Kolaudácia Auparku môže byť ohrozená

Reklama:

Kolaudácia košického Auparku môže byť ohrozená len niekoľko dní pred plánovaným otvorením tohto nákupného centra.

27. 10. 2011

Zdroj: aktuality.sk

Ako informoval právny zástupca spoločnosti REALMAN Ľubomír Niedelský, už 7. septembra zrušil Najvyšší súd (NS) SR rozhodnutie o vyvlastnení pozemkov a stavieb tejto spoločnosti.

Podľa Niedelského takéto rozhodnutie môže oddialiť kolaudáciu samotného Auparku v dôsledku nedoriešenia vlastníckych práv pod nájazdovými rampami do nákupného centra a obmedziť dopravnú premávku na Námestí osloboditeľov, pretože časť komunikácie postavil developer na nevyvlastnených pozemkoch ako čiernu stavbu a doteraz sa právoplatne nerozhodlo o včas podanom odvolaní vlastníka pozemkov proti rozhodnutiu o jej dodatočnom zlegalizovaní. „V praxi to znamená, že celá doprava by mala byť z nezlegalizovanej komunikácie odstránená,“ povedal Niedleský.

Pozemky a stavby spoločnosti REALMAN, ktorá okrem iného vlastní aj susediace Obchodné centrum (OC)Horizont, vyvlastnil Krajský stavebný úrad v Košiciach v máji 2009. Celkovo išlo o približne 1100 štvorcových metrov pozemkov, na ktorých sa vybudovala komunikácia a išlo pri tom o investíciu vyvolanú stavbou Nákupného centra Aupark.

Najvyšší súd dal za pravdu vlastníkom pozemkov, keď konštatoval, že k vyvlastneniu došlo preto, lebo to záujem Auparku, aj keď ten neustále deklaroval, že ide o verejný záujem. Na nezákonnosť takéhoto vyvlastňovania upozorňoval majiteľ pozemku od začiatku. Konateľ REALMANu Lai Vu Chu pripustil, že sa s investorom chceli dohodnúť.

„Nemali sme však vôbec možnosť. Predniesli svoje predstavy o kúpnej cene so slovami, že buď to akceptujeme, alebo nás vyvlastnia,“ povedal Vu Chu. Spresnil, že spoločnosť výstavbou komunikácie neutrpela škodu len tým, že im bol nezákonne vyvlastnený pozemok, ale aj tým, že realizátor stavby zlikvidoval parkovisko pred OC Horizont bez búracieho povolenia a znemožnil tiež prístup k ich majetku. Hovorca HB Reavis Group Slovakia, investora projektu Aupark v Košiciach, Roman Karabelli k problému uviedol, že investor nemá zatiaľ žiadnu vedomosť o takomto rozsudku NS SR. „K ďalšiemu postupu sa vyjadríme až keď nám rozhodnutie súdu bude právoplatne doručené. Na tomto mieste by sme však radi zdôraznili, že sme v tomto spore neboli žalovanou stranou, iba prizvaným účastníkom konania. V spore spoločnosť REALMAN žaluje Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja za právoplatnosť rozhodnutia o vyvlastnení. Predmetný vyvlastnený pozemok sa nenachádza pod stavbou nákupno-zábavného centra Aupark, iba čiastkovo zasahuje do novej verejnej komunikácie, ktorej výstavbu sme po dohode s mestom Košice financovali,“ dodal Karabelli.

Podľa Niedelského však rozhodnutie najvyššieho súdu významne mení práva a povinnosti Auparku, pretože výstavba komunikácie bola v ich kompetencii, pozemky boli vyvlastnené v ich prospech a hotovú komunikáciu mali za symbolickú cenu previesť po skolaudovaní na mesto Košice. „Sme prístupní dohode, ale budeme sa dožadovať naplnenia našich práv. Ak by malo dôjsť k dodatočnému odpredaju pozemkov, bude to za trhovú cenu, ktorá bude platiť v čase predaja, dnes nie som schopný povedať, koľko to bude,“ doplnil ďalej konateľ REALMANu Vu Chu.

Mesto košice už rozhodnutie najvyššieho súdu dostalo. "O vyvlastňovaní bude nanovo rozhodovať Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Mesto Košice musí teraz počkať na nové rozhodnutie v správnom konaní," reagovala hovorkyňa mesta Martina Viktorínová. Výstavba košického Auparku za 93 miliónov eur v centre mesta sa začala s niekoľkoročným omeškaním. Výstavbu zdržali najmä rokovania o vedení nových ciest a vysporiadanie pozemkov. Nákupné centrum by sa malo, podľa pôvodných plánov, pre verejnosť otvoriť 10. novembra.

Úradné dokumenty

Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom

Bugár zarobí vďaka obchvatu vyše 76-tisíc. Tentoraz prenajal pozemky

Šéf vládnej strany Most-Híd Béla Bugár uzavrel s diaľničiarmi dodatok, na prenájme pozemkov zarobí...

Ako ste vnímali vyhlásenie predsedníčky Macejkovej, že s rozhodovaním o vyvlastnení počká do volieb?

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros hovorí, že ak chcete byť slobodný, musíte byť...

BMW, Zhi Dou alebo Linglong. Východ čaká na megainvestície

Aj bezprostredná poloha oceliarne môže novým hráčom hrať do karát.

V Košiciach sa opäť hovorí o investícii BMW. Minister nechce konkretizovať

V priemyselnom parku pri Haniske pripravujú vyvlastnenie pozemkov.

Scenár sa opakuje. Majiteľ Machnáča už nekomunikuje, aktivisti vyzvali na jeho vyvlastnenie

Vlastník kultúrnej pamiatky nepreberá od pamiatkarov výzvy na jej opravu. Primátor Trenčianskych...

Výstavbu úseku D3 poznačil spor diaľničiarov a bývalých vlastníkov nehnuteľností

Výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec poznačil spor Národnej diaľničnej spoločnosti,...

V prípade nutnosti odstránenia environmentálnej záťaže by štát mohol vyvlastňovať

Ministerstvo životného prostredia chce inštitút vyvlastnenia zakotviť do geologického zákona.

Musí byť povolený výrub drevín pred vydaním územného rozhodnutia?

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie na stavbu na pozemku, na ktorom rastú dreviny. Moju...

Bratislavský obchvat má problém. Menší stavbári ho nechcú stavať

Necelých 60 kilometrov autostrád v okolí Bratislavy má postaviť konzorcium okolo španielskej...

Možno písomnosť doručovať do vlastných rúk, ak sa iným účastníkom doručuje len cez verejnú vyhlášku?

Na pošte som prebral stavebné povolenie doručované do vlastných rúk. Stavebný úrad však niektorým...