Krajský súd by mal dnes vyniesť verdikt v kauze vyvlastnenia pre Nábrežnú komunikáciu

Reklama:
25. 08. 2004

Zdroj: Anna Košuthová, Korzár

Prešov - Krajský súd v Prešove dnes pravdepodobne vynesie rozsudok v kauzách vyvlastňovania majetku pre Nábrežnú komunikáciu. Na podnet Krajského súdu sa totiž k jednej z káuz zásadným spôsobom vyjadril aj Ústavný súd SR v Košiciach. Ústavný súd (ÚS) SR konštatoval, že oceňovacia vyhláška, podľa ktorej sa až do októbra 2003 vykupovali a vyvlastňovali nehnuteľnosti vo verejnom záujme, je už od roku 1966 neplatná. Štát teda až do minulého roku vyvlastňoval a predával vo verejnom záujme, no bez opory v právnom predpise a za ceny podstatne nižšie, ako boli trhové.

Pripomíname, že kauza vyvlastňovania pre Nábrežnú komunikáciu sa začala v roku 2000, keď na základe rozhodnutia vtedajšieho Okresného úradu v Prešove vyvlastnili dom rodiny D r u t a r o v s k ý c h. Finančnú náhradu za rodinný dom vtedy stanovili na 677-tisíc korún, ďalších 120-tisíc za pozemok a 110-tisíc úrad stanovil ako náhradu za trvalé porasty, hospodársku budovu, studňu, chodníky, ploty, vodovodnú prípojku a ďalšie takzvané vonkajšie úpravy. Ako sme počas tohto obdobia v našom denníku neraz informovali, rodina prešla tortúrou odvolaní na všetkých stupňoch úradov, ale ich odvolania boli bez výnimky zamietnuté. V niektorých prípadoch ich úradníci v odvolacom konaní dokonca nepovažovali ani za účastníkov konania.

Rodina sa proti rozhodnutiu o vyvlastnení odvolala, ale Krajský úrad (KÚ) v Prešove odvolanie zamietol. So žalobou voči KÚ sa preto obrátili na súd. Sudcovia zastavili výkon vyvlastnenia a obrátili sa na ÚS SR so žiadosťou o posúdenie súladu vyvlastňovacej legislatívy s ústavou. Po tom, ako ÚS SR rozhodol, že vyhláška o oceňovaní už dávno neplatí, sa vec vrátila na dokončenie konania a vynesenie rozsudku späť na krajský súd.

D r u t a r o v s k í dodnes bývajú vo vyvlastnenom dome aj napriek tomu, že na ulici Pod Kalváriou z ďalších deviatich domov už nestojí ani jeden. Ponúkanú náhradu totiž od investora neprijali a trpezlivo čakali na verdikt ÚS SR a teraz KS. Mimochodom, investor odmietol čakať na skončenie súdneho sporu a pokračoval vo výstavbe v inej etape. Dodávame, že prvé zrušenie stavebného povolenia pre Nábrežnú komunikáciu prišlo už v roku 2001, no vtedajší stavebný úrad vydal napriek stále neukončenému súdnemu sporu ďalšie stavebné povolenie. Toto bolo v roku 2003 zrušené rozsudkom Najvyššieho súdu SR. Stavba je v súčasnosti pozastavená, hoci pôvodný termín dokončenia Nábrežnej komunikácie bol rok 2002.

Keďže to nebude prvé pojednávanie, je možné, že prešovský KS už dnes vynesie rozsudok o tom, či proces vyvlastnenia prebehol zákonným spôsobom. Ešte pred pojednávaním sme sa Ota D r u t a r o v s k é h o opýtali, či verí, že bude vynesený konečný verdikt a aké má pocity v čase, keď sa boj jeho rodiny dostal takmer k cieľu. "O verdikte si nie som istý. Uvidíme, čo bude v zdôvodnení rozsudku a ako sa prenesie do reálneho života. S výkonom úradníkov máme niekoľkoročné skúsenosti. Minimálne však cítim čiastočnú morálnu satisfakciu."

Neskrýval ani fakt, že od roku 2000 ich rodina prežila zo strany úradov aj verejnosti dosť príkoria. To, čo počuli na svoju adresu, by vraj neprial ani najhoršiemu nepriateľovi. "Nezabudol som ani na jeden výrok o tom, že každý musí dodržiavať zákon a súvislosti s tým spojené. Ani na klebety, ktoré o nás z rôznych úradov šírili po Prešove asi v tom zmysle, že chceme viac, ako nám patrí a že naše požiadavky sú neprimerané. Ani na verejný výrok exprimátora Juraja Kopčáka o tom, že výstavbe Nábrežnej komunikácie už prekáža len posledný mohykán a tým myslel mňa," otvorene komentoval najboľavejšie spomienky.

Faktom totiž je, že aj voči niektorým ďalším prípadom vyvlastnenia na trase Nábrežnej komunikácie okresný prokurátor podal protest a prešovský Stavebný úrad ho vlani akceptoval.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Poslanci z klubu SaS chcú zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie

Poslanci tvrdia, že zákon umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...