Lipšic s rozpakmi hodnotí konanie vo veci zákona o príprave diaľnic

Reklama:

S rozpakmi zhodnotil dnes poslanec NR SR a zástupca skupiny poslancov Daniel Lipšic (KDH) konanie Ústavného súdu (ÚS) SR vo veci nimi napadnutého zákona o jednorazových opatreniach v príprave diaľnic po tom, čo nahliadol do spisu.

12. 10. 2009

Zdroj: TASR

 Ani po roku a pol návrh neprijali na ďalšie konanie a v tejto súvislosti súd sa nezaoberal ani návrhom poslancov pozastaviť účinnosť zákona.

"Považujem to za veľmi zlý signál pre občanov, keď Ústavný súd dokáže v priebehu niekoľkých dní pozastaviť napríklad účinnosť zákona o preukazovaní majetku a v tomto prípade nekoná a ohrozuje tým vlastnícke práva občanov. Podľa stále platného zákona môže totiž ktokoľvek prísť s buldozérom na ich majetok a začať stavať," povedal Lipšic.

Ako spresnil poslanec po tom, čo nahliadol do spisu, prvý úkon v ňom urobili vlani v máji po štyroch mesiacoch od podania a ostatný úkon vlani 25. septembra, keď prišlo vyžiadané vyjadrenie z NR SR, ktorá považuje zákon za ústavný.

"To, že v súdnom spise je posledný úkon z konca septembra 2008, neznamená, že sudca - spravodajca v tejto veci nekonal. Materiál bol predložený predsedníčke Ústavného súdu SR a tá ho zaradila na konkrétny termín neverejného zasadnutia pléna Ústavného súdu Slovenskej republiky," uviedol v reakcii hovorca ÚS SR Jozef Skybjak. Podľa neho postup sudcu - spravodajcu pri zhromažďovaní podkladov pre prípravu materiálu na predbežné prerokovanie v pléne, ktorý dnes spochybnil Lipšic, je v súlade so zákonom o organizácii ÚS, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v platnom znení.

"Ústavný súd SR je nezávislý súdny orgán ochrany ústavnosti. Medializované výroky Daniela Lipšica a spôsob ich prezentácie považuje ÚS SR za neštandardný postup a neprimeraný nátlak na jeho činnosť a poslanec ako advokát výkon svojho advokátskeho povolania zneužíva na politikárčenie," dodal Skybjak.

Opoziční poslanci podali 10. januára 2008 na ÚS SR návrh na začatie konania o súlade častí zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest.

Dôvodom podľa nich je, že zákon umožňuje stavanie diaľnic aj na súkromných pozemkoch bez súhlasu ich majiteľa. "Opozičné strany sú za urýchlenie dostavby diaľnic, ale nie na úkor ľudských práv," povedal vtedy poslanec Gábor Gál.

Podľa Lipšica by ústavný súd mal vydať predbežné opatrenie, ktoré pozastaví účinnosť zodpovedajúcich ustanovení zákona čo najskôr, lebo hrozia nezvratné škody. Ak totiž štát raz začne na súkromnom pozemku stavať diaľnicu, už ho nie je možné vrátiť do pôvodného stavu.

Takýto precedens by podľa Lipšica znamenal, že "vlastníctvo žiadneho občana nie je v bezpečí". Zákon podľa neho umožňuje nielen, aby štát musel mať vlastnícke právo na pozemky až pre potreby kolaudačného konania, ale dokonca za určitých podmienok umožňuje diaľnicu pred kolaudáciou využívať. Formálny vlastník pozemku ho tak de facto nemôže využívať na pôvodné účely, za čo mu zákon nepriznáva žiadnu náhradu. "Nie je tam ani žiadna lehota pre štát, dokedy musí vysporiadať pozemky," doplnil Gál.

Voči postupu štátu sa podľa Lipšica vlastník pozemku môže brániť individuálnym podaním na Ústavný súd SR. "Ale až po vyčerpaní všetkých opravných prostriedkov," upozornila poslankyňa Žitňanská.

"Zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach na výstavbu diaľnic a ciest pre motorové vozidlá je podľa nášho názoru v súlade s Ústavou SR," reagoval hovorca Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Marián Jánošík. Iniciatíva poslancov NR SR je podľa neho využitím ich ústavného práva.

Zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá platí od 1. januára 2008, jeho zámerom je urýchliť výstavbu dopravnej infraštruktúry na Slovensku.

Nový zákon prináša rýchlejšiu administratívnu prípravu výstavby diaľnic, zavedenie inštitúcie predbežného geometrického plánu, nové opatrenia v súvislosti so zjednodušením vyvlastňovania a novelizuje aj katastrálny zákon.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...