadrila.

Samosprávy, ktoré formálne vlastnia firmy, zabezpečujúce výstavbu automobilky Kia, tak nedostali signál, že vyvlastňovanie má podporu vlády. Vyvlastňovanie teda uviazlo a termíny stavby začali horieť. "Teraz už je na proces vyvlastnenia neskoro, pretože by trval tak dlho, že by sa ohrozil termín začatia výroby," povedal minulý štvrtok Mikloš.

Podrobne monitorujeme:

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...

Bratislavský obchvat má problém. Menší stavbári ho nechcú stavať

Necelých 60 kilometrov autostrád v okolí Bratislavy má postaviť konzorcium okolo španielskej...

Možno písomnosť doručovať do vlastných rúk, ak sa iným účastníkom doručuje len cez verejnú vyhlášku?

Na pošte som prebral stavebné povolenie doručované do vlastných rúk. Stavebný úrad však niektorým...