Mečiar trucuje. Nepodporil vládny zákon

Reklama:
09. 09. 2008

Zdroj: TASR, SITA

Bratislava - Koaličná kríza podľa predsedu HZDS Vladimíra Mečiara nehrozí. Poslanci HZDS totiž nepodporili vládny návrh nového cestného zákona, ktorý mal od 1. októbra priniesť rozsiahle zmeny v dopravných pravidlách. Zákon vrátil prezident Ivan Gašparovič a prekvapivo ho nepodporila potrebná väčšina poslancov.

Mečiar dnes pre iné hlasovanie obvinil koaličných partnerov z nedôveryhodnosti. Poslanci Smeru a SNS totiž zablokovali jeho návrh na vyšetrenie, či opozícia neporušila zákon pri návrhu na odvolanie ministra Štefana Harabina.

Za cestný zákon nehlasovali aj poslanci ďalších vládnych strán. Mečiar odmietol, že by išlo z jeho strany o zámer. "Bola to náhoda," povedal. Samotná nezhoda o uznesení podľa neho nebude mať vážnejšie dopady na koaličné vzťahy. "Taký luxus, ako koaličná kríza si nemôžeme dovoliť," povedal a dodal, že koalícia určite vydrží do riadnych parlamentných volieb v roku 2010.

Rozhodnutie poslancov Smeru-SD zablokovať hlasovanie o jeho uznesení považuje za nevkusný žart, nebude však z neho vyvodzovať žiadne ďalšie kroky. "Je to vec, ktorá nie je príjemná, ale nie je taká dôležitá, aby mala hlbší dopad na vzťahy," nazdáva sa. Vládne návrhy zákonov, na ktorých je koaličná dohoda, preto poslanci ĽS-HZDS v parlamente podporia. "Ešte sme sa nedohodli na rozpočte," podotkol vzápätí.

Nový cestný zákon, od ktorého si ministerstvo vnútra sľubovalo zníženie dopravných nehôd, pôvodne schválili poslanci v júli. Na prelomenie prezidentského veta, ktoré Gašparovič odôvodnil viacerými námietkami proti  zákonu, bol potrebný súhlas najmenej 76 poslancov. Za zákon však nakoniec hlasovalo len 70 z nich.

„Pokiaľ by sa hlasovalo o 17:00, nie je žiadny problém. Hlasovanie mimo dohodnutého času bola chyba,“ vyhlásil pred novinármi Mečiar. Podľa parlamentnej praxe o prelomení veta sa však vždy hlasuje po prerokovaní vráteného návrhu zákona. Predseda parlamentu Pavol Paška ohlásil takýto postup aj na dnes počas schvaľovania programu schôdze.

Koalícii chýbalo na prelomenie veta šesť hlasov, za hlasovalo 70 koaličných poslancov. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj priznal, že SNS môže za tri chýbajúce hlasy. „Určite to nebol zámer, to bolo možno individuálne zlyhanie,“ povedal novinárom Rafaj. Podľa neho ide o spoločnú chybu SNS a ĽS-HZDS.

Nehlasoval ani Slota a Belousovová

Za právnu normu z koaličných zákonodarcov nehlasovali piati poslanci ĽS-HZDS, medzi nimi aj líder strany Vladimír Mečiar a podpredseda Miroslav Jureňa, štyria zákonodarcovia za Smer-SD, medzi nimi predseda NR SR Pavol Paška a piati poslanci za SNS, medzi nimi predseda Ján Slota a podpredsedníčka Anna Belousovová. Z mimokoaličných poslancov zákon podporil iba nezávislý Martin Kuruc.

Minister vnútra Robert Kaliňák je veľmi smutný, že Národná rada SR zákon neschválila. "Tento zákon predstavoval z nášho pohľadu zásadný krok smerom k zvýšeniu bezpečnosti cestnej premávky, zníženiu počtu obetí na našich cestách,“ povedal Kaliňák. Podľa neho každý, kto sa nepodieľal na prijatí tohto zákona, je do určitej miery zodpovedný za to, že nechce zlepšiť situáciu na slovenských cestách.

Minister je pripravený predložiť počas pol roka, kým bude môcť predložiť zákon opäť, čiastočné novely platnej normy. Pôjde o zmeny zásadných paragrafov, týkajúcich sa najmä prísnejších postihov "cestných pirátov“ za rýchlosť, alkohol za volantom, zvýšenia bezpečnosti cyklistov či chodcov. Kaliňák sa nechcel vyjadriť k tomu, že nehlasovanie viacerých poslancov za ĽS-HZDS bolo odplatou za postoj poslancov Smeru-SD, ktorí nepodporili návrh uznesenia Vladimíra Mečiara. Ten chcel presadiť, aby parlament požiadal políciu o preverenie opozičného návrhu na odvolanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina.

Sporným bol Harabin

Mečiar tvrdí, že text uznesenia, ktorým parlament vyslovuje podozrenie, že dokumenty priložené k návrhu na odvolanie ministra môžu byť falzifikáty, je spoločným dielom Smeru-SD a ĽS-HZDS. O zmene postoja ho údajne informovali až dnes tesne pred rokovaním parlamentu, hoci ešte v pondelok večer sa na Koaličnej rade zhodli na podpore uznesenia. Zdôvodniť mu to mali novými informáciami, Mečiar si nie je žiadnych podstatných noviniek vo veci vedomý. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka dnes potvrdil, že prepis rozhovoru Harabina s údajným mafiánom Bakim Sadikim je autentický a je súčasťou dohľadového spisu. Pred hlasovaním sa neprezentovali ani poslanci SNS, tí sa tak podľa Mečiara rozhodli na popud Smeru-SD.

"ĽS-HZDS musí v súvislosti s odvolávaním jej ministra Štefana Harabina riešiť množstvo nepríjemných otázok. Nebudeme preto reagovať na emotívne vyjadrenia ĽS-HZDS," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Smeru-SD Katarína Kližanová Rýsová.

Uznesenie, ktoré poslanci stále neschválili, obsahuje aj požiadavku, aby orgány činné v trestnom konaní posúdili, či predloženie týchto listín k návrhu na odvolanie bolo v súlade so zákonom, vrátane vyvodenia prípadnej trestnoprávnej zodpovednosti. Mečiar je zvedavý, ako sa podpredseda KDH Daniel Lipšic dostal k prepisu rozhovoru Harabina so Sadikim.

Pri hlasovaní o Mečiarovom návrhu vo štvrtok 4. septembra boli všetci koaliční za, ale sála nebola uznášaniaschopná. Dnes pre obštrukciu nebola uznášaniaschopná už dva razy a predseda parlamentu Pavol Paška odsunul rokovanie o tomto bode na 18.00 h. Poslanci ĽS-HZDS budú ďalšie hlasovania v tejto veci podľa Mečiara ignorovať.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...

Bratislavský obchvat má problém. Menší stavbári ho nechcú stavať

Necelých 60 kilometrov autostrád v okolí Bratislavy má postaviť konzorcium okolo španielskej...

Možno písomnosť doručovať do vlastných rúk, ak sa iným účastníkom doručuje len cez verejnú vyhlášku?

Na pošte som prebral stavebné povolenie doručované do vlastných rúk. Stavebný úrad však niektorým...