Megainvestícia! Na pozemkoch pre Jaguar by mohol Dzurindov kamarát zarobiť vyše 2 milióny

Reklama:

Automobilka Jaguar Land Rover (JLR) si vybrala Slovensko, na biznise zarobí aj Dzurindov kamarát Ondrej Ščurka. Po odpočítaní nákladov na výkup pozemkov spred rokov by mal byť výnos asi 2,5 milióna...

20. 08. 2015

Zdroj: Život

Investícia za 1,5 miliardy eur skončí nakoniec pri Nitre. Automobilka Jaguar Land Rover, ktorej vlastníkom je od roku 2008 indická skupina Tata Motors, už podpísala so slovenskou vládou predbežnú dohodu o postavení nového závodu. Podrobnosti vláda tají, mimoriadnu investíciu na Slovensku oznámil verejnosti sám premiér Robert Fico.

Rozhodnutie, kde bude nová automobilka stáť, padlo minulý týždeň. Slovensko súperilo s Poľskom, ktoré ponúklo investorovi priamu pomoc vo výške 83 miliónov eur. Indický koncern však očakával podstatne viac a v ústrety mu vyšla práve naša krajina. Na Slovensku aktuálne pôsobia tri automobilky – nemecký Volkswagen, juhokórejská Kia a francúzsky Peugeot. Tieto spoločnosti priamo u seba zamestnávajú tisícky ľudí, ďalšie desaťtisíce miest vytvorili pre subdodávateľov a celý sektor je ťahúňom ekonomiky. Len vlani vyrobil viac ako 970-tisíc vozidiel a v minulosti sa na našom HDP podieľal v bežných cenách približne štyrmi percentami.

Hotový park

Nová automobilka bude stáť v priemyselnom parku na pozemkoch, ktoré už pred rokmi prezieravo začal skupovať vtedajší šéf miestnej SDKÚ-DS Ondrej Ščurka. Ten bol zapletený do kauzy Daňového úradu v Košiciach počas vlády Ivety Radičovej.

„Je to drzosť, ktorá volá do neba!“ Aj takéto slová použil premiér Robert Fico ešte ako opozičný politik, keď poukazoval na nájomnú zmluvu medzi Daňovým riaditeľstvom SR (DR SR) v Košiciach a firmou Nitra Invest. Opozícia to vtedy označila za stranícky klientelizmus a šéf Smeru-SD Robert Fico za to žiadal Radičovej hlavu. Premiérka Iveta Radičová vyzvala vtedajšieho generálneho riaditeľa DR SR Miroslava Mikulčíka, aby prijal politickú zodpovednosť. To odmietol minister financií Ivan Mikloš, ktorý ho do funkcie nominoval. Mikulčík sa nakoniec svojej funkcie vzdal až po tom, keď premiérka Iveta Radičová v druhej polovici apríla svojmu straníckemu šéfovi Mikulášovi Dzurindovi povedala, že zvažuje svoje zotrvanie na poste predsedníčky vlády.

Vyšetrovanie sa skončilo

Pri vzniku nitrianskeho priemyselného parku sa nominant strany SDKÚ-DS Ferdinand Vítek stal dokonca primátorom. Keďže príprave parku predchádzalo vykupovanie pozemkov a chystanie infraštruktúry, Ščurka tento fakt pohotovo využil. Podľa poslancov Ščurkova spoločnosť Nitra Invest vykupovala pozemky tváriac sa, že zastupuje záujmy mesta. Tým, že pozemky napokon získala do vlastníctva súkromná spoločnosť, prišlo mesto o možnosť získať štátne dotácie na vybudovanie kompletnej infraštruktúry na pozemkoch.

Ukázalo sa však, že exprimátor Vítek, Ščurkov spolustraník, podpísal so spoločnosťou Nitra Invest zmluvu, podľa ktorej sa mesto zaviazalo vybudovať infraštruktúru v parku! Ščurku tak podľa vyjadrenia niektorých poslancov vybudovanie parku nestálo ani korunu, odhliadnuc od výkupu pozemkov, ktoré však vzápätí veľmi zaujímavo predával investorom.

Okolnosti vzniku priemyselného parku preveroval aj Úrad boja proti korupcii a usporadúvanie pozemkov zaujímalo aj Okresnú prokuratúru v Nitre, ktorá preverovala okolnosti týkajúce sa predaja bývalých cirkevných pozemkov spoločnosti Nitra Invest. Existovalo totiž podozrenie, že cirkev predala pozemky, ktoré v minulosti štát skonfiškoval a pridelil novým vlastníkom. A hoci sa cirkvi roku 1997 podarilo získať na spomínané pozemky, na ktorých v súčasnosti stojí časť parku, list vlastníctva, po predaji sa začali hlásiť prídelcovia, ktorí preukázali, že pôdu štát v minulosti pridelil im. „Je to pravda, a ak prídelca preukázal vlastnícky vzťah, dohodli sme sa na finančnom vyrovnaní,“ priznal samotný Ondrej Ščurka. Zaujímavé pritom bolo aj to, že kompletnú právnu analýzu a podklady pri príprave parku realizovala firma Ščurkovej manželky ARON Consulting, ktorej spolumajiteľkou bola manželka Gabriela Palacku, známeho pokladníka SDKÚ-DS, Eleonóra Valentová.

Ovca celá aj vlk sýty

Megainvestícia teda prinútila spolupracovať niekdajších politických nepriateľov. Nitra Invest má šťastie, zarobí. „Štát ponúkol vlastníkom rozumnú cenu, takže predpokladám, že všetci budú spokojní, aj súkromní majitelia. Presnú sumu však neviem,“ vyjadril sa Ščurka pre médiá. Na margo kauzy s Daňovým úradom v Košiciach a výroky Roberta Fica Ščurka poznamenal, že vtedy išlo len o politiku. Aj dnes obchod so štátom považuje za biznis, kde ideológia nehrá žiadnu rolu.

Pôdu, ktorú vlastní Nitra Invest, by mal v najbližšom čase odkúpiť štát prostredníctvom svojej firmy MH Invest, ktorá za štvorcový meter vypláca v priemere 15 eur. Pokiaľ dostane aj Nitra Invest rovnakú sumu, v praxi by to znamenalo, že firma Ondreja Ščurku zinkasuje za parcelu viac ako 3 milióny eur. Po odpočítaní nákladov na výkup pozemkov pred asi desiatimi rokmi by mal byť výnos asi 2,5 milióna eur. Ako spomínajú poslanci, pozemky pred rokmi vykupoval približne za 2,66 eura za štvorcový meter.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...

Bratislavský obchvat má problém. Menší stavbári ho nechcú stavať

Necelých 60 kilometrov autostrád v okolí Bratislavy má postaviť konzorcium okolo španielskej...

Možno písomnosť doručovať do vlastných rúk, ak sa iným účastníkom doručuje len cez verejnú vyhlášku?

Na pošte som prebral stavebné povolenie doručované do vlastných rúk. Stavebný úrad však niektorým...